Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Obľúbené voľnopredajné lieky spôsobujú u mužov neplodnosť, zistila nová štúdia


Print Friendly, PDF & Email

Obľúbené voľnopredajné lieky spôsobujú u mužov neplodnosť, zistila nová štúdia

Štúdia, uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, skúmala účinky rôznych voľnopredajných liekov na ľudské telo.

Zistila, že jedna skupina týchto liekov sa u mladých mužov spája s rizikom zvýšenej neplodnosti.

Konkrétne, u mladých mladých mužov videli výskumníci súvislosť medzi luteinizujúcimi hormónmi (LH) – ktoré stimulujú tvorbu testosterónu – a hladinou liekov v ich krvnom riečisku.

Plodnosť mužov a užívanie liekov s účinnou látkou ibuprofén

Štúdia je pokračovaním predchádzajúceho výskumu tehotných žien. Ten totiž zistil, že už mierne vystavenie ibuprofénu plodov sa spája so zvýšeným rizikom zdedených zdravotných porúch.

Okrem toho dochádzalo i k zastaveniu tvorby testosterónu a fyziologickým vplyvom na semenníky detí mužského pohlavia.

Malú vzorku 31 mužských dobrovoľníkov vo veku od 18 do 35 rokov rozdelili do dvoch skupín. Prvej skupine podávali každý deň 600-miligramovú dávku ibuprofénu, druhej placebo.

Potom vedci vykonali ex-vivo skúmavkové testy na ľudských semenníkoch, poskytnutých darcami. V oboch prípadoch mal ibuprofén priamy účinok na semenníky.

Znížený pomer testosterónu k LH vytváral v endokrinnom systéme, ktorý reguluje a má pod kontrolou hormóny, hormonálnu nerovnováhu, zvanú kompenzovaný hypogonadizmus.

Údaje dokazujú, že ibuprofén v semenníkoch selektívne potláča endokrinné bunky, pozmeňujúc fyziológiu semenníkov. Hypogonadizmus sa spája so zníženou plodnosti, depresiou, či dokonca zlyhaním srdca a mŕtvicou.

Zbohom vysoký krvný tlak

Obavy vedcov ohľadne narastajúceho užívania ibuprofénu

Podľa vedcov bol ibuprofén konkrétne zaujímavý kvôli svojmu rastúcemu používaniu nielen u športovcov, ale i u bežnej populácie na celom svete.

K najčastejším vo svete používaným farmaceutickým zmesiam na liečbu bolesti, horúčky a artritídy patria voľne predajné analgetiká s obsahom ibuprofénu a prípadne jeho kombinácie s inými látkami.

Neplodnosťou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v rozvojovom svete, ktorý ťahá populačný rast, postihnutých odhadom 25 % párov. V rozvinutých krajinách je to ešte viac,

Panuje tu preto obava a pokles mužského reprodukčného zdravia sa spomína v súvislosti s krízou neplodnosti.

Na západe sa plodnosť mužov znížila už o polovicu a ďalej klesá

Množstvo spermií u mužov zo Západu sa za posledných 40 rokov totiž znížilo až o polovicu a ich pokles pokračuje tempom 1,4% ročne, hovorí štúdia uverejnená v Human Reproduction Update.

Neplodnosť u mužov môže byť vyvolaná celým radom faktorom, ako sú trauma, genetika, hormonálne poruchy, vek, hmotnosť, fajčenie, užívanie drog a alkoholu či toxíny z prostredia.

Toto je prvá naozaj dôkladná štúdia o účinkoch liekov proti bolesti na endokrinný systém.

Vedci hovoria, že aj keď účinky sú u testovaných subjektov zrejme zvratné, pre lepšie pochopenie dlhodobých účinkov na širšiu populáciu bude potrebný ďalší výskum.

Stop Candida

Zdroj: iflscience.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A ak naozaj treba niečo na bolesť, čo si dať

    • Bylinky, koření…kurkuma, skořice…jídlo celer…poradí MarieTreben a jiné opravdické důvěryhodné bylinkářky…Marie Podhorná, dr.Popov…hlavně ne chem.léky. Pomáhají dokud je berete ale musí se za čas zvyšovat dávky. Po skončení vydržíte tak 3 týdny, bolest se obnoví a je ještě větší + ty vedlejší účinky. Nebo snad znáte někoho, koho doktoři a chemie uzdravila? Co jsem psala na začátku, platí 100%. Ale to si musí srovnat každý sám se sebou, komu a čemu věřit.

      • Hlavne chem. tabletky proti bolesti neliečia zdrojovú chorobu, ale to ani tie bylinky s účinkom proti bolesti. A tabletky aspoň účinkujú rýchlejšie a silnejšie ako bylinky. Aspoň kým sa nenájde a nevylieči príčina bolesti.

        • Správne volené bylinky dávajú organizmus do rovnováhy a vyrovnaný organizmus si začne liečiť choroby sám.

Pridajte komentár

*