Tak toto nikto nečakal: Prečo je obyčajné jablko jedno z najlepších ovocí na rakovinu


Tak toto nikto nečakal: Prečo je obyčajné jablko jedno z najlepších ovocí na rakovinu

Vedeli ste, že toto bežne prehliadané ovocie chráni telo pred nukleárnym spádom, zabíja viacero druhov rakovín a udržuje artérie priechodné?

Ide len o zopár, no experimentálne potvrdených spôsobov, ktorými jablko odomyká vášho vlastného vnútorného lekára.

Liečba osteoporózy

Čo dokáže jedno obyčajné jablko

V modernom svete majú lekári k dispozícii celú plejádu rôznych diagnostických testov, liekov a liečebných procedúr, ktoré so sebou nesú aj mnohé neželané vedľajšie účinky.

Niekedy sa dokonca stáva, že tieto vedľajšie účinky prevážia nad deklarovanými prínosmi liečby, preto je lepšie sa im radšej vyhnúť vždy, keď je to možné.

Keď sa však pozrieme na také obyčajné jablko – je oveľa lacnejšie ako lekár a na rozdiel od niektorých nanútených liečebných procedúr (psychiatrických alebo onkologických u detí), jablko nijako neuškodí.

Ba naopak, aj keď náhodou nevylieči, pre telo sú jeho výživné látky vždy prínosom.

Niektorým ľuďom sa tento úvod článku môže javiť ako fantázia, no realita je taká, že liečivé účinky jabĺk sú vedou v medicínskej literatúre dobre zdokumentované a preukázané.

Napríklad, konzumácia jabĺk bola predmetom viacerých štúdií zameraných na zníženie rizika rakoviny hrubého čreva.

Ďalšie typy rakovín, kde sa ukázalo, že ich jablko dokáže ničiť, zahŕňajú:

  • Rakovina pečene: experimentálne sa potvrdilo, že jablkový džús, jablčný pektín a jablčná šupka majú na rakovinu pečene ničivý vplyv.
  • Rakovina prsníka: jablká dokážu brániť tak jej vzniku, ako ju aj potlačiť, čo sa experimentálne dokázalo na zvieracích štúdiách.
  • Rakovina rezistentná na viaceré lieky: karotenoidy extrahované z jabĺk dokázali potlačiť tento typ rezistentných rakovinových bunkových kultúr.
  • Rakovina pažeráka: Bolo zistené, že prokyanidín z jablka tlmí rast rakoviny pažeráka.
  • Rakovina žalúdka: Jedným zo spôsobov, ktorými jablko predchádza vzniku rakoviny žalúdka, je jeho schopnosť potláčať Helikobaktera pylori. Ten je považovaný za hlavnú príčinu tak žalúdočných vredov, ako aj rakoviny žalúdka. Prokyanidinín z jablka bol študovaný kvôli jeho schopnosti priamo vyvolať programovanú smrť buniek rakovinový žalúdka (apoptózu).

Ako jablká predchádzajú rakovine

Je vysoko pravdepodobné, že základné procesy prítomné pri formovaní a raste rakoviny sú potláčané jablkom a jeho zložkami.

Preto jablká zrejme chránia pred oveľa viac druhmi rakovín, než len tými spomenutými vyššie. Bez ohľadu na to, ktorá zložka jabĺk sa skúma, v každej sa nachádzajú protirakovinové látky.

Napríklad taký jablčný ocot obsahuje protirakovinovú látku, ktorá je výsledkom fermentačného procesu kyseliny octovej a nazýva sa alfa-glykán.

Liečba osteoporózy

Ďalším dokázaným spôsobom, ktorým jablká ničia rakovinu, je ich schopnosť viazať a odvádzať rakovinotvorné rádioizotopy.

Tie sa v našom tele naakumulovali ako výsledok nukleárneho spádu po atmosférických skúškach jadrových zbraní, do ovzdušia uvoľneného ochudobneného uránu z konvenčnej munície či po haváriách atómových elektrárni Černobyľ alebo Fukušima.

Napríklad, po Černobyle sa používal jablčný pektín na zníženie úrovne cézia-137 u detí. V niektorých prípadoch sa dosiahlo jeho až 60% zníženie.

V rokoch 1996 až 2007 pol jablčný pektín podaný až 160 000 deťom z okolia Černobyľu. Výsledkom bolo, že po každom kole podávania pektínu došlo k 30 až 40% zníženiu hladiny cézia-137 v orgánoch týchto detí.

Výrazná redukcia tohto izotopu nastala už za tak krátky čas ako 16 dní.

Dokonca sa zistilo, že jablčný pektín dokázal zachytávať a brániť absorpcii v tenkom čreve aj tomu najnebezpečnejšiemu zo všetkých rádioaktívnych izotopov, ktorým je plutónium-239.

Záver

V angličtine existuje pre jablko pekné rýmujúce sa porekadlo, ktoré vo voľnom preklade znie: „Jedno jablko denne zjem, doktorovi sa tak vyhnem“.

Toto porekadlo by sme teda kľudne mohli zmeniť na: „Jedno jablko denne zjem, rádioaktívnemu spádu sa tak vyhnem“.

A skutočne, medzi prírodnými či syntetickými látkami nájdeme len veľmi málo tak účinných substancií, ktoré dokážu chrániť pred vystavením sa plutóniu lepšie, ako práve jablká.

Preto ich odo dnes kľudne môžeme zaradiť na zoznam takzvaných „super potravín“.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Why The Apple Is One Of The World’s Most Healing Superfoods

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Bledá Tvář

    Vybírám si malá jablka, abych jich mohl,co by diabetik, sníst denně 2 až 3.
    Kupuji je hlavně na trhu, výjimečně v xy-marketu. To když nejsou na trhu anebo v obchodech OZ.
    V xy-marketu se vyhýbám těm naleštěným, vosk není zdravý!!! A těm velkým a především polským.
    Vůbec mi na trhu nevadí takové černé povrchové kazy (lehce se vydloubnou), ani červy mi nevadí, jestli chutnají červům (snadno se vykrojí), nemohou být nezdravá (pouze ty, které ani červ nežere jsou hnus).
    Po umytí (ocet k vodě 1:9) sním jadérka, Je to analogie na: Tieto malé jadierka zďaleka prekonávajú pri rakovine každú chemoterapiu. A pak odkrojím, co nejím – bubáky a obal jadérek. Podle mě, to nikdo doposud nezkoumal!
    Posílám něco ze svého adresáře
    Buenas noches

  2. Zelené či červené Jabĺčko

    Jabĺka sú druhým najzdavšim a najlacnejším ovocím nie len na Slovensku a približne z 30 tisíc druhov si každý to svoje najchutnejšie vyberie.

    Toto je jabĺčko:
    Voda, vláknina, bielkoviny, sacharidy, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, fluorid, luteín, mangán, betakarotén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú a iné.

    Nie všetky jabĺčka sú dobre, čo mi dáte iste za pravdu ako aj pán tu nado mnou hovorí, že zlé jablko ani červ nechce.
    Poznám dosť odrôd jabĺk a nezaobídem sa denne aspoň jediným.

    Niektoré väčšinou z červených odrôd sú tak prekyslené veľkým obsahom kyselin, že pri jedení mam kyslosť až za ušami, čo tomu by až tak nevadilo,ale ďalšie nepríjemnosti sú z neho prekyslenie tráviaceho traktu a následne šialené kŕče a nafúknuté brucho najmenej 2 dni.
    Časté takéto prekyslenie celého tráviaceho systému by mohlo viesť k radikalizmu až spúšťačom niektorých chorôb,

    Aby sme sa tomu vyhli a mali z jabĺk viac osohu ako škodlivosti (jedlo ako liek, nie ako jed), lepšie je vyberať z rôznych odrôd tie najzásaditejšie druhy, žlté, zelené, ale aj z červených zásaditých odrôd.
    Niektoré zelené druhy z nich liečia najviac.
    Veľmi sladké odrody nie sú vhodné na časté konzumovanie kvôli fruktóze jej sestre sacharóze, ktorá tiež prekysľuje celé telo sladkosť – kyslosť.

    Je dobre sa o tom poradiť so skutočnými odborníkmi ktoré druhy jabĺk sú najvhodnejšie na častý konzum. Na nete je ich dosť.
    Najlepšie je urobiť si z vhodnej odrody jabĺk čerstvú šťavu, ktorú môžeme denne piť 2 dl a tá zaberá na choroby oveľa rýchlejšie ako jedenie jabĺk.

    Každý ma v sebe zabudovaný indikátor, ktorý ho pri zjedení jabĺčka na lačno hneď, alebo už po krátkom čase upozorní, že to jabĺčko mu nerobí dobrotu a tak sa mu do budúcna vyhneme.
    https://www.google.sk/search?q=jablk%C3%A1+odrody&num=50&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiYytKNqd7JAhVCxhoKHZDJAFMQ7AkIMg&biw=1016&bih=424

    • Šťava je bez pektínu, pozor na to.
      1.Nafukovanie… – vyhľadajte si heslo FODMAPS.
      2.Nafukovanie… – treba jesť ovocie tak, aby sa v žalúdku s ničím iným nestretlo, teda na lačno a kým sa nestrávi, nezjesť nič ďalšie (hodinu).
      Plutónium – aj rádioaktívne formy plutónia nie sú pre človeka tak radiačne škodlivé, ako iné prvky, napr. izotopy jódu, resp. cézia. Ale pozor! Plutónium je prudký jed v každej forme a žiadne jablko vás pred ním neochráni.

    • Dovolil bych si jen opravit jednu mylnou informaci, a to že sladké jablka způsobují kyselost, což tak není. Když je něco sladké tak to neznamená že to bude v našem těle způsobovat kyselost. Mezi zásadotvorné potraviny patří například i velmi sladké ovoce kde byste kyselost hledali asi marně 🙂 melouny, banány, fíky… apod. prostě většina ovoce je zásadotvorná, jen některé jsou kyselinotvorné např. švestky, brusinky… ale to se dá kdekoliv najít.
      A nevím jak je to myšleno s tou fruktózou, ale fruktóza je naopak nejlepší přírodní cukr jaký můžete do těla dostat!

      • Je to tak. Fruktóza narozdiel od glukózy nepotrebuje inzulín na vstrebanie (do krvi).

      • Fruktóza způsobuje ztučnění jater, což je velmi nebezpečné pro celkové zdraví. Z toho se pak vyvíjí i cukrovka II.typu. Ztučnělá játra přestávají plnit své funkce. Dochází i k celkové obezitě, které se obtížně zbavuje. Už před 25 lety bylo zjištěno ztučnění jater u spousty dětí v Německu. Tím se nějak došlo k tomu, že na vině je fruktóza, ovocný cukr.

Pridajte komentár

*