Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Čo sa stane s vaším telom, ak zjete banány s tmavými bodkami


Print Friendly, PDF & Email

banány s bodkami

Mnoho ľudí má rado banány. Ak patríte medzi nich, potom než si nabudúce znova jeden dáte, mali by ste najskôr niečo dôležité vedieť.

Pozorne čítajte ďalej a pri najbližšej konzumácii tohto chutného tropického ovocia sa ubezpečte, že z nich získavate maximálny možný úžitok.

Čím sa líšia zrelé banány od normálnych?

Úplne zrelé banány produkujú látku nazývanú TNF, čiže vo voľnom preklade ide o „tumorový nekrózny faktor“.

To je substancia, ktorá bojuje proti abnormálnym bunkám. Čím sú bodky na banánovej šupke tmavšie a výraznejšie, tým viac jej obsahujú.

Preto sú úplne zrelé banány prospešnejšie na posilňovanie imunitného systému.

Japonský vedci tiež potvrdili, že TNF nachádzajúci sa v banánoch pomáha pri rakovine prostredníctvom zvyšovania imunity človeka.

Pravidelnou konzumáciou zrelých banánov tak dokážete do významnej miery predchádzať vzniku rakoviny.

Ako sa mení obsah banánov s ich dozrievaním

Je tiež dokázané, že aj celkový obsah banánov sa s ich postupným dozrievaním mení. Ide hlavne o zvyšovanie počtu antioxidantov a premenu škrobu na cukry, ktoré sú ľahšie stráviteľné.

Japonskí vedci ďalej zistili, že banány s tmavými bodkami na šupke zvyšujú množstvo bielych krviniek.

Pre zvýšenie imunity odporúčajú konzumovať 1 až 2 dobre dozreté banány denne.

Takéto banány sú v porovnaní s banánmi so zelenkavou šupkou alebo bežnými žltými banánmi oveľa zdravšie – údajne až 8 krát.

Liečba osteoporózy

Spôsob, ktorým zrelé banány bojujú s rakovinou

Ako už bolo skôr spomenuté, zrelé banány obsahujú veľké množstvo tumorového nekrofilného faktora (TNF).

Ten má na rakovinové bunky aj taký vplyv, že v nich iniciuje apoptózu, teda riadenú smrť.

Ukázalo sa, že efektivita banánov pri potláčaní rakoviny je porovnateľná s látkou Lentinan, ktorá sa nachádza v známej medicínskej hube Shitake.

Lentinan umocňuje účinky ostatných antivirálnych a protinádorových substancií. Taktiež zvyšuje aktivitu niektorých buniek imunitného systému.

Výskumníci Tokijského Národného výskumného inštitútu pre výskum rakoviny zistili, že pri pokusoch na myšiach dokázal lentinan odstrániť 80 až 100% nádorov v testovaných subjektoch.

Pri klinických štúdiách na ľuďoch, ktorým bola podávaná chemoterapia, viedol k blokovaniu rastu nádorov a celkovému predĺženiu ich života.

Protirakovinové účinky banánov na rakovinu by sa dali zhrnúť tak, že výraznou mierou stimulujú tvorbu nových bielych krviniek a predchádzajú mutáciám buniek.

Záver

Pre zachovanie čo najväčšieho množstva prospešných látok sa odporúča zrelé banány čo najskôr skonzumovať alebo ich len krátko držať v chladničke.

Existuje totiž pomerne tenká hranica medzi dozretosťou a prezretosťou, kedy už môžu v banánoch nastúpiť hnilobné procesy. Tie prospešné látky nielen zničia, ale môžu znamenať aj rozvoj zdraviu škodlivých plesní.

Vyvarujte sa tiež banánom, ktoré majú šupku kompletne hnedú alebo už pootvorenú.

Liečba osteoporózy

Zdroj: What Happens With Your Body When You Eat Ripe Bananas with Dark Spots

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Cital som na tejto strane nie tak davno o banach….hovorilo sa , za banany sa nemaju drzat v ladnicke, co ja vlastne nikdy nerobim,,,, ale vtomto clanku si rozporujete, ked hovorite „alebo ich kratko drzat v ladnicke
    BANANY BY NIKDY NEMALI BYT DRZANE V LADNICKE!!!“

  2. tiež všade čítam, že banány sa nemajú skladovať v chladničke… v tomto prípade som to pochopila tak, že ak už je banán tak dozretý, že má hnedé bodky… a potom mu už len málo chýba, aby sa neskazil…tak radšej ho do toho chladu uložiť… aby sa proces zrenia trochu zastavil. AK tomu rozumiem zle, tak potom trvám na tom…že banán do chladničky nepatrí tak ako to píše Lubo nad mojim príspevkom.

    • Dobre ste tomu porozumeli. Ak dozretý banán dáte do chladničky na 1 deň, tak sa mu nič nestane. V teple by sa za ten deň už mohol pokaziť.

  3. Z obsahu tohoto článku nie je jednoznačne zrejmé, či konzumovať banány bez alebo aj so šupkou. Pritom nedávno ste písali o škodlivosti banánových šupiek na zdravie.

  4. ahojte, zaujímalo by ma čo si myslíte o toxicite banánov z pohľadu pestovania. Videl som v minulosti nejaké dokumenty o pestovaní banánov, ktoré opisovali že vzhľadom na postreky ktorými sú banánové polia zasypávané a s druho fázovým kúpaním v nejakých chemikáliách po obratí, že ide o jedno z najtoxickejších ovocí dovážaných do európy. Tak otázka znie, je väčší prínos z jedenia banánov, ktoré sú bežne dostupné v supermarketoch na základe v článku spomenutých skutočností, vzhľadom na ich možnú toxicitu z priebehu pestovania ?! … Nie je napríklad prospešnejšie pre zdravie si dať naše domáce jablko ničím nestriekané naproti banánu kúpenému z obchodu ?! ďakujem

    • Na zmysluplnú otázku už asi nikto nevie odpovedať. Prikláňam sa takisto k jablku z našej záhradky

  5. Banány mám nejradši „tečkované“ nebo s mírně naprasklou slupkou, všecky ostatní mi připadají jako z PVC. Sníst 2 za den? Takové chutné banány obsahují dost cukru, proto stačí 1 za 2 dny.

Pridajte komentár

*