Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Čo sa stane vášmu telu, ak budete jesť 2 vajíčka denne


Print Friendly, PDF & Email

dve-vajicka-denne

V minulosti sa verilo, že cholesterol nachádzajúci sa vo vajíčkach zvýši hladinu cholesterolu v krvi a tým môže vášmu zdraviu uškodiť.

Avšak najnovšie vedecké poznatky tieto tvrdenia vyvracajú. Štúdie totiž zistili, že ak cholesterol z vajíčok vstúpi do vášho organizmu, telo automaticky zníži produkciu vlastného cholesterolu.

Ako je to s cholesterolom a zdravím?

Mali by ste tiež vedieť, že cholesterol nie je niečím škodlivým, čoho by ste sa mali báť. Naopak, je pre telo životne dôležitý a bez neho by život nebol možným.

Má napríklad kritickú úlohu pri produkcii hormónov ako sú testosterón, estrogén či kortizol.

Okrem toho, cholesterol tvorí súčasť bunkových membrán, zúčastňuje sa syntézy vitamínu D či tvorby tráviacich štiav, ktoré podporujú trávenie, obaľuje nervové bunky, zaceľuje poškodené steny ciev a plní mnoho ďalších funkcií.

Bez neho by jednoducho nedokázali fungovať naše bunky, orgány ani telo ako celok.

Jedna súčasná štúdia skúmala, čo spraví konzumácia 1 až 3 celých vajíčok denne s telami ľudí.

Zistila, že u 70% z účastníkov štúdie nemali žiadny negatívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. U ostatných došlo len k malému zvýšeniu zlého LDL cholesterolu.

Jediná skupina, ktorá bola ovplyvnená pravidelnou konzumáciou vajíčok, boli cukrovkári. U nich sa čiastočne zvýšilo riziko ochorenia srdca.

Záver bol však taký, že takmer všetky negatívne predsudky o vaječných žĺtkoch je možné zamietnuť. Na druhej strane, štúdia preukázala zdravotné prínosy ich dennej konzumácie.

Zdravotné prínosy pravidelnej konzumácie vajíčok

Vajíčka sú plné veľmi prospešných látok a tým pádom poskytujú telu mnohé zdravotné prínosy.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ako vieme, obsahujú veľmi kvalitné bielkoviny. Majú tiež vysoký objem cholínu – látky kritickej pre správnu funkciu mozgu.

Podľa posledných štatistík až 90% obyvateľov má nedostatok cholínu. ˇ

Z ďalších prospešných látok obsahujú vajíčka hlavne vitamíny skupiny B, vrátane B12 a kyseliny listovej, vitamíny A, D a E, vápnik, fosfor, síru, železo, draslík, zinok, meď, selén a napokon aj luteín a zeaxanthin (zdravie očí).

Netreba zabúdať ani na vysoký obsah pre náš organizmus extrémne dôležitých omega-3 mastných kyselín.

Kedy a koľko vajíčok konzumovať?

Vajíčka by ste mali konzumovať denne, hlavne ráno. To zabezpečí, že sa budete dlhšie cítiť sýty.

Zvlášť dôležité je to vtedy, keď sa pokúšate schudnúť a neustále musíte bojovať s pocitom hladu.

Vajíčka vám pomôžu schudnúť, pretože obsahujú pomerne málo kalórií a tiež preto, že sú plné zdravých bielkovín a ostatných nutričných látok.

Najlepší prínos vám poskytnú 2 vajíčka denne. Toto množstvo sa považuje za bezpečné a navyše z nich získate ideálne množstvo živín.

Niektoré z týchto živín dokonca pokryjú štvrtinu až polovicu celodennej odporúčanej dávky, ako napríklad bielkoviny, fosfor, selén, vitamíny B5 či B12.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Treba podotknut, ze nie je vajce ako vajce. Urcite treba siahnut po vajciach od „babicky“ o doma chovanych sliepociek rozumne prikrmovanych s vybehom ako sliepok zijucich v klietkach a casto krat ak nie pravidelne prikrmovanych geneticky modifikovanym krmivom. To sa nebavme v akych podmienkach ziju. Co sa tyka nutricnej hodnoty tyka sa to viac menej zltka a podielu prave spominanych omega 3jek. Asi som nenapisal nic nove, ale tak niekomu treba pre istotu pripomenut. 🙂

  2. Vaječný žĺtok obsahuje cholesterol, no obsahuje aj zdraviu prospešný lecitin. Sú štúdie, ktoré ukazujú, že nadmerná konzumácia vajíčok môže viesť aj k zníženiu LDL cholesterolu.

Pridajte komentár

*