Ako si vypestujete vlastné čučoriedky (v lete aj uprostred zimy)


Print Friendly, PDF & Email

Ako si vypestujete vlastné čučoriedky

Vedeli ste, že okrem iných zdravotných prínosov vás čučoriedky chránia pred stratou pamäti?

Štúdia z roku 2012 odporúča, že konzumácia jednej porcie čučoriedok týždenne spomaľuje kognitívny pokles o niekoľko rokov.

Jedným z možných vysvetlení, s ktorým prišla štúdia z roku 2013 pri pokusoch na myšiach, je, že čučoriedky by mohli chrániť mozog tým, že odstraňujú toxické bielkoviny, ktoré sa v ňom nahromadili.

Máme ešte ďalšie dobré správy… čučoriedky si pomerne ľahko dokážete vypestovať sami.

6 jednoduchých krokov pre vypestovanie čučoriedok

1. Výber vhodného miesta a príprava pôdy

Aby ste si vypestovali vlastné čučoriedky, potrebujete slnečné miesto s vlhkou pôdou, kde sa nenachádza burina. Voda je veľmi dôležitá pre vypestovanie čučoriedkových kríkov, pretože si vyžadujú neustálu vlhkosť, čo znamená, že vodu potrebujú mať k dispozícii kedykoľvek.

V prípade, že pôda nie je riadne odvodnená, alebo je odvodnená len čiastočne, budete musieť vytvoriť vyvýšené záhony. Ak nemáte záhradu, alebo bývate v byte, môžete použiť terasovitú nádobu.

Pri vysádzaní čučoriedok v záhrade potrebujete plochu v priemere asi 76 cm a 30 cm hĺbku pre každú rastlinu. V prípade domáceho pestovania v črepníku, ten by mal byť rovnako hlboký.

Vykopte dieru na danom mieste, odstráňte tretinu alebo polovicu pôdy a aplikujte do nej rovnomerné množstvo navlhčenej rašeliny.

Ak ste si nachystali vyvýšené záhony, aplikujte naň rovnomerné množstvo rašeliny a kôry (uistite sa, že ste nepoužili céder alebo sekvoju) a zasaďte čučoriedky. Ak sa chcete dozvedieť viac o pestovaní čučoriedok, môžete navštíviť miestne záhradné centrum.

2. Rozmiestnenie kríkov tak, aby boli od seba optimálne rozostúpené

Pre silné podrasty potrebujete medzi kríkmi nechať priestor 61 až 76 cm alebo 1,8 m pre individuálny čučoriedkový ker. Ak si plánujete vytvoriť riadky, priestor medzi nimi musí mať 2,4 až 3 m.

3. Výsadba

Čučoriedkové kríky vysádzajte na jar alebo na jeseň. V niektorých častiach sveta môžu byť vysádzané v každom ročnom období.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ak ste si kúpili rastlinky v kvetináči, opatrne ich z neho vyberte a ku koreňom pridajte vrstvu kôry. Navrstvite ju do hrúbky asi 1,5 cm. Spevnite dobre pôdu okolo koreňa a následne pridajte nejakú pôdu.

Na záver sa uistite, že ste pôdu dobre poliali.

4. Mulčovanie

Najlepšie varianty pre čučoriedky sú piliny, kompostová kôra, narezaná tráva a kyslé hnojivo.

Keďže čučoriedky majú plytké korene, získajú z nich množstvo živín. Len 5 až 10 cm vrstva skyprenej pôdy im dodá dostatok vlahy, obmedzí výskyt buriny a dodá im organické látky.

Tento proces je potrebné vykonať každý rok. Uistite sa, že nepoužívate piliny z cédru alebo sekvoje.

5. Strihanie

Strihanie je rozhodujúce pre čučoriedkové kríky, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu, ktoré môže viesť k malým plodom. Keď kríky začnú rásť, uistite sa, že korene sú dosť silné predtým, ako zarodia ovocie.

Odstráňte väčšinu kvetov, keď sa objavia. Ak kríky pravidelne prerezávate, budete mať silnejšie a zdravšie rastliny.

Tipy na prerezávanie:

  • Odstráňte nízke porasty okolo spodnej časti kríka.
  • Očistite ich od mŕtveho dreva
  • Odstrihnite krátke a sfarbené vetvy
  • Vyčistite 1/3 až 1/2 dreva od kríka

6. Hnojenie

Z organických hnojív si môžete vybrať kŕmnu múku alebo hnojivo Cotton Seed Powder, ktoré sa pri pestovaní čučoriedok veľmi osvedčili. Iné hnojivá by sa nemali používať, pretože by mohli kríky poškodiť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: barenaturaltruth.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A ako ich teda pestovať v zime v byte?

  2. Také marně hledám radu na pěstování doma. Celé je to divné – každá rostlina má vegetační období. Jak donutit borůvky kvést v lednu? To snad jen Maruška od 12 měsíčků!

  3. Zajdete do OBI kde maji obrovske zahradnictvi, tam najdete sazenice bud do velkych zahradnich truhliku, balkonovych, nebo do kvetinacu, vyberete si podle svych moznosti pestovani i v panelaku na okne, a zachovejte postup zde psany, tedy raselina — drevina-vlhka zem, stale zalevani na topnym telesem vzejde vse jako v lete, a nemusi se ani divit Maruska a 12 mesicku, najde doma jahody,boruvky, cokoliv dnes uz je to mozne, ahoj Elina

  4. Elina děkuji, to opravdu vyzkouším, vypadá to lákavě!

Pridajte komentár

*