Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

15 dôvodov, prečo mať vo vašej kúpeľni voňavý kokosový olej


Print Friendly, PDF & Email

15 dôvodov, prečo mať vo vašej kúpeľni voňavý kokosový olej

Mnohé firmy vyrábajú a propagujú „nové a vylepšené“ spotrebné tovary, ktoré každodenne používame, ako sú mydlo, zubná pasta, deodorant či telové mlieko. Pritom takpovediac priamo pod nosom máme jeden z najlepších a najprírodnejších produktov.

Ide o klasický kokosový olej. Má nielen príjemnú vôňu, ale je aj veľmi lacný a predstavuje úžasne univerzálnu a liečivú látku.

Zhruba od polovice 90. rokov narastá u veľkej časti populácie použitie kokosového oleja na celý rad aplikácií, ako sú čistenie, odstraňovanie pachov a liečenie.

Na mieste sú otázky „Odkiaľ vlastne kokosový olej pochádza?“ a „Ako vonia?“

Kokosový olej, ako aj kokosové maslo, je pevná látka, ktorá sa rozpúšťa do tekutej formy pri dosiahnutí teploty okolo 24  ֯C.

Hoci je pri izbovej teplote nerozpustný, po premiešaní s vodou a prešľahaní nadobúda krémovitú konzistenciu. Keď nie je podrobený procesom, ako sú bielenie, rafinácia či dezodorizácia, vydáva jemnú vôňu, akú by ste očakávali – vonia ako kokosový orech.

2 druhy kokosového oleja – komerčnej kvality a panenský

Pomerne nový záujem o mnohé využitia kokosového oleja vyvoláva aj otázky ohľadom jeho výroby. Existujú dva základné druhy:

  1. kokosový olej komerčnej kvality
  2. panenský kokosový olej

Kokosový olej komerčnej kvality – tento produkt sa vyrába z kopry, čo je vysušená dužina kokosového orecha. Zvyčajne sa údi, suší na slnku alebo v sušiarni, prípadne sa kombinujú všetky tri spôsoby.

Keď sa ale na výrobu kokosového oleja používa bežná kopra, nie je sterilný a nehodí sa na konzumáciu ľuďmi.

„Čistí sa“ procesom známym ako RBD – rafinácia, bielenie a dezodorizácia. Podľa stránky Coconutdiet.com:

„Na dezodorizáciu oleja sa využíva vysoká teplota a pre odstránenie nečistôt sa olej obvykle filtruje cez (bieliace) íly. Na odstránenie voľných mastných kyselín a predĺženie trvanlivosti sa bežne používa hydroxid sodný.

Ide o najobvyklejší spôsob veľkovýroby kokosového oleja. Starší spôsob výroby rafinovaného oleja bol prostredníctvom fyzicko-mechanickej rafinácie. Modernejšie metódy používajú na extrakciu všetkého oleja z kopry kvôli vyššej výťažnosti aj chemické rozpúšťadlá.“

Panenský kokosový olej – Na porovnanie, podobne ako u olivového oleja, kokosový olej je najlepší vtedy, keď je „vytlačený na prvýkrát“ a „panenský“.

Tak ako pri vytlačení čajového vrecúška, lúhovaného niekoľko minút vo vriacej vode, bude prvá uvoľnená voda obsahovať najhodnotnejšie extrakty.

Keď sa vytláča druhý raz, ako v analógii s čajovým vrecúškom, výsledok už nie je taký koncentrovaný. Text na stránke Coconutdiet.com pokračuje:

„Panenský kokosový olej sa dá dosiahnuť len využitím čerstvej kokosovej dužiny, alebo toho, čo sa nazýva ne-kopra. Na ďalšiu rafináciu sa nepoužívajú chemikálie ani vysoké teploty, lebo prírodný, čistý kokosový olej je veľmi stabilný; jeho trvanlivosť je niekoľko rokov.

Toto sú v súčasnosti dva hlavné postupy výroby panenského kokosového oleja:

  • Rýchle sušenie čerstvej kokosovej dužiny, ktorá sa potom používa na lisovanie oleja. Pri použití tejto metódy sa na rýchle sušenie kokosovej dužiny používa mierne teplo a potom sa mechanicky lisuje olej.
  • Mokré mletie. Pri tejto metóde sa olej extrahuje z čerstvej kokosovej dužiny bez predchádzajúceho sušenia. Najprv sa lisovaním vytláča ´kokosové mlieko´. Následne sa potom olej zbavuje vody. Medzi metódy, ktorá sa dajú použiť na oddelenie oleja od vody, patria varenie, fermentácia, mrazenie, enzýmy a mechanické odstredenie.“

Prečo mať v kúpeľni voňavý panenský kokosový olej?

Surový, organický kokosový olej – okrem toho, že je celkom dobrý na jedenie (povieme si o tom o chvíľu) – má okrem samotnej konzumácie celý rad výhod. V náhodnom poradí uvádzame 15 prínosov kokosového oleja:

1. Hladké holenie – ak vás po holení trápi červená, podráždená a od žiletky páliaca koža, kokosový olej pôsobí utišujúco a má antibakteriálne účinky.

2. Liečba vyrážok – s použitím kokosového oleja sa dajú liečiť aj ďalšie problémy s vyrážkami, počnúc vyrážkami z plienok až po mierne alergické reakcie.

Jedna z chemikálií, nachádzajúcich sa v predávaných zvlhčovačoch pleti, ktoré môžu spôsobovať podráždenie pokožky a dermatitídu, je propylén glykol.

3. Balzam na pery – na zvlhčenie, výživu a hydratáciu popraskaných perí používajte kokosový olej, čím sa vyhnete aj neúmyselnej konzumácii endokrinných disruptorov.

Štúdia o obsahu kovov v balzamoch na pery zistila vysoké koncentrácie olova, hliníka, kadmia a mangánu; niektoré sa spájajú s nepriaznivými zdravotnými účinkami na reprodukciu, vývoj a iné.

4. Čistenie tváre – účinný na čistenie tváre; zmes rovnakých častí kokosového a ricínového oleja je známa ako olejové čistenie. Vmasírujte si ho do pokožky a jemne odstráňte teplou handričkou.

90 % percent kupovaných telových a čistiacich vôd obsahuje škodlivé chemické látky, ako sú laurylsulfát sodný či laurethansulfát sodný, ktoré v kombinácii s ďalšími chemickými látkami môžu vytvárať rakovinu spôsobujúce nitrozamíny. Kokosový olej môže dokonca zlepšovať akné.

5. Odstraňovač mejkapu – nielenže vám dokáže vyčistiť tvár, môžete ho používať aj ako prírodný odstraňovač mejkapu – a to aj vzdorujúcej maskary a ceruzky na obočie.

6. Nočný krém – hoci možno nechcete používať kokosový olej pod mejkap, jeho ľahké nanesenie pred spaním vám hydratuje pleť, lebo jeho mastné kyseliny vytvárajú prírodný zmäkčovací prostriedok.

Ak máte stvrdnutú a odlupujúcu sa kožu okolo nechtov, ošetrujte si ju vtieraním utišujúceho kokosového oleja, aby ste ju udržali jemnú.

7. Deodorant – veľmi účinné je malé množstvo kokosového oleja, ak si želáte aj s nejakým esenciálnym olejom, ako napríklad levanduľový– oveľa lepšie než antiperspiranty obsahujúce hliník, ktorý sa spája s Alzheimerovou chorobou, rakovinou prsníka a rakovinou lymfatických uzlín.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ďalší recept na antiperspirant kombinuje po 3 polievkové lyžice kokosového oleja, púdru z maranty (alebo kukuričného škrobu) a sódy bikarbóny.

8. Prostriedok proti hubovým ochoreniam nôh – vďaka svojim antimikrobiálnym a antibakteriálnym vlastnostiam je kokos veľmi účinný v boji proti dermatomykóze. Potrite si ním chodidlá po každom sprchovaní.

Bolo dokázané, že antivírusové, antibakteriálne a antimykotické zložky kokosového oleja ničia mikroorganizmy, ako sú baktérie, kvasinky a huby.

9. Upokojujúci kúpeľ – ako alternatíva k bublinkovým kúpeľom, ktoré môžu, najmä u detí, vyvolávať infekcie močového traktu, si do kúpeľa vhoďte hrudku kokosového oleja s trochou esenciálnych olejov. Pôsobí zvlhčujúco a zároveň pomáha zabíjať baktérie.

10. Žinka na telo – kombináciou rovnakých dielov kokosového oleja, morskej soli, cukru alebo sódy bikarbóny si vyrobíte domácu „žinku“, ktorá zmäkčuje, vyhladzuje a zvlhčuje vašu pokožku.

11. Telová voda – zvlhčovače, ktoré kupujete v obchode, obvykle obsahujú škodlivé chemické látky, ako sú hliník, ftaláty, parabény, formaldehyd a propylén glykol. Kokos je voňavá, zvlhčujúca alternatíva, ktorá neobsahuje žiadnu z nich.

12. Zubná pasta – pre boj so zubným kazom a dokonca aj na bielenie zubov si svojpomocne vyrobte zubnú pastu z kokosového oleja, zmiešaním jednej jeho čajovej lyžičky s polovicou čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 2 kvapkami mätového esenciálneho oleja. Zuby si čistite ako obvykle.

13. Preplachovanie ďasien olejom – výplach úst kokosovým olejom pôsobí veľmi podobne ako ústna voda, len by ste ho nemali kloktať.

Keď ho dôrazne premieľate v ústach 5 až 15 minút, preniká do mäkkého tkaniva medzi vašimi ďasnami a „vyťahuje“ baktérie spôsobujúce zubný kaz, povlak, zubný kameň a tiež odstraňuje zápach z úst.

14. Hojenie rán a modrín – pri aplikácii na zapálené rezné poranenia alebo rany vytvára kokosový olej vrstvu prirodzene ochranných chemických látok, ktoré tiež zabraňujú prístupu prachu, húb, baktérií a vírusov. Pri použití na podliatiny urýchľuje hojivý proces v poškodených tkanivách.

15. Prostriedok proti kučeraveniu vlasov – ľudia s vlasmi, ktoré majú sklon ku kučeraveniu, sa často utiekajú ku gélom a tužidlám na báze silikónu či alkoholu, ktoré prekrývajú vlasy, bránia im absorbovať vlhkosť a vlas vysúšajú.

Na výrobu prírodného vlasového kondicionéra s hladkým, hodvábnym leskom vám stačí len niekoľko kvapiek kokosového oleja.

Liečivé vlastnosti kokosového oleja

Panenský kokosový olej opisujú ako olej „s neodbytnou, orechovou, vanilkovou chuťou (a) dokonca jemnejšou a sýtejšou než maslo“.

Článok v New York Times uviedol, že kokosový olej, kedysi démonizovaný táborom tvrdiacim, že „všetky nasýtené tuky sú pre vás zlé“, sa teraz stáva akceptovaným:

„Hlavným nasýteným tukom v kokosovom oleji je kyselina laurová, mastná kyselina so stredne dlhým reťazcom.

Kyselina laurová zvyšuje v krvi hladinu dobrého HDL, alebo tiež lipoproteínu s vysokou hustotou a znižuje hladinu zlého LDL, alebo tiež lipoproteínu s nízkou hustotou. Taktiež negatívne neovplyvňuje celkový pomer týchto dvoch.

Ohľadom kyseliny laurovej bolo vyslovených veľa zdravotných tvrdení. Podľa jej propagátorov ide o zázračnú látku s možnými antibakteriálnymi, antimikrobiálnymi a antivírusovými vlastnosťami, ktorá by tiež, teoreticky, mohla bojovať s HIV, čistiť akné a zrýchľovať váš metabolizmus.“

Kokosový olej má liečivé vlastnosti dokonca aj pri lokálnej aplikácii.

Jedným zaujímavým faktom je, že zatiaľ čo antiperspiranty obsahujúce hliník sa spájajú s Alzheimerovou chorobou, kokosový olej jej v skutočnosti prechádza, kvôli mastným kyselinám so stredne dlhým reťazcom (MCFA), ktoré sa ľahko absorbujú a metabolizujú pečeňou a môžu sa meniť na ketóny.

Jedna štúdia uviedla:

„Ketóny sú v mozgu dôležitým zdrojom alternatívnej energie a môžu prospievať ľuďom so zhoršujúcou sa alebo už zhoršenou pamäťou, ako v prípade Alzheimerovej choroby… (môžu tiež) prospievať pri liečbe obezity, dyslipidémie, zvýšenej hladiny LDL, inzulínovej rezistencie a hypertenzie – všetko rizikových faktorov pre (chorobu srdca) a cukrovku 2. typu a tiež pre Alzheimerovu chorobu.“

Očakáva sa, že Alzheimerova choroba bude v nasledujúcej generácii postihovať 1 zo 4 ľudí, čím bude konkurovať obezite a cukrovke.

Dôkazy však naznačujú, že ketóny v kokosovom oleji by mohli pomáhať liečiť a obnovovať neuróny a nervové funkcie vo vašom mozgu, a to aj po už vzniknutom poškodení.

Nezdravé alternatívy ku kokosovému oleju

Čo sa týka kokosového oleja v kuchyni, či dokonca ako domáceho čistiaceho prostriedku, je treba zvážiť niekoľko bodov:

  • Panenský kokosový olej má bod dymenia 180 C, takže čo sa týka varenia, je najlepšie používať ho pri nižších teplotách. Olivový olej sa prepaľuje už pri 120 C, čo môže spôsobovať oxidáciu, robiac tak vášmu telu viac škody než osohu.
  • Kokosový olejom môžete nahradiť maslo alebo olivový olej a celkom určite aj takzvané rastlinné oleje. Toto sú dôvody:

Početné štúdie zisťujú, že kokosový olej pri výživových použitiach prináša ohromujúce prínosy.

Jedna z najdramatickejších zmien, ktoré môžete urobiť vo svojom zdraví, bude nahradiť takzvané „zdravé“ rastlinné, sójové, kukuričné, bavlníkové a repkové oleje, keď vysmážate jedlo alebo pečiete tortu či koláče.

Zaujímavé je všimnúť si, že u obyvateľstva Polynézie, ktoré už po nespočetné generácie používa plnotučný kokosový olej ako potravinový produkt dennej potreby, sa nedá hovoriť o žiadnom srdcovom ochorení.

Prečo? Je to v priamom rozpore s tým, čo niekoľko desaťročí hlásala konvenčná medicína, že nasýtené tuky sú pre vás zlé a povedú k obezite, vysokým hladinám cholesterolu, srdcovej a Alzheimerovej chorobe.

Pravdou je, že nasýtené tuky ako kokosový a olivový olej sú prírodné, nie v laboratóriu vytvorené látky za použitia metód, ako sú hydrogenácia a čiastočná hydrogenácia, meniace polynenasýtené mastné kyseliny na transmastné tuky.

Rastlinné oleje a oleje zo semien absolvujú dvojitú pohromu hydrogenáciou a vysokej teploty, vytvárajúc lacnejší olej s dlhou trvanlivosťou, ktorý je veľmi zlý pre vaše zdravie.

Navyše, keď sa rastlinné oleje zohrievajú na vysokú teplotu, chemické zložky sa rozpadajú, „viaznu“ vo vašich bunkách, oxidujú a vytvárajú nebezpečné voľné radikály, ktoré vedú k ochoreniu, vrátane choroby srdca a rakoviny.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý deň, chcela by som vedieť na ktorých územiach sa pestujú kokosové palmy. Ďakujem.

  2. eva zatkovska

    Keď sa kokosový ojej používa na telo, alebo na tvár, extrémne vysušuje kožu, ako všetky oleje, na druhý deň to krásne vidno a nedá sa použiť na tvár, lebo akokoľvek ďaleko ho nanesiete od očí, po čase sa tam dostane a vyvolá zápal spojiviek. Inak je dobrý…do stravy a tak….

Pridajte komentár

*