Japonský lekár, ktorý celý život skúmal dlhovekosť a dožil sa 105 rokov, nám odhalil svoje tajomstvo


Print Friendly, PDF & Email

Začiatkom leta roku 2017 Japonsko prišlo o jeden zo svojich národných pokladov. Týmto pokladom bol lekár Shigeaki Hinohara, ktorý sa dožil neuveriteľných 105 rokov.

Doktor Hinohara má leví podiel na závideniahodnom stave moderného zdravotníctva v Japonsku, v ktorom pôsobil ako ošetrujúci lekár, ale aj ako primár.

V krátkosti o Dr. Hinoharovi

Pôsobil ako riaditeľ Medzinárodnej nemocnice Sv. Lukáša (St. Luke´s International Hospital) v Tokiu a okrem toho zastával aj vedúcu funkciu v piatich rôznych nadáciách.

Jednou z jeho najväčších zásluh je zavedenie každoročnej dôkladnej zdravotnej prehliadky v Japonsku, ktorej ovocím je podľa odborníkov výrazne dlhšia priemerná dĺžka života obyvateľov Japonska.

Toto všetko sú bezpochyby chvályhodné výsledky celoživotnej práce doktora Hinoharu.

Avšak to, čo u doktora Hinoharu úplne rúca naše predstavy o vysokom veku je, že sám bol jasným príkladom dlhovekosti a najmä fakt, že svojich pacientov ešte stále vyšetroval len niekoľko mesiacov pred svojím úmrtím.

Možno si už kladiete otázky:

  • Ako sa mu podarilo dožiť tak vysokého veku?
  • A ako si počas všetkých tých aktívnych rokov udržal pevné zdravie?
  • Dodržiaval nejakú rozumnú a prísnu diétu? Nie.
  • Dbal o dodržiavanie rovnováhy medzi prácou a ostatnými stránkami života? Tiež nie.
  • Alebo si snáď pravidelne doprial výdatný spánok? Ani to nie.

Doktora Hinoharu, ktorý pracoval 18 hodín denne, 7 dní v týždni, pre japonské noviny The Japan Times vyspovedala novinárka Judith Kawaguchi.

V tomto interview prezradil niektoré zo svojich myšlienok a názorov, ktoré by mohli byť tým tajomstvom dlhovekosti a spokojného života.

Zistenia Dr. Hinoharu

Tu sú niektoré jeho najdôležitejšie zistenia:

1. Dostatok energie budeme mať len vtedy, keď sa budeme cítiť dobre. Ani dobrá strava či dostatok spánku vám túto energiu nedajú.

2. Najlepšie spravíte, keď nebudete svoju myseľ a telo zaťažovať príliš mnohými a zbytočnými pravidlami, ako napr. kedy jesť a kedy ísť spať.

Len si spomeňte, aké to bolo, keď ste boli deťmi – často ste kvôli hre a zábave úplne zabudli na jedlo alebo na to, že sa vám chce spať. Verím, že pri troche vôle by sme si niečo z tohto princípu mohli preniesť aj do dospelosti.

3. Ak sa chcete dožiť dlhého veku, mali by ste sa vyvarovať nadváhe. Na raňajky si obyčajne dám kávu, pohár mlieka a tiež trochu pomarančovej šťavy, do ktorej pridávam aj menšiu polievkovú lyžicu olivového oleja.

Na obed si dávam znova mlieko a zopár sušienok alebo koláčikov, prípadne ak som príliš zaneprázdnený, tak na obed nejem nič. A na večeru mám zeleninu, kúsok ryby a ryžu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Dvakrát týždenne si na večeru namiesto ryby dám 100 gramov chudého mäsa.

4. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by ste v seniorskom veku už mali prestať byť aktívni a ísť do dôchodku. Ak máte napriek tomu pocit, že do dôchodku predsa ísť musíte, malo by to byť omnoho neskôr než v 65. roku života.

Súčasný vek odchodu do dôchodku, ktorý je v Japonsku 65 rokov, bol stanovený približne pred polstoročím, v dobe, keď priemerná dĺžka života bola 68 rokov. Dnes sa ale ľudia dožívajú dlhšie, a preto aj môžu pracovať dlhšie.

Okrem týchto rád nám doktor Hinohara prezradil aj niektoré ďalšie, ktoré sa týkajú najmä liečby chorôb a ktoré vás určite prekvapia.

Doktor Hinohara nám radí, že by sme nikdy nemali „verdikt“ nášho lekára považovať za jedinú, „svätú“ pravdu.

A zdravotnícky systém by okrem štandardných liečebných postupov mal určite vytvoriť priestor aj pre tzv. animoterapiu, čiže liečbu pomocou zvierat, a nakoniec, pri liečbe by mal takisto využívať aj všetky formy umenia.

Ďalšie odporúčania Dr. Hinoharu

„Keď vám váš lekár navrhne, aby ste podstúpili nejaký test alebo operáciu, spýtajte sa ho, či by túto istú procedúru navrhol aj svojej manželke alebo svojim deťom.

V protiklade k bežným predstavám si treba uvedomiť, že nie je v možnostiach jedného lekára, aby dokázal vyliečiť každého. Prečo by ste teda mali podstupovať riziko nejakej operácie a zbytočne si tak spôsobovať bolesť, ak existujú aj iné spôsoby?“

„Liečba pomocou hudby a takisto liečba pomocou zvierat sú účinnejšie, než si dokáže väčšina lekárov predstaviť, alebo než sú ochotní pripustiť.“

„Bolesť je záhadou, no zabaviť sa a mať radosť je najlepší spôsob, ako na ňu zabudnúť. Nemocnice by sa mali postarať o základnú potrebu všetkých pacientov, ktorou je, že všetci sa potrebujeme trochu zabaviť a rozveseliť.

V našej nemocnici u Sv. Lukáša toto všetko máme – terapiu hudbou, terapiu pomocou zvierat a takisto aj hodiny umenia, pretože umenie celkovo má silný liečebný potenciál.“

„Len veda samotná nestačí na to, aby pacienta naozaj uzdravila. Veda nás v istom zmysle všetkých hádže do jedného vreca, lenže každá choroba je vždy individuálna, pretože každý pacient je individualita a každá jedna jeho choroba má pôvod v jeho srdci.

Ak chceme poznať presnú príčinu každej choroby a pomôcť tak pacientovi uzdraviť sa, veľmi nám v tom pomôže práve umenie, ktoré by malo byť využívané v rovnakom rozsahu ako štandardné lekárske postupy.“

Nuž, musíme len uznať, že doktor Hinohara nám tu dal nemálo podnetov na zamyslenie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: hackspirit.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je to poučný článok

  2. Múdry a láskavý človek…klobúk dole ! Súčasná medicína je „chorá“ česť výnimkám !

  3. Chcela by som mať tú silu žiť takým spôsobom

Pridajte komentár

*