Hlavným účelom vakcín proti COVID-19 je pretrhnúť spojenie medzi vašou dušou a vyšším vedomím (Bohom).

Robil to Ježiš, Budha aj Mohamed… Túto jednu vec mali všetci spoločnú

Print Friendly, PDF & Email

Robil to Ježiš, Budha a Mohamed...

Čo mali Ježiš, Mohamed a Budha všetci spoločné? V tých najtransformujúcejších a najťažších obdobiach svojho života sa všetci uchýlili k nejakej konkrétnej dávnej praxi nastolenia duševnej a fyzickej pohody.

Ak ste boli vychovávaní ako kresťan, žid, budhista, hinduista, rastafarián alebo mormón, tak zrejme to už poznáte.

Ide o pôst.

Naozaj je len náhoda, že sa všetci títo hrdinskí ľudia, ktorých od seba delili tisíce míľ (a stovky rokov), uchýlili v hodine svojej núdze k tomuto konkrétnemu postupu?

Dnešný príspevok je kvôli univerzálnosti tejto starobylej techniky skutočnou lahôdkou. Mám rád, keď má liečebná metóda konkrétnu hodnotu, a to tak z pohľadu zdravotného, ako aj duchovného.

Najprv začneme tým posvätným, potom prejdeme k vede

Keď sa Mahátmú Gándhího pýtali, prečo sa postí, povedal, že ho inšpirovali pamätné citáty pozoruhodných osobností, ktoré sa postili pred ním.

Toto sú niektoré z nich:

1. Úryvok z knihy Exodus, týkajúci sa Mojžiša, hovorí: „Bol tam s HOSPODINOM štyridsať dní a štyridsať nocí; nejedol chlieb a nepil vodu. A na tabule napísal slová zmluvy, desať prikázaní.“

2. Jeden z Mohamedových učeníkov, Abu Umamah, prišiel k nemu po radu s volaním: „Prikáž mi vykonať skutok, ktorý mi umožní vstúpiť do Raja.“ A Mohamed odpovedal:  „Drž pôst, lebo tomu sa nič nevyrovná.“

3. Jeden z možno najvýznačnejších postiacich sa, Ježiš Kristus, ktorý počas štyridsaťdňového pôstu v púšti odolal pokúšaniu diabla, radil: „A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“

Pri premýšľaní o vyššie uvedených duchovných vodcoch mi okamžite napadlo niekoľko podobností. Srdce, tvorivosť, vytrvalosť vedenie.

Ako hovorí jeden môj mentor, model úspechu. A ja som presvedčený, že pôst je jeho súčasťou.

Vedecký pohľad na pôst

Odhliadnuc od jeho pozitívnych psychologických a duchovných účinkov, pôst kvôli sľubovaným zdravotným prínosom schvaľujú takmer všetky liečebné tradície (vrátane súčasnej medicíny).

Hippokratés, otec západnej medicíny, bol presvedčený, že hladovka pomáha telu liečiť sa, vyhlasujúc: „Všetci máme v sebe lekára; len mu musíme v jeho práci pomôcť. Prírodná liečivá sila v každom z nás je najväčšou silou k uzdraveniu… jesť, keď ste chorí, znamená kŕmiť vašu chorobu.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Paracelsus, ďalší zakladateľ súčasnej medicíny, pred 500 rokmi napísal, že „pôst je najlepší liek, lekár v našom vnútri“.

Podľa Benjamina Franklina „najlepšie zo všetkých liekov sú odpočinok a pôst“.

Skutočné zdravotné prínosy pôstu

Hladovka znižuje množstvo energie, ktoré potrebuje váš tráviaci systém na rozloženie potravy a opätovné zotavenie. Žalúdok, pankreas, žlčník, pečeň a črevá si potrebujú oddýchnuť (sabat pre vaše vnútornosti). A odpočinok je posilňujúci.

Každá tradícia interpretuje pojem „pôst“ inak. Biblické pôsty, ktoré konali Ježiš a Mojžiš, boli extrémne, kedy pili „iba vodu“, zatiaľ čo umiernenejšia čínska interpretácia znamená „konzumovať vegetariánsku stravu“.

Podobne ako mnohí moji vo výžive podkutí priatelia, aj čínska medicína vidí zbavovanie tela toxínov ako funkciu konzumácie zeleniny. Klasici hovoria: „Obilie pre energiu, mäso pre silu a zelenina pre udržanie čistého tela.“

Keby ste chceli vyskúšať hladovku, trvajúcu dlhšie než 24-48 hodín, osobne by som vám odporúčal začať s podobným pôstom, aký je uvedený nižšie.

Veľmi obvyklý týždenný pôst v budhistickej praxi:

Sedem dní jedzte ráno a popoludní veľa bielkovín (či už zeleninového alebo iného pôvodu).

Na večeru si pripravte jedlo rastlinného pôvodu, použijúc listovú zeleninu ako je kel, púpava, špenát, šalát; niektorú hlúbovú zeleninu ako brokolica, karfiol, kapusta; a škrobovú zeleninu ako sú tekvica či sladké zemiaky.

Zábavný fakt: O budhistoch je známe, že sa postia len o vode až 72 dní! (To ale doma sami neskúšajte, mohlo by to byť život ohrozujúce.)

Keď som bol malý, odovzdal mi môj otec zrnko múdrosti, ktoré ma stále sprevádza: „V mnohých sférach života platí, že menej je viac.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: thesacredscience.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace článkyUpozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A.Jelinková

    aNO, PŮST MĚLI, ALE JENOM JEŽÍŠ BYL UKŘIŽOVÁN, ZEMŘEL A VSTAL Z MRTVÝCH A UKÁZAL SE SPOUSTĚ LIDÍ, KTEŘÍ SE HO I DOTÝKALI, PAK VSTOUPIL NA NEBESA PŘED ZRAKY APOŠTOLŮ A JINÝCH LIDÍ A ŘEKL, ŽE JAK ODEŠEL, TAK TAKÉ PŘÍJDE A BUDE SOUD ŽIVÝCH I MRTVÝCH A PAK NASTOLÍ NEBESKÉ KRÁLOVSTVÍ, KTERÉ BUDE NAVĚKY. ANN

  2. Jak může někomu dělat potíže číst text psaný velkými písmeny, nechápu.

    • Tak skúste čítať nejakú knihu písanú všetko veľkými písmenami, ako príjemné vám to bude. Dokonca, niektoré webstránky komentáre písané všetkými veľkými písmenami vymazávajú ako spam.

  3. pod ficovcami mame post kazdy mesiac vetsina obcanov, deti, duchodci, ztp, pracujuci aj nepracujuci, …

Pridajte komentár

*