Obľúbené voľnopredajné lieky spôsobujú u mužov neplodnosť, zistila nová štúdia

Print Friendly, PDF & Email

Obľúbené voľnopredajné lieky spôsobujú u mužov neplodnosť, zistila nová štúdia

Štúdia, uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, skúmala účinky rôznych voľnopredajných liekov na ľudské telo.

Zistila, že jedna skupina týchto liekov sa u mladých mužov spája s rizikom zvýšenej neplodnosti.

Konkrétne, u mladých mladých mužov videli výskumníci súvislosť medzi luteinizujúcimi hormónmi (LH) – ktoré stimulujú tvorbu testosterónu – a hladinou liekov v ich krvnom riečisku.

Plodnosť mužov a užívanie liekov s účinnou látkou ibuprofén

Štúdia je pokračovaním predchádzajúceho výskumu tehotných žien. Ten totiž zistil, že už mierne vystavenie ibuprofénu plodov sa spája so zvýšeným rizikom zdedených zdravotných porúch.

Okrem toho dochádzalo i k zastaveniu tvorby testosterónu a fyziologickým vplyvom na semenníky detí mužského pohlavia.

Malú vzorku 31 mužských dobrovoľníkov vo veku od 18 do 35 rokov rozdelili do dvoch skupín. Prvej skupine podávali každý deň 600-miligramovú dávku ibuprofénu, druhej placebo.

Potom vedci vykonali ex-vivo skúmavkové testy na ľudských semenníkoch, poskytnutých darcami. V oboch prípadoch mal ibuprofén priamy účinok na semenníky.

Znížený pomer testosterónu k LH vytváral v endokrinnom systéme, ktorý reguluje a má pod kontrolou hormóny, hormonálnu nerovnováhu, zvanú kompenzovaný hypogonadizmus.

Údaje dokazujú, že ibuprofén v semenníkoch selektívne potláča endokrinné bunky, pozmeňujúc fyziológiu semenníkov. Hypogonadizmus sa spája so zníženou plodnosti, depresiou, či dokonca zlyhaním srdca a mŕtvicou.


Náš tip: Máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo vysokou hladinou cholesterolu? Začnite užívať tento špeciálny preparát odporúčaný slovenskými kardiológmi. Viac informácií tu

Obavy vedcov ohľadne narastajúceho užívania ibuprofénu

Podľa vedcov bol ibuprofén konkrétne zaujímavý kvôli svojmu rastúcemu používaniu nielen u športovcov, ale i u bežnej populácie na celom svete.

K najčastejším vo svete používaným farmaceutickým zmesiam na liečbu bolesti, horúčky a artritídy patria voľne predajné analgetiká s obsahom ibuprofénu a prípadne jeho kombinácie s inými látkami.

Neplodnosťou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v rozvojovom svete, ktorý ťahá populačný rast, postihnutých odhadom 25 % párov. V rozvinutých krajinách je to ešte viac,

Panuje tu preto obava a pokles mužského reprodukčného zdravia sa spomína v súvislosti s krízou neplodnosti.

Na západe sa plodnosť mužov znížila už o polovicu a ďalej klesá

Množstvo spermií u mužov zo Západu sa za posledných 40 rokov totiž znížilo až o polovicu a ich pokles pokračuje tempom 1,4% ročne, hovorí štúdia uverejnená v Human Reproduction Update.

Neplodnosť u mužov môže byť vyvolaná celým radom faktorom, ako sú trauma, genetika, hormonálne poruchy, vek, hmotnosť, fajčenie, užívanie drog a alkoholu či toxíny z prostredia.

Toto je prvá naozaj dôkladná štúdia o účinkoch liekov proti bolesti na endokrinný systém.

Vedci hovoria, že aj keď účinky sú u testovaných subjektov zrejme zvratné, pre lepšie pochopenie dlhodobých účinkov na širšiu populáciu bude potrebný ďalší výskum.

Zdroj: iflscience.com, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. A ak naozaj treba niečo na bolesť, čo si dať

    • Bylinky, koření…kurkuma, skořice…jídlo celer…poradí MarieTreben a jiné opravdické důvěryhodné bylinkářky…Marie Podhorná, dr.Popov…hlavně ne chem.léky. Pomáhají dokud je berete ale musí se za čas zvyšovat dávky. Po skončení vydržíte tak 3 týdny, bolest se obnoví a je ještě větší + ty vedlejší účinky. Nebo snad znáte někoho, koho doktoři a chemie uzdravila? Co jsem psala na začátku, platí 100%. Ale to si musí srovnat každý sám se sebou, komu a čemu věřit.

      • Hlavne chem. tabletky proti bolesti neliečia zdrojovú chorobu, ale to ani tie bylinky s účinkom proti bolesti. A tabletky aspoň účinkujú rýchlejšie a silnejšie ako bylinky. Aspoň kým sa nenájde a nevylieči príčina bolesti.

        • Správne volené bylinky dávajú organizmus do rovnováhy a vyrovnaný organizmus si začne liečiť choroby sám.

Pridajte komentár

*