Všetkého veľa škodí!


Print Friendly, PDF & Email

Všetkého veľa škodí?

Stále počúvame, že treba piť veľa vody. Aby vaše telo dokázalo správne fungovať, potrebuje dostatok vody. Naopak, dehydratácia spôsobuje obrovské množstvo problémov.

Vedeli ste, že aj príliš veľa vody vám môže uškodiť? Veru, je to tak. Môžete byť prevodnený (ak ste napríklad vytrvalostný atlét), môžu sa u vás prejaviť problémy s obličkami alebo sa môžete oddať drogám ako je extáza, ktorá pri nadmernom množstve vody v tele môže vyvolať opuch mozgu a smrť.

Ak sa vám aj podarí vyhnúť týmto trom kategóriám, prebytok vody vo vašom organizme s vami môže poriadne zatočiť.

Nežiaduce účinky nadmerného pitia vody

Nežiaduce účinky hyperhydratácie môžu byť rovnako nepríjemné ako nežiaduce účinky dehydratácie. Ak ste prevodnení, môžete sa cítiť zmätení a podráždení.

Môžu sa dostaviť bolesti hlavy, kŕče, svalové kŕče, spazmy a celková svalová slabosť. Asi netreba vravieť, že je to veľmi nepríjemné. Môžete byť nepokojní a unavení, pociťovať nevoľnosť, stratu chuti do jedla, ba dokonca sa môže vyskytnúť aj vracanie.

Hyperhydratácia môže vyústiť až do straty vedomia, halucinácií či herniácie mozgu. Môže sa vám rapídne zvýšiť krvný tlak a dokonca môžete skončiť v kóme či zomrieť, takže to netreba brať na ľahkú váhu!

Toto s vami urobí nerovnováha sodíka v tele

Otrava vodou alebo hyperhydratácia sa vyskytuje pri nadmernom pití vody. Narúša rovnováhu minerálov a solí v ľudskom tele, vrátane sodíka.

Množstvo sodíka v tele by sa malo pohybovať v rozpätí od 135 do 145 mmol/l.

Ak klesne pod túto hranicu, dochádza k hyponatrémii. Pri tomto stave bunky prijímajú viac vody a napúchajú, čo môže byť obzvlášť nebezpečné pre riziko opuchu mozgu.

Hyponatrémia je výsledkom nadmerného pitia vody. K akútnej hyponatrémii dochádza u bežcov a atlétov v dôsledku neustáleho dopĺňania tekutín, stratených potením a vykonávaním fyzickej aktivity.

Ak je narušená rovnováha solí a vody, môže dôjsť k hyponatrémii. Je výsledkom nadmerného príjmu vody a nedopĺňania sodíka.

Keďže riziká môžu mať fatálne následky, takýto stav si vyžaduje okamžitú liečbu. Pacient potrebuje dostávať 100 ml 3% NaCl intravenózneho roztoku po dobu 10 minút.

Dávka sa môže opakovať až trikrát do odznenia všetkých akútnych symptómov.

Myslite aj na vaše obličky

A čo vaše obličky? Tieto orgány fazuľovitého tvaru sú tiež v ohrození. Ľuďom, ktorí majú problémy s obličkami, môže hyperhydratácia ešte viac uškodiť, pretože obličky nebudú vládať filtrovať také veľké množstvo.

Prírodná liečba osteoartritídy

Výskumníci sa dokonca domnievajú, že prevodnenie môže spôsobiť chronické ochorenie obličiek a zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Preto, ak máte problémy s obličkami, možno budete potrebovať dialýzu, aby vám pomohla znížiť obsah vody v tele. Na udržanie potrebnej hladiny sodíka sa môžu použiť aj lieky alebo intravenózny roztok.

Koľko je to príliš veľa?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Svetová zdravotnícka organizácia WHO tvrdí, že množstvo vody, ktoré ľudské telo potrebuje, je veľmi variabilné a ovplyvňuje ho úroveň aktivity jedinca, metabolizmus a environmentálne podmienky.

Národný inštitút zdravia (NIH) dodáva, že príjem vody závisí aj od vašej telesnej hmotnosti, veku, pohlavia, úrovne aktivity a prípadného užívania liekov.

Národná zdravotná starostlivosť NHS v Spojenom kráľovstve odporúča denný príjem vody od 6 do 8 pohárov, dokopy 1,2 litra vody denne, aby ste dokázali normálne fungovať a nedošlo u vás k dehydratácii.

Ak sa chcete vyhnúť hyponatrémii, dbajte na správny pomer solí a vody v tele. Ľahko to dosiahnete tým, že namiesto obyčajnej vody budete piť hydratačný roztok so sodíkom.

Nenahrádzajte tak však všetky tekutiny, pretože by to mohlo viesť ku gastrointestinálnym ťažkostiam a ďalším nepríjemným príznakom nadmerného pitia vody.

Počúvajte svoje telo. Ak ste smädní, pite vodu. Ak sa vám žiada vypiť viac ako 8 pohárov vody denne, neignorujte to.

Môže to byť príznak závažného ochorenia ako cukrovka alebo začínajúce sa problémy s obličkami.

Problémom môže byť aj to, ako rýchlo vodu pijete

Ak ste vypili príliš veľa vody, pri poklese sodíka pod 120 mmol/l začnete pociťovať mierne príznaky chýbajúcej soli. Tie budú výraznejšie, ak sodík klesne pod hladinu 110 mmol/l.

Môžete pociťovať zmätok a svalové kŕče. Keď hladina sodíka klesne pod 90 až 105 mmol/l, symptómy môžu byť závažnejšie. Spočiatku môžete byť ospalí, no príznaky môžu vyústiť až do kómy.

Ak ste vypili príliš veľa vody v krátkom čase, prechod od miernych príznakov k závažným bude podstatne rýchlejší. Raz jedna žena vypila okolo 30 – 40 pohárov vody len za jeden večer, čo spôsobilo intoxikáciu vodou.

Vaše obličky dokážu prefiltrovať prinajlepšom pol litra vody za hodinu, takže ak vypijete v priebehu hodiny niekoľko litrov, nedokážu tak rýchlo pracovať.

Za predpokladu, že ste zdravotne v úplnom poriadku, môžete vypiť 800 až 1000 ml vody za hodinu.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Piť priveľa vody sa mi vždy priečilo, hoci mi to urológovia často doporučovali. Nie je dobré siliť sa do pitia nadmerného množstva tekutín, keď vám telo signalizuje opak. Ani po fyzickej záťaži (napr. dlhom behu) nie je dobré vypiť kvantum vody, počas záťaže už vôbec nie. Nejde len o množstvo koncentácie sodíka (nízka koncentrácia vedie k rapídnemu zmenšeniu výkonu), ale aj draslíka, ktorý reguluje okrem iného osmotický tlak.

 2. „hydratačný roztok so sodíkom“… čo si mám pod tým predstaviť?

 3. V 89 mi po kolapse obliciek odporucil urolog vypit denne aspom 3 piva,odvtedy nemam problem…

 4. Keď Hopo píše , že aspoň 3 pivá denne… tak to mi pripomenulo text piesne
  Kabát: Žízeň (ale tiež by ma zaujímalo, či je to fakt ,alebo si robí z nás srandu 🙂 )
  ….
  ….
  Nevím proč tenkrát ten číšník řval
  když jsem mu recept s korunou dal
  za patnáct piv který jsem na lístku měl
  to se mu nezdálo co by ještě chtěl…
  Prostě jsem nemocnej tak proč máte zlost
  myslíte že piju jen tak pro radost

Pridajte komentár

*