Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Čo môže s vaším telom urobiť pitie ľadovo studenej vody


Print Friendly, PDF & Email

Skúsenosť mladého muža: Studená voda mu spôsobila šok

Adam Schaub z Houstonu v Texase nepredpokladal, že v ten slnečný, bujarý deň, sa mu udejú takéto dramatické udalosti.

Bol začiatok júla a strašne horúco. Teplota vzduchu vystúpila na 37,8 °C. Adam bol vonku a s otcom spolu rezali guľatinu, aby si pripravili drevo na kúrenie v zime. Z ničoho nič sa začal strašne potiť a jeho tvár sa zaliala potom.

V nádeji, že sa mu podarí zahnať tento nepríjemný stav sa snažil zmierniť nevoľnosť a okamžite začal do seba liať ľadovo studenú vodu.

Bezprostredne za tým si jeho otec všimol, že niečo nie je v poriadku a povedal Adamovi, aby okamžite nasadol do svojho nákladného auta a zapol si klimatizáciu.

Keď už bol Adam v aute a ešte stále mal nevoľnosti, rozhodol sa, že sa znova napije studenej vody. Dúfal, že mu to pomôže. Stal sa však opak. Prišlo mu veľmi zle. Jeho ruky a nohy znecitliveli.

Potom sa pokúsil otvoriť dvere auta pre prípad, že by zvracal. A práve v momente, keď sa vyklonil z auta, vypadol z neho hlavou dolu a dopadol tvárou na zem.

Jeho otec videl, že Adam stratil vedomie a okamžite k nemu pribehol. Adamova tvár bola doráňaná od pádu, oči mal vyvrátené a liala sa z nich krv.

Záchranka dorazila na miesto nešťastia veľmi rýchlo a otcovi so synom vysvetlili, že pitie ľadovo studenej vody, navyše vo veľmi krátkom čase, keď sú takéto horúčavy, spôsobí, že telo upadne do šoku.

Prirodzenou reakciou ľudského tela je, že keď sa rýchlo podchladí, naženie teplú krv do žalúdka. Hypotermia je spôsobovaná vystavením tela nízkym teplotám alebo jeho ponorením do studenej vody.

V takomto prípade by nízka teplota či podchladenie malo byť výsledkom náhleho vystriedania tepla za chlad, pričom si to treba predstaviť tak, ako keby sa Adamovo telo bolo náhle ponorilo do ľadovej vody, len s tým rozdielom, že tá voda ho zaplavila zvnútra.

Je teda pitie studenej vody za horúcich letných dní naozaj nebezpečné?

Podľa Natalie Olsen, RD, LD tejto problematike nebol zatiaľ venovaný dostatok výskumu, preto sa nedá jednoznačne konštatovať, že táto hypotéza je pravdivá, no rovnako sa ju nedá vyvrátiť.

Niektorí ľudia však zastávajú práve tento názor. Na základe vlastných skúseností tvrdia, že pitie studenej vody v horúčavách nepomôže telo ochladiť.

V súvislosti s horúčavami a metódami, ako sa počas horúčav ochladiť, sa vyskytuje niekoľko otázok. Jednou z nich je napríklad táto: „Pomáha studená voda v horúčave ochladiť vnútorné prostredie tela?“  

Liečba osteoporózy

Možná odpoveď znie: „Ak ste počas horúčav veľmi dehydratovaní, pitie studenej vody môže urobiť viac zlého ako dobrého. Váš žalúdok bude príliš prázdny na to, aby zvládol chlad, ktorý mu prinesiete.  

Telo postihne šok. Keď náhly chlad zasiahne telesný systém, ktorý je rozohriaty, môže to spôsobiť zvracanie. Ak máte podozrenie, že by ste mohli byť dehydratovaní, musíte sa napiť teplej vody, alebo inej teplej tekutiny, podľa možnosti nesladenej.“

Podľa ajurvédskeho učenia prírodného liečenia konzumovanie teplej (letnej) vody v čase vonkajšej horúčavy, keď teploty ovzdušia ešte stúpajú, v skutočnosti prispieva k lepšej hydratácii ľudského tela.

Aké ponaučenie si z tohto máte zobrať

Slnečné počasie so sebou prináša čas, ktorý je vhodný na rodinné pikniky, dni strávené na pláži alebo tak, ako v prípade Adama, prácu na rodinnom hospodárstve. Príliš veľa slnka a tepla však môže predstavovať nebezpečenstvo.

Nadmerné vystavenie organizmu teplu vytvára nebezpečné rizikové podmienky, ktorých následkom môže byť dehydratácia, kŕče z tepla, vyčerpanie spôsobené teplom, úpal, kolaps z tepla a v niektorých prípadoch dokonca aj smrť.

Preto musíme byť mimoriadne ostražití. Ak ste na tom tak ako Adam a žijete v oblasti, kde sa letné horúčavy môžu stať nebezpečnými, venujte mimoriadnu pozornosť všetkým upozorneniam a varovaniam, ktoré sa týkajú výskytu vysokých teplôt. Podľa nich sa potom zariaďte.

Keď je príliš horúco, nevychádzajte mimo domu a zostaňte vo vnútri, podľa možnosti v priestoroch, kde je klimatizácia alebo si zapnite ventilátor.

Ak doma nemáte dostatočne chladno, choďte do najbližšieho nákupného strediska, verejnej knižnice, reštaurácie alebo na iné miesta, pretože tie zvyknú byť klimatizované a nie je tam horúco.

Pite vodu aj vtedy, keď práve nie ste smädní. Horúčavy zvyknú byť zradné, lebo práve počas nich ľudské telo nezvykne signalizovať, že potrebuje doplniť tekutiny.

Dôležité je teda to, aby ste sa udržiavali dobre hydratovaní. Dbajte ale na jednu podstatnú vec: tekutina, ktorú pijete, nesmie byť studená ako ľad.

Ak musíte byť vonku, vykonávajte svoje aktivity v chládku, v tieni. Dokonca aj malý pokles teploty ovzdušia môže znamenať veľký rozdiel!

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je to akýsi zlozvyk v lete pridávať do vody alebo alko či nealko nápojov ľad (v Kalifornii hosť v reštaurácii dostane na stôl automaticky džbán vody s ľadom zadarmo). U nás tento zlozvyk preberáme – v reštauráciách podávajú v lete takmer výlučne ľadové nápoje a ľadové pivo. Ja osobne ľadové nápoje (najmä bublinkové) neznášam a pivo si dávam prihrievať, čo v Prahe vzbudzuje u obsluhujúceho personálu „úžas“. Záverom dodávam, že berberské kmene v subsaharskej Afrike nekonzumujú teplý čaj v čase horúčav nadarmo.

  2. No neni to uplne pravda, myslim ze problem je v tom, ze kluk vypil velike mnozstvi ledoveho napoje a najednou. To urcite spravne neni. Ale v lete popijet napoj s ledem ochladi telo, osvezi, citim se lepe a neni mi takove horko. Nedovedu si predstavit pit v lete jeste horky caj, aby se telo jeste vic ohralo. Je blbost rikat, ze se telo neochladi pitim studeneho napoje. To by pak piti horkeho caje v zime taky nefungovalo podle teto logiky? Jinak diky za hezke clanky a zajimavosti.

  3. Pridávam skúsenosť (staršej, skúsenej) lekárky, ktorá sa zúčastnila na medicínskom kongrese v Izraeli: boli tam akurát veľké horúčavy, na ktoré nie sme navyknutí. Jednému z našich kolegov sa z prehriatia organizmu urobilo zle. Domáci ho dávali do poriadku tým, že najprv mu dali vypiť asi pol litra veľmi studenej vody, a to vraj preto, aby sa jeho vnútorná teplota znížila. Výsledok: pomohlo mu to.
    Mám to z prvej ruky, ale ďalšie podrobnosti neviem (vtedy, keď mi to rozprávala, som netušil, že dnes budem reagovať na článok).

    • no neviem…ak má dieťa veľmi vysokú teplotu (nad 40°C – čo sa napr. po očkovaniach bežne stáva), NESMÚ sa dávať studené zábaly, len vlažné. A toto mimochodom odporúčajú dokonca samotní lekári.

Pridajte komentár

*