Hlavným dôvodom, prečo sa nezbavujete tuku, môže byť čas konzumácie jedál


Keď si pred rokmi niekto dlhšiu dobu odopieral jedlo, aby schudol, tak to síce zaberalo, no obvyklou reakciou jeho okolia bolo niečo ako: „Nuž hej, ale robil si to nezdravým spôsobom.“

Dnes si oveľa viac ľudí uvedomuje, že obmedzenie množstva kalórií a hladovka sú v skutočnosti skvelým, bezpečným a účinným spôsobom chudnutia a zbavenia sa tuku na vašom tele.

Zbohom vysoký krvný tlak

Laicky povedané, keď sa postíte, vaše telo čerpá zo svojich zásob glykogénu (cukru) a keď sa tak deje, prepína sa do režimu spaľovania tukov.

Hladovka a jej vplyv na rôzne ochorenia

Dnes sa hladovka uznáva za účinný nástroj regenerácie kmeňových buniek, zabíjania rakovinových buniek, opravy poškodenej DNA a pomoci pri odvrátení a liečbe početných, s vekom súvisiacich ochorení, napríklad Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Je dokonca známe, že úplne zvrátila cukrovku 2. typu. Každá jedna štúdia, ktorá skúmala hladovku alebo obmedzenie príjmu kalórií u živých organizmov, preukázala úžasné biologické účinky.

Naša biológia je na ňu očividne stavaná a staré národy rozhodne vedeli, o čom hovoria. Potvrdila to dokonca aj súčasná veda.

Mainstreamový zdravotnícky priemysel o hladovke veľmi hovoriť nepočujeme a odpoveď na to je jednoduchá – nedajú sa na nej zarábať peniaze.

Veda sa stane populárnou len vtedy, keď objaví tabletku, ktorá napríklad napodobní účinky hladovky. Čo by však bolo nešťastné.

Ako držať hladovku a pritom ju vlastne ani nedržať

Dlhodobá hladovka, ako aj tá prerušovaná, sú naproti tomu skvelými spôsobmi spaľovania tuku a chudnutia. Účinné sú však len vtedy, keď máte zdravý stravovací cyklus.

Podľa môjho názoru je hladovka v kombinácii s celozrnnými potravinami a rastlinnou stravou to, čo človek potrebuje pre optimalizáciu svojho zdravia a existuje nesmierne množstvo vedeckých dôkazov, ktoré to potvrdzujú.

Skvelým miestom, kde môžete začať so svojím výskumom, je blog The Intensive Dietary Management. Okrem toho, že vyhľadáva všetku odbornú literatúru o hladovke a obmedzení príjmu kalórií, ktorá je dostupná na internete, je tento blog aj skvelým zdrojom.

Píše ho hlavne Dr. Jason Fungom, nefrológ z Toronta, ktorý hladovku využíva na liečbu svojich pacientov s cukrovkou.

V jeho blogu som narazil na niektoré informácie, ktoré ukazujú, aký dôležitý je čas, kedy sa rozhodneme jesť, keď sa chceme zbaviť tuku a schudnúť.

Upozorňuje na zaujímavú štúdiu od Satchina Pandu, profesora zo Salkovho inštitútu. Štúdia skúmala súčasné stravovacie návyky sledované prostredníctvom smartfónovej aplikácie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Čo zistila štúdia o zvykoch ľudí

Štúdia zistila, že 10 % ľudí, ktorí jedia najmenej často, je priemerne 3,3-krát denne.

To znamená, že 90 % ľudí jedáva častejšie než 3,3-krát denne. Horných 10 % ľudí jedáva ohromujúcich 10-krát denne. V podstate začali jesť hneď po prebudení a neprestali s tým, dokým nešli spať.

Stredná hodnota trvania intervalu každodenného príjmu potravy (množstva času, ktoré ľudia trávia jedením) bola 14,75 hodín denne. To znamená, že keby ste začali jesť ráno o ôsmej, tak by ste v priemere prestali až o 22:45!

Prakticky jediný čas, kedy ľudia prestali jesť, bol čas, keď spali. Toto je v kontraste so štýlom jedenia 70. rokov minulého storočia, kedy sa raňajkovalo ráno o ôsmej a večeralo o 18:00, čo dávalo trvanie jedla zhruba len 10 hodín.

„Graf kŕmenia“ ukazuje, že až do jedenástej večer s jedením nikto neprestal. Nápadný bol tiež sklon k jedeniu neskoro večer, keďže veľa ľudí nie je ráno hladných. Odhadom 25 % kalórií je prijímaných pred poludním, no až 35 % po šiestej večer.

Keď dali tým jednotlivcom s nadváhou jednoduchý pokyn skrátiť čas intervalu svojho jedenia len na 10-11 hodín denne, tak schudli (v priemere 3,2 kilogramu) a cítili sa lepšie, hoci nedostali pokyn priamo zmeniť to, čo jedia, len čas, kedy jedia.

Zdá sa, že cirkadiánny rytmus naznačuje, že nočné ani večerné jedenie nie sú pre chudnutie dobré, keďže nadmerné množstvo inzulínu je hlavným hnacím prvkom obezity. Konzumácia rovnakého jedla skoro ráno alebo neskoro večer má rozdielne účinky a inzulín.

Viac o cirkadiánnom rytme hladovky sa môžete dozvedieť TU (v angličtine).

Môžete tam nájsť niektoré stratégie, ako si počínať pri tomto druhu časovo obmedzeného jedenia a tiež vyjadrenie Dr. Funga:

„Navyknúť účastníkov na tento spôsob jedenia trvalo v priemere 12 dní. Prispôsobenie sa môže trvať 3 až 4 týždne. Väčšina pokladala dodržiavanie období pôstu za relatívne ľahké, za ťažšie však zvyknúť si na časové obmedzenie.“

Záver

Toto je len krátky referát o hladovke a dôležitosti toho, v ktorom čase dňa jete, keď sa usilujete schudnúť a zbaviť telesného tuku.

Ohľadom hladovky sme na našej webovej stránke uverejnili veľa článkov a citovali množstvo vedeckých zdrojov, tak si ich pokojne pozrite. Nájdete ich všetky TU.

Nie je to až také jednoduché, no ak si chcete zlepšiť zdravie a schudnúť, zaručená cesta k tomu vedie cez hladovku v kombinácii so zdravou stravou a možno aj trochu časovo obmedzeným jedením.

Stop Candida

Zdroj: oilcitytoday.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zaujímavý článok. Zaujímalo by ma, či mám považovať za prvé jedlo aj rannú kávu s mliekom? Pretože ja si dávam ráno skoro po prebudení kávu, a raňajkujem až o 2 – 3 hodiny neskôr. Ďakujem

    • Čokoľvek iné ako čistá voda v žalúdku štartuje tráviace procesy.
      Káva s mliekom je podľa mňa jed-lo.

      • Perfektne vystihnuté! Hlavne v poslednom slove tá kratučká pomlčka bez medzier (tzv. spojovník) výstižne dokresľuje charakter toho, čo my ľudia hneď na začiatku dňa zvykneme konzumovať ako prvé…

Pridajte komentár

*