Čo vypovedá farba moču o vašom zdraví


Print Friendly, PDF & Email

farby-mocu

Nikto nehovorí o moči zdvorilo, avšak vypovedá o vás veľa.

Jeho vôňa, konzistencia a farba sú všetky dôležité znaky, ktoré prezrádzajú váš spôsob života a zdravie, meniace sa podľa toho, čo ste práve jedli, či konzumovali v poslednej dobe. Môžu naznačovať rôzne ochorenia, o ktorých ani netušíte.

Moč tvorí najmä voda (aspoň 95 %), ale zvyšok predstavuje zložitá konzistencia prvkov, ktorá zahŕňa močovinu, chlorid, sodík, draslík, kreatinín a ďalšie rozpustné ióny, a rôzne anorganické a organické látky.

Najbežnejšou farbou moču je žltá, ktorá je vyvolaná existenciou urobilínu. Ide o biochemický odpadový produkt vytvorený z narušených starých červených krviniek. Vaše telo vytvára každý deň asi dva milióny nových červených krviniek a triedi rovnaké množstvo starých.

V nasledujúcej časti článku si môžete prečítať význam jednotlivých farieb vášho moču:

1. Priezračná farba moču

Vyzerá ako voda.

Bezfarebný moč môže naznačovať prevodnenie organizmu. Aj keď nie je až také nebezpečné ako dehydratácia, nadmerná hydratácia môže rozriediť esenciálne soli, ako sú elektrolyty, ktoré vytvárajú nepríjemnú chemickú nerovnováhu v krvi.

2. Svetlo žltá farba moču

Má svetlú slamovú farbu.

Je to normálne a hovorí to o tom, že ste dobre hydratovaní. Pokračujte v skvelej práci.

3. Zakalená farba moču

Vyzerá ako nečisté Martini.

Ak má farba vášho moču podobu špinavého Martini, môžete mať infekciu močového mechúra. Zákal pochádza z hlienu, tkanív a bielkovín, ktoré sú poškodené a splývajú.

4. Mierne žltá farba moču

Vyzerá ako limonáda.

Môžete byť dehydrovaní. Nájdite si čas na pitie vody.

5. Tmavo žltá farba moču

Vyzerá ako jablkový džús.

Ale vážne, nepili ste nič, však? Okrem nedostatku vody by k tomu mohlo prispievať aj intenzívne využívanie vitamínov skupiny B.

6. Oranžová farba

Vyzerá ako ryža.

OK, teraz ste skutočne dehydrovaní a potrebujete vodu! „Oranžovo sfarbená farba moču môže tiež naznačovať prítomnosť bilirubínu, čo je žlto sfarbený vedľajší produkt prirodzeného rozpadu starých červených krviniek,“ varuje Jill Buckley z Internej kliniky na Kalifornskej univerzite.

Mohlo by to byť spôsobené žlčovým kameňom, ktorý upcháva žlčovody, vypúšťajúce bilirubín, alebo tiež ochorením pečene. Pomôcť vám môžu niektoré lieky na infekciu močových ciest.

Liečba osteoporózy

7. Ružová farba moču

Vyzerá ako biela odroda vína Zinfandel.

Jedli ste včera večer veľa červenej repy? Pretože to môže byť kvôli tomu. Ale problém môže byť rovnako i vo vašej krvi. „Jediná kvapka krvi v moči ho zafarbí doružova.“ hovorí Sur.

Kým praktický lekár by z toho nemusel robiť veľký problém, Sur hovorí, že akákoľvek krv v moči si vyžaduje pozornosť urológa, keďže by to mohlo byť spôsobené infekciou, alebo poukazovať na ranné štádium rakoviny močového mechúra.

S najväčšou pravdepodobnosťou to však nie je rakovina, ale istota je istota.

8. Tmavšia ružová farba moču

Vyzerá ako Cabernet.

Táto farba môže naznačovať, že v moči je viac krvi, čo môže byť signálom potenciálnej infekcie močového mechúra alebo rakoviny. Obličkové kamene, ktoré dostane asi 10 % populácie USA, môžu tiež vyvolať krv v moči, rovnako ako menej bežné močové kamene.

9. Tmavo ružová farba moču

Vyzerá ako červené víno.

OK, je to veľké množstvo krvi. A čo je ešte viac znepokojujúce, je skutočnosť, že by mohlo ísť o starú krv, ktorá stmavne, ak vznikne embólia, alebo ak sa krv pokazí. „Existencia starej krvi je veľmi znepokojujúca, pretože naznačuje značné množstvo krvi.“ varuje Sur.

Chyba je vždy v starostlivosti: Ak existuje veľké množstvo (možno starej) krvi, chcem upriamiť pozornosť na vnútorný problém. Môžeme sa obávať, ale rakovina sa nedá diagnostikovať inak než z krvného testu.

10. Hnedá farba moču

Vyzerá ako káva.

Špeciálne lieky, ako sú Chlorochín na liečbu malárie a antibiotikum Metronidazol, môžu spôsobovať kokakolovú farbu moču. Podľa kliniky Mayo to môže spôsobovať aj prejedenie sa Fava fazuľkami alebo rebarborou.

Kávový vzhľad moču môže byť vyvolaný ochorením pečene a obličiek, alebo príliš ťažkým cvičebným postupom. Vaše svaly využívajú červené farbivo myoglobín, ktoré viaže kyslík a mení ho na energiu.

Ak to preháňate vo fitnes centre a vyvolávate si značné poškodenie svalov, myoglobín môže presiaknuť do krvného obehu a následne sa tak dostať aj do moču, čo spôsobí jeho tmavo hnedé sfarbenie.

Rozhodne vyhľadajte lekára, aby vám vyšetril hladinu myoglobínu v moči. Príliš vysoká hladina myoglobínu môže premôcť vaše obličky a viesť až k ich zlyhaniu.

11. Modrá/zelená farba moču

Vyzerá ako pohárik želatíny.

Je možné, že konzumujete veľa potravín obsahujúcich syntetické farbivá, vďaka ktorým váš moč nadobudne karnevalové farby. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však jedná o negatívne účinky liekov, ako je Uribel, ktorý sa používa na liečbu infekcie močových ciest.

Tento jav prichádza vďaka metylénu, ktorý má modrú farbu. Nie je to nič, prečo by ste sa mali stresovať. Pokračujte v užívaní lieku spolu s pitím dostatočného množstva vody a tešte sa z tohto úkazu.

farby-mocu

Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko spôsobuje zafarbenie vášho moču, pozrite sa na obrázok vyššie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net, zdroj: healthylifestar.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ono je to inak:
    – KIDNEY FILTRATION – IMPORTANT! Public Domain Videohttps://www.youtube.com/watch?v=JO4V9so3bxI

    (zakalene = zdrave oblicky)

  2. špekulant

    Osobná skúsenosť: hnedá farba moču po zjedení rýdzikov (pravých).

Pridajte komentár

*