6 vecí, o ktoré by ste sa pre vlastné dobro mali prestať starať


Print Friendly, PDF & Email

Najlepší spôsob, ako sa o seba starať, je menej sa starať

Pre väčšinu ľudí znamená starostlivosť o seba vaňu s bublinkami, dobrú knihu či program, vychádzku alebo zdriemnutie.

Bolí vás telo, ste unavení a váš mozog v snahe spomenúť si na všetko, čo potrebujete urobiť, sa mení na kašu. Bez ohľadu na to, čo sa deje, ste vyhorení a potrebujete prestávku.

To je však všetko, čo vie bublinkový kúpeľ poskytnúť.

Niektoré tlaky však neplynú z náročného dňa či rôznych vybavovačiek. Pramenia z očakávaní a pravidiel, ktoré si ukladáme sami.

Udržiavame sa na istej hladine úrovni dokonalosti a výkonu, nazdávajúc sa, že nám to poskytne pocit naplnenia, no miesto toho nás to sťahuje dolu pocitmi úzkosti, zúfalstva a trvalého vyhorenia.

Je načase sa toho zbaviť. Najlepším spôsobom, ako sa o seba starať, je totiž menej sa starať.

6 vecí, o ktoré sa potrebujeme prestať starať

1. Čo si o vás myslia ľudia

Neustála snaha vyhovieť ľuďom, aby ste si získali ich priazeň, je vyčerpávajúca. Náklonnosť nie je niečo, čo si musíte zaslúžiť. Chvála vás nezbaví neistôt.

Nech robíte čokoľvek, nie je nemožné dosiahnuť, aby vás mali radi všetci.

Pod kontrolou však môžete mať, ako máte radi sami seba, a to je dôležitejšie a napĺňujúcejšie než súhlas niekoho zvonka.

2. Porovnávanie sa s inými

Ľudia často hľadia na iných, aby rozhodli, či sú, alebo nie sú dosť dobrí. Nepadnite do tejto pasce. Všetko to porovnávanie výkonov upriamuje pozornosť z vašich predností na vaše chyby. A to je rýchla cesta k nešťastnému životu.

Vždy bude od vás niekto v niečom „lepší“. „Lepší“ je v úvodzovkách preto, lebo je to subjektívne.

Ste jedinečný jednotlivec a nikto nevie robiť vašu prácu, vychovávať vaše deti, rozprávať váš príbeh, robiť vaše umenie či žiť váš život tak dobre, ako vy.

Prestaňte teda na Facebooku či Instagrame sledovať celebrity a radšej sa dobre pozrite do zrkadla.

3. Spoločenské očakávania

Vyzerá to, akoby nám spoločnosť diktovala správne oblečenie, ktoré máme nosiť, správne auto, ktorým máme jazdiť a správny spôsob, ako sa prezentovať na sociálnych sieťach.

Ísť po tejto vyšliapanej ceste je stresujúce, keď vám neprináša žiadne uspokojenie.

Je načase zamyslieť sa nad tým, čo skutočne chcete. Rozhodujte sa na základe svojich potrieb a túžob, nie toho, čo robia všetci ostatní.

4. Byť dokonalý

Robiť dojem na iných je prirodzený sklon. Musia si myslieť, že máte bezchybné zamestnanie, dokonalé deti, dokonalý domov, bezchybný šatník a skvelý život.

Prírodná liečba osteoartritídy

Pravda je ale takáto: Nikto nie je dokonalý, dokonca ani tá modelka so svojou vilou na Instagrame, fešáckym manželom, rozkošnými deťmi a každodennou bezchybnou manikúrou.

Za zavretými dverami sa niečo odohráva aj u nej, a tak sa prestaňte snažiť napodobňovať osobu, ktorá neexistuje. Prehodnoťte svoje štandardy a rozhodnite, či sú, alebo nie sú realistické.

5. Očakávania iných, ako má vyzerať váš život

Ľudia vám radi hovoria, čo máte robiť, ako by ste mali pracovať, šoférovať, vychovávať svoje deti a kde by ste mali žiť.

Ich rady zväčša pramenia z dobrých úmyslov, snaha vyhovieť im však môže na vás vytvárať neželaný tlak, a to aj proti vašej vôli.

Len vy poznáte všetky svoje potreby, túžby a ciele a ste schopní rozhodovať sa sami. Nepoddávajte sa očakávaniam toho, čo od vás chcú iní, len aby ste ich potešili. Neskôr si k nim môžete vytvoriť odpor.

Toto je váš život a zodpovední zaň ste vy. Tak sa podľa toho rozhodujte.

6. Všetko, čo nemáte pod kontrolou

Toto je snáď tá najhlavnejšia vec, o ktorú by ste sa mali prestať starať.

Možno ste presvedčení, že by ste dokázali zabrániť tomu, aby sa diali zlé veci, keď prevezmete nad situáciou kontrolu. To však zväčša nemôžete.

Môžete sa snažiť presviedčať ľudí, aby sa zmenili, mikromanažovať a trhať si vlasy, to všetko je však zbytočným plytvaním času a energie.

Môžete pomáhať iným, ale neberte na seba ich problémy. Skôr, ako zakročíte, úprimne sa zamyslite nad tým, či váš vklad pomôže. Uvážte, pred akým strachom sa skrývate, keď preberáte kontrolu a naučte sa s ním žiť.

Svet a ľudia v ňom sa o seba celkom dobre postarajú sami; nepotrebujú vaše zasahovanie.

Starostlivosť o seba nestaraním sa

Za svoje šťastie ste zodpovední len vy sami. Robte to najlepšie, čo viete a čo môžete urobiť. Rešpektujte iných a rovnaký rešpekt doprajte aj sebe.

Nemáte čas ani výdrž trápiť sa nepodstatnými vecami komplikujúcimi vaše ciele. O niekoľko rokov na nich aj tak nebude záležať. Tak sa na ne vykašlite. Aj bez nich toho máte dosť.

Tento druh starostlivosti o seba je mentálny, čo znamená, že je ťažší, než napustiť si vodu, alebo si dopriať manikúru, no stojí za to.

Prestaňte sa zameriavať na to, čo je vonku a začnite sa zameriavať na to, čo je vnútri. Zbavte sa všetkých obmedzení, ktoré na vás kladú iní a vy na seba.

Prestaňte sa starať a začnite žiť.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Stát se flegmatikem, kašlat na všecko, hledět JENOM na sebe, jo, to je ta polistopadová filozofie, naštěstí se nedožiju těch výsledků. Strašně lituju potomstvo, které do toho bylo násilím vtaženo, a co horšího, normálně myslící člověk proti tomu nic nezmůže. Samá zábava, rozkoše, mamon…a práce, odpovědnost za ic žádná, to bohužel prý je to hlavní (?).

  2. Stát se flegmatikem, kašlat na všecko, hledět JENOM na sebe, jo, to je ta PŘEDlistopadová filosofie, milá paní. Zřejmě ste nepochopila smysl článku.

  3. Wilhelme, lépe bych to nenapsala. Naprosto souhlasím s článkem i Vaší poznámkou.

Pridajte komentár

*