Päť dôvodov, prečo by sme si mali robiť zásoby mrazených čučoriedok


Päť dôvodov, prečo by sme si mali robiť zásoby mrazených čučoriedok

Dnes si už zrejme väčšina z nás uvedomuje, že organické bobuľovité plody sú mimoriadne prospešné pre naše celkové zdravie.

Naše telo má z vitamínov obsiahnutých v bobuľovitých plodoch úžitok v mnohých ohľadoch. Je však možné, aby naše zdravie malo z týchto plodov ešte väčší úžitok?

Liečba osteoporózy

Očividne áno.

Stále viacero a viacero výskumov dochádza k záveru, že zmrazovanie ovocia zvyšuje jeho zdraviu prospešné účinky.

Tak tomu je aj v prípade organických čučoriedok, u ktorých koncentrácia antokyánov je po ich krátkom zamrazení v skutočnosti ešte vyššia a sú tak omnoho účinnejšie.

Pre tých, čo ešte nevedia, antokyány sú látky s množstvom protizápalových vlastností a je o nich známe, že sú prospešné pre celkové zdravie mozgu.

Niektoré z výskumov poukazujú dokonca na to, že antokyány môžu mať antikarcinogénne vlastnosti, ktoré by mohli spôsobiť úplný prevrat vo farmaceutickom priemysle.

Čo sa deje pri zamrazení ovocia?

Pri zamrazení čučoriedok, či už na krátky alebo dlhší čas, nízka teplota preniká do hĺbky ovocia, čím sa poruší jeho tkanivo.

Antokyány sú tak potom pre telo dostupnejšie a ľahšie vstrebateľné.

Výrazná modrá farba čučoriedok je vlastne spôsobená antokyánmi, ktoré sú obsiahnuté v ich tkanive. Organické bobuľovité plody v porovnaní s bežným ovocím majú už tak či tak vyššie výživové hodnoty.

Ďalej v článku uvádzame päť zdraviu prospešných účinkov čučoriedok, ktoré sa ich zamrazovaním ešte viac vystupňujú.

1. Zdravé srdce

Konzumácia zamrazených čučoriedok môže výrazne znížiť riziko srdcových ochorení.

Živiny obsiahnuté v čučoriedkach regulujú a udržiavajú pružnosť tepien a cievnych stien a chránia ich tak pred poškodením.

Výsledkom je zlepšené prúdenie krvi a optimálny krvný tlak.

2. Znížené riziko Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení

Antokyány v čučoriedkach môžu tiež pôsobiť na zlepšenie pamäti, ako aj proti poškodeniu mozgových buniek, či dokonca proti úbytku mozgovej hmoty.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ochrana mozgových buniek umožňuje hladší priebeh ukladania informácií do našej pamäte, ako aj ich následné vyvolávanie z pamäte.

Bobuľovité plody tiež podporujú rast nervových buniek.

To uľahčuje komunikačné procesy, ktoré medzi nervovými bunkami prebiehajú. Celkovým výsledkom je spomalenie starnutia a oddialenie smrti mozgových a nervových buniek.

3. Zdravá nervová sústava

Ako sme už spomenuli, antioxidanty v čučoriedkach poskytujú našim nervovým bunkám ochranu. Náš mozog je počas každého dňa vystavený množstvu jedovatých látok.

Antioxidanty ho udržiavajú zdravý tým, že ho pred týmito jedovatými látkami chránia. Antioxidanty tvoria účinnú ochranu pre celú nervovú sústavu, čím jej zabezpečujú zdravie a odolnosť na dlhú dobu.

4. Zlepšenie motorických funkcií

U starších osôb vo veku 70 a viac rokov, ktoré trpia problémami s pohyblivosťou, bolo preukázané celkové zlepšenie funkčného výkonu a správania pri pravidelnej konzumácii zamrazených čučoriedok.

Pri porovnaní dvoch skupín mužov a žien rovnakého veku, kde jedna skupina pravidelne konzumovala zamrazené čučoriedky bolo dokázané, že pravidelná konzumácia zamrazených čučoriedok tiež viedla k zlepšeniu kognitívnych schopností.

Tie sa prejavili najmä v zlepšenej motorike.

5. Zlepšenie trávenia

Antioxidanty obsiahnuté v čučoriedkach ochraňujú náš tráviaci trakt pred akýmkoľvek poškodením zvonka, ktoré by mohlo prichádzať napríklad v podobe stravy.

Desivé je, že mnoho ľudí ktorí vo svojej strave nemajú dostatočný obsah antioxidantov, si postupne môžu zapríčiniť rakovinu oslabením zdravia žalúdočno-črevného traktu.

Osoby, u ktorých je zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, by jednoznačne mali do svojej stravy zaradiť viac mrazených čučoriedok.

Ako už vieme, čučoriedky sú tak či tak veľmi zdravé. Ich zamrazením sa však ich prospešné účinky zvýšia do podstatne väčšej miery ako keby sme ich uskladňovali len v chladničke.

Ich chuť zostane zachovaná, no ich pozitívne účinky na zdravie sa zvýšia a to bez toho, že by sme na čučoriedkach po zamrazení badali nejakú zmenu.

Záver

Najbližšie preto, keď budete kupovať čučoriedky, odporúčame vám ich pred konzumáciou najprv na niekoľko týždňov zamraziť. Samozrejme, nejaké môžete zjesť aj čerstvé hneď, nie však všetky.

Vhodné je pravidelne konzumovať mrazené čučoriedky hlavne na raňajky.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zaujímavé informácie. S poslednou vetou ale zásadne nesúhlasím. Na raňajky nie je vhodné žiadne surové ovocie, ešte nevhodnejšie je mrazené – to tvrdí čínska medicína a tej je ťažko protirečiť.

    • Budem protirečiť,
      Iba 12 % čínskej populácie je vo veku nad 65 rokov.V takom Japonsku až 28 %.Mnoho dalších krajín je na tom lepšie.Nemecko,Francúzsko,Taliansko,Španielsko,Polsko,Ukrajina,Rusko,Británia,Madarsko,Švédsko,Belgicko,Portugalsko,Grécko,Holandsko,Rumunsko,Austrália,Kanada,USA

  2. mne tu chýba zlepšenie zraku. Vraj už po mesačnom požívaní čučoriedok sa môže zlepšiť zrak. Len neviem koľko na den ich treba vrámci toho mesiaca zjesť….Takže ak niekto vie, odpoved poteší a vopred zan dakujem 🙂

Pridajte komentár

*