Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Falošný olivový olej je všade: Takto rozlíšite pravý od nepravého


Print Friendly, PDF & Email

olivovy-olej

Zrejme ste už počuli o zdravotných prínosoch olivového oleja, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou stredomorskej stravy.

Ľudia používajú olivový olej už po celé tisícročia. Podľa jednej legendy ho konzumoval už Hippokrates, otec modernej medicíny.

Zdravotné prínosy olivového oleja

Tento druh oleja má mnoho zdravotných prínosov. Obsahuje totiž vysoké množstvo mononenasýtených mastných kyselín, ktoré majú blahodárne účinky hlavne pre zdravie srdca, ale aj pre ostatné časti tela.

Mnohí medicínski experti potvrdzujú, že stredomorská strava bohatá na olivový olej dokáže znižovať riziko vzniku cukrovky typu 2. Je tiež prínosná pre kosti či chudnutie a zlepšuje funkcie mozgu.

Navyše, olivový olej napráva pravidelné vyprázdňovanie čriev a dokáže aj zmierňovať stavy úzkosti.

Okrem spomínaných mononenasýtených kyselín obsahuje i veľké množstvo kyseliny fenolovej.

Ide o kyslú substanciu, ktorá dodáva olivovému oleju jeho typickú horkú príchuť. Táto látka je extrémne prínosná pre zdravie srdca.

Ďalej obsahuje olivový olej vitamíny E K, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky a vlasov.

Čo znamená „extra panenský“? Je na tom naozaj niečo panenského?

Je dobré, aby ste vedeli, že výraz „panenský olivový olej“ nevypovedá nič o jeho kvalite, ani o extra čistote.

Skutočný rozdiel, ktorým sa olivové oleje líšia, spočíva v procese jeho výroby (a samozrejme v kvalite použitých surovín).

Existujú 4 stupne panenského olivového oleja.

Najnižšia kvalita sa používa na výrobu mydiel a nie je vhodná pre ľudskú konzumáciu.

Najvyššia kvalita je u toho oleja, ktorý je lisovaný za studena. Tento druh má aj najlepšiu chuť a vôňu. Nikdy by nemal byť zohrievaný na viac ako 40 stupňov Celzia.

Je potrebné tiež vedieť, že v obchodoch sa bežne vyskytujú falošné druhy olivového oleja, zvlášť sa to týka „extra panenského“ olivového oleja.

Výsledky testov olivového oleja

Skupina výskumníkov z Kalifornskej univerzity uskutočnila test medzi viacerými známymi značkami olivového oleja v USA, ktoré niesli označenie „extra panenský olej“.

Výsledky testov boli vskutku šokujúce. Takmer 70% z týchto olejov bolo falošných!

Preto, keď nabudúce uvidíte na etikete označenie „extra panenský olivový olej“, tak buďte nanajvýš obozretní.

No a tu sa už pomaly dostávame k otázke za milión Eur: Ako rozlíšiť pravý olivový olej od pančovaného, keď nakupujete v supermarkete?

Pravdu povediac, priamo v supermarkete to nerozlíšite.

Budete musieť nejaký kúpiť a otestovať si ho až doma. Chute pravého aj falošného olivového oleja sú často (hoc nie vždy) podobné, bude preto treba nájsť aj iné spôsoby ako ich rozlíšiť.

Čo znamená „falšovaný olivový olej“?

V podstate, falošný olivový olej najčastejšie znamená, že ide o zmes 2 rôznych druhov oleja – zvyčajne je to časť slnečnicového a časť pravého olivového oleja. Práve ten sa neraz označuje ako „extra panenský olej“.

Zbohom vysoký krvný tlak

Môže sa ale jednať aj o zmes olivových olejov rôznej kvality, z rôznych častí sveta.

V najhorších prípadoch sa dokonca vyskytujú aj zmesi slnečnicového a sójového oleja s pridanými farbivami ako chlorofyl či beta karotén, ktoré sa obchodníci neštítia označiť názvom „olivový olej“.

Dávajte si preto pozor na názvy ako „extra čistý“ alebo „extra panenský“.

Dokonca aj mnohé televízne reklamy, ktoré tvrdia, že predávajú len ten najkvalitnejší olivový olej, klamú a v skutočnosti predávajú olej falošný. Súčasný výskum zistil, že sa to týka nejednej známej značky.

Ako rozlíšiť pravý olivový olej od falošného?

V tejto časti článku sa pokúsime ozrejmiť vyššie položenú dôležitú otázku, že ako teda tieto oleje od seba odlíšiť.

1. Test chladom

Tento jednoduchý test môžete vykonať sami doma. Vezmite olej a schlaďte ho, napríklad v chladničke.

Keď olej stuhne, znamená to, že obsahuje mononenasýtené kyseliny, ktoré sú typické pre pravý olivový olej.

Tento test však nie je 100% spoľahlivý. Ak sa jedná o falošný olej, ktorý je zmesou pravého olivového oleja a nejakého iného oleja, tak bude obsahovať nejaké tie mononenasýtené kyseliny a teda aj on po vystavení chladu stuhne.

Bude preto potrebné vykonať aj ďalšie domáce testy.

2. Test ohňom

Pravý olivový olej by mal byť schopný horieť v domácej petrolejovej lampe.

Ak takú nemáte (veď kto dnes má petrolejové lampy bežne doma, že?), tak potom môžete naliať olivový olej do nejakého pohára, vložiť do neho knôt zo sviečky a skúsiť knôt zapáliť.

Ak olej nebude schopný udržať plameň, potom sa zrejme jedná o falošný olivový olej.

Opäť, ani tento test však nie je úplne spoľahlivý a to hlavne v prípadoch, kedy je olej zmesou olivového a nejakého iného oleja.

3. Test chuti

Ako viete, olivový olej by mal mať výraznú, mierne nahorkastú chuť. Ak ju nemá, pravdepodobne sa jedná o pančovaný olej.

Problém je, že „kvalitné“ falzifikáty môžu mať prídavne látky, ktorú túto chuť napodobňujú.

Čo teda potom? Ako mať istotu, či je olej pravý alebo nie?

Zaručeným spôsobom je kupovať olivový olej od výrobcu, ktorého poznáte a vie vám zaručiť jeho pravosť. To nie je problém v krajinách, kde sa olivový olej vyrába, ako napríklad v Taliansku.

Čo ale robiť na Slovensku, kde sú len dovozcovia a distribútori? Našťastie, aj tu existuje riešenie.

4. Hľadajte certifikáty originality

Pri kúpe olivového oleja v supermarkete vždy hľadajte na obale zobrazené certifikáty tretích strán.

Buď či už ide o bio označenia alebo o označenia združení, ktoré garantujú pravosť a autentickosť potravín.

Ak kupujete olej vyrobený v Taliansku, hľadajte označenie PDO (Protected Designation of Origin – chránené označenie pôvodu) alebo PGI (Protected Geographical Indication – chránené geografické označenie).

Liečba osteoporózy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Asi najlepšie je kupovať olivový olej v Bio obchodoch – treba kúpiť bio extra virgin olive oil v tmavej sklenenej fľaši.

  2. a ked ho kúpim z chorvátska? alebo grécka?

  3. Kto si chce prečítať zaujímavejší článok, v ktorom je uvedená skúška pravosti, kliknite na tento odkaz: http://it.blastingnews.com/economia/2016/01/olio-d-oliva-extravergine-come-riconoscere-l-originale-00717799.html
    Je to v talianskom jazyku, ale s google prekladačom to určite dáte. 🙂

  4. Sierra-mirene

    Kupila som si olej v grécku a poviem vám mal úplne inú chuť aj vôňu. Bolo poznať, že bol pravý. Asi tak ako keď si kúpite mlieko, maslo a smotanu od niekoho kto má kravu a porovnate s tým z obchodu.

  5. Na nasledovnom odkaze nájdete 100% zaručený a údajne veľmi jednoduchý test na pravosť extra panenského olivového oleja, ale neviem či niekto z čitateľov bude schopný tento test vykonať. Ak áno, budem rada za každú spätnú väzbu. 🙂
    http://www.greenme.it/mangiare/altri-alimenti/14754-falso-olio-extravergine-d-oliva-universita-pisa

    • Tak to asi ťažko 😀 Veď bežne doma nemávajú ľudia UV-spektrofotometer 😀 Takže sme naďalej vydaní na milosť a nemilosť falšovateľom oliv. oleja. Ale čo teda robia Inšpektoráty kontroly kvality potravín? Aj novinári by sa do toho mohli nejako vložiť, aby trocha pomohli spotrebiteľovi…

  6. Kúpila som taliansky extra virgin olivový olej s ochrannou známkou PDO, no v chladničke nestuhol. Ako je to možné? Pri koľkých stupňoch treba olej chladiť?

  7. Prečo sa tu stále píše čo sa testovalo v USA? Koho to zaujíma? My žijeme tu!
    Prečo nie je článok o tom, čo priniesli testy na SK, príp. v EÚ ????

    • V dobe internetu neni ti jedno kde test bol spraveny?Ak niekto robi test v Tramtarii to nebudes citat?

    • Asi preto lebo na SK sa žiadne take testy nevykonávajú. Je pravda, že testy z USA sú pre nás malo relevantne, kedze tam testujú iné produkty ako sa predavaju u nás.

  8. MARIA MAJERSKA

    tak to uz nechapem 🙁 ak su falosne botasky alebo niejaky odev tak to zhabu a spalia pani ,,,a co tak falosny olivovy olej to sa moze ? to nepatri do spalovne ? asi nie lebo to konzumuju ludia 🙁

  9. A ako sú na tom ostatné, drahšie menej známe oleje, tekvicový, makový a pod.?

  10. Chcela som kúpiť v Chorvátsku od domáceho výrobcu. Keď som ho ochutnala, absolútne nepripomínal olivový, skôr slnečnicový. Žiaden náznak horkosti, farba svetložltá. Tvrdili, že ide o špeciálnu odrodu olív, ktorá má takúto chuť a farbu. Nechcelo sa mi veriť, ani som ho nekúpila. Celkom dobrý majú v Metre, načapujete si koľko potrebujete, alebo od Powerlogy, ten je excelentný, cca 34 eur za 3 litre, ale treba ho preliať do fliaš zo skla, lebo ho distribuujú v plechových nádobách. Má poznateľnú olivovo-nahorklú chuť, čo je práve známka kvality a obsahu oleuropeínu, ktorý má blahodárne účinky na ľudské zdravie. Nerobím reklamu, iba chcem úprimne poradiť, ide v prvom rade o zdravie a tiež o vaše peniaze, ktoré je škoda mrhať na podvodníkov. Ešte si spomínam že výraznejšiu nahorklú chuť má olivový olej zn. Franz Jozef, teda tiež by mohol byť z tých lepších. A keď už budete mať takýto zdravý olej, ráno si zmiešajte 1 lyžicu s citrónovou šťavou, pretrepte a pite na lačno, najlepšie dlhodobo, pomáha okrem iného aj na usadeniny v pečeni a žlčníku, čo môže zachrániť aj pred operáciou. Komu je to kyslé, pridajte trošku medu. Veľa zdravia všetkým!

  11. Renata Vonsova

    Ja mam svoj sad v Grecku.Ked ho vyrabam na zaciatku je palivy.Ale po dlhsom case oddychu ma zeleninovu chut.Najlepsi olej aky je.Som velmi spokojna.

Pridajte komentár

*