Neustále sledovanie sociálnych sietí škodí zdraviu. Psychologička radí, ako ho zastaviť


Print Friendly, PDF & Email

Neustále skrolovanie sociálnych sietí škodí zdraviu. Psychologička radí, ako ho zastaviť

Trávenie hodín sledovaním či skrolovaním sociálnych sietí a správ môže pripadať ako oddych od práce či iných povinností.

V závislosti od konzumovaného obsahu však toto neustále sledovanie noviniek môže v skutočnosti škodiť duševnému zdraviu. A tento sklon má aj názov – doomscrolling.

Doomscrolling, nazývaný aj doomsurfing, sa dostal do zoznamu sledovaných slov slovníka Merriam-Webster, keď získal popularitu počas pandémie.

Slovník definuje doomscrolling ako „sklon pokračovať v surfovaní, sledovaní či skrolovaní zlých správ, aj keď sú tie správy smutné, skľučujúce či depresívne“.

Prečo to ľudí ťahá k doomscrollingu?

„V dobe stresu sa ľudia obracajú pre informácie k sociálnym sieťam a pri neistote dnešného sveta sa doomscrolling stal zvládacím mechanizmom,“ hovorí pre stránku Mind Body Green psychoanalytička Babita Spinelliová.

Byť informovaný o najnovších správach ohľadne COVID-19 je dôležité, ako aj zostať v spojení s priateľmi a rodinou počas karantény.

Zdá sa, že pandémia zvýšila doomscrolling z oboch dôvodov, vysvetľuje Spinelliová. „Neistota vo svete a neustále nové správy vytvárajú strach z toho, že niečo premeškáte,“ hovorí.

Ľudia sa boja „odpojiť“, pre prípad, že by niečo zmeškali.

V súčasnosti v súvislosti s rôznymi pandemickými obmedzeniami a častejšími občianskymi protestami kolujú médiami správy o policajnej brutalite a útlaku.

Keď je k dispozícii toľko informácií, majú teraz niektorí ľudia pocit viny, keď sa doomscrollingu nevenujú. 

Obávajú sa, že keď nesledujú sústavne správy, tak majú pocit akoby boli ignoranti, vysvetľuje Spinelliová. Lenže tráviť priveľa času v správach a zanedbávať seba môže ľuďom brániť podnikať reálne kroky, ktoré sú životne dôležité.

Ako môže doomscrolling postihovať duševné zdravie

Mnohí ľudia sledujú správy preto, aby porozumeli tomu, čo sa deje vo svete, hovorí Spinelliová.

No keďže informácie nie sú vždy podávané vo svojej úplnosti – a nie vždy existuje jedna vysvetľujúca odpoveď – môže to dopadnúť tak, že ľudia pociťujú frustráciu, strach, bezmocnosť alebo hnev.

Stop Candida

Hovorí, že v extrémnych prípadoch môže doomscrolling vytvárať symptómy podobné posttraumatickej stresovej poruche (PTSP).

„Druh grafického násilia zobrazovaného na sociálnych sieťach, môže vyvolať traumu,“ hovorí Spinelliová. „A ak ho človek sleduje stále, môže to, podľa môjho názoru, škodiť duševnému zdraviu.“

Práve teraz, keď na ľudí doliehajú mimoriadne udalosti okolo pandémie COVID-19 týkajúce sa verejného zdravia, môže byť ťažké stanoviť hranicu medzi udržiavaním informovanosti a doomscrollingom.

Ako sa vyhnúť doomscrollingu a pritom konať

„Byť informovaný, vzdelaný a prispievať svojím vlastným spôsobom k boju proti nespravodlivosti je nepochybne dôležité,“ hovorí Spinelliová. „Namiesto nadmerného doomscrollingu však potrebujeme využívať iné mechanizmy.“

Navrhuje k tomu týchto niekoľko stratégií:

1. Namiesto bezcieľneho skrolovania aplikáciami čítajte informačné bulletiny, časopisy alebo noviny, ktoré dostávate e-mailom alebo do schránky. Keď si nájdete niekoľko platform a zdrojov pre prijímanie správ, minimalizujete čas trávený na iných miestach. Sú to dve metódy ako obmedziť príjem správ a pritom zostať informovaný.

2. Zúčastňujte sa na príslušných videokonferenciách pomocou aplikácie Zoom s podobne zmýšľajúcimi priateľmi, aby ste zostali v kontakte s blízkymi ľuďmi a témami.

3. Počúvajte podcasty alebo čítajte knihy o téme, ktorá vás trápi. Začleňte to namiesto doomscrollingu do svojho každodenného rytmu.

4. Trávte čas (hoci aj virtuálne) s organizáciami, ktoré bojujú za vaše témy, alebo zvyšujú informovanosť na vašom pracovisku.

5. Podporujte firmy, spisovateľov, hudobníkov, duchovných lídrov, odborníkov na výživu, šéfkuchárov, inštruktorov fitnes či iné osobnosti, ktoré sa danej téme venujú.

Záver

Pamätajte, že je možné byť informovaný a v spojení s problémami sveta aj bez nadmerného doomscrollingu, hovorí Spinelliová.

Tých, ktorí sa pristihnú pri doomscrollingu, nabáda k čítaniu pozitívnych správ a čítaniu obsahu, prinášajúceho pokoj, smiech alebo radosť.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Celý článok je sofistikovaný trolling! Spinelliová zjavne netuší, čo je to zákaz vychádzania! O naše „duševné zdravie“ sa má onedlho postarať „zákon“ proti „hoaxom a konšpiračným teóriám“. Skrátim – „SLEDUJTE MAINSTREAM A ZOTRVÁVAJTE VO SVOJEJ KOMFORTNEJ ZÓNE – A BUDE VÁM OVEČKÁM FAJN!“ – farár by to lepšie nenapísal!

  Redakcia – to malo byť ako čo?! Návrat Badatela k témam o zdraví?! No – tak buďte hlavne zdraví „sociálne“!

  • „Your comment is awaiting moderation.“ – to si strčte! Je to komentár bez jediného linku! Meníte pravidlá ako Matovič!

   • Nevieme, prečo to systém tak vyhodnotil. On je niekedy nevyspytateľný. Možno tie všetky veľké písmena v jednej vete, lebo to je niekedy znakom spamu. Časť kritérií nastavujeme my, ale časť má systém aj svoje vlastné.

   • Život človeka je ako hra Človeče nehnevaj sa.
    Každá figúrka musí prejsť svoju cestu a vrátiť sa do svojho domčeka.

    • Hej – lenže Boh nehrá v kocky. Takže mnohí sa do svojho domčeka nedostanú – nevrátia – ani do svojho kartónu. „Človeče prepáč – lebo „okolnosti“. Kto vymyslel samovražedný nihilizmus ako ovládač? FUCK YOU – Nietzsche!

     „Nič nie je vo hviezdach!“ – Lawrence z Arábie.

 2. Prečítala som článok, ani neviem čo dodať. Ináč sama so sebou „bojujem“, že mám viac cvičiť, menej jesť, ďalej znižovať príjem cukru a byť menej za počítačom.
  Lenže veľmi ťažko prežívam, keď vidím aká je dnes obrovská neinformovanosť, že sú dnes ľudia čo očakávajú depopulačnú vakcínu s hydrogelom proti Covidu-19 aby sa vraj „mohli voľnejšie pohybovať“ – mňa toto ide odrovnať.
  Ja viem, stále veľa ľudí nevie, že takto to bolo naplánované Rockefellerovou nadáciou a bohužiaľ zatiaľ všetko ide podľa ich plánu.

  • Skvely clanok inak, dakujem, uz to len treba naozaj dodrziavat!?

  • V okamihu, keď sa začneme starať len o svoje zdravie – skončíme v chorej spoločnosti! Citlivý altruistický človek sa vždy trápi nad tým, čo trápi iných! Tento článok je pokračovaním agendy komunistov, ktorí naučili ľudí kradnúť a starať sa len o seba! Preto sa nikto dnes ani nevie obetovať pre druhých – a ukončiť to! Čítajte medzi riadkami doboha! Kto chce dnes zdieľať pravdu – musí trpieť! Treba vychádzať z postulátov GNM a chápať príčiny svojich ochorení. Napr. rakovinu kože spôsobuje pocit ohrozenia zvonku. Ak sa cítim ohrozený zvonku a uvedomujem si to – tak blokujem psychosomatiku. Ak si to neuvedomujem, že mi to škodí!

   Odchádzať dnes z diskusií „kvôli ochrane zdravia“ – keď sa všetko valí tisícnásobnou rýchlosťou – to by sa fašistickému systému páčilo. „Zdravotná“ autocenzúra! „Pohoda, klídek a tabáček“ – až to bude za nami! Opakujem – celý článok je sofistikovaný trolling – psychologická operácia „so strachom o svoje zdravie pri príliš intenzívnom náhradnom sociálnom kontakte cez sociálne siete“! Je to spôsob, ako práve teraz pribrzdiť intenzívnu komunikáciu na sociálnych sieťach! Bodka! Na druhej strane – strachom posratí lokaji systému sa naopak snažia kanalizovať /papiňák/ hroziaci fyzický odpor verejnosti práve do sociálnych sietí!

   „Protesty a demonštrácie, ktoré sa pripravujú na 17. novembra, sú podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) nezákonné, pripomenul platný núdzový stav a zákaz zhromažďovania. Pokiaľ sa napriek tomu uskutočnia, polícia proti demonštrantom a účastníkom protestov zasiahne. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) poznamenala, že je stále veľa možností, ako vyjadriť svoj politický nesúhlas.

   „V prvom rade chcem povedať, že tieto protesty, pokiaľ sa budú organizovať, sú nezákonné, stále platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania. Polícia má právo takéto protesty rozpustiť. Áno, urobí to,“ skonštatoval Mikulec. Poznamenal, že ak to bude potrebné, policajný zbor použije všetky sily a prostriedky na zabezpečenie ochrany zdravia a životov občanov a tiež majetku. Opätovné použitie vodných diel na demonštrantov tak nevylúčil.

   Šéfka rezortu spravodlivosti podotkla, že foriem na vyjadrenie nespokojnosti je mnoho, vláda podľa nej eliminovala len jednu. Nesúhlasí preto s tvrdením, že občania nemajú priestor na vyjadrenie politickej nespokojnosti. Ako alternatívu označila sociálne siete, kde sa podľa nej dá vyjadriť nespokojnosť s primeraným efektom. „Ak chce niekto vyjadriť politický protest, nemusí to robiť tým, že sa ľudia osobne stretnú,“ zdôraznila Kolíková.“
   https://www.infovojna.sk/article/matovicov-rezim-ma-z-ludi-velky-strach-mikulec-chce-po-vzore-komunistov-pouzit-17-novembra-policajnu-silu-proti-protestujucim-obcanom-nespokojnych-s-vladou

 3. Dnešný článok z môjho obľúbeného webu:
  https://www.naturalnews.com/2020-11-15-exposed-institutions-corporations-have-betrayed-humanity-2020.html
  Prekopírovala som jednu vetu z tohto článku:
  Dirty covid vaccines to contain time-released toxins, GMOs, human abortion cells and GPS-tracking microchips
  Prekladám:
  Špinavé covid vakcíny ktoré obsahujú toxíny s postupným uvoľňovaním, gmo, ľudské potratové bunky a GPS sledovacie mikročipy.
  Behom dňa tento článok v kľude prečítam.

 4. Dnešný článok MUDr. Mercolu:
  https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/11/16/what-is-the-great-reset.aspx
  Prekladám názov:
  Kto stlačil „Veľký Reset“ gombík (tlačidlo)?

 5. https://zemavek.sk/mame-tolko-covid-19-obeti-ako-svedsko-ak-by-sme-ich-tak-pocitali/
  Prekopírovala som záver tohto článku:
  Tie lockdowny sú však užitočné pre stratégiu oboch – tých politikov, čo chcú návrat do normálu cez vakcíny a aj pre tých, čo chcú ukázať, že štát nás najlepšie ochráni pred nami samými. Jedno však zostane. Vyvolení sa nabalia a po nás potopa.

 6. http://www.zvedavec.org/komentare/2020/11/8504-gates-a-big-pharma-v-akci.htm
  Toto je viac ako irónia, depopulačná vakcína sa ide nazvať zabezpečenie zdravia.
  Túto časť som prekopírovala:
  Britský premiér Boris Johnson, který je v současné době kritizován za vyhlášení dalšího lockdownu na základě sporných údajů, se setkal s Billem Gatesem, aby s ním prodiskutoval zavedení globálního programu „zabezpečení zdraví“, k čemuž by mohl využít britského předsednictví G7 a tím celý proces urychlit.
  Ďalšiu vetu som prekopírovala:
  Miliardář (Bill Gates) také navrhl, aby vlády „hledaly“ způsoby, jak „snížit váhavost lidí ohledně vakcín“ tváří v tvář „konspiračním teoriím“, které mluví proti vakcínám.

 7. Kto vie angl. nech vypočuje toto video:
  https://banned.video/watch?id=5fb1e6c7e7557c36551e9065
  Alex Jones tu vysvetľuje čo robí s nami tá 0,0001percentá elita čo diriguje túto zemeguľu, spomína tu Agendu 21, Agendu 2030.
  Už začal Great Reset (Veľký Reset), elity sveta na tomto veľmi zbohatli, ľudia schudobneli, plánuje sa obrovská depopulácia pomocou vakcíny…
  Dr. Fauci doporučuje, že aj po prijatí vakcíny treba pokračovať v lockdowne (uzatvorení), nosení rúšok v rozostupoch a nemá sa to nikdy skončiť.
  Vysvetľuje sa tu ako elity sveta preberajú túto zemeguľu, vysvetľuje sa tu depopulačný plán WHO…

 8. https://www.infowars.com/posts/trump-covid-adviser-the-only-way-this-stops-is-if-people-rise-up/
  Poradca Trumpa pre Covid sa vyjadril, že jediná cesta ako toto zastaviť je, že ľudia sa vzbúria.

  • Každá vzbura vyžaduje správne načasovanie – obligátny timing – a konceptuálne pokračovanie vízie – ako – a čo ďalej! Máte? Máme?!

   Doprdele aj s tým „Nájdete nás na Facebooku“ – doprdele s tým! Už s tým debilným primitívnym vlezlým PR „marketingom“ choďte do riti! Máte nejakého admina stránky – alebo vám to bude donekonečna robiť nejaký robot? Alebo umelá inteligencia! A nezabudnite mi popriať „Pekný deň!“

   To mám ku.va vliezť na Facebook kvôli vám – keď môžem kvôli Matovičovi?! Sme tu všetci idioti?!

 9. bez dotykového mobilu, bez FB a pc pripojeným na net si nájdem weby, ktoré ma zaujímajú a info v „kocke“ mám za pol hodinu 🙂

  Teraz ide na ta3 nejaká TB po zasadnutí krízového štábu a ….výrazne nič nové. Len si hladkajú ego. O nič som za celý týždeň neprišla.

  • predsa len novinka z TB:
   Tentokrát bude plošné testovanie dobrovoľné. Nijakým spôsobom teda neobmedzia ľudí, ktorí naň neprídu a bez výhod pre tých, ktorí sa ho zúčastnia.

   smejem sa hlasno…toto slovo DOBROVOĽNÉ tu už raz bolo … kým príde na lámanie chleba, zabudneme na slovo dobrovoľné??

 10. Jednoduchá

  Áno p.Ametyst, toto som aj ja v správach počula, že to má byť dobrovoľné. No myslím, že tak 1týždeň, kým prejde 17.11., vtedy ,,p.I.M. ,,zalezie“ a nebude chcieť vyliezť, aspoň do konca týždňa. A to som počula ozaj zrozumiteľne!,
  A teraz trošku odbočím!
  Stále sa mi tu ukazujú reklamy na zlepšenie sluchu, bez nosenia aparátu.
  Priznám sa, patrím do tejto skupiny, takže pocity týchto ľudí poznám.NO NESÚHLASÍM s tým TVRDENÍM, čo tam píšu!!! a to napr.ako sa ľudia hanbia nosiť aparát, ako ,,im strpčuje život“, ako sa im niekto preto smeje a podobné výmysly !!!:-( ….Takto uvažujú len nezrelí a nechápaví, normálny človek to pochopí, povedané po lopate – LEN BLBEC SA ČUDUJE !!! :-(((…..mám toto postih.od malička, nebolo to jednoduché, no zvládla som to. Zmaturovala som na výbornú, a pokračovala som na VŠ. Ukončila som síce len 1.st., no nie preto, žeby mi to nešlo, no kvôli rodinn.problémom. Napriek tomuto postih. dokážem sa o seba postarať, mala som aj deti, o kt.sa tiež bolo treba. A našťastie, ,,nesedím doma na zadku“, chodím aj do práce, dokonca 2. No po prečítaní tých článkov o ľuďoch so sluch.postihn. Vás všet.rozumných prosím o 1 vec , a to NEĽUTUJTE nás, sme takí ako Vy, akurát si sluch musíme vykompenzovať aparátom .Tak nás prosím stačí len POCHOPIŤ. Možno máme dáku karmu z min.života a tak nám ju možno práve týmto spôsobom je možné odčiniť. Viem, že je to od veci, čo sa píše v článku, no aj tak Vám všetkým ďakujem za prečítanie a pochopenie, potrebovala som to jednoducho povedať……………………..
  No a na margo článku p.Marošovi- nie nie sme tu idioti, len sme tu viac ai menej CHÁPAVÍ !……………………

  • Milá pani Jednoduchá, je mi ľúto, že máte problém so sluchom. Dnes sú už veľmi dobré načúvacie prístroje, len viem, že treba veľa doplácať. V joge sú cvičenia , ktoré „vraj“ zlepšia sluch, zlepšia prekrvenie – sú to tie keď máme hlavu dole, krv ide do hlavy.
   Ginkgo biloba je dobré na zlepšenie sluchu. V Bio obchodoch dostať ginkgo aj v tekutej forme. Už som ho užívala.
   Ja viem, že niektorí ľudia sa už s touto poruchou narodili a tam už asi veľa sa pomôcť nedá.
   Prajem veľa zdravia.
   Mne na šťastie na mojom stolovom počítači, nejako zvlášť nenaskakujú reklamy, aj web Badateľa ľahko otvorím.

 11. Jednoduchá

  Milá p.Jean, je to od Vás veľmi milé, že ma chápete…..našťastie v tejto dobe sú už ozaj dobré prístroje, niečo prepláca poisť. a niečo človek doplatí sám…..Ďakujem pekne za rady, ginko zvyknem užívať, no o cvičení jogy na zlepš.sluchu som nevedela, vyskúšam…..áno, ak je to od narod., zmena k lepš. možná nie je, no aj tak možno žiť plnohodnot.život – a toto by si mali uvedomiť hlavne ľudia s týmto zdravot.postihnutím……aj ja Vám želám hlavne veľa zdravia a pozit.myslenia, ďakujem ešte raz za podporu, vážim si to…….zároveň prajem pekný deň :-)…………..

 12. Jednoduchá

  Vďaka p.ametyst11 za radu, vyskúšam …..prajem pekný večer :-)……

Pridajte komentár

*