Vedecky potvrdené: Selfíčka súvisia s narcizmom, závislosťou a mentálnym ochorením


Print Friendly, PDF & Email

Vedecky potvrdené: Selfíčka súvisia s narcizmom, závislosťou a mentálnym ochorením

Novodobý trend fotografovania samých seba sa spája s duševnými poruchami. Ľudia závislí od svojich selfies sú posadnutí svojím vzhľadom.

 „2/3 mojich pacientov s telesnou dysmorfickou poruchou, ktorá sa u nich rozvinula po tom, čo stúpla predajnosť smartfónov, majú nutkanie opakovane si vyhotovovať selfies a zdieľať ich na sociálnych sieťach,” prezradil psychiater David Veal pre Sunday Mirror.

„Pomáham im kognitívno-behaviorálnou terapiou, ktorá má pacientovi pomôcť pochopiť, z čoho pramení jeho kompulzívne správanie, a naučiť pacienta lepšie ho zvládať.“

Venujte zvýšenú pozornosť tomu, čo robia vaše deti online

Je možné, aby selfies stáli na pozadí duševných ochorení, závislostí, narcizmu či samovrážd? Mnohí psychológovia sa domnievajú, že áno.

Upozorňujú rodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť tomu, čo robia ich deti online, a predišli tak problémom, na aké narazil Bowman.

Tento mladý tínedžer z Veľkej Británie sa pokúsil spáchať samovraždu, pretože si nedokázal urobiť perfektnú selfie.

19-ročný Danny Bowman úplne prepadol snahe vytvoriť si dokonalú selfie a trávil 10 hodín denne fotografovaním sa. Bežne urobil 200 záberov za deň.

Schudol takmer 14 kg, prestal chodiť do školy a 6 mesiacov nevyšiel z domu, pretože sa neustále pokúšal o „tú správnu“ selfie. Každé ráno hneď po prebudení urobil 10 záberov.

Jeho pokusy však boli neúspešné. Danny sa cítil taký frustrovaný, že si siahol na život. Chcel sa predávkovať, ale jeho matka ho zachránila.

„Neustále som sa snažil spraviť si dokonalú fotku. Keď som pochopil, že to nedokážem, chcel som umrieť. Prišiel som o priateľov, vzdelanie, zdravie a takmer aj o život,“ vyjadril sa pre The Mirror.

Danny Bowman je prvým Angličanom, ktorý je závislý od vyhotovovania selfies.  Momentálne podstupuje terapeutickú liečbu, ktorá ho má zbaviť závislosti, obsedantno-kompulzívneho správania aj telesnej dysmorfickej poruchy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Chlapec sa lieči v Maudsley Hospital v Londýne a súčasťou liečby je aj postupné odnímanie jeho telefónu. Zo začiatku mu bol mobil odobratý na 10-minútové intervaly, ktoré sa neskôr zvýšili na 30-minútové a následne na hodinové.

„Zo začiatku to pre mňa bolo neznesiteľné. No vedel som, že ak chcem ďalej žiť, musím vydržať,“ priznal pre Sunday Mirror.

Len v UK sa podľa štatistík ročne lieči na závislosť od sociálnych médií ako Facebook či Twitter viac ako 1000 ľudí.

Čo na to hovoria psychológovia

 „Selfies sú často spúšťačom pocitov samoľúbosti a spoločenskej závislosti u tých, ktorí na seba radi pútajú pozornosť. Tým prispievajú k vzniku narcizmu alebo veľmi nízkeho sebavedomia,“ vyjadrila sa pre Psychology Today Pamela Rutledge.

Problém tohto druhu narcizmu spočíva v tom, že na ľudí vyvíja neskutočný tlak dosiahnuť nerealizovateľné ciele a to bez akejkoľvek motivácie. Byť ako Beyoncé, Jay Z alebo modelka je samo o sebe náročné.

Ak však nie ste pripravení vydať zo seba maximum, aby ste to dosiahli, bolo by lepšie svoje ambície znížiť. Je len málo vecí, ktoré pôsobia seba zničujúcejšie ako kombinácia vysokých nárokov a slabá pracovná morálka.

Podľa psychológov môžu tieto prejavy narcizmu a nadmernej seba prezentácie na sociálnych sieťach kompenzovať veľmi nízke a krehké sebavedomie.

Aj keď tieto prejavy môžu byť odmeňované (likeami, srdiečkami a pod.), prehlbujú skreslenie reality a upevňujú narcistickú dezilúziu.

Medzi ďalšie škodlivé vedľajšie účinky závislosti od sociálnych sietí môže patriť depresia, deficit pozornosti, hyperaktívna porucha, voyeurizmus, hypochondria, schizoidná a schizotypová porucha osobnosti.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*