12 vecí, ktoré môžete spraviť, ak človek, na ktorom vám záleží, trpí úzkosťou


Print Friendly, PDF & Email

12 vecí, ktoré môžete spraviť, ak človek, na ktorom vám záleží, trpí úzkosťou

Je ľahké milovať niekoho, keď sa vo vzťahu s ním všetko darí a máme pocit, ako by sme žili v raji. Všetci však vieme, že aj ten najlepší vzťah má občas aj horšie dni.

Ak osoba, ktorú milujeme, trpí úzkostnými stavmi, tu je niekoľko tipov, ako môžeme spolu s ňou týmito neľahkými chvíľami prejsť.

Uvedené rady navyše platia všeobecne aj na rodinu či známych, nielen na niekoho, s kým ste v partnerskom vzťahu.

1. Oceňme jej kladné stránky

Nikto nechce, aby ho druhí vnímali len cez jednu jeho charakterovú črtu. Najmä, ak je táto črta negatívna.

Keď nám blízka osoba trpí úzkosťou, pripomínajme im tie črty, ktoré sa nám na nich páčia. Oceňme ich ohľaduplnosť a to, že sa o nás starajú. Buďme pozorní k ich úsiliu a chváľme ich za to.

Nadobudnú tak pocit, že si ich ceníme a milujeme takých, akí sú.

2. Nevyvíjajme na nich nátlak

Môžu nastať situácie, ktoré sa nám môžu zdať byť bežné, no nie sú bežné nášmu blízkemu.

Nezabúdajme, že úzkostné osoby sú neustále v stave ostražitosti. Ich myseľ nie je nikdy pokojná. A ich telo je pripravené na boj alebo útek.

Takéto duševné a telesné rozpoloženie je pre nich samozrejme veľmi vyčerpávajúce. V dôsledku toho je pre nich v porovnaní s ostatnými ľuďmi o niečo náročnejšie vykonávať niektoré bežné veci.

To najlepšie, čo môžeme v takejto situácii spraviť, je nevyvíjať na nich žiaden tlak a nenútiť ich, aby robili niečo, na čo sa práve necítia.

Prejavme im naše porozumenie a uistime ich, že je v poriadku ísť si svojím tempom a zvykať si na niečo nové postupne, krok za krokom.

3. Ponechajme im dostatok voľnosti

Keď človek práve zápasí so svojím vnútorným hypernapätým stavom, ľahko sa môže stať, že ho zdrví aj úplná maličkosť. V takýchto chvíľach až nadmieru živo vníma všetko navôkol, najmä hluk a ľudí.

Takže, ak sa tešíme, že v piatok večer pôjdeme von, ale náš partner alebo iná blízka osoba nie je až taký nadšený, ako sme my, vedzme, že dôvodom je jeho úzkosť.

V tomto prípade spravíme najlepšie, ak ho ubezpečíme, že bude úplne v poriadku, ak sa kedykoľvek rozhodne vrátiť domov. Ubezpečme ho, že sa naňho nehneváme a chápeme, že nemal náladu.

Takto bude všetko jednoduchšie – nebude trápiť zbytočnými výčitkami, bude sa cítiť uvoľnenejšie a keď bude mať pocit, že sa nebaví, jednoducho sa len vráti domov.

4. Snažme sa pochopiť ich situáciu

Ak sme už zažili úzkostné stavy, tak vieme, aké to vedia byť ťažké chvíle.

Ak ich zažíva iná osoba, tak jediné, čo celý čas od nás chce, je, aby sme boli s ním a pochopili jeho situáciu.

Keď si začneme všímať rôzne spôsoby, ktorými sa úzkosť u druhých prejavuje, budeme jej lepšie rozumieť a budeme na ňu aj lepšie pripravení.

5. Vždy ich pozorne vypočujme

Ak náši najbližší trpia úzkosťou, niekedy to jediné, čo potrebujú je, aby sme im venovali našu pozornosť a pozorne si ich vypočuli.

Keď sa nám začnú zdôverovať, naozaj vnímajme, čo sa nám snažia povedať. Skúsme si predstaviť ich bolesť. Precíťme ich emócie. A nevravme im, čo majú robiť – žiadna výmena názorov, žiadne súdenie.

Už tak či tak sa im mysľou preháňa veľa ťaživých myšlienok.

6. Nikdy sa ich nepýtajme, či je všetko v poriadku, keď dobre vieme, že nie je

Ak niekoho milujeme, tak vieme vždy hneď vycítiť, kedy sa necíti celkom v poriadku. A keďže to vieme vždy vycítiť, nemusíme sa ich na to ešte aj vypytovať.

Namiesto toho sa ich snažme povzbudiť a pozdvihnúť. Ak nás však poprosia, aby sme ich nechali osamote, tak im vyhovejme.

Nechápme ich zle. To neznamená, že nás alebo našu pomoc nepotrebujú. V tejto chvíli však chcú byť osamote pretože vedia, že je to boj, ktorému musia čeliť osamote.

Liečba osteoporózy

7. Jednoducho len vždy ostaňme po ich boku

Bojovať s úzkosťou deň čo deň je ťažké. A ešte ťažšie pre ľudí, ktorí tento problém nemajú, a preto nemusia celkom rozumieť tomu, čo ich najdrahší pociťujú.

To nás môže vyčerpávať a môže sa stať, že v určitom okamihu aj stratíme trpezlivosť. Napriek všetkým prekážkam sme sa však rozhodli s nimi zostať, pretože ich milujeme.

Takisto aj oni milujú nás. Všetko, čo sme kedy pre nich urobili, nikdy neupadne do zabudnutia.

Napokon, láska je predsa o tom zostať s milovanou osobou jak v dobrých, tak zlých časoch.

8. Chápme, že je pre nich ťažké nechať minulosť minulosťou

Úzkostlivé osoby sú uväznené v cykle, v ktorom ich myseľ aktívne spája každú traumatickú skúsenosť z minulosti so situáciou v prítomnosti, v ktorej sa práve nachádzajú.

To je dôvod, prečo je pre nich ťažké zmieriť sa s minulosťou a nechať život plynúť. Logicky, keby to bolo pre nich ľahké, tak by tak či onak už dávno prestali zápasiť so všetkými svojimi obavami.

Na toto si spomeňme zakaždým, keď budeme v pokušení hovoriť im, aby jednoducho nechali minulosť už tak.

9. Majme na pamäti, že robia všetko pre to, aby sa zmenili

Nikto z nás sa nechce meniť len tak.

Zbaviť sa starých návykov alebo vykročiť von zo svojej komfortnej zóny – to sú boje, ktoré zvádza hádam asi naozaj každý. Osoby trpiace úzkosťou tu nie sú žiadnou výnimkou.

Keď sa nám blízky človek trpiaci úzkosťou dostane do situácie, ktorá ho tlačí k múru, a teda núti k veľkej zmene, najmä nám bude úplne zrejmé, akou náročnou etapou práve prechádza.

Vždy si preto pamätajme, že robí, čo môže, hoci sa nám to tak nemusí javiť.

V takýchto chvíľach bude najlepšie, ak ho budeme v jeho snahe o zmenu povzbudzovať a nabádať ho k tomu, aby to nikdy nevzdával.

Oslávme každý, aj ten najmenší míľnik, ktorý na svojej ceste za zmenou dosiahne.

10. Neignorujú nás naschvál

Osoby trpiace úzkosťou majú tie svoje vnútorné monológy, ktoré vedú sami so sebou.

Môže sa stať, že keď sa s nimi budeme zhovárať, zrazu sa odmlčia a uzavrú do seba. To jednoducho preto, lebo premýšľajú nad niečím, čo sme povedali.

Nesnažme sa z nich nasilu vydolovať, o čom práve premýšľajú, ani sa ich nepýtajme, či nás vôbec počúvajú. Radšej im prejavme, že chápeme, aké náročné vie byť vyrovnať sa s úzkostným stavom.

11. Skúsme sa na všetko pozerať z trochu iného pohľadu

Trpieť úzkosťou je skrátka nafigu. V konečnom dôsledku však boj človeka s úzkosťou môže viesť k posilneniu a rastu jeho osobnosti.

Úzkosť nás môže naučiť dívať sa na svet iným, unikátnym pohľadom.

Osoba trpiacia úzkosťou sa možno nezúčastní viacerých spoločenských podujatí. Možno má sklon nad všetkým príliš premýšľať. S tým sa však budeme musieť zmieriť a brať to ako súčasť jeho osobnosti.

Ak človek, ktorého milujeme, trpí úzkostnými stavmi, no naučil sa k nim stavať s rozvahou a odhodlaním, znamená to, že sa so svojou úzkosťou zmieril a rozhodol sa vidieť aj tú pozitívnu stránku veci.

A to je jasný dôvod, prečo by sme sa tak mali rozhodnúť aj my!

12. Milujme ich ešte viac

S naším úzkostným blízkym možno práve neprechádzame tým najlepším obdobím. Keď to ale nevzdáme, náš vzťah to môže jedine významne prehĺbiť a skvalitniť.

Keď ich budeme držať za ruku a budeme pri nich aj v ich najhlbšej úzkosti, využili sme tak príležitosť, aby sme im dokázali, ako veľmi ich milujeme.

Keď ich milujeme aj v ich najslabších chvíľach, o čo viac ich musíme milovať, keď sú úplne fit?

Záver

Každý človek počas života prechádza svojimi vlastnými bojmi. Všetci prejdeme obdobiami rôznych skúšok a prekážok.

Najlepšie na tom je, že každý boj, ktorý sme ustáli, nás po osobnostnej stránke posúva na vyššiu úroveň. Preto sa nevzdávajte a konajte iba s láskou!

Liečba osteoporózy

Zdroj: ideapod.com, Spracovala: Silavedomia.sk

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*