Keď vám lekár navrhne vyšetrenie na mamografe, toto mu odpovedzte


Print Friendly, PDF & Email

mamograf-vs-termokamera

Nedávno sme si pripomínali svetový deň rakoviny. Média opäť prišli so správami o tom, aká je dôležitá prevencia a aké možnosti v rámci nej máte.

Čo vám však už nepovedali, sú dôležité fakty o tom, že príčinou mnohých onkologických ochorení môžu byť dokonca aj niektoré vyšetrovacie metódy, ktoré majú rakovine v prvom rade predchádzať.

Medzi jedno z najnebezpečnejších vyšetrení, ktoré môže vyvolať rakovinu, patrí práve tak často propagovaný mamograf.

Poďme sa preto pozrieť na to, čo si o tejto problematike myslí lekár Dr. Ben Johnson.

Pre tých z vás, ktorí rozumiete anglicky, môžete si pozrieť video záznam z rozhovoru s ním.

Pre tých, ktorí anglicky nehovoríte, sme pripravili prepis uvedeného rozhovoru. Poďme sa teda naň bližšie pozrieť.

No a tu je prepis a preklad uvedeného videa do slovenčiny:

Dr. Ben Johnson: Napísal som knihu pre ženy pod názvom Tajomstvo múdrosti o zdraví poprsia (The Secret of Health Breast Wisdom) pretože my, lekárska komunita, spôsobujeme ženám rakovinu tým, že od nich požadujeme vyšetrenia na mamografe.

Mamografy spôsobujú rakovinu. Bodka. Mamografy nie sú pre ženy zdravé a nemali by sa preto podrobovať tomuto vyšetreniu. Je to nad slnko jasnejšie, bolo to dokonca publikované aj v odbornej literatúre.

Napriek tomu, keď dnes žena navštívi svojho gynekológa alebo rodinného lekára, bude sa jej toto vyšetrenie obrazne povedané „tlačiť dole krkom“. Bude vystavená silnému nátlaku, aby šla na mamograf, ktorý jej môže privodiť rakovinu prsníka.

Mamografy životy nezachraňujú. Ak naň pôjdete, máte o 4% vyššie riziko úmrtia. Po každom mamografe. Bodka.

Ty Bollinger (reportér): Takže skríningová technika, ktorú používame, v podstate primárna metóda na detekciu rakoviny prsníka, rakovinu v skutočnosti sama spôsobuje?

Br. Ben Johnson: Bez pochýb. Mamograf je hrozný test. Pripučenie ženského prsníka a jeho následné ožiarenie rakovinu vyvolávajúcou radiáciou – je to tak necitlivé. A nepresné. Pre ženy pod 50 rokov to má presnosť niečo okolo 52%. No a 52 je dosť blízko k 50.

Ty Bollinger: Aha…

Dr. Ben Johnson: Čiže je to tak pol na pol. To znamená, že polovici žien, ktoré majú rakovinu prsníka, ju mamograf neodhalí. Ide o hrozne zlý test. A pritom existujú oveľa lepšie a presnejšie testy.

Napriek tomu sa ženám neustále tlačia mamografy. A navyše, tento hrozný test ešte aj spôsobuje rakovinu.

Ty Bollinger: A k tomu rakovinu ani neodhalí. Teda odhalí, ale len v 50% prípadoch. Hovorili ste ale, že existujú lepšie možnosti skríningu. O aké metódy sa jedná?

Stop Candida

Dr. Ben Hohnson: No, v podstate existujú dve lepšie možnosti. Keď máte v prsníku hrčku, teda ak si myslíte, že tam niečo máte, tak ultrazvuk je výborný. Ide o test anatómie, podobne ako aj mamograf je test anatómie. Aj magnetická rezonancia je test anatómie. Preto, ak si nájdete hrčku, potom potrebujete test anatómie.

Ultrazvuk dokáže hrčku zaznamenať a dokáže tiež vidieť jej konzistenciu. Vie zamerať, kde sa v nej nachádza vápniková usadenina. A tiež vidí prietok krvi, pretože nádory sa vyznačujú vyšším prísunom krvi.

Presnosť ultrazvuku je približne 80%, čiže oveľa viac ako u mamografu. A citlivosť je tiež vyššia.

Ak však ide o prevenciu, tak pre ňu v podstate existuje len jeden prístroj a tým je termograf. Ide o infračervenú kameru. Teda nič sa nedotýka ženského tela. Nič prsník nepučí a ani tu nie je žiadna rakovinu vyvolávajúca radiácia.

Tak, ako tu my teraz sedíme, vyžarujeme do okolia tepelnú energiu v pásme infračerveného spektra elektromagnetického žiarenia. Ľudovo povedané „sálame teplo“. Elektromagnetické spektrum je od rádiových vĺn, cez mikrovlny, infračervené vlny, viditeľné a ultrafialové svetlo až po röntgenové lúče.

Infračervené spektrum naše oči nevidia, no kamera ho dokáže zachytiť (vyskúšajte diaľkovým ovládačom svietiť do kamery vášho mobilu a uvidíte svetlo, ktoré voľným okom nevidíte).

Armáda však vyvinula oveľa citlivejšie infračervené kamery, aby dokázali vidieť v noci pohybujúce sa telá nepriateľských vojakov, ktorí produkujú (sálajú) do okolia teplo.

Ty Bollinger: Myslíte tým kamery na nočné videnie?

Dr. Ben Johnos: Áno, presne tak. Kamery na nočné videnie sú infračervené kamery. A presne rovnaký princíp využívame aj v medicíne na detekciu horúcich bodov v prsníkoch.

Pozrite sa, dlho predtým, než v prsníku vznikol nádor, boli v ňom rakovinové bunky. Možno 8 až 10 rokov skôr, ako sa vyformoval z buniek nádor, začali v prsníku rásť rakovinové bunky.

Najprv ich bolo 2, potom 4, 16, 128, atď. Trvá približne 8 rokov, než nádor narastie do veľkosti 1 cm, keď to vie zaznamenať mamograf alebo ultrazvuk. Bohužiaľ, to je už príliš neskoro, pretože 1 cm nádor obsahuje približne 1 miliardu rakovinových buniek.

Keď sa dostanete na číslo jednej miliardy, rakovina sa už medzitým stihla rozšíriť do lymfatického systému a krvou rozosieva rakovinu aj do ostatných častí tela.

No a to aj jedným z dôvodov, prečo mamografy nezachraňujú ľudské životy. Vôbec totiž nejde o skoré odhalenie rakoviny. Ide o ďalšie z klamstiev, ktoré oni už dlho šíria: „Skoré odhalenie zachraňuje životy. Choďte na vyšetrenie mamografom“.

Ty Bollinger: To máte pravdu.

Dr. Ben Johnos: Ono tá veta je pravdivá, skorá detekcia naozaj zachraňuje životy. Akurát, že mamograf nie je skorá detekcia. Takže v krátkosti povedané, mamografy spôsobujú oveľa viac rakoviny prsníka, než ju detekujú.

Oproti mamografu, dnešné vysoko citlivé infračervené kamery dokážu zachytiť rakovinu v oveľa skoršom štádiu.

Rakovinové bunky majú totiž zrýchlený metabolizmus a teda produkujú aj vyžarujú viac tepla než zdravé bunky. Infračervená kamera dokáže toto teplo zachytiť už vo veľmi skorých štádiách, niekoľko rokov skôr než mamograf.

A tiež, ako som už spomenul skôr, infračervená kamera, čiže termograf, nič nevyžaruje, len zachytáva. Preto je to úplne bezpečné vyšetrenie.

Ženy by z uvedených dôvodov mali uprednostniť vyšetrenie na termografe pred mamografom. Môže im totiž zachrániť život. A to doslova. Bodka.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Video – Mammograms Cause Breast Cancer

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Prosim Vas. Chcela by som sa opytat. Neviete nahodou kde sa da na Slovensku taketo vysetrenie termokamerou absolvovat? DAKUJEM

 2. Ahoj Zanetka, ja chodim kazdeho pol roka na preventivne vysetrenie termokamerov do kosic do Vitare. Viac najdes na http://www.vitare.sk. osobne som velmi spokojna a odporucam a kazdemu.

  • A cena? Poistovna to pravdepodobne nepreplaca. Nezruinuje ta suma cloveka? Ake su cakacie doby? Prosim, dajte vediet. Dakujem.

 3. Svätá pravda, mamograf je škodlivý, a vrele doporúčam „VITARE“ v Košiciach kde majú okrem super prístrojov aj skvelé rady +skvelých odborníkov.

 4. Je také niečo aj v Ba?

 5. Aj mna by zaujímalo či je v BA alebo okolí

 6. Zaujímalo by ma koľko pracovísk na Sk sa zaoberá práve touto metódou- termokamera… Myslím, že pred mnohými rokmi som čosi také absolvovala v BB- Roosweltova nemocnica. Na 100% neviem či išlo ozaj presne o tento spomínaný diagn. ukon.

 7. kvetus, každý bozi den si ctu z této stranky…..

 8. Také by mě zajímalo zda takové vyšetření existuje v České republice a kde ? Proč tedy nás posílají na vyšetření mamografem když jsou si vědomÍ že je to škodlivé,jejich prsa to nejsou tak proč se tím zaobírat.Děkuji za odpověď.

 9. Tak som hľadala a hľadala a na Slovensku robia tieto vyšetrenia termokamerou zrejme iba vo Vitare. Nuž, asi by som si mala niekedy naplánovať cestu do Ke. Aj tak som tam ešte nikdy nebola… no hanba mi… 🙂

 10. .. je teda niekde v Bratislave takéto vyšetrenie alebo nie je ?

 11. aj v Trenčíne doktor Gabrhel robí vyšetrenie termokamerou.

 12. eva zaťkovská

  Existuje MEIK-neinvazívny mamograf bez stláčania a bez škodlivého žiarenia. Majú ho v Košicich, v BA v Alžbetke a má ho aj primár gynekológie v Roosweltke v B. Bystrici, ale nechce s ním robiť.
  Kde najbližšie k Žiaru nad Hronom by ste vedeli buď o tomto MEIK-u, alebo spomínanej termovízii? Ďakujem.
  P.S. Mňa z mamografu vyhodili, lebo som si nedala zlisovať svoje nulky na placku 1cm, ani následne ešte aj ožiariť…

 13. eva zaťkovská

  http://www.vitare.sk
  už som si to pozrela tu, ale je to len pre bohatých, normálny človek, čo ledva prežíva z výplaty, si to nemôže dovoliť….

 14. Hneď pod článkom mi ukázalo reklamu na vitare služby. V cenníku majú 80 € termoskríning celého tela a 30€ jednej časti.

 15. Dobrý večer. Ja som vo Vitare bola raz. Vyšetrenie bolo v pohode ale ten doktor na mňa pôsobil nejako divne ale inak všetko ok. Keď má moja gynekologička poslala na mamograf tak som jej povedala že tam nepôjdem a tak som išla na ultrazvuk . Keď som doktorovi na ultrazvuku povedala prečo nepôjdem na mamograf tak mi odpovedal citujem vyzeráte dosť inteligentne tak radšej buďte ticho. Aj tak mi drzo vypísal lístok na monografiu. Keď som sa ho opýtala ci tam niečo našiel tak mi odpovedal že na to vyšetrenie mám ísť. Vysvetlenie som nedostala. Doktor robí na brigádnickej v medicínskom centre. Ako sa volal ten chrapun už si nepamätám . K cene treba sledovať zlavomaty ja som sa dostala tam cez akciu.

  • áno – ten Dr. aj na mňa pôsobil divne….ak tam samozrejme na USG majú len toho jedného a hovoríme o tom istom….

Pridajte komentár

*