Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Duchaprítomnosť, ktorá zmení spôsob, akým žijete svoj život


Print Friendly, PDF & Email

Duchaprítomnosť, ktorá zmení spôsob, akým žijete svoj život

Počuli ste už niekedy o vedomom žití? V posledných rokoch sa to stáva neuveriteľne populárnym. To všetko vďaka nespočetnému množstvu vedeckých výskumných štúdií, ktoré hovoria o jeho pozitívnych stránkach.

Pravdou je, že praktizovanie vedomého stavu mysle tu bolo už po stáročia. Je to aj zásluhou duchovného učiteľa Gautama Buddhu, ktorý položil základy budhizmu.

Základom vedomého stavu mysle je uvedomenie si toho, čo sa deje v práve sa odohrávajúcom momente bez toho, aby sme to súdili, kritizovali alebo si želali, aby to bolo inak.

Praktizovanie tejto metodiky ponúka mnoho výhod. Keď si ich však chcete užiť, musíte dôsledne dodržiavať isté princípy.

V nasledujúcom texte budeme hovoriť o 11 princípoch vedomého stavu mysle, aby ste ich následne mohli prijať do svojho každodenného života.

1. Vašou jedinou realitou je TÁTO CHVÍĽA, práve teraz, práve tu

Slávny Buddhov citát sumarizuje tento princíp najlepšie: „Nedržte sa úpenlivo minulosti, nesnívajte o budúcnosti, sústreďte svoju myseľ na momentálne sa odohrávajúci, súčasný okamih.“

Minulosť je ilúzia. Budúcnosť sa ešte nenastala. Jediná vec, ktorá je skutočná, je to, čo sa odohráva práve teraz.

2. Negatívna myšlienka je neškodná, pokiaľ jej neuveríte

Myšlienky prichádzajú a odchádzajú stále, neprestajne. Je to prirodzené. Utrpenie sa vyskytuje vtedy, keď sa pridržiavame svojich myšlienok.

Skutočnosť je taká, že naše myšlienky v podstate nič neznamenajú a ony nie sú to, kým sme. Keď urobíte krok a pozorujete svoje myšlienky z diaľky, uvedomíte si, že ak ich vy pozorujete, nemôžu byť vami. Najlepšie o tom hovorí Eckhart Tolle:

„Aké to je oslobodenie, keď si uvedomíte, že „hlas v mojej hlave“ nie je to, kým som ja. Kto som potom ja? Som tým, kto to vidí.“

3. Nebudete potrestaní za svoj hnev. Vy budete potrestaní ním

Všetci sa z času na čas nahneváme, ale konanie v stave hnevu zriedkavo vedie k niečomu pozitívnemu. Je ľahké rozhnevať sa, ale skutočná odvaha v sebe zahŕňa aj to, že s tým urobíte niečo produktívne.

Keď si uvedomíte, že teraz sa odohrávajúca chvíľa je všetko, čo vôbec máte, zistíte, že život je príliš krátky na to, aby ste ho strávili rozčúlení a nahnevaní.

Ako povedal Lao Tzu:

„Najlepší bojovník nikdy nie je zlostný.“

4.  Vnútorný mier je stav, keď viete, ako prináležať  sebe bez toho, aby vám to niekto schválil

Mnoho ľudí má obavy z toho, čo si o nich ostatní ľudia myslia. Ale na to, aby ste našli seba samého, nepotrebujete iných, nikoho iného.

Ste kým ste a na tom, čo si o vás myslia ostatní, vôbec nezáleží. Osho poskytuje niekoľko inšpiratívnych rád na to, prečo sa nemáte starať o to, čo si o vás iní ľudia myslia:

„Nikto o vás nemôže povedať nič. Čokoľvek ľudia hovoria, vždy to je len o nich. Vás to však naplní neistotou, lebo stále sa pridŕžate nesprávneho centra, stredobodu.

Tento falošný stredobod je závislý od ostatných, takže vy sa vždy pozeráte na to, čo o vás hovoria iní.

A vy ste vždy nasledovali iných ľudí, vy sa vždy snažíte uspokojiť iných. Vždy sa snažíte byť hodným úcty, vždy sa snažíte skrášľovať svoje ego. Je to samovražda.

Namiesto toho, aby ste sa vzrušovali nad tým, čo hovoria iní, mali by ste sa začať pozerať do svojho vnútra…

Vždy, keď ste si vedomí seba samého, jednoducho preukazujete, že si vôbec neuvedomujete svoje Ja, svoje ego. Vy neviete, kto ste.

Liečba osteoporózy

Ak by ste to vedeli, potom by nebol žiadny problém – potom by ste nevyhľadávali názory iných. Vtedy sa neobávate, čo o vás hovoria iní – je to irelevantné!

„Vaše skutočné seba-uvedomenie naznačuje, že ste ešte neprišli domov.“

5. Všetko je vytvorené dvakrát, najprv vo vašej mysli, a potom vo vašom živote

Naše mozgy sú kvalitné nástroje, ktoré majú moc a vytvárajú svet okolo nás. A pravdou je, že dovtedy nebudete konať, kým váš mozog nevie, čo robíte. Takže majte svoje plány a ciele na svojom mieste, a potom konajte.

„Budúcnosť závisí od toho, čo robíte dnes.“ – Mahátmá Gándhí

6. Po ceste musíme prejsť sami

Život prichádza ku každému s mnohými výzvami a nepriazňami osudu. Jediná vec, nad ktorou máme kontrolu je to, koľko úsilia a vôle do niečoho vložíme, aký je náš vklad do zvládnutia vecí.

Nemôžeme napojiť, spojiť svoje šťastie alebo úspech s vonkajšími objektmi. Všetko to spočíva v nás.

„Nikto nás nezachráni, len my sami. Nikto nemôže a nikto nemusí. My sami musíme kráčať po ceste.“ – Budha

7. Nie je čestné v niečo pevne veriť a zároveň tak nežiť

Neohýbajte seba tak, ako to od vás chce „spoločnosť“. Nemeňte seba na to, čo chce „spoločnosť“, aby ste boli. Neprispôsobujte seba na obraz toho, čo chce „spoločnosť“, aby ste boli.

Nemeňte to, kým ste preto, aby vás ľudia akceptovali. Je dôležité, aby ste boli autentickí a nasledovali svoje srdce. Charakterizujte seba svojím konaním a nikdy nebudete oklamaní slovami iných ľudí.

„Dnes si ty Sebou samým. Je to pravdivejšie ako pravda. Žiaden iný žijúci človek nie je viac tebou, než ty sám.“ – Dr. Seuss

8. Správna cesta a ľahká cesta je zriedkakedy rovnakou cestou

Môže sa stať, že dospejete k uvedomeniu, že boj je to, vďaka čomu rastiete. To vždy stojí za to. I keď to môže byť tak, že každý jeden krok bude ťažký, povedie vás to tam, kam chcete dôjsť.

Len preto, že niečo sa zdá byť ťažkým ešte neznamená, že by ste to nemali urobiť. V skutočnosti to je o dôvod navyše, aby ste sa hnali za svojimi cieľmi.

„Tí, ktorí zlyhali a nepracovali pre pravdu, stratili zmysel života.“ – Buddha

9. Ak chcete mať z niečoho v živote úžitok, musíte chcieť aj náklady s tým spojené

Tak veľa ľudí si kladie otázky typu, „čo je to, k čomu cítim vášeň, čo ma nadchýna, dosiahnutím čoho som posadnutý?“.  Kladú si túto otázku, aby našli zmysel svojho života.

Lepšou otázkou je však táto: „Čo stojí za utrpenie?“ Pomôže vám nájsť to, čo skutočne chcete urobiť. Váš život vás tak bude viac napĺňať.

„Život vám dá akúkoľvek skúsenosť, ktorá je najvhodnejšia pre vývoj vášho vedomia. Ako budete vedieť, že práve toto je tá skúsenosť, ktorú potrebujete? Pretože toto je tá skúsenosť, ktorú práve teraz máte.“ – Eckhart Tolle

10. Prílišná oddanosť je protikladom žitia pokojného a vedomého života

Mnohí z nás majú obrovské zoznamy úloh, ktoré majú splniť a ktoré nemohli dokončiť za jeden deň. Myslíme si, že stále musíme byť niečím zaneprázdnení.

Niekedy však môže byť viac obohacujúce to, keď sa sústredíme len na jednu úlohu a vedome sa ňou necháme pohltiť. Potrebujeme čas aj na odpočinok a ocenenie krásy života.

„Musíš sa naučiť nechať veci plynúť. Uvoľniť napätie. Aj tak si nad tým nikdy nemal moc.“ – Steve Maraboli

11. Keď sa pokúšate riadiť príliš veľa vecí, radosť máte len z príliš mála z nich

Čo je to, čo je pre ľudské bytosti tak veľmi lákavé na riadení chodu vecí? Túžime po istote a pohodlí. Iróniou je to, že v skutočnosti neexistuje nič, čo by sa dalo nazvať riadením, kontrolou nad chodom vecí.

Nikdy nie sme v pozícii, že niečo riadime, alebo máme pod kontrolou. Nikdy. Čím skôr to pochopíme a naučíme sa ísť s tým, ako veci plynú, tým ľahšie sa nám bude žiť.

„Napätie je stav, keď myslíte na to, kým by ste mali byť. Uvoľnenie je stav, v ktorom ste tým, kým ste.“ – čínske príslovie

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*