Nová štúdia zistila, že káva a alkohol sú možno kľúčom k dlhovekosti


Print Friendly, PDF & Email

Nová štúdia zistila, že káva a alkohol sú možno kľúčom k dlhovekosti

Kto potrebuje studňu mladosti, keď máte kávu a alkohol? Všetci chceme žiť najlepší život tak dlho, ako sa dá.

Lekárske nariadenia nás veľakrát môžu odrádzať od užívania si vecí, ktoré nám prinášajú radosť. Všetko to prišla zmeniť nová štúdia Irvinovho inštitútu pre zhoršovanie pamäte a neurologické poruchy Kalifornskej univerzity.

Čo zistila nová štúdia

Štúdia zistila, že káva a alkohol, v umiernenom množstve, môžu v skutočnosti znižovať riziko predčasného úmrtia!

Predstava, že vás vaše obľúbené nápoje môžu držať pri živote a zdraví až do vašej deväťdesiatky, sa zdá ísť proti všetkým predpokladom. Je však vedecky potvrdená.

Štúdia sledovala od roku 2003 viac než 1 600 ľudí vo veku nad 90 rokov, aby zistila, ktorý z ich návykov by mohol prispieť k ich dlhovekosti. Medzi návykmi, ktoré mali zdraví deväťdesiatnici spoločné, sa potvrdili dva – pitie alkoholu a kávy.

Štúdia tiež zistila, že ľudia, ktorí mali v sedemdesiatke miernu nadváhu, boli v deväťdesiatke zdraví.

Preto nielenže sa nemusíte vzdať svojej kávy a pohárika, ale dokonca môžete vynechať aj diétu!

Ako káva a alkohol vplývajú na zdravie a v akom množstve

Ak sa opýtate niektorých starších ľudí na ich tajomstvo dlhého života, môžete dostať niektoré zábavné odpovede. Všetci majú svoju vlastnú zvláštnosť, ktorá ich drží pri živote.

Zvyčajne platí, že veci, o ktorých nám vravia, že sú pre nás „dobré“, sa nezhodujú s tými, ktoré si aj užívame.

Nová štúdia výskumníkov z Irvinovho inštitútu pre zhoršovanie pamäte a neurologické poruchy Kalifornskej univerzity to môže veľmi ľahko zmeniť.

Výskumníci v štúdii ďalej pokračujú. Jej účastníci dvakrát ročne navštevujú lekára, odpovedajú na otázky o svojom zdraví a životnom štýle a podstupujú rôzne fyzické a neurologické testy.

Ukazuje sa, že každodenná konzumácia dvoch pohárikov alkoholu (2x 1 dl vína alebo 2x malé pivo) znižuje vaše riziko predčasného úmrtia až o 18 %. To znie ako celkom dobrý dôvod na dopriatie si svojej šťastnej hodinky.

Liečba osteoporózy

Na tomto zistení je zaujímavé, že výskumníci nevedia celkom presne povedať, prečo to tak je.

„Nemám pre to vysvetlenie,“ povedala podľa Atlanta Journal-Constitution Dr. Claudia Kawasová, jedna z hlavných výskumníčok, podieľajúcich sa na štúdii, „som však pevne presvedčená o tom, že umiernené pitie predlžuje dĺžku života.“

Štúdia tiež zistila, že pitie dvoch šálok kávy denne znižuje šancu na predčasné úmrtie o 10%. Úžasná správa pre tých z nás, ktorí si bez nej nevieme predstaviť deň!

Skôr než sa poberiete pripraviť si na oslavu ďalšiu kávu, šliapnite na brzdy. Kofeín totiž dokáže maskovať utlmujúce vlastnosti alkoholu, a tak zmiešanie týchto dvoch nápojov môže viesť k nadmernému pitiu.

Ďalšie veci, ktoré majú pozitívny vplyv na dlhovekosť

Štúdia tiež priniesla niektoré zaujímavé zistenia ohľadom stravovania. Ľuďom, ktorí mali v sedemdesiatke miernu nadváhu, sa v deväťdesiatke darilo lepšie.

Hoci nemusíte byť takí disciplinovaní vo svojom stravovaní, cvičenie je tiež dôležité. Bolo zistené, že cvičenie v dĺžke 15 až 45 minút denne znižovalo šance predčasného úmrtia o 11 %.

Ďalším dôležitým faktorom je mať nejaké koníčky. Účastníci, ktorí trávili dve hodiny denne nejakým koníčkom, znížili svoje riziko predčasného úmrtia o 21 %.

Kľúčom vo všetkých týchto veciach je umiernenosť. Prílišné oddávanie sa ktorejkoľvek z týchto oblastí vás môže úplne zviesť z cesty.

Záver

Dôležité je tiež poznamenať, že dožitie sa deväťdesiatky nie je zárukou úžasnej kvality života. Štúdia zistila, že vyše 40 % tých, ktorí sa dožili viac ako 89 rokov, trpeli nejakým stupňom demencie.

Takmer 80 % skúmanej skupiny tiež bojovalo s nejakým hendikepom. U žien bolo toto číslo ešte vyššie!

Štúdia je skvelým dôkazom toho, že si môžete užívať drobné radosti života a viesť pritom dlhý a zdravý život. Pamätajte len, že všetko je najlepšie užívať s mierou!

Liečba osteoporózy

Zdroj: msn.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zdravím Vás, ako môžete na Vašom portáli, ktorý sa hrdí podtitulom „Najlepšia stránka o zdraví“, napísať taký nezmysel, že alkohol môže mať vplyv na dlhovekosť? Etylalkohol – základ alkoholických nápojov – patrí medzi silné narkotiká, ktorý najprv vyvoláva povzbudenie a potom paralýzu nervového systému. Už ste naozaj stratili aj posledné zvyšky zdravého rozumu? Prečo len mechanicky, bez súdnosti, prekladáte dokonca aj brakové články, ktoré napíše nejaký psychopat s úmyslom propagovať a podporovať predaj a užívanie alkoholických nápojov.

    • MUDr. Anka Košičanka

      Alkohol je silne návykový- a nikto nevie odhadnúť svoju odolnosť. Najmä v krízových obdobiach. A nikto ešte nedokázal, ako dlho by žili tí 90 roční, keby vôbec nepili alkohol a č. kávu. Ja si miesto č. kávy dám radšej Guaranu tbl. Ale len občas. Najmä pred nudnými domácimi prácami, ktoré sú však nevyhnutné. Tu nie je taký prudký vzostup kofeínu v krvi a okrem toho chráni a aj lieči črevnú sliznicu. Č. káva skôr dráždi č. sliznicu a asi je skôr vhodná pri obstipáciach-zápchach. Ale aj Guarana zvyšuje trochu krvný tlak a preto si ho treba merať. Ak stúpa- silne obmedzte soľ alebo užívajte lieky na zníženie krvného tlaku. Ak užívam Guaranu obdeň, alebo ešte menej- tak to pri nesolenej diéte nezvyšuje veľmi tlak krvi. Na jeho zníženie po kofeíne mi dobre zaberá betablokátor/Nebilet, al.Nebitrix- väčšinou len štvrť tbl. pred spaním a spím ako bábetko.

  2. Alkohol je odvodeny z arabskeho slova Al-Khul, co znamena demon pozierajuci dusu, takze nezmysel popisany v tomto clanku si strcte tam, kde slnko nesvieti .)

Pridajte komentár

*