5 super dôvodov, prečo sa sprchovať studenou vodou


Print Friendly, PDF & Email

5 dôvodov, prečo sa sprchovať studenou vodou

Pokiaľ nežijete v trópoch, predstava studenej sprchy vás asi nenadchne. Pri myšlienke, ako vchádzate pod tečúcu studenú vodu, vám možno naskočia zimomriavky.

Ľadová sprcha má pritom blahodarný vplyv na náš organizmus a dokonca dokáže zmeniť náš život k lepšiemu.

Ste zvedaví, čím by mohla byť taká studená sprcha prínosná?

Zdravotné prínosy studenej sprchy

 • ste po nej nabudenejší
 • povzbudzuje imunitný systém
 • zmierňuje stres
 • uvoľňuje depresiu
 • zlepšuje krvný obeh
 • zlepšuje spánok
 • zvyšuje testosterón
 • zrýchľuje metabolizmus
 • aktivuje chudnutie

Až sa vám nechce veriť, však? Ak vám však tieto pozitíva nestačia, prečítajte si, ako priaznivo môže studená sprcha vplývať na vašu psychiku:

1. Učí vás veci prijímať

Ak každé ráno vstanete s tým, že si idete dať studenú sprchu, časom si na to zvyknete a prijmete to. Pýtate sa, čo vlastne prijmete?

Naučíte sa prijať, že niekedy musíte urobiť aj to, čo nechcete.

Nie vždy sa predsa v živote ocitneme tam, kde nám to je „po srsti“. Tým, že sa učíte prijímať nepríjemné, učíte sa byť vďační za to, čo máte.

Čím viac zlého prijmete, tým viac si budete vážiť to dobré. Ak sa nad tým zamyslíte, medzi 9 najšťastnejších krajín sveta patria krajiny severnej Európy a Kanada.

A čo majú tieto krajiny spoločné? Vo všetkých je strašná zima!

Tak ako každodenná studená sprcha, aj odvážiť sa vyjsť do takého studeného počasia každý deň učí ľudí prijať niečo, s čím sa musia vyrovnať. Aj vďaka tomu je jednoduchšie byť šťastným.

2. Učí vás pokore

Keď sa začnete správať namyslene, je dobré mať niečo, čo vás z oblakov stiahne opäť na zem. Pre mnohých z nás to môže byť práve ľadová sprcha.

Môžete sa cítiť úžasne silní, ale vo chvíli, keď vojdete pod studenú sprchu, začnete sa triasť ako osika a v duchu si budete želať, nech už to máte konečne za sebou – rovnako ako všetci ostatní.

Studená voda je jednou z mála vecí, ktorá nám pripomína, akú môže mať nad nami príroda moc. Stačí nižšia teplota.

Keď si tento pocit doprajete každé ráno, udrží vás lepšie nohami na zemi a pripomenie vám, že ste len človek ako ostatní.

3. Učí vás tolerancii

Každý, kto chce v živote niečo dosiahnuť, sa musí naučiť zvládať aj nepohodlie a nepríjemné situácie.

Pokiaľ sa to nenaučíte, budete ako rozmaznané dieťa, ktoré sa nedokáže dostať do cieľa, lebo by sa mohlo zašpiniť, unaviť alebo spotiť. Takým spôsobom sa vám nepodarí dosiahnuť, čo chcete, aj keby ste po tom veľmi túžili.

Existuje meditačná technika, ktorá vám môže pomôcť naučiť sa zvládať nepohodlie. Volá sa Vipassana. Prebieha v úplnom tichu a trvá viac ako 10 hodín denne. Počas niekoľkých hodín sa vôbec nesmiete pohnúť.

Svrbenie, tŕpnutie, bolesti chrbta, kŕče v nohách – to všetko musíte ustáť bez povšimnutia, aby ste sa naučili ovládať vaše telo mysľou.

Liečba osteoporózy

Podobným spôsobom pre nás môže byť cenná aj studená sprcha. Naučí nás zvládať stres a nepríjemné situácie.

Myseľ sa musí naučiť zvládať situácie, ktoré v našom tele vyvolávajú pocity úzkosti a stresu. Studená sprcha vám pomôže opäť získať nadvládu nad svojím telom.

4. Učí vás disciplíne a posilňuje vašu vôľu

Snáď ani neexistuje silnejšia ľudská črta ako sila vôle. Určuje celý váš život. Riadi, do akej miery dokážete odolať pokušeniu či závislostiam, či budete dostatočne spať, či budete zdraví a fit, či budete rozumnejší a celkovo lepší človek.

Mnohí ľudia, ktorí nemajú pevnú vôľu, aby dosiahli svoje úspechy, sú presvedčení, že je to niečo, s čím sa už narodíme. No v skutočnosti to tak nie je.

Pevná vôľa je ako sval – aby bola silná, potrebuje, aby ste ju používali a precvičovali. Rovnako je to aj so sebadisciplínou.

V knihe Sila zvyku je rozobratá štúdia, v ktorej jedna skupina hladných študentov dostala sušienky a druhej skupine ich zakázali. Namiesto sušienok im ponúkli reďkovky.

Potom dostali úlohu, ktorú však nebolo možné vyriešiť. Cieľom bolo zistiť, ako dlho potrvá, kým sa vzdajú. Skupina, ktorá dostala sušienky, strávila nad úlohou 19 minút. Skupina, ktorá mala reďkovky, len 8 minút.

Nejde vám do hlavy, prečo?

Podobne ako svaly, aj pevnú vôľu môžete vyčerpať. Druhá skupina si potrápila silu vôle už tým, že si musela odoprieť sušienky. Prvá skupina si však ešte pevnú vôľu nevyčerpala. To značí, že pevnú vôľu môžete trénovať.

Rovnako nám môže poslúžiť aj studená sprcha. Na to, aby ste posilnili svoju pevnú vôľu, vám postačí jedna minúta denne.

Vydržte stáť pod prúdom studenej vody bez pohybu a vzpierania sa. Odmenou vám bude pevná vôľa a sebadisciplína, ktorú využijete v akejkoľvek oblasti svojho života.

5. Učí vás meditovať

Wim Hof je držiteľom niekoľkých desiatok svetových rekordov. Dokáže ustáť a prežiť také nízke teploty, pri ktorých by iným ľuďom drkotali nielen zuby, ale aj kosti. Vedci zistili, že má výnimočnú schopnosť kontrolovať svoj imunitný systém vlastnou mysľou.

Viete, čo je na tom najlepšie? Týmto schopnostiam učí aj svojich študentov a ako pomôcka mu slúži práve chlad.

Wim Hof verí, že všetko závisí od vášho dýchania. Hneď ako ucítite obrovský chlad, začnete svojvoľne veľmi rýchlo dýchať.

Ak sa naučíte kontrolovať vaše dýchanie – porazíte prirodzené reakcie tela – dosiahnete stav meditácie. Táto meditácia vás zbaví pocitov ľútosti, stresu, úzkostí a nepokoja.

Do nového dňa vás naštartuje tak, ako by to teplá sprcha nikdy nedokázala.

Studená sprcha – liek života

Ak sme vás doteraz nepresvedčili, že sa máte sprchovať studenou vodou, tak už vás nepresvedčí nič. Vypnite ohrievač a šup pod studenú vodu.

Možno pochopíte, o čom tu hovoríme, keď to zažijete na vlastnej koži.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Chcel by som to skusiť. Poradíte mi prosím ako začať? Ďakujem.

 2. Každé ráno (budou to již dva roky) se sprchuji studenou vodou. Musím přiznat, že v zimě je opravdu ledová (bydlím na vesnici). Jak začít? Doporučuji : to že jdu do sprchy NEPŘEMÝŠLET !!!. Po cca 2-5 měsících je to už jako droga, kterou již potřebujete (asi jak kuřáksvou cigaretu)

Pridajte komentár

*