Čo je najväčší problém chlórovanej vody a ako ho z nej odstrániť


chlórovaná voda

Voda z vodovodu je plná chlóru, prípadne vodármi stále viac obľúbenej dezinfekčnej látky chloramínu. Ten je inak toxickým plynom.

Voda, ktorú pijeme, by nemala obsahovať viac ako 0.3 mg chlóru na jeden liter. Bohužiaľ, častejšie je toto množstvo vo vode nad limitom, ako pod ním.

Prírodná liečba osteoartritídy

Bolo by preto dobré si svoju vodu otestovať. Dá sa to urobiť jednoducho pomocou testovacích prúžkov, ktoré zisťujú obsah chlóru, pH a zásaditosť.

Riziká dlhodobej konzumácie chlóru vo vode

Chlór a hlavne jeho vedľajšie produkty (DBPs) majú pri dlhodobom užívaní viacero závažných rizík.

Môžu viesť k nasledovným ochoreniam:

  • rakovina močového mechúra
  • zvýšenie krvného cholesterolu
  • astma
  • alergie
  • kožné problémy
  • poškodenie zraku
  • ťažkosti s dýchaním

Najväčší problém chlórovanej vody

Najväčším a zrejme aj najrozšírenejším problémom dlhodobej konzumácie chlóru je vznik osteoporózy.

Nie je však za ňu zodpovedný priamo, preto sa ako príčina úplne prehliada.

Ide o to, že chlór vytesňuje jód a tým poškodzuje štítnu žľazu, vrátane jej vplyvu na metabolizmus vápnika.

Telo tak po čase nedokáže správne spracovávať tento pre kosti dôležitý minerál a následne dochádza k osteoporóze. Lekári potom predpisujú doplnky s vápnikom, lebo chybne predpokladajú, že ho má telo nedostatok.

Skutočný problém však je, že telo nedokáže vápnik spracovať.

Ako odstrániť chlór z vody

Našťastie, odstránenie chlóru z vody je pomerne jednoduché, ak viete ako na to. Uvedieme si tu 4 najbežnejšie spôsoby.

1. Prevarenie vody

Tento spôsob zrejme pozná takmer každý.

Čo však vie len málokto je, že vodu nestačí iba prevariť. Musí vrieť až 15 minút, aby sa z nej dostal von všetok chlór.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

2. Prefiltrovanie vody

Chlór z vody dokážu odstrániť aj niektoré vodné filtre.

Pri ich kúpe sa však ubezpečte, že zachytávajú aj chlór, pretože mnohé bežné filtre odstraňujú len hrubé nečistoty, niektoré ťažké kovy a spóry baktérií.

Filtrovať vodu z vodovodu by ste mali radšej vždy, pretože okrem chlóru môže obsahovať aj ďalšie škodlivé látky.

3. Odstátie vody

O odstáti vody, ako spôsobe na odstránenie chlóru, ste tiež už zrejme počuli.

Vodu ale treba nechať odstáť 2 až 3 dni, nie pár minút, ako sa to mnohí domnievajú.

Bežnú zakalenosť vody po jej napustení do pohára nespôsobuje chlór, ale maličké bublinky vzduchu.

Tie síce vyprchajú rýchlo, no chlór v nej ostane ešte dlho.

4. Citrónová šťava obsahujúca vitamín C

Mojím najobľúbenejším spôsobom odstránenia chlóru z vody je použitie citrónovej šťavy. Tá totiž obsahuje vitamín C, ktorý s chlórom chemicky zreaguje.

Po zreagovaní ostane vo vode len zanedbateľné množstvo kyseliny chlorovodíkovej (HCl), ktorá je neškodná, keďže sa nachádza aj v našom žalúdku.

Pre odstránenie 0.1 mg chlóru v 3 dcl pohári budete potrebovať 0,25 mg vitamínu C (kyseliny askorbovej).

Toto množstvo sa nachádza v približne 0,5 ml citrónovej šťavy, teda v asi 10 kvapkách.

Kľudne si ich ale môžete nakvapkať aj viac, veď citrón je predsa zdravý!

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: How To Cleanse The Water From Chlorine, And Why It Is Recommended

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Peter Rafaj

    Dobrý deň prajem,

    i keď na zaregistrovanie udávam správne údaje,nedarí sa…

    Ďakujem vopred za odpoveď,

    PeRa

    Mám záujem o hodiny Happiness

  2. A co take zmrazenie ? POmaha aj to na odstranenie chloru?

  3. zaujimave ze zrazu je chlor nebezpecny … hlavne ze lieci rakovinu

  4. Jopp naliat kyselinu (citron) do chloru to je super napad.. potom sa este parkrat z tach vyparov dobre nadychnut a jedovate plyny mate pekne v sebe.. 🙂

  5. Ak by clovek vipili ten zakaleny pohar a bol by to chlor, do zajtra by nedozil. To co je vidno je nasyteny vzduch nie chlor.

    • Může to být chlor, zakalení vody chlorem rychle mizí , je dobré ji nechat odstát, pak se dá pít jinak má chuť odporné minerálky.

  6. Kdyby nebyl ve vodě chlór, bola by voda jedovatá, chlor ničí bakterie, váš dodavatel vody bere vodu ze všech dostupných zdrojů , hlavně z přehrad kde se i Vy koupete, jak by Vám chutnala voda po vykoupání z Vaší vany? Chlor vyprchá, horší je fluor, ten zabíjí rychleji jak chlor. Hezký den

    • okoloidúci

      Nekúpeme. V zdrojoch pitnej vody je zákaz kúpania. A keby chlór vo vode nebol, bola by možno zdravotne závadná kvôli mikróbom, no nie jedovatá.

    • že sa tak naši predkovia z nechlórovanej vody neotrávili…

      chlór síce časom vyprchá, no ešte predtým zreaguje so živými organizmami nachádzajúcimi sa vode, predpokladám, že mnohé z nich usmrtí – a takto znehodnotená voda je podľa mňa pre náš organizmus oveľa toxickejšia ako samotný chlór

      • Ak by som si mal vybrať medzi živým parazitom a mŕtvym, beriem radšej mŕtveho 🙂
        Dôsledky pitia vody, ktorá obsahuje živé patologické organizmy – bolesti brucha, hnačka, následne dehydratácia, prípadne prepuknutie rôznych chorôb.
        Nie všetko prírodné je zdravé…

  7. Tomas Horec

    pocul som ze vodarne obcas robia taky chlorovy preplach potrubi, ze potrubiami prebehne chlorova bomba. preto obcas ked si clovek napusti vodu tak je cela biela. to by som teda nepil… dakujem! v pohode ze chlor vyprcha asi za 12 hodin, ale povedzte mi komu sa chce cakat pol dna alebo vodu vzdy prevarit. ja uz mam doma pekne spajzke zasobu pramenitej vody. lepsie ako tieto pochybne chemikalie.

    • Ján Cehelský

      Ja sa zase najradšej držím zásady-mám sa napiť vody z vodovodu tak si dám radšej 2deci vína.

  8. Martina Gregorova

    no aj u nás je občas voda z vodovodu viac prechlorovaná ako obyčajne a ma nejakú pachuť , tak sme si zvykli s frajerom kupovať pre tieto prípady minerálky, lebo ráno je to dosť nepríjemne sa s chuťou napiť chlorovaného drinku 🙁

  9. Tomas Horec

    myslim ze najlepsi sposob ako sa zbavit chloru, je pit vodu v ktorej nikdy nebol :)) takze pekne priamo z pramena ak sa da, ak nie, tak radsej balenu. bez chemickej upravy.

  10. ja sa snazim jest zdrave vedi a teda aj pit zdrave veci a pit vodu plnu chemikalii, ktora je cistena „bojovym plynom“ je fakt mimo tento zdravy koncept.. neskutocne. hlavne ze tu na Slovensku mame „cistu“vodu. na zdravie

  11. TimoSmith

    chlor je chemikalia a vo vode je ich ovela viac… smutne ze je treba pouzit mnozstvo chemikalii na to, aby sa voda dala vobec pit.. plus kontaminacia pocas prepravy vody- stare vodovodne potrubia, prenikanie dusicnanov z pody… radsej si idem vodu kupit.

  12. Julinka888

    idealne pit vodu bez chloru… takze pramenitu, cistucku vodu, v ktorej chlor ani nebol. toto odchorovanie je diskutabilne- niektori tvrdia, ze staci nechat par hodin, ini, ze min 8, dalsi 12, 24 hodin.. takze nevieme presne kolko- zavisi to urcite od koncentracie. takze podla mna je najlepsie pit vodu, kde chlor a ine chemikalie ani neboli- pramenita voda.

  13. chlor je pekny hnus. sranda ako si vsetci myslia ze ved na to nikto neumrel. a to vieme ako? kazdy druhy v dnesnej dobe zomrie na infarkt alebo rakovinu..takze asi nieco na nas zle vplyva. ci uz su to vypary z aut, chemikalie v jedle alebo vode… kombinacia faktorov. jednoducho je to svinstvo a netvarme sa ze nie.

  14. Lenka_style

    hnusnu chlorovu vodu nepijem. nikto nevie ci je chlor z dlhodobeho hladiska bezpecny takze to nebudem riskovat. radsej si dam pramenitu vodu.

  15. ja priamo vodu z vodovodu nepijem vobec. bud ju prevarim a necham vychladnut alebo siahnem po balenej vode- ta nie je chemicky upravovana.

  16. Tie drobné bublinky v prvom pohári nie je chlór, ale vzduch, ktorý sa pri veľkej zmene tlaku vody v batérii niekedy takto správa. Chlór je škodlivý hlavne ak zreaguje vo vode s niektorými organickými látkami (tie sa však v pitnej vode spravidla nevyskytujú) a vytvára karcinogénne chlórované organické látky.
    Filtre na dechloráciu sú spravidla s aktívnym uhlím a ak nie je špeciálne nejako upravené antibakteriálnymi prídavkami, tak sa na ňom zvyčajne namnožia baktérie nad limit, ktorý je v pitnej vode povolený.
    Najlepšie je vodu troška odpustiť, aby sa opláchol perlátor a voda z vodovodu ej bezpečnejšia ako voda z vodovodu upravovaná, alebo balená.
    Balená voda je najväčší marketingový podvod na ľuďoch, aby nepili vodu z vodovodu a tiež podvod na prírode.

    • To biele vo vode je chlor… ten zmizne prevarenim vody alebo odstatim min 8 hodin. neviem o aky marketingovy podvod ti ide: zakladny rozdiel voda z vodovodu a balena voda- voda z vodovodu je chemicky upravovana, cestuje potrubim, ktore nemusi byt nezavadne a pocas prepravy potrubim sa moze vpripade ak je v horsom stave- kontaminovat.. napr dusicnany z hnojenia poli a po. na rozdiel od toho balena voda je PRAMENITA VODA. to znamena, ze sa vezmem voda z pramena a da do flias. neputuje potrubiami, neupravuje sa chemicky.. to je rozdiel… btw. ak by si si nieco zistil o separacii, tak sa dozvies, ze spolocnosti maju povinnost urcite percento plastov recyklovat a ze mnozstvo velkych spolocnosti zrecykluje dokonca viac plastov ako vyrobi..

      • počúvaj ty mudrc,balená voda je klamstvo a po druhé voda z prameňa je dobrá ak sa dá do sklenených fliaš,nie do umelých!Umelé pet flaše sú najväčšie ZLO !

  17. citam tu clanky ze pozor na chlor, pozor na arzen, dusicnany vo vode.. to je inak dost desive… ze si myslime aku mame super vodu a zastancovia vody z vodovodu sa tu biju za nu do prs… ved nech sa napiju ked su taki mudri- odporucam obed Brehov.. 4 roky popiju arzenik a som zvedavy co budu potom hovorit…z onkologie

  18. RastislavM

    chlor je svinstvo!!! nechapem ze to kopu ludi netrapi..trapne argumenty ze chlor este nikoho nezabil..a to mate odkial? suhlas, ze vo vode je dens uz asi vsetko mozne.. a ze je sila ze musime vodu chemicky cistit aby sa dala aspon pit

  19. chlor urcite nie je bezpecny, ani ine veci co nasa „kedysi pitna“ voda obsahuje.. ja si dam radsej cistu vodu.. pramenitu. bud priamo z pramena ked mame tu moznost, alebo si kupujeme pramenitu alebo dojcensku. aj mineralky su ok, ako taky doplnok

  20. to je hrozne :/ vsade sa na nas vali ze co vsetko sa naslo vo vode.. o chlore vieme, ale uz aj arzen, bakterie (citala som o e-coli), dusitany a dusicnany (neviem presne rozdiel), antikoncepcne hormony aaaaa. to kde sme???? este mi niekto povedzte aku mame zdravu vodu. no na zdravie teda..

  21. Ha… ale aj v pramenistej vody na Vás už dnes vykukne e-coli a množstvo baktérií z bežného hnojiva , ktoré používajú na družstve. Lebo oni nepoužívajú umelé . ale prírodné z vlastnej produkcie. A teraz poradte , čo mám piť. Flaše z umelej hmoty nieee , Lebo v TESCU to skladujú vonku v prírode a predajú Vám to že si to máte dať do chladničky , ale oni to dva mesiace škvaria na slnku na dvore.

    • Ešte som nevidel pramenitú vodu ktorá je znečistená hnojivami jedine že by oráč oral a hnojil na vrcholku kopca!Pretože prameniá voda vyteká z hory alebo z kopca.

  22. Z úžasom som čítal diskusiu o vode. Toľko nezmyslov pokope som už dávno nevidel. Preto uvádzam pár faktov:
    1. Voda vo verejnom vodovode v ktoromkoľvek meste spĺňa kvalitatívne podmienky stanovené zákonom a normami. Napr. bratislavská voda je lepšia ako bežná stolová voda v plastových fľašiach.
    2. Chlór a jemu podobné látky (nepoužívajú sa všade rovnaké) tvoria povinnú ochranu pred baktériami. Maximálne množstvo chlóru je limitované a kontroluje sa vo vode na výstupe z vodárne. Vo vode v domácnostiach (ďalej od vodárne) je preto o niečo menej chlóru.
    3. Už roky (na radu odborníčky z ÚVZ ) vodu zbavujem chlóru tak, že do 1,5 l fľaše napustím cca 1,3 l vody, uzáver neutiahnem a o cca 12 (24) hodín mám kvalitnú vodu. Najlepšie je použiť sklené 1,0 l fľaše, ale tí benevolentnejší asi siahnu aj po plastovej fľaši (Vinea a pod.), o ktoré sa však treba viac starať (kvôli bakteriálnej nezávadnosti vody). Fľaše treba držať v tme a chlade (príp. vodu dochladíme v chladničke). Keďže som z Bratislavy, ktorá má veľmi kvalitnú vodu, ani neuvažujem o používaní nejakého filtra atď. (najmä nie reverznej osmózy). Stále mám dosť veľmi lacnej a dobrej bezchlórovej vody, ktorú je možné vylepšiť citrónovou šťavou, či trochou prírodného jablčného octu.
    4. Podrobný rozbor vody zverejňujú vodárne. Či každá, to neviem, ale BVS áno, pravidelne, na webovej stránke http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/ . Je to 85 parametrov, čiže dosť na to, aby si znalý človek mohol urobiť správny úsudok o vode ktorá je vo verejnom vodovode v jeho meste – pozri http://www.bvsas.sk/sk/kontakty/mapa-posobnosti-bvs/ a http://www.bvsas.sk/sk/kontakty/zoznam-obci-sprave-bvs/ – je to množstvo obcí.
    5. Okrem vodárne kvalitu vody kontroluje aj Úrad verejného zdravotníctva. Odbery robí v domoch, preto je možné porovnávať kvalitu vody na začiatku a konci jej cesty v rôznych častiach mesta. Aj z laboratórnych kontrol vyplýva, že voda v Bratislave je vynikajúca.
    6. Kvalitu vody v bytoch ovplyvňuje kvalita potrubných rozvodov v domoch (často bývajú hrdzavé, zanesené inkrustami – domy majú 30 – 50 rokov). Po výmene stúpačiek a prívodných horizontálnych potrubí (už od vodomeru) za plastové zo zosieťovaného polyetylénu, alebo, lepšie, za antikorové, a po ich dôkladnom tepelnom zaizolovaní sa kvalita vody významne zlepší. Len ju nesmú zhoršiť vodovodné batérie so starými, resp. nečistými a neošetrovanými perlátormi (pozri: webovú stránku BVS).
    7. Hovoriť o pitnej vode a jej kvalite všeobecne je úplne laické a nesprávne. Mnohí plácajú nezmysly o chemickej výrobe vody z riek a priehrad, pričom neuvedú, vodu v ktorom meste majú na mysli. Na Slovensku máme vodu väčšinou z podzemných zdrojov, z ktorých voda zo Žitného ostrova patrí medzi najkvalitnejšie v Európe. Nedôverčivý domáci kutil , či osoba, ktorá VERÍ rôznym nezmyslom o vode, by si najprv mali zistiť jej kvalitu (získať rozbor), a až potom sa vyjadrovať. Pre užívateľov bytov v bytových domoch odporúčam požiadať vodáreň alebo ÚVZ o rozbor vody prostredníctvom správcu domu.
    8. K pramenitej vode iba toľko, že si treba uvedomiť, že nežijeme v 19. storočí, príp. v prvej polovici 20. storočia, kedy bola pramenitá voda naozaj kvalitná. Postupom času sa stúpajúce znečistenie životného prostredia prejavilo aj v zhoršenej kvalite viacerých pramenitých vôd. Preto sa nadchýnať kvalitou vody priamo z prameňa v prípade, ak nepoznáme jej rozbor, je naozaj naivné. BVS napr. robí aj skúšky vody z prameňov v bratislavskom lesoparku a studničky, ktoré nespĺňajú prísne kvalitatívne požiadavky, označuje, resp. oznamuje na nich, že voda nie je pitná.

  23. nie som odborník ale nedávno som chcel nechať urobiť rozbor vody (či obsahuje chlór) ktorá sa mi objavila na pozemku, či nejde o poruchu na vodovode a teda či ide o pitnú vodu (chlórovanú) , v labáku mi povedali, že chlór je prchavá látka a už po pár minútach vyprchá a tak nevedia zo vzorky nič zistiť, tak neviem či sa ma chceli iba zbaviť keď tu sa píše o 2-3 dňoch alebo autor článku má zle info…

  24. …ak sa voda zbaví chlóru, tak sa v nej začnú množiť „nepriatelia“, preto vodu nechám odstáť najviac 12 hodín, ak ju dovtedy nevypijem, tak už je len na varenie, alebo na kvety…

  25. Zvieratá pijú vodu z potoka, a sú oveľa zdravšie ako my ľudia, ktorí sme odkázaní na základnú kvapalinu z verejného vodovodu…
    Chlór po pridaní do vody reaguje s organickými látkami, ktoré sú v nej rozpustené, vďaka čomu sa v našej životne dôležitej tekutine rýchlo tvoria trihalometány a halogenoctové kyseliny. Tieto jedovaté dezinfekčné vedľajšie produkty sú x-krát toxickejšie ako samotný chlór. Dlhodobé pitie takto „upravovanej“ vody spôsobuje srdcové, imunitné…reprodukčné problémy, neplodnosť, aj rakovinu.

    Čo Vám odborníci nepovedia

    V skoro každej pitnej vode, Chlór sa okrem dezinfekcie či už pitnej vody alebo bazénov, používa aj na výrobu bielacej lepenky alebo ako chemikália pri výrobe plastov a pesticídov. Na Slovensku je zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov asi 4,705 mil. (86,56%) obyvateľov.
    (Zdroj: https://martinchudy.blog.sme.sk/c/299333/Je-chlor-v-pitnej-vode-bezpecny-serial-11-krokov-ku-zdraviu.html)

  26. Peter Pinc

    To o chlore je scasti dezinformacia. Voda sa v sucasnosti najviac dezinfikuje oxidom chloricitym (chlordioxid) vyrabanym na mieste z komponentov, alebo elektrolyzou, pretoze je nestaly.
    Kedysi sa voda dezinfikovala priamo chlorom z flase, ktory s vodou zreagoval na kyselinu chlornu, ktora bud uvolnila kyslik, alebo chlor, podla situacie.
    Podstatou dezinfekcie je prave kyslik, nie chlor.
    Zapach vody nebol chlorovy(ten smrdi inak) ale chlornanovy.
    Bezpecna je dezinfekcia Savom – chlornan sodny, ktory po uvolneni kyslika v nekyslom prostredi konci ako jedla sol. Savo sa davkuje vo velkom zriedeni, 1:1000 a viac.
    Chloramin sa pouziva na dezinfekciu vody vo vodarnach zriedkavejsie, podobne, ako chlornan/Savo, spravidla v mensich a vzdialenejsich.
    Aj dezinfekcia oxidom chloricitym ma nevyhody, voda sice nesmrdi po chlore, a nevznika riziko moznej tvorby rizikovych tetrachlorov popri reakciach s organickymi zvyskami, avsak zase vznika riziko tvorby chlorecnanov a chloritanov za urcitych situacii, co tiez nie je nic moc.
    Tiez sa pouziva dezinfekcia ozonom, ci UV.
    Pouzivala sa myslim na americkom kontinente aj dezinfekcia fluorom, co bol krok spat, kedze fluor je dost toxicky, vyrazne horsi, nez chlor.

Pridajte komentár

*