Ako si doma ľahko vypestujete vlastné nepostrekované citróny


pestovanie citrónov doma

O nespočetných zdravotných prínosoch citrónov sme na našej stránke písali už viac krát. Napríklad v článku o 10 spôsoboch ich využitia alebo v článku, prečo každé ráno piť vodu s citrónovou šťavou.

Citróny sú totiž napakované vitamínmi, draslíkom, vápnikom, fosforom či horčíkom. A pokračovať by sme takto mohli ďalej.

Stop Candida

Majú však jeden malý problém, na ktorý ste upozorňovali aj mnohí z vás v komentároch.

Tým problémom je, že citróny v slovenských obchodoch nie sú práve nej najlepšej kvality. Otázny je ich pôvod, spôsob pestovania a v neposlednom rade postreky, aby vydržali prepravu z trópov.

Ako tento malý problém vyriešiť?

Jednoducho – vypestujte si vlastné citróny! Je to oveľa jednoduchšie, ako si možno myslíte. Citróny sú totiž druhom citrusových plodov, ktoré je veľmi ľahké pestovať aj v domácich podmienkach.

Až konzumáciou vlastných citrónov spoznáte ten rozdiel v čerstvosti, chuti a kvalite. Zároveň uchránite svoje telo od chemickej kontaminácie typickej pre dovážané ne-bio citróny.

Takže poďme na to…

Ako pestovať kúpený malý citrónovník

Ak chcete žať úrodu čo najskôr, potom najjednoduchším riešením by bolo zakúpiť si malý, tak 2 až 3 ročný citrónovník.

Zadovážte si plastový kvetináč (s veľa dierami naspodku). Mal by byť o niečo väčší ako koruna malého citrónovníka. Dospelý strom môže potrebovať kvetináč s hĺbkou 30 až 40 cm a priemerom 40 až 50 cm.

Umiestnite váš citrónovník do kvetináča, do odtokovej misky pod ním nasypte kamienky pre zlepšený priechod vzduchu a stromček zasypte dodatočnou zeminou.

Existujú aj špeciálne pripravené zeminy pre citrusovníky, ktoré vám zabezpečia lepšiu úrodu.

Tak a to je všetko!

No a tuto je postup, ak sa rozhodnete vypestovať celý citrónovník z kôstky úplne od začiatku.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ako vypestovať citrónovník od začiatku z kôstky

Pre dopestovanie vlastného stromčeka budete potrebovať nasledovné veci:

  • Bio citrón, pretože bežné citróny sú často vyšľachtené tak, aby produkovali kôstky, ktoré nevyklíčia. Ak nezoženiete bio citrón, môžete skúsiť aj obyčajný. Vtedy by bolo najlepšie použiť viacero kôstok z rôznych citrónov – snáď aspoň jedna vyklíči.
  • Úrodnú zeminu, najlepšie takú, ktorá obsahuje rašelinu, vermikulit, perlit a prírodné hnojivá.
  • Počiatočný kvetináč s hĺbkou 15 cm a priemerom tiež 15 cm.
  • Neskorší kvetináč s hĺbkou 30 cm a priemerom 60 cm.
  • Slnečné miesto v byte alebo dome a prípadne lampu na umelé osvetlenie (to len vtedy, ak by miesto v dome bolo málo slnečné alebo chladné)

Pri pestovanie citrónovníka dodržujte nasledujúce kroky:

1. Zalievajte kvetináč tak, aby po celý čas pestovania bola pôda vlhká, ale nie až príliš napitá vodou.

2. Naplňte malý kvetináč zeminou do výšky asi 3 cm od vrchného okraja.

3. Rozrežte citrón a vyberte z neho kôstku. Odstráňte všetku dužinu z jej povrchu. Najjednoduchším spôsobom je ju očistiť v ústach.

4. Neodkladajte zasadenie. Kôstka musí byť ešte vlhká, keď sa vloží do pôdy. Umiestnite ju uprostred kvetináča do hĺbky asi 1,5 cm.

5. Pokropte pôdu nad kôstkou vodou. Najlepšie je na to použiť fľašu so sprejovým rozprašovačom.

6. Zakryte kvetináč plastovou fóliou, uchyťte okraje gumičkou a vo fólii ceruzkou urobte zopár dierok.

7. Umiestnite kvetináč na teplé a slnečné miesto.

8. Pravidelne zalievajte. Nedovoľte, aby pôda vyschla. Nepremočte pôdu tak, že bude voda kvetináčom pretekať. Udržujte ju ale vlhkú.

9. Približne po 2 týždňoch by ste mali spozorovať klíčenie. Vtedy zoberte fóliu preč. Ak budete potrebovať pre váš citrónovník viac svetla, môžete použiť lampu na doplnenie slnečného svetla.

10. O mladú rastlinku sa starajte tak, že ju pravidelne zalievajte a doprajte jej minimálne 8 hodín denného svetla. Občas prihnojte použitím organického hnojiva.

11. Dávajte pozor, aby stromček nenapadli chrobáky alebo nejaké choroby. Odstráňte zvädnuté hnedé listy, ak to bude potrebné. V najhoršom prípade použite pesticídy, pokiaľ možno prírodného pôvodu, ako napríklad nimbový olej. Ten sa inak používa na pokožku pri rôznych mykózach a plesniach. Na Slovensku zoženiete nimbový olej TU (v Česku TU).

12. Keď stromček prerastie malý kvetináč, presaďte ho do väčšieho. Počas presádzania vykonáte viac-menej tú istú procedúru, ako na začiatku. To znamená, že citrónovník bude spočiatku potrebovať o trocha viac vody. V tomto štádiu ste do vášho stromčeka investovali už veľa času a úsilia, tak to nepokazte!

Liečba osteoporózy

Zdroj: How to Grow a Lemon Tree from Seed Easily in Your Own Home

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tak ten navod z kostky je super, ale je to uplna kravina. Takto vypestovany citronovnik bude s vysokou pravdepodobnostou plany, cize nebude mat plody.

  2. Z kôstky vypestujete tzv.“divý citrus“, ktorý ak aj bude rodiť tak neskoro-10-15 rokov. Takýto citrus je potrebné navrúbľovať ušľachtilou odrodu a až tak Vám bude rodiť

  3. Mam doma citronovnik vypestovany z kostky. Tento clanok o pestovani je uplna blbost. Citronovnik mi ani po 5 rokoch nic nezarodil a uz je dost velky. Preco tu davate nieco co vobec nie je overene. Clanok je BLBOST!!!!

  4. Z kostky nebude rast ak sa zasadi aj z bio citrona lebo kazdy citron je striekany retardacnymi latkami aby nebolo lahke ich replikovat

  5. Ahojte, áno je to tak, z kôstky sa dá citrus vypestovať, no ak bude vôbec rodiť tak až cca po 10 rokoch a jeho plody nebudú kvalitné. Odporúčam pestovať citrusy naštepené na podpník prípadne rozmnožené z odrezkov. Tu nájdete postup a podmienky na pestovanie:
    http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/pestovanie-citrusov-v-kvetinaci-288

    Ja doma pestujem dva citrónovníky, limetku a kumquat a je to perfekté – odporúčam

  6. Pridávam vlastnú skúsenosť. Máme doma vlastnoručne vypestovaný stromček z kôstky citróna, je pekne rozkonárený, pevný, vysoký asi 2 m. Tohto leta 20 rokoch prvýkrát zakvitol ale úrodu nepriniesol. Takže bez zaštepenia to fakt nefunguje.

Pridajte komentár

*