Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Skrytý chronický zápal v tele je ťažké liečiť: Ako ho odstrániť?


Print Friendly, PDF & Email

zapaly v tele

Zápal. Bolesť, tlak, opuch a začervenané koleno, ktoré ste si zranili pri futbale pred 20 rokmi na strednej škole.

Alergia, bolesti hlavy, ktoré dostanete, keď zjete mliečne výrobky. Týmto spôsobom sa vám telo snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku.

Čo je to vlastne zápal?

Všetko je len reakcia imunitného systému, ktorý sa snaží bojovať proti cudzím votrelcom.

Zápal je proces, pri ktorom vaše biele krvinky chránia vaše telo od iných organizmov, ako sú vírusy a baktérie. Je to pokus chrániť sa a odstrániť týchto votrelcov. Je tiež fáza, počas ktorej sa telo snaží liečiť.

Zápal je zdravý proces pre vaše telo, ktorý prichádza za normálnych okolností na pomoc, ak je vaše telo zranené. Avšak, ak máte stály a opakujúci sa zápal, môžete trpieť chronickým zápalom, ktorý by mohol byť príznakom niečoho oveľa závažnejšieho.

Čo je to chronický zápal?

Zápal sa stáva chronickým, keď prestane byť akútnym (napríklad zo športového zranenia alebo rany).

Ak už vaše telo nemá schopnosť „vypnúť“ zápalovú reakciu a namiesto toho začne poškodzovať zdravé tkanivo v tele, v podstate na vaše telo útočí.

Chronický zápal by mohol poškodiť zdravé tkanivo v črevách, čo spôsobuje tráviace problémy, poškodenie srdcových tepien alebo vašich kĺbov.

Niekedy váš imunitný systém nedokáže zvládnuť útoky cudzích votrelcov. Prípadne je príčinou prepracovanie organizmu z neustáleho boja s prechladnutím alebo dokonca s rakovinovými bunkami, ktoré sú zvyčajne zničené imunitným systémom.

Keď sa to stane, imunitný systém sa obracia sám proti sebe, čo spôsobuje vážne následky, ako sú Gravesova-Basedowova choroba, lupus, alebo iné autoimunitné ochorenia, kde v prvopočiatku bol chronický zápal.

Zápal a choroba

Autoimunitné ochorenie nie je jediné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené chronickým zápalom.

Ochorenie srdca, diabetes či Alzheimerova choroba sú ďalšie, ktoré sú jeho dôsledkom. Stály a opakujúci sa zápal je na človeku viac zjavný.

Ochorenie srdca nie je spôsobené len z nahromadeného povlaku v tepnách, ale aj z kombinácie nahromadeného povlaku a zápalu. Vaše telo vníma povlak ako cudzí materiál, a to z dôvodu, že imunitný systém sa snaží zabrániť vniknutiu povlaku do krvi.

V najhoršom prípade môže povlak prasknúť, čím príde do kontaktu s krvou, a tak vznikajú krvné zrazeniny.

Na druhej strane, vaše telo spúšťa zápalovú reakciu a tepny začínajú napučiavať, čím sa obmedzí prietok krvi do srdca.

zapal-2

Skrytý chronický zápal môže zohrávať úlohu pri začiatku ďalších ochorení, ako sú diabetes a Alzheimerova choroba. Pri diabete je zápal vnútorný.

Nedávny výskum potvrdzuje, že zápal v tele sa môže podieľať na vývoji diabetu 2. typu. Ľudia s diabetom 2. typu nevytvárajú dostatok inzulínu alebo ich telo nedokáže využiť inzulín zodpovedajúcim spôsobom.

Inzulín môže mať negatívny vplyv na tkanivo v tele. Jedným z nich je obezita a nahromadenie tuku v oblasti brucha a iných dôležitých vnútorných orgánov.

Výskumní pracovníci zistili, že ľudia s diabetom 2. typu majú vyššiu hladinu cytokínov, čo sú molekuly zápal posilňujúcich bielkovín. Sú tvorené a uvoľňované bunkami, ktoré majú špecifický účinok na interakciu medzi nimi. Podieľajú sa na komunikácii medzi bunkami navzájom.

Tukové bunky sa správajú ako továreň na cytokíny. Čím viac tukových buniek, tým viac cytokínov. Cytokín aktivuje bunky k odpovedi a reakcii na infekciu. Zvýšená hladina cytokínov spôsobuje chronický zápal vo vnútri tela.

Keď sa u človeka začne vyvíjať diabetes 2. typu, jeho telo sa stáva menej citlivé na inzulín, čo vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá spôsobuje zápal. Ide o začarovaný kruh, ktorý pokračuje.

Zápal môže byť tiež príčinou Alzheimerovej choroby.

Vedci zistili, že pri pohľade na históriu pacienta je možné nájsť spojenie medzi Alzheimerovou chorobou a zápalom, ako u ľudí, ktorí trpeli vážnym poranením hlavy.

Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí si vzali protizápalové lieky, ako je napríklad ibuprofén, majú nižšiu šancu dostať Alzheimerovu chorobu. To však neznamená, že by ho mali užívať pravidelne – viď závažné riziká ibuprofénu.

Hlavnou zložkou Alzheimerovej choroby je prítomnosť povlakov. Tieto povlaky sú považované za cudzích útočníkov a telo sa ich snaží zničiť, čo spôsobuje chronický zápal.

Skrytý chronický zápal a rakovina

zapal-3

Ako už vieme, chronický zápal dokáže spôsobiť katastrofu vo vašom tele. Môže vytvoriť najvhodnejšie prostredie pre nekontrolovateľné bunky.

V prípade, že sa táto nekontrolovateľná bunka pohybuje v tele, môže časom poškodiť zdravý reťazec DNA a spôsobiť jeho mutáciu. Ako táto malá mutácia rastie vo vašom tele, pokúša sa získať dostatok kyslíka a živín, ktoré získava zo svojho okolia.

Stop Candida

Mutáciou buniek dochádza k vzniku rakovinového nádoru.

Niektoré druhy rakoviny, ako sú rakovina hrubého čreva a rakovina prsníka, môžu byť spôsobené chronickým zápalom.

Rakovina hrubého čreva môže vzniknúť u ľudí, ktorí majú zápalové ochorenie čriev, ktoré predstavuje zápal celej alebo časti tráviaceho traktu.

Typ rakoviny prsníka s názvom Zápalový karcinóm prsníka (IBC) môže byť tiež spôsobený chronickým zápalom. Tento typ rakoviny vzniká v dôsledku blokácie lymfatických ciev v koži rakovinovými bunkami.

Lymfatické cievy sú tenké, ventilovanej štruktúry, prenášajúce lymfu. Je to tekutina, ktorá obsahuje biele krvinky a preteká lymfatickým systémom. Ak sú tieto lymfatické cievy blokované, rakovina nemá kam ísť a môže naďalej rásť.

Niekedy existujú nekontrolovateľné rizikové faktory, ako sú srdcové ochorenia, ktoré prebiehajú vo vašej rodine.

V prípade, že ste v ohrození nejakých chorôb, neznamená to, že neexistuje žiadna nádej. Všetko sa dá liečiť.

Existujú spôsoby na prevenciu a kontrolu zápalu a chorôb, a to viac pohybu a konzumácia čistej stravy.

Hýbte sa!

Ďalším spôsobom, ako predísť alebo odstrániť zápaly z tela, je „vstať a hýbať sa“. Nezáleží na tom, čo robíte a ako to robíte. Dôležité je mať pohyb každý deň.

U ľudí, ktorí pravidelne cvičia, je menšia pravdepodobnosť, že budú obézni. Znižujú si tým šancu trpieť zápalovým ochorením.

Hoci si vedci zatiaľ nie sú istí, ako presne cvičenie pôsobí proti zápalu, zistili, že 30 minút denne, ktoré venujete miernemu cvičeniu, ako sú chôdza, plávanie či záhradné práce, vám môže pomôcť k zníženiu rizika zápalu.

Pamätajte: Malé záväzky vytvoria zdravé návyky, ktoré vedú k veľkým zmenám. Potrebné je len začať.

zapal-4

Protizápalová diéta

Jedným z najlepších spôsobov, ako kontrolovať a predchádzať skrytému zápalu v tele, je prijímanie zdravých stravovacích návykov.

Potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru a tuku, spôsobujú zápal. Z tohto dôvodu znížte alebo vylúčte sódu, rafinované sacharidy a spracované potraviny. V podstate čokoľvek, čo môže prispieť k priberaniu na váhe, môže prispieť aj k vzniku zápalu.

Pravidlo: JEDZTE SKUTOČNÉ JEDLO!

Zamerajte sa na diétu rastlinného pôvodu, ktorá je plná prírody, najsilnejšej medicíny, priamo zo zeme.

Ale hlavne jedzte jedlo z vášho najbližšieho okolia!

zapal-5

Potraviny na boj alebo prevenciu zápalu:

 • tučné ryby, ako sú losos, tuniak a sardinky
 • listová zelenina, ako je kel, špenát a mangold
 • orechy a bobule, ako sú mandle, vlašské orechy, jahody a čučoriedky
 • huby
 • cesnak
 • paradajky

Je toho oveľa viac, než len to!

Existujú aj rôzne bylinky a korenia, ktoré pomáhajú v boji proti zápalu, a to kurkumazázvor. Omega 3 (rybí olej) sa tiež úspešne používa v boji proti zápalu.

Bolo dokázané, že odstránenie pšenice a mliečnych výrobkov z jedálnička pomáha k zlepšeniu, alebo v boji proti zápalom.

Pšenica a mliečne výrobky sú dva hlavné spúšťacie potraviny pre zápal, spolu s cukrom a alkoholom.

Veľa ľudí má potravinové alergie na jednu alebo obe tieto spúšťacie potraviny, čo spôsobuje zápal a opuch. Niekedy stačí len dúšok mlieka, že by sa všetko spustilo na plné obrátky.

Obľúbený protizápalový koreninový superhrdina

Kurkuma je liečivý zázrak a skvelý spôsob, ako liečiť tak chronické, ako i akútne zápaly. Obsahuje aktívnu látku nazývanú kurkumín a je hlavnou príchuťou v karí korení.

Toto korenie je úžasný antioxidant. Často sa používa na zmiernenie zápalu pri artritíde, svalových výronoch a pri iných druhoch poranení.

Bolo tiež zistené, že kurkuma môže predchádzať a dokonca aj spomaliť rast rakoviny.

Jednou z najlepších vecí na tomto magickom korení je, že je jednoduché na použitie a okrem výhod, ktoré boli spomenuté, je skvelé pre:

 • protizápalové vlastnosti
 • posilnenie zdravia mozgu
 • blokáciu tuku
 • detoxikáciu pečene
 • podporu trávenia
 • uzdravenie kĺbov
 • zmiernenie bolesti a stuhnutosti
 • zlepšenie funkcie obličiek
 • a to nie je všetko!

K dispozícii je tona výskumov, ktoré potvrdzujú, že kurkuma má schopnosť vytvoriť rovnováhu v tele, odstrániť zápal a mnohé choroby tak vyliečiť.

Proste pridajte si kurkumu do každého jedla.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. V časti Protizápalová diéta uvádzate, citujem: Z tohto dôvodu znížte alebo vylúčte sódu …. Akú sódu máte na mysli? Bicarbonu, ale dáku sódovku na pitie?

 2. františek

  na zápal je tiež dobrá serrapeptáza – enzým

 3. Vaše stránky ,které rád čtu jsem si dal do záložek a tak je vlastně nemusím dostávat do e-mail.schránky.Dík

 4. lejnar oldo

  Už roky bojujem s chronickým zápalom močového mechúra (pri TUR MM mi histologicky zistili chronickú zápalovú štruktúru sliznice s VonBrunnovými čapmi). Primár mi povedal, že liek na to neexistuje. Pohybu mám viac ako dosť (vytrvalostný beh) ale zápal pretrváva. „Prepracoval “ som sa k nemu práve počas behu – spoteného v zime ma zastavil kamarát a ja som sa s ním v mraze rozprával. Neviem, čo robiť, užívam bylinové čaje ale keď príznaky pominú, prestanem v pravidelnom užívaní a potom stačí chlad na nohy či brucho a som opäť tam, kde nechcem … Počul som, že v ÚVN Praha vám odoberú moč a pripravia liek na mieru, no na Slovensku ako keby o tom žiadny urológ ani len nepočul. Poradí mi niekto??

  • hildegarda

   Skúste MMS alebo CDS2. Mám podobný problém a vždy mi CDS2 pomôže. Len žiaľ, nie som dôsledná, keď pominú príznaky, vždy prestanem CDS2 piť, po niekoľkých dňoch. Ale antibiotiká vôbec nepomáhajú – teda aspoň mne. Keby som vydržala piť CDS2 počas šiestich týždňov, tak by som sa zbavila chronického zápalu močového mechúra. Verím, že by mi CDS2 k tomu pomohla. Tak vyskúšajte, možno ste vytrvalejší ako ja 🙂

  • Ahoj
   Najlepšie čo môže byť
   kupovať si lieky z lekárne
   Brusnice a jesť brusnice
   Ale do konca života!
   Viem a mam potvrdené perfektné to zaberie

  • Skuste si precitat Cinsku studiu od Dr. Campbella.

  • neviem, ci sa k vam toto dostane a ci to je/bude este aktualne, no len teraz som sa k tomuto clanku dopracovala….
   na mocove zalezitosti je ze vraj velmi dobra zlatobyl

 5. pekny den, som tehotna a uz dva krat som silno krvacala, prvy krat cervena krv a druhy krat hneda. Babatko by malo byt v poriadku. Chcem sa opytat, ci to mozem mat nejaky zapal v tele a ako ho odstranit na prirodnej baze, beriem liek Duphaston. Dakujem.

 6. Definitiva

  Mimoriadny článok svojou komplexnosťou, vybočuje z rámca populárnych médií.
  Menej mimoriadny je pri liečbe ochorení. Popisované postupy a potraviny sú dobré, ale sú to len časti vytrhnuté z celku, ktorý sa nazýva MAKROBIOTICKÁ strava. V kapitalizme to tak chodí, každý chce zarobiť na druhom a občas vám krátkodobo a čiastočne aj pomôže.

  Pre komplexné pochopenie stavu vecí odporúčam:
  Campbell, Čínska štúdia
  Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví.

 7. Podle Ajurvédy patří rajčata,brambory a lilkovité druhy zeleniny k potravinám přispívajícím k zápalům v těle. S tím pohybem to sedí když jsem si každé ráno chodila zaběhat zápal a tím pádem i bolest ustoupili. Tato téma se mně týká proto jsem o ni přečetla mnoho knih a taky vyzkoušela v praxi.Pomohl mi taky léčebný půst a detox chlorela, česnek, mletý koriandr, ostropestřec,Omega 3-kapsule,vyřazení lepku a škrobů ze stravy. Taky mít klidnou mysl nestresovat se ,samoléčebné schopnosti těla jsou božské když uděláme podmínky. https://dr.frej.cz/wp-content/uploads/rozhovor-blesk-k-obedu-cervene.pdf

Pridajte komentár

*