10 vecí, ktoré vám dokážu výrazne predĺžiť život


10 vecí, ktoré vám dokážu výrazne predĺžiť život

O mladistvý vzhľad, vitalitu a dlhý, úspešný život sa ľudstvo usiluje od počiatkov svojej histórie. A teraz sa zdá, že vedci objavili jeden z kľúčov k tomu, ako koleso času vrátiť späť.

Výskumníci z Arizona State University Texas A&M University dospeli u rastlinnej DNA k prelomovému objavu, ktorý by mohol viesť k úplnému zastaveniu rakoviny a spomaleniu procesu starnutia, uvádza pobočka ABC News, ABC 15 Arizona.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Výskum sa týka telomerázy, enzýmu vytvárajúceho DNA telomérov, o ktorých bolo dokázané, že zohrávajú úlohu v procese starnutia. Keď sa vaše teloméry predlžujú, chránia vaše bunky pred starnutím.

Učte sa od odborníkov: Storoční prezrádzajú svoje tajomstvá

Hoci sú priame využitia štúdie pre ľudské zdravie ešte vzdialené, podľa jedného z jej spoluautorov je celý rad vecí, ktoré pre zlepšenie dĺžky svojho zdravého života môžete robiť už teraz.

V rozhovoroch a prieskumoch robených s ľuďmi, ktorí sa dožili sto rokov, sa pri vysvetľovaní dôvodov, prečo žijú tak dlho, opätovne vynárali určité témy.

Medzi 10 najobvyklejších dôvodov, ktoré udávali pre svoje dlhé životy, patrili:

  1. zachovávanie si pozitívneho prístupu
  2. vykonávanie nenáročných cvičení, ako sú chôdza, práca v záhrade, plávanie, atď.
  3. nezávislý život
  4. okruh priateľov
  5. viera/spiritualita
  6. konzumácia dobrej stravy
  7. zdravý život (nefajčiť, ani nadmerne nepiť)
  8. rodina, s ktorou sa stýkajú
  9. narodenie sa s „dobrými“ génmi
  10. zostať mentálne aktívny a stále sa učiť

Storoční ľudia sú dnes najrýchlejšie rastúcim segmentom populácie. Ich počty sa každé desaťročie zdvojnásobujú; očakáva sa, že do roku 2050 presiahne počet ľudí, ktorí dosiahli métu sto rokov, 0,3% populácie.

Storoční majú o 60 % nižšiu mieru srdcových ochorení, mŕtvic a vysokého krvného tlaku, no aj napriek tomu zostávajú vedecké vysvetlenia ich zdravia a dlhovekosti nedefinovateľné.

Ako skupina sú šťastní a optimistickí a majú extrémne nízku mieru depresií a iných psychických problémov, čo naznačuje, že možno žijú dlhšie vďaka uchovávaniu si správneho prístupu.

Nádej a pozitivita vplývajú na srdce

Medzi srdcovým a duševným zdravím existujú znepokojujúce súvislosti. Neliečená depresia či úzkostná porucha, napríklad zvyšujú vaše šance na infarkt či vznik srdcového ochorenia.

Hlavným vinníkom sú opäť stresové hormóny.

Podľa Julie Boehmovej, autorky dávnejších štúdií z Harvardu, zameriavajúcich sa na optimizmus a kardiovaskulárne ochorenia:

„Absencia negatívneho nie je to isté ako prítomnosť pozitívneho.

Zistili sme, že faktory ako optimizmus, spokojnosť so životom a šťastie súvisia so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení bez ohľadu na faktory, akými sú vek danej osoby, spoločensko-ekonomické postavenie, fajčenie alebo telesná hmotnosť.“

Autor jednej neskoršej štúdie Eric Kim pre The Harvard Gazette povedal:

„Zatiaľ čo väčšina snáh lekárov a verejného zdravotníctva sa dnes zameriava na obmedzenie rizikových faktorov ochorení, čoraz viac dôkazov hovorí o tom, že rozdiel môže vytvárať aj zvyšovanie psychickej pružnosti.

Naše nové zistenia naznačujú, že by sme sa mali snažiť posilňovať optimizmus, o ktorom sa ukázalo, že súvisí so zdravším správaním a zdravšími spôsobmi zvládania životných výziev.“

Dôležitosť hlbokého spánku

Dobre sa vyspať je dôležité tak pre duševné, ako aj pre fyzické zdravie. Priveľa aj primálo spánku môže viesť k problémom s metabolizmom a tiež k zmenám nálady a vašej schopnosti sústrediť sa.

Váš cirkadiánny rytmus, ktorý má vplyv na váš cyklus spánku a bdelosti, má okrem iného dosahy aj na váš mozog, telesnú teplotu, hormóny a regeneráciu buniek.

„Nepravidelné rytmy súviseli s rôznymi chronickými zdravotnými stavmi, ako sú poruchy spánku, obezita, cukrovka, depresia, bipolárna porucha osobnosti a sezónna afektívna porucha,“ hovoria vedci z Národného inštitútu všeobecného lekárstva.

Talianski výskumníci zistili, že vymazanie konkrétneho génu súvisiaceho so starnutím má vplyv aj na homeostázu glukózy.

Podľa ich článku uverejneného v časopise Glia má „narušenie cirkadiánneho rytmu u ľudí silný súvis s nevyváženým metabolizmom a skrátenou dĺžkou života“.

Vaším cirkadiánnym rytmom sa riadia aj teloméry a činnosť telomerázy, čo robí patričný spánok dôležitou súčasťou dlhovekosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

V štúdii z roku 2007 vykonanej na 21 268 dospelých dvojčatách fínski výskumníci zistili, že dospelí, ktorí spali v noci viac ako osem, alebo menej ako sedem hodín, mali zvýšené riziko úmrtia.

Samozrejme, dôležitá je nielen kvantita, ale aj kvalita vášho spánku. Dobrý a kvalitný spánok v primeranom množstve môže zlepšiť to, ako zmýšľate a adaptovať vás na požiadavky doby a zmeny počas dňa.

Existuje dôkaz, že pokojná myseľ a aktívne telo sú dve dôležité ingrediencie dlhovekosti.

Bolo dokázané, že meditačná technika, známa ako „bdelosť (sati)“, má blahodarný účinok na génovú expresiu.

Podľa článku v časopise Brain, Behavior and Immunity sa tiež zistilo, že meditácia má vplyv na enzým telomerázu, ktorý podľa niektorých výskumníkov hrá aktívnu úlohu v procese starnutia.

Po odpočinku si nezabudnite doplniť palivo

Okrem toho existuje veľa ďalších stratégií, ktoré môžete zahrnúť na zlepšenie svojho zdravia a predĺženie života. Aby ste žili dlhšie, potrebujete neutralizovať s vekom súvisiace postupné ubúdanie svalovej hmoty, a to zvýšeným príjmom bielkovín.

Starší ľudia, kulturisti a vytrvalostní športovci majú obvykle vyššie nároky na bielkoviny, než je bežné pre ich vekovú skupinu.

Dôležité je tiež striedať cykly vysokého a nízkeho príjmu bielkovín. Ideálne je kombinovať vysadenie bielkovín s časovo obmedzeným jedením (napríklad len medzi 11:00 až 17:00 hodinou), po ktorom počas dní zameraných na rozvoj sily nasleduje zvýšený príjem bielkovín.

Ideálna je zrejme každodenná hladovka v trvaní 16 až 20 hodín, lebo vášmu telu umožňuje dôkladnejšie sa zbavovať zásob glykogénu vo vašej pečeni.

K prínosom hladovky patrí potláčanie „cicavčieho cieľa rapamycínu“ (mTOR) a aktivácia autofágie, ktoré obe hrajú rozhodujúce úlohy v prevencii ochorení a dlhovekosti.

Urobíte tiež múdro, keď sa vyhnete jedeniu dve až tri hodiny pred spaním, lebo jedenie neskoro večer vám zníži hladinu nikotínamid adenín dinukleotidu (NAD+), veľmi dôležitého pre zdravie a dlhovekosť.

Neskoré večerné jedenie sa vám tiež môže postarať o nechcené kilogramy, pretože nadbytočné kalórie sa nespália, ale uložia sa ako tuk.

Predchádzanie kognitívnemu úpadku

Je prirodzené, že keď budete dlhšie žiť, budete chcieť byť po zvyšok života zdraví a k tomu patrí aj udržanie si vašej kognitívnej funkcie.

Ku konkrétnym živinám, ktoré môžu pomôcť predchádzať demencii a kognitívnemu úpadku, patria vitamín D, DHA (kyselina dokozahexaénová), kyselina listová a horčík.

Ďalšie dôležité živiny, ktoré si zaslúžia pozornosť, sú:

Astaxantín – bežne nazývaný aj „kráľ karotenoidov“, je silný antioxidant so silnými ochrannými a protizápalovými účinkami zo zvláštnych druhov mikrorias a môže byť užitočný pri liečbe bolestivých kĺbov a svalov. Dopomáha tiež k zdravému videniu a dá sa používať ako „vnútorný opaľovací krém“.

Ergotioneín – nachádzajúci sa v šampiňónoch, zohráva zrejme zvláštnu úlohu pri ochrane vašej DNA pred oxidačným poškodením. Spolu s glutatiónom môže poskytovať ochranu pred s vekom súvisiacimi stavmi, ako sú Alzheimerova choroba, rakovina a choroba srdca.

Pyrolchinolínchinón (PQQ) – obzvlášť dôležitý pre zdravie a ochranu vašich mitochondrií. Bolo dokázané, že PQQ pomáha chrániť pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Pôsobí tiež synergicky s koenzýmom Q10, prinášajúc lepšie výsledky, než keď sa oba užívajú samostatne. Potravinovými zdrojmi koenzýmu Q10 sú zeler, petržlen a kiwi.

Zbavte sa chemikálií

Prirodzene, existuje aj problém expozície toxickým látkam, ktorá si môže vyžiadať daň na vašom zdraví. Preto je nevyhnutné vyhýbať sa toxínom a tiež konzumovať zdravú stravu z organických, nespracovaných potravín.

Znamená to vyhodiť vaše toxické čistiace prostriedky pre domácnosť, mydlá, produkty osobnej hygieny, osviežovače vzduchu, spreje proti hmyzu, trávnikové pesticídy, insekticídy a podobne a nahradiť ich netoxickými alternatívami.

Skupina vedcov zo Southeast University a Ľudovej nemocnice č.7 v čínskom Changzhou publikovala štúdiu o úlohe plastov v našom životnom prostredí a o tom, ako dlhodobá expozícia vplýva na naše zdravie.

Zistili, že vysoké koncentrácie nanoplastových častíc skracovali u škrkaviek dĺžku života.

Sú presvedčení, že rôzne úrovne expozície môžu mať účinky na pohyb a imunitnú reakciu, čo naznačuje, že nanopolystyrén je zrejme toxický pre všetky druhy organizmov.

„Naše výsledky zdôrazňujú potenciál dlhodobej expozície nanopolystyrénu na skrátenie dĺžky života a vo vplyve na zdravotný stav v procese starnutia u organizmov životného prostredia,“ napísali.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Tlamka

    Základom dlhovekosti je mozgová acidobazická rovnováha v ktorej sa pozitívne prejavujú aj horeuvedené faktory , ale tajomstvo je v inej rovine poznania života,
    zdravia a smrti človeka………..určujúcim tajomstvom
    je funkčnosť epifýzy na báze kvantovej fyziky,chémie
    a kognitívnej biologie…….Jozef

  2. Možno by stačilo pozorovať CELKOVÝ spôsob života tých organizmov, ktoré sú zdravé (čo sú okrem človeka a zvierat v jeho opatere hádam všetky), a aspoň v tom podstatnom si vziať z nich príklad. Zdá sa, že práve v jednoduchosti sa skrýva krása, múdrosť, sila, spokojnosť i mierumilovnosť…slovom – zdravie: fyzické, aj psychické. Mám pocit, že nás ľudí zabíja práve naša zbytočná komplikovanosť.

Pridajte komentár

*