Prečo nebyť vegánom: Bývalá vegánka odhaľuje závažné skutočnosti


veganstvo

V súčasnosti sú približne 2% ľudí vegánmi, čo sa vo všeobecnosti považuje za zdravú voľbu. Vegánstvo však má aj veľmi vážne nevýhody.

Mara Khan je autorkou knihy Vegánska zrada: Láska, klamstvá a hlad vo svete rastlín. Opisuje v nej históriu a vedu stojacu za vegánstvom a taktiež odhaľuje mnohé ignorované fakty o tejto stravne prísne založenej iba na rastlinách.

Stop Candida

Napísala pôsobivý príbeh o svojej osobnej ceste od vegánstva po vegetariánstvo, počas ktorej nachádzala skutočnú pravdu o tomto, ako sama vraví, módnom výstrelku.

Hoci je kniha nazvaná „Vegánska zrada“ rešpektuje vegánov a to, o čo sa snažia. Jej vlastná cesta však smerovala k vegetariánsku. Pozná tiež mnoho vegeteriánov, ktorí prešli na vegánstvo a dnes trpia podlomeným zdravím.

Podľa nej sa o tejto téme vo vegánskej komunite príliš málo diskutuje. Je preto veľmi dôležité, aby sa táto debata začala a dúfa, že svojou knihou k tejto diskusii dopomôže.

Vegánstvo nemá ohľadne svojich zdravotných tvrdení v histórii žiadnu podporu

Khan by nikdy neargumentovala s niekým, kto sa rozhodne stať vegánom, ohľadne filozofických, spirituálnych alebo etických dôvodov.

Je však dôležité zohľadniť riziká predtým, než sa človek prehúpne do vegánstva.

Ako ukazujú prieskumy, najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre vegánstvo, sú etické dôvody. Avšak vegánstvo nie je jediný „etický“ spôsob stravovania a navyše nemá podporu ani v ľudskej histórii.

Khan sa stala vegetariánkou vo veku 19 rokov počas svojej cesty po Európe. Po tom, čo stretla pár zaujímavých ľudí, sa prekonvertovala v podstate z večera do rána.

Jej vzorom bola iná žena, ktorá v tom čase pre ňu stelesňovala symbol humanity. Vtedy však ešte nevedela, že tá istá osoba sa o 5 rokov neskôr vráti ku konzumácii mäsa kvôli upadajúcemu zdraviu.

Do toho času aj Kahn konzumovala typickú americkú mäsitú stravu, vrátane slaniny a hamburgerov. V 70-tych rokoch minulého storočia bol veganizmus ešte pomerne neznámym pojmom, trendom sa stal až v 80-tych rokoch.

Khan 6 rokov skúmala rôzne svetové kultúry, no nenašla žiadnu, ktorá by dlhodobo prežívala a darilo sa jej na výlučne rastlinnej strave. Preto z hľadiska perspektívy zdravia, existuje len veľmi malý či dokonca žiadny historický základ pre dnes tak ospevované vegánstvo.

Ako však uvádza, je potrebné rozlišovať medzi vegánstvom a vegetariánstvom. To, na rozdiel od vegánstva, má v histórii bohaté zmienky. Ide do minulosti až 2500 rokov, do dôb antického Grécka či povodia rieky Indus a priľahlých oblastí.

Vegetariánstvo sa preukázalo ako životaschopný spôsob stravovania.

Vegánstvo však z historického hľadiska nemá žiadnu oporu. Občas síce existovali malé enklávy založené na vegánstve, o ich zdraví alebo o tom, ako dlho sa dožívali, však nemáme žiadne informácie.

Vegánstvo má krátkodobé prínosy, no aj dlhodobé riziká

Prvé zmienky o vegánstve pochádzajú z Anglicka v roku 1944, keď Donald Watson vymyslel pojem „vegan“. Jeho primárnym argumentom pre výlučnú rastlinnú stravu boli etické dôvody. Vo veku 14 rokov totiž videl zabíjačku prasaťa a táto udalosť v ňom zanechala hrôzostrašné spomienky.

Rozhodol sa ihneď prestať konzumovať mäso a chcel, aby celý svet ho nasledoval a to napriek tomu, že nemal žiadne vzdelanie z oblasti výživy.

Inak povedané, vegánstvo je založené na ideológii, nie ľudskej fyziológii, zdôrazňuje Khan vo svojej knihe, kde sa sčasti venuje aj evolúcii človeka.

Zmätenie v tejto oblasti často vyvoláva aj klamlivý obraz toho, že vegáni sú zdraví. Platí to však len v počiatočných štádiách vegánstva.

To ale ani neprekvapuje, keď si uvedomíme, že títo ľudia sa najčastejšie prepínajú zo stravy založenej na spracovaných potravinách. Náhly prísun čerstvých, živých potravín bez pochýb im zlepší zdravie.

Avšak z dlhodobého hľadiska, absencia živočíšnych potravín si vyberie svoju daň, keďže mnohé živiny nedokážeme získať z rastlinnej stravy.

Karnosín, karnitín, taurín, retinol, vitamín D3, konjungovaná kyselina linoleová či omega-3 kyseliny s dlhým reťazcom sú príkladom. Veľmi častý medzi vegánmi je aj nedostatok vitamínu B12.

Po 6 či 7 rokoch sa zásoby vitamín B12 v pečeni kompletne vyčerpajú. V tej dobe sa môžu začať ukazovať vážne neurodegeneratívne ochorenia. Sú dokonca zdokumentované aj prípady oslepnutia z dôvodu nedostatku vitamínu B12 či ďalšie vážne choroby nervovej sústavy.

Historicky vegetariánstvo vždy obsahovalo nejaké živočíšne potraviny

Vegetariánstvo typicky povoľuje mliečne výrobky a vajíčka. V čase Pytagorasa (antické Grécko) jedli vegetariáni aj ryby. Dnes sa tejto odnože vegetariánstva vraví pesketariánstvo.

Našou vášňou je identifikácia potravín, ktoré optimalizujú zdravie. Sme absolútne presvedčení, že morské živočíchy patria medzi najzdravšie potraviny na planéte. Samozrejme, mali by byť neznečistené.

Hlavným dôvodom je ich vysoký obsah DHA kyselín, čiže omaga-3 kyselín s reťazcom obsahujúcim 22 atómov uhlíka, ktoré sú v tele súčasťou  bunkových štruktúr.

Keď máte v tele nízku hladinu DHA, je fyziologicky takmer nemožné zostať zdravými. Ide totiž o veľmi dôležitú súčasť buniek pri produkcii energie na molekulárnej úrovni. DHA potrebujete a nájdete ju výlučne v mastných rybách (losos, tuniak, makrela, sardinky) alebo kôrovcoch (krill).

Ide dokonca o kvantovú fyziku a schopnosť zachytávať svetlo a integrovať ho do vášho organizmu.

Napríklad, DHA v bunkách vašej sietnice je zodpovedné za konverziu svetla na elektrické nervové signály. Keď ho máte málo, schopnosť vašich mitochondrií produkovať energiu bude výrazne narušená.

Chápeme, že znečistenie vôd a oceánov je dnes vážnym problémom, preto by ste mali konzumovať potraviny, ktoré sú na nižšom stupni potravinového reťazca a teda aj akumulácia toxínov je v nich nižšia.

Takými sú napríklad sardinky, nie však tuniak (ten je ako dravec na pomerne vyššom stupni).

Ďalšou dobrou voľbou sú ančovičky, sleď, divoký atlantický losos alebo kôroved krill. Všetky majú vysoký obsah omega-3 kyselín a nízku mieru znečistenia olovom a inými škodlivinami.

Či sa vám to páči alebo nie, potrebujete živočíšnu DHA

Keď zo svojej stravy odstránite tieto druhy potravín, nebudete zdraví. A to aj napriek všeobecne rozšírenej predstave, že ich dokážete nahradiť rastlinnými omega-3 kyselinami.

Omega-3 kyseliny z rastlín, akou je napríklad kyselina alfa linoleová (ALA) má reťazec s 18 atómami uhlíka, kým živočíšne omega-3 akými sú DHA alebo EPA majú 22, respektíve 20 atómov uhlíka.

Rozdiel v dĺžke reťazca predstavuje zásadný rozdiel z hľadiska funkcionality.

ALA funguje ako zdroj energie (palivo), kým EPA a DHA sú štrukturálnymi elementmi. Viac než 90% omaga-3 kyselín vo vašom mozgu je práve DHA. To svedčí o jej dôležitosti pre zdravú funkciu nervov.

Vaše telo síce dokáže prerobiť ALA na DHA, problémom však je, že len zriedkakedy je to čo i len 5%. Typická konverzia predstavuje len 1% až 3% či dokonca menej.

Nahradenie omega-3 rastlinnými zdrojmi vám jednoducho nebude stačiť pokryť vašu potrebu po DHA.

Preto nerobte tú chybu, že si myslíte, že je možné nahradiť DHA z morských živočíchov rastlinnou ALA, ktorá sa nachádza v ľanových semienkach, ľanovom oleji, chia semienkach, orechoch či zelenej listovej zelenine.

Ak si nedokážete zabezpečiť dostatok živočíšnych omega-3 kyselín DHA a EPA v strave, do úvahy pripadá aj užívanie doplnkov, ktoré dnes už zoženiete v takmer každej lekárni.

Pridanie rýb do stravy dokáže urobiť obrovskú zmenu

Myslíme si, že vegetariáni konzumujúci ryby sú tak zdraví preto, lebo ich strava obsahuje menej bielkovín ako klasická mäsitá strava.

Keď konzumujete priveľa bielkovín, stimulujete tak silné biochemické procesy, ktoré spúšťajú mnohé ochorenia.

Keď vezmeme do úvahy, že ryby obsahujú množstvo extrémne dôležitých omega-3 kyselín, ďalších zdravých tukov a kofaktorov, potom pesketariánstvo sa ukazuje ako naozaj výborná forma vegetariánstva.

S uvedeným tvrdením súhlasí ak Khan, ktorá vo svojej knihe hovorí:

„Pamätám si na to obdobie, keď som sa rozhodla stať opäť mäsožravcom. Začala som konzumovať množstvo rýb a moje zdravie vtedy okamžite priam vystrelilo do výšav.

Mala som omnoho viac energie, lepšie som spala. Moje nervy sa upokojili. Bola som strašne vďačná tomu divokému lososovi, čo som jedla. Znovu som získala silu a chuť do života. Bolo to absolútne úžasné.

Urobila som interview a počula príbehy stoviek ex-vegánov, ktorí urobili to isté…a takmer ihneď u nich nastalo rovnaké zlepšenie zdravotného stavu.

DHA je u vegánov skutočným problémom. Dokonca, dvaja zo zakladateľov hnutia vegánstva trpeli neskoršie Parkinsonovou chorobou. Boli im urobené testy na DHA, ktorej hladina bola nulová.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Odvtedy každý druhý deň jedávam sardinky. Ten nával neustávajúcej energie, ktorú z nich mám, nedokážem nájsť nikde v rastlinnom svete.“

Málo bielkovín a málo tukov – 2 časté zdravotné bariéry vegánov

Udržiavanie množstva bielkovín v strave pod kontrolou je dôležité, no ich extra nízky príjem môže byť tiež problémom. Platí to zvlášť v prípade, keď v strave máte zároveň aj málo tukov.

Mnohí vegáni majú v strave len 8% až 12% odporúčaného príjmu bielkovín. To potom u nich spúšťa odbúravanie a stratu svalovej hmoty.

Ako uvádza Khan: „V podstate, nakoniec aj vegáni konzumujú mäso. Svoje vlastné“.

Ďalším, ešte vážnejším problémom, je nízky príjem tukov. Keď totiž jete stravu bohatú hlavne na čisté sacharidy (celkové sacharidy mínus vláknina), potom v podstate spaľujete sacharidy ako váš primárny zdroj energie.

Ak sa však dostanete na príliš nízku úroveň čistých sacharidov (čo u vegánskej stravy nie je nič ťažké, pretože rastliny majú vysoký podiel vlákniny), potom vaše telo začne ako náhradný zdroj energie spaľovať tuky.

Preto vegáni potrebujú vo svojej strave zvýšiť príjem zdravých tukov, aby uspokojili telesnú potrebu po energii.

Dostatočný prísun tukov je tiež dôležitý pre udržiavanie hormonálnej rovnováhy, vrátane pohlavných hormónov. Neraz sa totiž stáva, že čisté vegánky strácajú menštruáciu. To potom zvyšuje riziko neplodnosti a osteoporózy.

Nízky príjem tuku je oveľa viac znepokojivý než nízky príjem bielkovín.

Je tomu preto, lebo keď telo začne spaľovať tuk na výrobu energie, potom si človek vystačí aj s 6% až 8% príjmom bielkovín bez viditeľnej straty svalov. Dlhodobé následky však môžu byť zničujúce.

Vegánstvo má vysokú mieru odpadlíctva

Zdravotné problémy spojené s vegánstvom sú dôvodom vysokej miery odpadlíkov. Je ťažké o tom nájsť nejakú dobrú štatistiku, pretože ľudia o tom neradi diskutujú.

Mnohí vegáni sa cítia zahanbení akoby niečo nezvládli. Iní sú zasa zahanbení pred svojimi kolegami vegánmi, ktorí si myslia, že robia obrovskú chybu, keď sa rozhodli opäť začať konzumovať mäso.

Kahn uvádza:

„Zažila som aj prípady ex-vegánov, ktorí celé vegánstvo popisujú ako priam kultovú záležitosť. Nátlak, ktorý to vytvára, je veľmi silný.

Jedna vegánka, ktorá ňou bola 10 či 15 rokov sa raz rozhodla, že si ide kúpiť vajíčka. Jej priateľ to však odmietal a doslova jej povedal, že by bol radšej, ak bude trpieť než by mala byť zdravá konzumentka mäsa.

Ide o príklad toho, čo ja nazývam spiatočnícky druhizmuz, keď sa zdravie a život zvieraťa povyšuje nad zdravie človeka. Ide o úplne nový trend v histórii ľudstva.

Aj keď sa o tom príliš nehovorí, odhaduje sa, že v komunite vegánov je až 50% miera odpadlíctva kvôli znižujúcej sa sile a chradnutiu zdravia.“

Aj vegánska strava ovplyvňuje zvieratá

To, čo si mnohí vegáni neuvedomujú je, že aj konzumácia výlučne rastlinnej stravy zahŕňa zabíjanie širokej palety zvierat.

Samozrejme, nie úmyselné, ale ako pozostatok procesu pestovania plodín. V podstate neexistuje „obed bez zvierat“, uvádza citát z Khaninej knihy. Vždy bude prítomná nejaká forma deštrukcie života.

Taktiež by sme sa mohli zamýšľať nad tým, či rastliny majú vedomie podobne ako zvieratá.

Pokiaľ si všetky potraviny nedopestujete sami v nejakom bio poľnohospodárstve, v priemyslenom poľnohospodárstve vždy dochádza k škodám na zvieratách.

Štúdie ukazujú, že 70% hlodavcov, ktorí sa nachádzajú na poliach, je usmrtených poľnohospodárskymi mechanizmami. Zvieratá sú tiež zabíjané v pascách, počas uskladnenia potravín či jeho prepravy.

Ako ďalej zdôrazňuje Khan:

„Keď chcete byť vegánom, musíte niekde nakresliť čiaru, čo ešte jesť budete a čo už nie. Pre väčšinu je to otázka svedomia. Má táto živá bytosť vedomie alebo nie? Trpí pri tom?

Deliaca čiara medzi tým, kedy zviera vedomie má a kedy nie, sa počas histórie veľakrát menila.

Napríklad, keď si vezmeme rybu. V minulosti sa verilo, že ryba nemá vedomie kvôli jej chladnému výrazu a nevyjadrovaniu emócií. Nové testy však ukazujú, že zrejme aj ryba má vedomie a že cíti bolesť.

Niektorí zachádzajú ešte ďalej a skúmajú hmyz. Mala som rozhovor s vedcami, ktorí robia s hmyzom výskum a niektorí z týchto vedcov sa domnievajú, že aj hmyz má vedomie a inteligenciu, ktorú my nedokážeme pochopiť.

To isté platí o rastlinách. Uznávaní botanisti veria, že rastliny majú inteligenciu, ktorú my zatiaľ ani len nezačíname chápať, pretože nehovoríme tým istým jazykom. Tvrdia, že rastliny presne vedia, kedy idú byť zjedené.

Rastliny totiž vysielajú chemikálie, ktorými varujú ostatné rastliny v susedstve o nebezpečenstve, napríklad pred blížiacim sa škodným hmyzom. Tie potom začnú produkovať látky, ktoré ich majú pred uvedeným hmyzom chrániť.

Ide o inteligentné bytosti, ktoré chcú žiť. Majú to, čomu ja hovorím vôľu žiť, nechcieť umrieť‘, ktorá je pomerne silno rozvinutá.“

Je potrebné tiež zdôrazniť, že časť výskumu, na základe ktorého vegáni považujú svoje stravovacie zvyklosti za zdravé, neposkytuje takýto dôkaz.

Napríklad, keď Khan preštudovala niekoľko známych štúdií, ktoré vegáni radi citujú, zistila, že vegetariánstvo definujú pomerne zoširoka. Navyše, vôbec nepodporujú výlučne rastlinnú stravu.

Uvedené štúdie nielenže zahŕňajú konzumáciu rýb, ale aj tých, ktorí sa stravujú diétne či dokonca tých, ktorí jedia červené mäso raz do týždňa.

Prečo Americká výživová asociácia dnes podporuje rastlinnú stravu?

Khan varuje pred veganskými štúdiami, ktoré vykonali vegáni.

Podobne ako u ostatných konfliktoch záujmov, ľudia majú tendenciu nájsť to, čo si želajú nájsť. Dokonca aj vtedy, ak by mali upravovať dáta trošku tu a trošku tam.

Zaujímavé je, že Akadémia výživy a dietológie (bývalá Americká dietetická asociácia – ADA) prešla na odporúčanie rastlinnej stravy. Ako sa však neskôr ukázalo, toto rozhodnutie nasledovalo po odporúčaní zanieteného vegána a vegetariána.

Khan pokračuje:

„Správa publikovaná ADA v roku 2009 odporúča vegetariánstvo a vegánstvo všetkým ľuďom bez rozdielu veku – od novorodencov až po starých ľudí.

Ak sa však trocha pohrabete v papieroch, ako to novinári často robia, nájdete, že spoluautormi boli dve osoby. Jedna z nich bol vegetarián a druhý bol vegán. Dá sa dokonca tvrdiť, že vegetariánstvo a vegánstvo sú náboženskými sektami, ktoré podporujú šírenie svojej ideológie do sveta.

Moja otázka znie: Prečo neboli títo dvaja autori označení za možný konflikt záujmov? Veď predsa odporúčajú to celému svetu a všetkým vekovým kategóriám…

V ich výskume sa vyskytujú vážne chyby. Pozrela som sa na ich zdroje. Bolo ich tuším 100 až 200. Avšak len 17 z nich sa týkalo výlučne vegánov.

Nemôžete vziať výskum o vegetariánoch a aplikovať ho na vegánov. Takto to nefunguje. Vo vegánskej strave je totiž príliš veľa živín, ktoré vegetariánska strava obsahuje.

Priala by som si, aby vegáni nečítali iba blogy či webové stránky s odporúčaniami od ďalších vegánov. Potrebujú vidieť aj výskum z nezaťažených zdrojov. Potrebujú si prečítať moju knihu, ktorá im povie všetko o histórii, filozofii a výživových faktoch vegánstva“.

Naozaj nejde o nadnesené tvrdenia, to vás môžeme ubezpečiť. Čítali sme stovky kníh o zdraví a Khanina kniha „Vegánska zrada“ patrí medi jedny z najlepších čo sa týka hľadania pravdy o vegánstve.

Pri hľadaní stravy vyvážte etiku a zdravie

My nie sme proti vegetariánstvu. Je dobré konzumovať malé množstvo živočíšnych bielkovín, najmä ryby. Občas je možne si dať aj červené mäso zo zvierat kŕmených čerstvou trávou a vajcia z voľného chovu.

Mäso by však nemalo tvoriť základ stravy. Mnohým ľuďom by pomohlo, ak by znížili svoj príjem mäsa. Nie je vhodné ho však ani úplne vylúčiť, pretože mäso obsahuje zopár veľmi dôležitých živín, ktoré vaše telo potrebuje.

Výborným zdrojom živín sú vajcia z voľného chovu. To isté platí o masle.

Preto, keď vám záleží na blahobyte zvierat, odporúčame vám vzdelať sa ohľadne potravín z eticky odchovaných zvierat.

Áno, na konci zvieratá síce umrú, avšak je obrovský rozdiel medzi životom zvieraťa chovaného v priemyselných veľkofarmách a zvieraťa chovaného voľne na čerstvej pastve, keď má plnohodnotný, zdravý a bezstresový život.

V závere si však vždy musíte vybrať medzi životom zvieraťa niekde ďaleko – či už kravy v kravíne alebo pár hlodavcami zachytených v kombajne a vaším vlastným zdravím.

Musíte vedieť nájsť rovnováhu medzi optimalizáciou svojho zdravia a spôsobovaním čo najmenšieho množstva zbytočného utrpenia zvierat.

Záver

Zrejme najzdravšou kuchyňou na svete je stredomorská strava. Bola o nej robená jedna dlhodobá štúdia, ktorá však predčasne skončila v roku 2013. Dôvodom bolo, že prínosy tejto stravy boli tak výrazné, že sa vedcom zdalo neetické upierať ich kontrolnej skupine.

Stredomorská strava zahŕňa prevažne rastliny (ovocie a zelenina) a striedme množstvo rýb, červeného mäsa, vajec aj mliečnych výrobkov. Ide o kompletnú stravu.

Nečudo, že bola vyhlásená za najlepší typ stravy na svete. Je navyše overená tisícročiami a mnohými generáciami, ktoré mali dlhý a zdravý život.

Vegánska strava, na strane druhej, overená nie je. Je preto potrebné dorobiť ďalší výskum, aby budúce generácie vegánov vedeli, do čoho idú.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A čo poviete na toto:
    Z Evangelia Esejských:

    „Nezabiješ, „neboť život byl dán všem Bohem a to, co dal Bůh, nesmí člověk vzít. Neboť vám pravím, z jedné Matky pochází vše, co na zemi žije. Proto každý, kdo zabíjí, zabíjí svého bratra. A od něj se jeho Matka země odvrátí a odejme mu svá životodárná ňadra. A její andělé ho opustí a do jeho těla se nastěhuje Satan. A maso zabitých zvířat se stane v jeho těle jeho vlastním hrobem. Vpravdě pravím vám, ten, který zabíjí, zabíjí sebe a kdo jí maso zabitých zvířat, jí z těla smrti. Neboť v jeho krvi se každá kapka krve zabitého tvora stává jedem, jejich dech se stává zápachem jeho dechu, jejich maso se proměňuje v hlízy, v jeho kostech jejich kosti ve vápno, v jeho vnitřnostech jejich vnitřnosti v úpadek, v jeho očích jejich oči v šupiny, v jeho uších jejich uši ve voskovou zátku. A jejich smrt se stane jeho smrtí. Neboť jenom ve službě nebeskému Otci budou vaše dluhy sedmi let prominuty v sedmi dnech. Ale Satan vám neodpustí nic a jemu budete musit všechno zaplatit. Oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu, pálení za pálení, ránu za ránu, život za život, smrt za smrt.

    Naopak vykonávejte vůli Boží, aby Vám andělé na vaší cestě životem sloužili. Poslechněte proto slova Boží: „Hleďte, dal jsem vám k obživě všechny rostliny celé země i s jejich semeny a všechny stromy s jejich plody a jádry a veškeré zvěři na zemi a ptákům ve vzduchu a vší havěti, co se po zemi plazí, jsem dal k obživě všechny zelené natě. Také mléko od všeho, co se pohybuje a na zemi žije, má být pro vás potravou: tak jako jim jsem dal zelené byliny, dávám vám jejich mléko. Ale maso a krev, která je oživuje, nejezte.

    Potom řekl jiný: „Mojžíš, největší v Izraeli, dovolil našim praotcům jíst maso čistých zvířat a zakazoval jim jen maso nečistých zvířat. Proč ty nám zapovídáš maso všech zvířat? Který zákon je od Boha? Ten Mojžíšův nebo Tvůj?“

    A Ježíš pokračoval: „Bůh přikázal vašim praotcům: „Nezabiješ.“ Ale jejich srdce byla zatvrzelá a oni zabíjeli. Tak na nich Mojžíš požadoval, že nesmějí zabít nikoho z lidí a strpěl, že zabíjeli zvířata. A pak se zatvrdila srdce vašich praotců ještě více a oni zabíjeli lidi a zvířata ve stejné míře. Ale já vám říkám: nezabíjejte ani lidi ani zvířata, ani potravu, kterou přijímají vaše ústa. Neboť když jíte živou potravu, i vy budete živí, ale když svou potravu zabijete, právě tak ona zabije vás. Neboť život plodí jen život a smrt plodí zase jen smrt. Neboť vše, co zabíjí vaši potravu, zabíjí také vaše tělo. A vše, co zabíjí vaše těla, zabíjí také vaše duše. Vaše těla jsou tím, čím je vaše strava, stejně jako váš duch je tím, čím jsou vaše myšlenky. Nejezte proto, co oheň, mráz nebo voda narušila. Neboť vařená, zmrazená nebo nahnilá strava nechá právě tak vaše těla propálit, zmrazit nebo shnít.

    Neboť vpravdě vám říkám, žijte jenom ohněm života a nepřipravujte si svou stravu pomocí ohně smrti, který vaši potravu zabíjí a vaše těla a vaše duše též.“

    Více zde: http://zdravi-je-volba.webnode.cz/ne…/z-evangelia-esejskych/

    • evangelium esejských je blud. Mojžiš nikdy nezakazoval jesť mäso čistých zvierat.

    • nerozumiem prečo tu ľudia argumentujú s bibliou a kresťanstvom čo je úplne na smiech 😀 takú hlúposť vypustiť v 21. storočí chce veľa ale veľa odvahy. Áno, vy ovečky, len mi dajte … určite za vami stojí váš boh a anjelikovia. Zem je guľatá že ? 😀

      • Mojžiš zabíjal hlava nehlava lebo to bolo ideologický dobré neda sa na tomto stavať hlavne nie na ikone Sionu

      • Chudí na duchu budiž pochváleni, neboť oni jakožto voli na louce nebeské pásti se budou, jak pravil bůh. Prostě nechť si věří každý čemu chce, ale vnucovat někomu v 21 století boha je zhovadilost.

    • Anka Košičanka

      Nezúfajte ľudia. Je to labyrint, ktorý my nerozlúštime. Ten hrôzostrašný -priam sadistický potravinový reťazec je ťažko pre nás pochopiteľný.
      Ale žiť sa musí. Aj Kristus lovil ryby. Stredomorská strava je určite najzdravšia. Kým sa nevymyslí iná, ešte zdravšia.
      Jedno by však malo platiť- ak už musíme tie ryby jesť- tak len v rozumnej miere a snažiť sa netýrať ich. Veda nám v tom možno pomôže. A nám sa uľaví ako-tak.

  2. Jáj, bože a tie alibistické argumenty zas. : 1. aj rastliny majú vedomie 2. dajte si radšej hovädzie, veď pod kombajnom zahynie toľko hlodavcov! 3. šťastné zviera z farmy je celé šťastné, že ho idú zabiť, veď prežilo naozaj šťastný život…Toto je už chronicky známe takmer všetkým veganom. Ešte tam zabudli pospomínať levy a antilopy.
    Zaujímavé je, že mám známu-„liečiteľku“. Nie je liečiteľka v pravom slova zmysle. Len radí a pomáha ľuďom, nič za to neberie. Vyhľadáva ju množstvo ľudí, pretože má dobré výsledky. Prvé, čo urobí, keď k nej prídete , nadiktuje vám stravu. A to takmer čiste rastlinnú. Mäso a vajíčka žiadne, niekdy trochu kyslej smotany, alebo zakysanky a dosť. Niekedy ani to nie. Veľkú časť tvorí zelenina. Nejaký odborník na výživu, by sa za hlavu chytal, pretože táto strava má tiež nízky obsah bielkovín a tukov. Kde aké chatrné a podlomené zdravie!? Ona touto stravou lieči a prinavracia ľuďom zdravie, ktoré im nedokázali prinavrátiť ani doktori. Sama je na takejto strave dlhodobo.

    • Súhlasím článok je katastrofálny!!!!!
      Nemám chuť niečo obhajovať naozaj bádateľ začína byt bulvár!

  3. Já se nebudu k těmto demagogickým žvástům vyjadřovat, jelikož veškeré vitamíny, minerály a živiny souhrně má zvířectvo včetně ryb z říše rostlinné, jenom si je umět najít a vhodně konzumovat. Jedinný problém je s tou B12-kou, kterou zvířectvo získává pomocí částečné konzumace půdy při ohryzávání ať už v některých případech kmenů stromů, či stvolů jakéhokoliv rostlinstva. Ale i tady je pro vegany cesta, sice né zcela ideální, ale účinná ve formě tablet. Takže závěrem chci jenom říct, že se zde jedná zase jenom o cílenou propagandu na podporu, zřejmě s narůstající veganskou obcí, upadajícího byznysu na poli chovu zvířat. Jak průhledné.

  4. autorka pri hladani pravdy tiez klame 😀
    https://en.wikipedia.org/wiki/Carnitine#Sources

  5. Celý článek se mi nějak nezdá. Já osobně funguji jako vegetarián (nikoho nechci požírat, mléku, mléčným výrobkům, vajíčkům se nevyhýbám) už takřka 25 roků a jsem v pohodě. Naopak po psychycké stránce se cítím daleko lépe. Mohu se těm zvířatům podívat zpříma do očí.

    • Nemam nic proti akejkolvek forme stravovania, ale ked vegetarian zahlasi, ze sa moze pozriet zvieratam do oci, lebo ich nezje…ochhh!!
      Chidte sa kludne pozriet do oci tym zvieratam, ktorych mliecne vyrobky a vajcia jete…a ktore budu neskor zabite a pouzite na maso.
      Vy ste iba pridali ruku k tomu, aby tie zvierata zomreli. Cely ten argument vegetarianov, ze nejedia zvierata, lebo ich miluju je smiesny.
      Presne takou istou mierou sa podielaju na ich smrti ako masozravci.
      A koniec koncov, mat cely zivot ako v pekle je podla mna 100x horsi ako rychla smrt.

  6. Články na nete po ich prečítaní je treba často dôkladne filtrovať,nikdy im hneď naletieť.

    Podľa Biblie Ábel bol pastierom oviec (mäsožravec ) a Kain obrábal zem (vegan).

    Prví ľudia Adam a Eva dokiaľ neboli vyhnaní z raja podľa všetkého boli vegani.

    Človek je všežravec, preto sa môže živiť mäsom,rastlinou potravou,alebo oboma.

    Mäsožravci s vlčím hladom nemajú problém s a hľadaním stravy v dnešnej mäsovej dobe.
    Mäsožravci trpia oveľa viac častými chronickými chorobami často už v mladšom veku ako ich naprotivní vegetariani a vegani.

    Bravčové mäso sa podieľa na poškodzovaní zdravia priemerne 7% so škodlivými tukmi,purinovými látkami (kyselina močová) kyselinou sírovou jeho údeninami kyselinou dusičnou a nehovoriac už o jeho tepelnej príprave pečením a vyprážaním – Nezdravé prekyslenie.

    Vegetariani majú celkom zdravú výživnú stravu vylepšenú z plodov zeme o dary mora a inú rozmanitosť čo je dobra ,jednoduchá voľba ich výberu,preto by nemali trpieť chorobami ako ich predchodci a mali by sa dožívať sa vyššieho veku.

    Veganská strava je po nutričnej stránke veľmi náročná na zháňanie rozmanitých darov zeme, aby telu zabezpečila všetky potrebné látky,ale je najzdravšou a pri tom i najdrahšou stravou zo všetkých.

    Vegetariani

    https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=breathari%C3%A1nstvo&tbm=vid

    • „Veganská strava je po nutričnej stránke veľmi náročná na zháňanie rozmanitých darov zeme, aby telu zabezpečila všetky potrebné látky,ale je najzdravšou a pri tom i najdrahšou stravou zo všetkých.“ Nesúhlasím. Nič zložité na tom nie je. Som vegan 4 roky Snažím sa stravovať veľmi jednoducho, skôr inklinujem k tzv. monostrave a uprednostňujem lokálne potraviny. Nič krkolomné na tom nie je a v pohode si dokážem pokryť všetky nároky organizmu. A čo sa týka ceny… No, čo ja viem. Skúste porovnať cenu 100 g mäsa, syrov alebo údenín s cenou pol kg fazule, šošovice, hrachu, cíceru, jačm. krúp, alebo pohánky. Kým mäso sa vám spečie a máte ho menej ako pred úpravou, všetko, čo som vymenovala vám objem zväčší. Tak neviem, čo je drahšie?

  7. Veganstvo je prirodzeny vyvoj etiky a sucitu. / Nie kazdemu to ale nieco hovori… / Ani rybia omega 3 nechyba, na Slovensku staci aj repkovy olej. ALA si ludske telo vie zmenit na nutne DHA a EPA. V pripade obav o zdravie su k dispozicii krvne testy.
    Navody aj na http://www.thevegantruth.blogspot.sk

    • A kde je vaša etika a súcit, keď trháte, krájate a žujete rastliny? Preto, že nemajú oči a hlasivky, nemôžu utekať, tak sú neživé? Alebo sú živé až-až a reagujú na bolesť, napadnutie, dotyky, slová, hudbu, ako to už bolo v x výskumoch dokázané? A čo ich „krik“, signál ich „nervovej sústavy“ prevedený na zvuk pri ich poranení? Celý váš postoj mi pripadá riadne pokrytecký. O etike a súcite hovorte potom, keď na svoju obživu nebudete potrebovať ani zvieratá a ani rastliny, dovtedy nie ste o nič viac ako hocijaký mäsožravec.

      • Clovek nepotrebuje, silou-mocou vymyslene, mikroskopicke dokazy bolesti. Na makroskopickej urovni vidi kazdy, aj nevzdelany, so zdravymi zmyslami a citom, ze zivocich sa bolesti aktivne brani, rastlina nie. Nasa realita funguje na holografickom / a holistickom / principe, t.j. „velke“ je v „malom“ a naopak.
        V kazdom pripade si aj ja myslim, ze „Kto ohyba pravdu, pravda raz ohne jeho“.

      • Rastliny predsa nemajú centrálnu nervovú sústavu, ktorá by im umožňovala cítiť bolesť. Biológia, neviem už, možno 6. ročník ZŠ. Ale ok, uznávam, všeličo je možné. Ale ma zabáva. ako ľudia často argumentujú, že veď ČO AK aj rastliny cítia bolesť…? ČO AK? Stále sme len v rovine špekulácií. Takú starosť majú o rastliny, ale to, že zviera trpí je celkom evidentné a to necháva týchto útlocitných premýšľavých ľudí celkom ľahostajných. Len donekonečna budú polemizovať, že veď ČO AK aj rastliny….veď to vedci predsa skúmali. To, že sa zviera bojí, že trpí bolesťou, zimou, že krváca…. na to netreba vedecké výskumy, to vidno na prvý pohľad. Stačí mať otvorené OČI.
        No a keď sme už pri tých chuderkách rastlinách, najviac ich zmasakrujú práve tie zvieratá, ktoré vy zjete. To nevadí?
        Okrem toho, ja naozaj verím, že obživu naozaj v budúcnosti nebudeme potrebovať. Že sa presúvame od potravy živočíšneho pôvodu, cez potravu rastlinného pôvodu, až k pránickej výžive. Veganstvo nie je konečná. Veganstvo je cesta-proces.

      • Niektory ludia musia maso jest zo zdravotnych dovodov, hlavne vo vyvoji. Ked je clovek TELESNE dospely moze bez problemov zacat s vegetarianstvom a nebude mat cely zivot ziedne problemy. Veganstvo je narocnejsie, osobne si myslim ze pri nom lahko dojde k deficitu niektorych zivin. Ale vzdy sa smejem ked niekto hovori ze „ja sa nemozem pozerat na krv“ ale pritom je maso. TO je maximalne pokrytecke. Lebo ked sme pri etike, jediny eticky sposob zabitia je lov, pretoze tam ma zviera takmer taku istu sancu zabit aj lovca. Prikladom toho su americky indiani, ktori sa este aj ospravedlnili tomu zvieratu a brali si LEN tolko kolko potrebovali. Nie ako dnes ked sa vsetko vyhadzuje. LEbo nie je hriech zabit aby som zil. Hriech a vrchol drzosti a neucty k zivotu je vyhodit.

      • Vsetko, co je zive na zemi musi mat vedomie. Inac by to nemohlo zit, rast, mnozit sa. Rastlinu taktiez vnimaju, ale sposob ako vnimaju si my nevieme predstavit. Nemusi to vsak znamenat, ze citia bolest. Na bolest su stavane zivocichy. Kedze nedorastaju, ked si z nich nieco odhryzne, maju omnoho senzitivnejsiu nervovu sustavu a vyvynuty pohybovy aparat, aby pred zdrojom sposobujucim skodu mohli utiect, popripade sa inak branit.

  8. Vazim si clanky Badatela. Davaju zdroj informacii. Aj odbornici menia svoje nazory, ako pokroci vyskum… (konzumacia rastlinnych tukov, vajcia….)

  9. Dojem z diskusie: trafené husy zagágali. Presne, ako bolo uvedené v článku, z veganstva sa urobil kult, dokonca akési náboženstvo, a to sa predsa nekritizuje, že?

    • Prečo by sa nemohlo kritizovať? Môže. Ale nechápem, že prečo tí, čo to nezvládli o tom potrebujú písať blogy, všelijaké články , dokonca knihy, verejne obhajovať svoje rozhodnutie a tvrdiť, aké je to strašne nebezpečné. V poslednom čase som sa stretla s viacerými takýmito výtvormi. . A ostatní si hlasite oddýchli: „Uf, veď sme to vždy vedeli, že je to nebezpečné. Z duše nám hovorí. Pravdu má“

  10. Ako reakciu k tvrdeniam v clanku, ze veganom ubuda svalova hmota pridavam link na video :
    https://m.youtube.com/watch?list=PLaYLMCYG3K6feEuQxfN7oZdZp5js6Mubl&v=dR1FCJS8DoM
    A taktiez video ako reakciu na to, ci je clovek stavany jest rastlinnu stravu :
    https://m.youtube.com/watch?list=PLaYLMCYG3K6feEuQxfN7oZdZp5js6Mubl&v=sH-hs2v-UjI
    Ja sama netusim a myslim, ze asi nikto uz viac netusi, co je idealna strava pre cloveka.
    Vegani sa vsak jednoznacne musia zasobit B12-kami, ci uz injekcne, naplastovo alebo pod jazyk. A nielen oni! V podstate vsetci. ?
    Ked na nic ine, veganstvo je ta najlepsia strava, ked chce clovek cistit telo a liecit ho od civilizacnych chorob. Nie je vsak financne narocna. Prave naopak.
    Povedala by som, ze vegani/ludia co jedia rastlinnu stravu, nazvyte si to ako chcete, robia castokrat chybu, ze nejedia dost a nejedia spravne veci.
    To jest cpu sa junkom, jedia rastliny nevhodne na ich klimu a rocne obdobie…
    Mediteranna strava je tiez ideal pre ludi zijucich v mediterane nie? Nemozeme klast tu istu naplast na rozne narody.
    My zijeme v chladnejsich podmienkach, inej klime a bez mora.
    Vo svetovom meritku sa ukazalo, ze narody zijuce najdlhsie jedli rastlinnu stravu s minimalnym mnozstvom zvieracich produktov.
    Pozerala som si aj vegetariani vs masozravci a je to asi 1:1.
    Tazko povedat.

  11. no neviem, mäso nejem už 26 rokov, mlieko sem tam ,skoro žiadne vajcia a necítim sa tak zle ako píše autorka . Stretol som po 30 tich rokoch svojich spolužiakov zo školy a pre tie bravčové ksichty s plešinou som ich ani nespoznal….
    Článok pre mňa nemá žiadnu hodnotu.

  12. Clanok je naozaj velmi slaby, tie kecy o hlodavcoch ako argument atd. naozaj na urovni bulvaru 🙂
    Co sa tyka Omega-3 kyselin treba si pozriet posledne vedecke studie, kde je to uvadzane presne naopak, ludske telo potrebujem len ALA, ostatne dve teda EPA a DHA si ludske telo vytvara same podla toho kolko ich momentalne potrebuje, cize dodavat ich umelo vo velkych mnozstvach napriklad v rybom tuku je naopak kontraproduktivne. Nejake dalsie info napriklad aj v novej knihe: Krutá hra o tvé zdraví

  13. niekedy mam pocit,ze taketo clanky musia byt sponzorovane a myslim,ze je celkom jasne kym…
    Ale k veci, nech si kazdy je co ho napadne, zaujimave ale je,ze ludia,ktory sa dozivaju vysokeho veku, v dobrej fyzickej kondicii, jedia minimum masa. Ako priklad si pozrite japonsky ostrov Okinawa.

    A este jeden clanok Dr.Michelle McMacken M.D.
    Mýty o výživě, které mě už unavují – a co místo nich říkám svým pacientům
    http://soucitne.cz/myty-o-vyzive-ktere-me-uz-unavuji-co-misto-nich-rikam-svym-pacientum

    P.S.
    vzdy ma pobavi,ked si precitam,ze clovek je vsezravec a preto je prenho prirodzene,aby sa prezieral masom aspon 3x denne 🙂

    Apropos maso, to co sa dnes predava ako maso sa masu uz castokrat ani nepodoba, co si myslim,ze je daleko problematickejsie, ako samotna konzumacia masa.
    Takze masu zdar a kuraciemu zvlast 🙂

  14. Zdravím vespolek debata přesně jak by se dalo čekat, můj názor je člověk je prvopodstatou plodožravec, v podstatě vegan. V dnešní době jen málokde celoročně praktikovatelné, lze však jít touto cestou inu když se chce všechno jde.
    Pro masožrouty jen malá poznámka člověk nemá tu dlouhou trávící soustavu uzpůsobenou pro maso – to uvnitř jen hnije, a třeba i proto vegan masožrouta pozná už zdálky po čuchu..
    (s)mějte se dobře 🙂

    • člověk je prvopodstatou plodožravec, v podstatě vegan. – a teraz nam dohladaj priemernu zivotnost cloveka v dobe plodozravca a porovnaj a rokom 2016.

      Pro masožrouty jen malá poznámka člověk nemá tu dlouhou trávící soustavu uzpůsobenou pro maso – to nie je pravda, lahko stravitelne maso v rozumnych mnozstvach cloveka prijima bezproblemovo a nedochadza k hnilobnym procesom. To je to iste, ako keby si povedal ´´ alkohol zabija´´ ano zabija, ale 2 flase vodky, nie 1 panak pre zdraveho cloveka.

      a teraz idem ja:
      – clovek nedokaze travit celulozu
      – clovek ma jednoduchy zaludok
      – vyvojova schopnost cloveka a adaptacia, nas dohnala az do stadia preludnenosti, takze to s tou historickou konzumaciou zivocisnych bielkovin nebude az take drasticke. Inak tieto vyplody o idealnom sposobe obzivy v obdobi zberacstva su fakt smiesne, to mame teraz pochytit sposoby pred 15 000 rokmi? napadlo ta, ze traviace schopnosti v tele sa evolucne menia?
      .
      Vidiet, ze tito samozvani odbornici vegani mi pridu ako cistokrvna sekta. Vytahuju cistocne argumenty, popieraju fyziologiu, anatomiu, biologiu, biochemiu atd…

      tusis vobec co je typicke pre vsezravca? odpoved je uplne primitivna. dokaze si poradit so zivocisnou ako aj s rastlinnou potravou. neveris? nakrm kona so stejkom z lososa a uvidis co sa stane. pripadne prdni do pytona hlavkovy salat nasilnou formou a uvidis aky bude zdravy.

      • Tiež som vegán a čítam všetko čo sa tohto stravovania týka.. aj tie čo sú proti.. aj diskusie zástancov a odporcov, ale vždy cítim agresivitu a pohrdanie skôr zo strany odporcov.. vegán nikdy nikoho do ničoho nenúti, skôr poukazuje na zaobchádzanie zo zvieratami a ukazuje, že je tu aj iná omnoho zdravšia forma stravovania.. ako pre planétu, pre človeka tak aj pre zvieratá.. Ak máš pocit, že potrebuješ k životu mäso, tak ho konzumuj ďalej.. nikto ti ho neberie.

      • :)))

      • Vazeny pane On. Plne s Vami souhlasim. Clovekje vsezravec. Nema tak kratka streva jako masozravci, napr. vlk, ani 4 zaludky jako „veganska“ krava! A v dobe ledove nejen ze sbiral plody, ale taky lovil mamuty apod. zvirata.

        Nesnasim fanatismus v zadne podobe. Pro fanaticke pojimani viry byli v minulosti schopni i vrazdit, srov. Upalovani kaciru na hranici. A veganstvi takovou fanatickou virou je?

        Je jedina vyjimka, kdy je syrova rostlinna strava, zdruraznuji syrova (slovensky: „surova“) hodna doporuceni – ve 3. a 4. stadiu rakoviny. Jedine v tom pripade je vskutku leciva, ale musi byt syrova!!! Nikolov varena, cili jak se nyni moderne rika “ RAW“ (nemecky: „roh“).

        Hezky den a hodne zdravi vsem! A dekuji za poucne clanky serveru Badatel!

  15. Martina Rádlová

    Tenhle článek má ale dva úhly pohledu. To, že slečna/paní byla vegankou neznamená, že DÍKY VEGANSTVÍ byla nějak nemocná.

    Mohlo a věřím že DŮVOD BYL v jejím stravování. To znamená, že nedodržovala hodnoty, které dodržovat měla.

    Když člověk začíná s veganstvím, tak to není o tom, hej dám si tam to a tam to, není to maso je to v pohodě. Ale člověk se musí sakra vzdělat a ze začátku si dávat pozor na příjem výživových hodnot.

    Kdyby se chtěl někdo něco dozvědět více, tak doporučuji například tento web o veganství – https://www.svobodavsem.cz/

  16. monchitko

    Najviac ma udivuje ako sa človek dokáže sústrediť na zdravotné problémy vegána. Ked sa vegán stravuje nesprávne tak nič ine čakať ani nemôže… takisto človek ktorý celý život konzumuje cholesterol.. ktorý je LEN v živočíšnej strave sa nemôže čudovať že dostane infarkt. Prečo sa stala obezita, cukrovka, a srdcovocievne ochorenia civilizačnými chorobami? Treba sa zaujímať o to čo davam do zaludka či sme vegani alebo nie sme. Je to o zodpovednosti k samemu sebe. Vegani nijak nestradaju na živinach .. pokial to robia spravne! Autorka knihy nebola sama presvedčena o spravnosti svojho konania co sa tyka veganizmu a preto len hladala nedostatky prečo nym NEBYT 😉

  17. Myslím si, že to, že niekto má jeden názor (bohužial zlý), je veľmi malý dôvod na to, prečo napísať knihu.
    FYI:
    https://www.youtube.com/watch?v=FX58PyQwrcI

  18. to mas odkil ze clovek je plodozravec??…sa vrat do skoly clovek sa zivil aj plodom zberov ked bolo malo zvery atd…ale urcite nebol vegan ty trol. clovek v tom case a v akych podmienkch zil by urcite neprezil len z veganskej stravy po prve a po druhe ked pises ze clovek nema ustrojenstvo pre travenie msa dalsi drist !!si pozri ake maju ustrojenstvo bylinozravci a ako dlho sa im to tam travi kym prejde celym traktom tak sa vrat do skoly kym take daco napises

  19. Zdravie človeka závisí od mnohých faktorov. Odporúčam prečítať si knihu od Markusa Rothkranza – Heal yourself 101. Čo sa týka článku, nerieši príčinu iba dôsledok. Nezaoberá sa inými faktormi ako sú nedostatok živín v nekvalitných potravinách a surovinách. Nerieši otázku vstrebávania živín. Nezaoberá sa individuálnym prístupom k mikroflóre a fungovaniu črevného systému každého jedinca. Treba sa na veci pozerať komplexnejšie.

  20. Zamyslali ste sa nad tym, odkial beru DHA a EPA morske zivocichy? Z morskych rias…. a my si ich vieme takto zobrat tiez, bez toho, aby sme to filtrovali cez rybu ;).

    Cize vas hlavny argument DHA / EPA aminokyselin pada – doplnime si DHA z tych istych zdrojov ako ryby, len viac priamym sposobom. Ostatne proteinove uz davno nemaju na com stat.

Pridajte komentár

*