Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Úžasné účinky ananásu na zdravie: Zistite, na čo všetko je dobrý


Print Friendly, PDF & Email

ananás ako ho nepoznáme

Kto by nepoznal ananás – chutné sladké ovocie, bohaté na nutričné látky. Existujú však isté veci, ktoré o tomto tropickom ovocí a jeho vplyve na ľudské zdravie pravdepodobne nepoznáte.

Svojim tvarom sa ananás podobá na šišky smrekov, preto v angličtine je jeho doslovný preklad „smrekové jablko“. Do Európy ho z Ameriky počas jednej zo svojich výprav priviezol Krištof Kolumbus.

V stredoveku sa stal známy ako extravagantné exotické ovocie, ktoré bolo servírované len na tých najokázalejších banketoch.

Dnes ho nájdete v takmer každých väčších potravinách alebo supermarkete.

V krajinách Južnej Ameriky sa však toto ovocie cení nielen pre svoju skvelú chuť, ale aj pre jeho liečivé účinky na tráviace problémy a zápaly.

Jeden pohár ananásového džúsu obsahuje približne 82 kalórií, 1 gram tuku, žiadny cholesterol, 2 mg sodíka, 22 gramov celkových sacharidov a 1 gram bielkovín.

No a teraz sa už poďme bližšie pozrieť na jeho úžasné liečivé vlastnosti a na čo všetko je vlastne dobrý:

1. Prevencia astmy

Keď konzumujete ananás, vaše riziko vzniku astmy sa výrazne zníži. Jednou z hlavných živín, ktorá je za to zodpovedná, je beta karotén.

Okrem ananásu sa beta karotén vo väčšom množstve vyskytuje aj v mangu, papáji, marhuliach, brokolici, tekvici a mrkve.

2. Krvný tlak

Po zvýšení prísunu draslíka sa váš krvný tlak zníži. Prieskum zdravia a výživy v USA zistil, že len menej ako 2% dospelých prijíma denne odporúčanú dávku 4700 mg draslíka.

3 dcl ananásového džúsu obsahujú okolo 400 mg draslíka, teda približne rovnako ako 100 gramov banánu alebo 100 gramov zemiakov, ktoré sú považované za draslíkové „bomby“.

3. Rakovina

Ananás predstavuje pomerne dobrý zdroj vitamínu C. Ten spolu s beta karoténom a enzýmom bromelain predchádzajú formovaniu voľných radikálov, ktoré môžu spôsobovať rakovinu.

Strava bohatá na beta karotén chráni obzvlášť pred rakovinou prostaty.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

4. Cukrovka

Štúdie ukázali, že diabetici s cukrovkou typu 1, ktorí konzumovali stravu bohatú na vlákninu, mali nižšie hodnoty krvného cukru.

Cukrovkári typu 2 dosiahli s ananásom také zdravotné účinky, že sa u nich prejavilo zlepšenie hladín krvného cukru, lipidov a citlivosť buniek na inzulín.

5. Trávenie

Konzumácia ananásu zlepšuje trávenie kvôli jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. To predchádza vzniku zápchy a podporuje zdravie tráviaceho traktu.

6. Plodnosť (fertilita)

Ukázalo sa, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenú plodnosť.

Obzvlášť vitamín C, beta karotén, meď, zinok a kyselina listová vo veľkej miere ovplyvňujú plodnosť tak u žien, ako aj u mužov.

7. Hojenie rán a zápalov

Dokázalo sa, že enzým bromelain nachádzajúci sa v ananáse má podobné vlastnosti ako telu vlastné proteolitické enzýmy produkované pankreasom.

V prípade ich nedostatočnej tvorby, napríklad v dôsledku ochorenia pankreasu alebo pokročilého veku, ich dokáže bromelain celkom dobre zastúpiť.

Okrem toho je účinný aj na opuchy, modriny či iné poranenia. Výraze skracuje čas hojenia a zmierňuje bolestivosť spojenú s úrazom či operáciou. Tiež sa používa znižovanie zápalov šliach.

8. Pokožka

Vitamín C z ananáse má dobré účinky na liečbu poškodenia pokožky v dôsledku slnečného žiarenia a znečistenia. Znižuje tiež vrásky a celkovo zlepšuje textúru pokožky.

Vitamín C hrá tiež úlohu pri tvorbe kolagénu – podporného systému vašej kože.

9. Pevnosť kostí

Ananás napomáha udržiavať kosti pevné, pretože obsahuje až 75% dennej odporúčanej dávky mangánu (myslí sa priemerný 400 gramový ananás).

Mangán je totiž kriticky nevyhnutný pre udržiavanie silných kostí a zdravie spojivového tkaniva.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Bledá Tvář

    PRAVDA, „NEPOČUL“.
    Ale ananas nekupuji, neboť něm mám rozežrané koutky úst a jazyk, nemusím ho sníst mnoho.
    Je to asi tím, že se k nám vozí nezralé, které nikdy nedozrají, max. když měknou, hnijí.

    • To ma kazdy, ale ked ho jes zrely, je to v pohode. Ja, ked ho kupim zeleny, vykrutim listy, polozim lezato dozrievat, a kzdy den ho obratim raz – dva razy o 180 stupnov. Ked zozltne, alebo takmer zozltne krajam a konzumujeme. 10 min. pred rozkrojenim ho znova otoc o 180 stupnov, pretoze stava je zliata do spodnej casti, ako lezi. Ked ho otocis na 10 min. pred krajanim, dostane sa vsade. Skus, dufam, ze pomoze. U nas sa konzumuje denne, vzdy kupujem 3 naraz. Dozrievanie doma, najma v zime, je narocnejsie, ale casom prides na to, ako to najlepsie funguje. Jeho vyzivova hodnota stoji za to.

  2. pine = borovica; nie smrek
    takze poopravim autora „pineapple“ – moze radsej prekladat ako borovicove jablko nie „smrekove jablko“

    • Technicky áno, máte pravdu. V hovorovej angličtine sa však slovom „pine tree“ často označujú všetky ihličnaté stromy. Takže je to možné chápať ako voľnejší preklad.

  3. Ananas oloupeme, nakrájíme na menší kousky. Mrkev očistíme a spolu s ananasem odšťavníme v odšťavňovači. No a tuhle tu láhodnou tekutinu pak konzumujeme. Je fakt, že neuvažujeme, jest-li je ananás zralý, přezrálý nebo nedozrzlý. Prostě koupíme v krámě jeden a pytlík mrke a odšťavníme. Je třeba ale použít kvalitní odšťavňovač, ze kterého teče šťáva. Sice se připravíme o vlákninu, ale pití je to lahodné. A hlavně máme to při jednom: ananas a mrkev.

Pridajte komentár

*