Štúdia odhalila čosi znepokojivé: Prečo nepoužívať tieto sušiče rúk


tryskove-susice-ruk

Jeden múdry muž raz povedal: „Posudzujte verejné toalety podľa ich sušičov na ruky“.

Napriek tomu, že sa sušiče rúk zobrazené na obrázku zdajú moderné, zrejme nie sú tak hygienické, ako sme si to o nich doteraz mysleli.

Zbohom vysoký krvný tlak

Aspoň to teda tvrdí najnovšia štúdia publikovaná začiatkom tohto roku v Žurnále aplikovanej mikrobiológie.

Svojimi zisteniami zasadila tvrdú ranu do boja medzi tryskovými sušičmi, ktoré vypúšťajú vzduch pod silným tlakom a klasickými papierovými utierkami.

Čo zistila štúdia ohľadne tryskových sušičov

Výskum sa zameral na množstvo rozprašovaných vírusov u troch spôsobov sušenia rúk: papierovými vreckovkami, konvenčnými fénmi s teplým vzduchom a tryskovými sušičmi ako napríklad tie od firmy Dyson Airblade.

Výsledkom bolo, že tryskové sušiče rozprašujú až 1300 násobok hlienov, v ktorých sa tvoria vírusy v porovnaní s papierovými utierkami.

Pri porovnaní s konvenčnými sušičmi to bol 60-násobok.

Konkrétne zistili, že tryskové sušiče rúk dokážu rozprášiť vírusy až do vzdialenosti 3 metre, pričom štandardné sušiče len do vzdialenosti 75 centimetrov, no a papierové utierky len na 25 centimetrovú vzdialenosť.

Tryskové sušiče sa v súčasnosti stali veľkým záujmom pre média, pretože ešte nedávno ich výrobcovia vyhlasovali, že sa jedná o „najrýchlejší a najhygienickejší sušič rúk“.

Jedna britská technologická firma však toto tvrdenie spochybnila.

Zbohom vysoký krvný tlak

Priebeh štúdie a námietky výrobcov

Účastníci štúdie boli požiadaní, aby si nasadili na ruky gumené rukavice a namočili ich do roztoku s vírusmi.

Potom boli vyzvaní, aby si ruky vysušili jedným z troch uvedených spôsobov.

Napokon výskumníci pre každý spôsob sušenia rúk odmerali koncentrácie použitej suspenzie v rôznych vzdialenostiach. Následne dospeli k uvedeným zisteniam.

Výrobcovia však namietajú, že v teste šlo o veľmi vysoké nerealistické koncentrácie vírusov, a že v skutočnosti by si ľudia pred použitím sušiča umyli ruky mydlom a vodou.

Okrem toho sa výrobcovia tryskových sušičov domnievajú, že štúdia bola neférová. Výrobcovia papierových utierok sa totiž už roky vyhrážali vykonaním takejto štúdie.

Záver

Kým v ústraní prebieha dráma a boj výrobcov odlišných produktov na sušenie rúk vo verejných toaletách, je potrebné brať tieto zistenia s určitou dávkou rezervovanosti.

Ak si každý bude dôkladne pred sušením umývať ruky, potom je nepravdepodobné, že sa nakazíte z vírusov a baktérií rozprášených po toalete osobou pred vami.

Avšak priznajme si to: Kto z nás si umýva ruky naozaj dôsledne?

Zbohom vysoký krvný tlak

Článok pripravil: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ja si ruky umývam dôkladne a veľmi často, o toalete niekde mimo domov, bez pochýb. Určite je na tom veľký kus pravdy. Problém je však na mnohých verejných miestach, ako sú reštaurácie, obchodné centrá, stanice… Všade sa príliš šetrí mydlom. Voda tečie, ale nádobky na mydlo sú často prázdne. Takže ak si zoberieme takto umyté ruky (neumyté), potvrdzuje to štúdiu na 100%. Preto je vhodné nosiť pri sebe hygienické vlhčené vreckovky. Nielen že vám ruky očistia (ak nie je iná, dobrá možnosť), ale vyčistia aj prípadnú škvrnu na odeve.

Pridajte komentár

*