Čo spôsobuje kŕče v lýtkach, ako ich zastaviť a ako im predchádzať


kŕč v lýtku

Zrejme neexistuje človek, ktorý by aspoň raz v živote nedostal kŕč do lýtka.

Ich príčina môže byť rôzna. Od jednoduchej dehydratácie až po vážnejšie ochorenia, ako napríklad zlyhávajúce obličky.

Liečba osteoporózy

Často sa vyskytujú aj po namáhavom cvičení, zraneniach svalov či držaní nôh v neprirodzenej polohe po príliš dlhú dobu, ako napríklad v preplnenom divadle alebo počas dlhého letu v lietadle.

Medzi ďalšie príčiny patrí užívanie nasledujúcich liekov:

  • lieky podávané na uľahčenie pôrodu
  • diuretiká (často predpisované ľuďom s vysokým krvným tlakom)
  • steroidy (napríklad pri alergiách a v iných prípadoch, kedy sa potláča imunita)

Dôvodom kŕčov môže byť aj chladné počasie alebo nedostatok niektorých minerálov, najčastejšie draslíka, vápnika alebo horčíka.

Akútne kŕče sa občas nesprávne zamieňajú s takzvaným syndrómom nepokojných nôh, čo je však oveľa vážnejšie chronické ochorenie. Typické preň sú nepohodlie a neustály pocit tikov či ťahov v nohách.

Ako zastaviť prebiehajúci kŕč

Existuje niekoľko spôsobov ako uvoľniť nočný kŕč v lýtku.

Keď už sa raz spustí, najlepšie ako ho zastaviť je pohybom. Skúste sa preto trocha poprechádzať po izbe, prípadne hýbte a traste nohou.

Tiež pomáha masírovanie svalov. Vyskúšať môžete aj otáčanie chodidlom v členku alebo hýbanie nohou hore a dole.

Niektorí ľudia s chronickými kŕčmi zistili, že im pomáhajú studené kompresné zábaly, ktoré potláčajú skľučujúcu bolesť.

Ak patríte medzi tých, ktorých kŕče v lýtkach trápia pravidelne, mali by ste pouvažovať nad posilnením svojich svaloch. To bude mať za následok, že kŕče vymiznú alebo budú menej časté.

Náš svalovo-kostný systém dosiahne svoj vrchol v 20-tich rokoch života.

Potom si ďalších 20 rokov tento vrchol relatívne dobre drží. Avšak po 40-ke dochádza k jeho postupnému rozpadu, kedy sa svaly stavajú menej ohybnými.

V tomto období je kriticky nevyhnutné vykonávať pravidelné rozcvičovanie a strečing, ktoré posilnia naše telá, aby boli schopné si udržať optimálne zdravie.

Dobrým metrom, kedy by ste mali vyhľadať pomoc či konzultáciu lekára (prípadne fyzioterapeuta) je, ak kŕče trvajú 5 až 10 minút alebo sa objavujú aj niekoľkokrát do týždňa.

Ako predchádzať kŕčom v lýtkach

Predchádzať alebo aspoň znížiť mieru výskytu kŕčov dokážete vykonaním zopár zmien vo svojom životnom štýle.

Medzi ne patria prevažne nasledovné:

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

  • dodržiavať správny pitný režim (keďže kŕče môžu byť vyvolané dehydratáciou)
  • zdravá strava
  • dostatok ovocia a zeleniny

Ak mávate kŕče často a hlavne počas noci, dôvodom môže byť aj nerovnováha elektrolytov. K tej dochádza často napríklad po pití alkoholu, keď sa z tela vyplavujú mnohé minerály.

V takomto prípade sa odporúča dopĺňať látky, ktoré najviac ovplyvňujú činnosť svalov.

Ide hlavne o tieto minerály:

Horčík

Bolo urobené veľké množstvo výskumu, ktorý potvrdil, že zvýšenie príjmu horčíka dokáže znížiť frekvenciu nočných kŕčov v lýtkach.

Experti na zdravie odporúčajú užívať aspoň 300 mg horčíka denne.

K jedlám bohatých na tento minerál patria: orechy, šošovica, quinoa, surové kakao – najväčší zdroj horčika (horká čokoláda), tekvicové semienka, melasa, špenát, pečené zemiaky (pri varených sa horčík uvoľňuje do vody), banány, pšeničné klíčky a plody mora.

Draslík

Nízka hladina draslíka v krvi môže prispievať ku vzniku kŕčov, pretože draslík spolu so sodíkom kontrolujú v tele rovnováhu tekutín.

Na to, aby sodík s draslíkom fungovali efektívne, musia byť v správnom vzájomnom pomere.

Ak máte stravu bohatú na sodík (soľ), pokúste sa množstvo prijímanej soli zredukovať, používajte len veľmi kvalitnú soľ ako napríklad Hymalájska soľ (ktorá obsahuje aj mnohé ďalšie potrebné minerály), prípadne morskú soľ.

Existuje aj špeciálna soľ, ktorá je sčasti bežný chlorid sodný a sčasti chorid draselný. Je však ju pomerne ťažké zohnať.

Popri obmedzení sodíka zároveň konzumujte viac potravín, ktoré sú bohaté na draslík.

Takými potravinami sú napríklad: jablká, banány, sušené ovocie, avokádo, huby, jogurt, kefír, špenát, paradajky, pečené zemiaky či cantaloupe (ananásový melón).

Vápnik

Zvýšenie príjmu vápnika spolu s vyššie zmieneným horčíkom, tiež dokáže pomôcť pri zmierňovaní problému s kŕčmi.

Jedna potravina je extrémne bohatá na oba minerály – je ním čisté kakao, prípadne kvalitná horká čokoláda s vysokým podielom kakaa (nad 70%).

Jesť len čokoládu však nestačí. Popri tom nezabúdajte ani zeleninu, zvlášť na tmavozelenú listovú zeleninu ako šalát či brokolicu alebo aj mandle, ktoré sú tiež bohaté na vápnik aj horčík.

Medzi ďalšie potraviny bohaté na vápnik patria: losos, sardinky (s kosťami), zelená fazuľka a listy kvaky.

Ak vrcholovo športujete, mnohí atléti odporúčajú po dobehnutí (doplávaní, dobicyklovaní a podobne) do cieľa skonzumovať jeden banán.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Leg Cramps: Causes & Cures

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Špeciálnu soľ si môžete ľahko pripraviť doma. Napríklad na http://www.pgchem.sk si kúpte chlorid draselný (potravinárska kvalita – biely prášok podobný kuchynskej soli) KCl a doma ho zmiešajte v ľubovoľnom pomere (miešam 1:1) s kuchynskou soľou a je to …

  2. A jej, chyba, chyba…. Krce nie su sposobene nedostatkom K (draslika) ale prave jeho nadbytkom ! Ostate sedi. KEd som ich ja mavala, tak mi z rozboru krvi vyslo, ze mam malo sodika. Odvtedy krc zastavim tak (ked uz ani cvicenie a dupanie nepomaha) tak, ze si hodim do ust lyzicu soli a zapijem CISTOU vodou (nie mineralky). A takto krcom aj predchadza,ňm. Draslika maju milovnici ovocia a zelniny habadej z predraslikovynych hnojiv. Sodik a draslik musia byt v pomere 30:1. Draslik sa pouziva pri operacii na zastavenie srdca a vacisa davky je smrtelna-vid smrtiaca injekcia v krajinach, kde su popravy…. A nedostatok Na (sodika) (pod 142) je marker rakoviny ! Pokuste prebadat madarske stranky (znamy kardiochururg-meno si nespominam). A Himalajska je prave nebezpecna nadbytkom draslika-spomaluje srdce a spomali aj celeho cloveka-do hrobu…

    • Ty sa preberco taras za nezmysly.Chces aby som Ta vykolajil z tych Tvojich dristov
      Tak radsej neskusaj

  3. Jako mladý kluk, svobodný na montážích, mě trápily křeče v lýtkách. Možná i kvůli větší spotřebě alkoholu. Tak jsem zašel za doktorem, byl to možná už v důchodu praktik a řekl mi: „Dej si na chleba nebo rohlík tolik soli, kolik sneseš, aby ses nepozvracel. Zapíjet sousta můžeš čistou vodou“. Je mi přes 50 a prakticky nevím co jsou křeče…

  4. Zenobia, netárajte tu v príspevku somariny a samé nezmysly,čo Ste niečo kdesi čítali pomedzi radky.

    Soľ rafinovaná – škodlivosť – 53 % a pomáha metabolizmu 2.2 %

    Soľ kamenná – škodlivosť – 50 %, pomáha metabolizovať 8 %.

    Soľ morská – škodlivosť – 46 % a pomocné účinky – 16%.

    Sóľ Himalajská – škodlivosť – 44 % a pomáha matabolizmu – 24 %.

    Ako je z tohto vidieť soľ Himalajská je z nich ešte naj super soľ kvôli obsahu okrem kamennej soli ešte ďalších 28 minerálov.
    To ale neznamená,že si máme všetko soliť až do bezvedomia,soli mame dostatok od chleba až po konzervy.
    Sodík zadržiava vodu,spôsobuje potenie,ničí žily a cievy z opuchmi nôh, vylučuje z tela draslík potením a močom,tiež vyháňa z tela horčík a pri vylúčení draslíka a magnézia ako 2-ch nenahraditeľných elektrolytov,prenášačov všetkých vzruchov ako známych neurotransférov aj srdcového, tak že pri ich nedostatku sa môžeme tešiť šialeným krčom o čom by Vám najlepšie objasnili ľudia s chorobou tetaniou, ktorí bez draslíka a horčíka nevydržia ani deň,preto že sa im horčík a draslík obťažne zabuduje v orgánoch a tak ho ľadviny skôr z krvi vylúčia než sa stihne zabudovať a preto majú časté krče.
    Tí nešťastníci s tetaniou by mali okrem vhodného množstva draslíku a hlavne magnézia užívať kvôli lepšiemu ich zabudovaniu tiamín, pyridoxin, biotin, cholín, aj B 12.
    Z minéralov im nesmie tiež chýbať okrem iných mangan, germanium a musia mať dostatok enzýmov a vyhnúť sa stresom.

    Draslík tu neberie nikto injekčne s úmyslom zastaviť srdce,ale bez neho ohrozujeme život. Ak sa berie spolu s jedlom, organizmus ho prijíma len obmedzenom množstve ako aj ďalšie minerály.

    Nedostatok draslíka ako neurotransféra vzruchov hlavne srdca spôsobí všetky srdcové choroby od aritmie včetne vysokého krvného tlaku.
    Draslík pomáha mozgu proti únave a obličkám s vylučovaním toxínov s diuretickou pôsobnosťou.

    Nedostatok horčíka len v krátkosti, nervové vzruchy,mozog, kosti, zuby, trávenie, štítna žľaza. Pri dlhodobom deficite krče, žalúdočné , vredy a trasenie až brnenie svalov aj mimických.

    Teória oklamať organizmus z falošného elektrolitu soľou je pravda v tom momente učinná, aby sa mohli uskutočniť aké také vzruchy v tele, ale pri tom dochádza už k absolútnemu vylučovaniu pravých 2-och neurotransférov zúčastnených v zbývajúcom elektrolyte nevyhnutných draslíka a horčíka a tak časté opakovanie dodania falošného elektrolytu soľou môže viesť k nenapraviteľným škodám na drahocenom zdraví.

Pridajte komentár

*