Takto podľa typu bolesti hlavy odhalíte jej skutočnú príčinu


Print Friendly, PDF & Email

typ-bolesti-hlavy

Všetci z nás mávame občas bolesti hlavy. Okrem klasických liekov proti bolestiam existujú aj iné spôsoby, ako sa týchto bolestí zbaviť. Písali sme o tom napríklad v jednom z našich článkov.

Častou príčinou býva napríklad nedostatok vody, vtedy stačí zvýšiť príjem vody a bolesti by mali samé ustúpiť.

Liečba osteoporózy

Zlá hydratácia však nie je ich jedinou príčinou.

Existujú rôzne typy bolesti hlavy, ktoré majú aj odlišné príčiny. Často sa dokonca stáva, že ani lekári ich nedokážu správne diagnostikovať, výsledkom čoho potom býva nesprávna liečba.

Občas môžu bolesti hlavy predznamenávať vážnejšie ochorenia. Napríklad, neurológ Dr. Sakib Quereshi vysvetľuje, že niekedy sú varovnými príznakmi iných ochorení.

Preto by ste sa mali naučiť ich správne rozoznávať. Keď sa nabudúce objavia, tak namiesto tabletky skúste zistiť, či sa nejedná o nejaký iný zdravotný problém.

4 základné typy bolesti hlavy a čo môžu znamenať

Existujú štyri základné typy bolesti hlavy, ktoré niečo vypovedajú o vašom tele.

V ďalšom texte sa dozviete, čo znamenajú a tiež, aké iné prostriedky namiesto tabletiek môžete použiť na ich odstránenie.

1. Bolestí dutín (čelo, oči, lícne kosti)

V prípade zápalov dutín sa môže objaviť bolesť vystreľujúca do hlavy. Príčinou však nebýva hlava alebo tkanivá v okolí mozgu, ale zápal, prípadne opuch, ktorý vytvára tlak na lícne kosti, čelo alebo oči.

Svoj podiel na bolesti môže mať aj prípadná horúčka.

Liečba: Pokúste sa postupne (nie naraz) vypiť čo najviac tekutín, najlepšie čistej vody.

Vhodnejšia je v tomto prípade letná alebo mierne teplá voda, pretože má vplyv na zmierňovanie zápalu a spriechodňovanie dutín.

Okrem toho zjedzte nejaké pomaranče alebo iné ovocie bohaté na vitamín C, ktorý tiež pomáha potláčať zápaly.

Môžete tiež skúsiť aplikovať na striedačku studené a horúce zábaly, zjesť teplý slepačí alebo hovädzí vývar. Vhodný je aj čerstvý zázvor alebo zázvorový čaj, pretože ten má silné anestetické (bolesť znižujúce) a protizápalové účinky.

Liečba osteoporózy

Prírodná liečba osteoartritídy

2. Bolesť hlavy v zhlukoch (oko, spánky)

Tento typ bolesti hláv sa objavuje zvyčajne nad jedným okom, najčastejšie postihuje ženy a prichádza opakovane.

Zjaví sa náhle a vedie k prudkej bolesti na jednej strane hlavy v okolí spánkov. Sprevádzať ho môže aj upchatie jednej strany nosa, tvorba sopľov alebo slzenie oka.

Presná príčina nie je známa, no vzniká zvyčajne vtedy, keď sa aktivujú určité nervové cesty v mozgu.

Liečba: Použite krémy s obsahom kapsaicínu (výťažok z papriky a čili papričiek). Malé množstvo tohto krému aplikované do blízkosti nosných dierok spôsobí blokovanie nervových signálov zodpovedných za bolesť.

3. Bolesť hlavy s napätím a tlakom (vzadu, na temene)

Ide o najčastejší typ bolesti hlavy, ktorá sa prejavuje neutíchajúcou a pretrvávajúcou bolesťou po obvode hlavy, najčastejšie vzadu a pri krku, na temene, prípadne na spánkoch.

Môže tiež vystreľovať do oblasti očí. Často táto bolesť hlavy vedie k nevoľnostiam a zvracaniu.

Zvyčajne ide o dôsledok stresu, pri ktorom sa sťahujú svaly na hlave a krku.

Liečba: Skombinujte zázvorový čaj s mätou alebo s pár kvapkami mätového esenciálneho oleja. To by malo bolesť účinne zmierniť.

Mätový olej si môžete naniesť aj na spánky, aby ste dosiahli chladivý efekt, ktorý uvoľní svaly hlavy a krku. Okrem toho, zázvorový čaj potlačí možný zápal.

4. Migrény (obyčajne jedna strana hlavy alebo na temene/vrchu hlavy)

Migrény sa najčastejšie objavujú medzi 25 a 55 rokom života, no môžu sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Odhaduje sa, že nimi trpí každý deviaty človek, zvyčajne ženy.

Ide o oveľa komplikovanejší typ bolesti ako predošlé druhy a zahŕňa oveľa väčšie množstvo príznakov.

Migrény sa prejavujú intenzívnymi, ťažkými a pulzujúcimi bolesťami na jednej strane hlavy. V tretine prípadov sú na oboch stranách hlavy.

Bolesť je často skombinovaná s ostatnými symptómami, ako sú nevoľnosti, zvracanie, zahmlievanie zraku, točenie hlavy, citlivosť na svetlo, pachy a zvuky, vrátane znecitlivenia alebo mravčenia tváre. Bolesť obyčajne vystreľuje z vrchu hlavy smerom dole.

Liečba: Ukázalo sa, že mnohým pacientom s migrénami pomáha vitamín B2 (riboflavín), horčík a omega-3 mastné kyseliny.

Mali by ste preto zabezpečiť ich dostatok či už v strave alebo ich dopĺňaním v podobe doplnkov stravy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Okrem toho, jedna štúdia z roku 2011 ukázala, že aerobické cvičenia sú pomerne úspešné v predchádzaní migrén. Takže okrem doplnkov stravy pouvažujte aj o zaradení cvičenia do vášho denného programu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. … a keď bolieva hlava na povrchu hlavy??????????????????

 2. Maruš Kubešková

  Zdravím – já jsem trpěla velmi silnými migrénami – někdy i v týdnu, někdy několikrát do měsíce, a to od 12 let až do 55. Při poslední bolesti jsem měla navíc obrnu lícního – 3nervu. Sestřička, která mi ukazovala jak nahřívat tuto „obrnu“, mi ukázala i masáž na migrénu. Tato masáž hlavy pomohla bez tabletek. Navíc mně tabletky a ani injekce na migrénu nepůsobily, měla svoji dobu 4 – 3 dny. Hrozné bylo, když moje 3 děti byly ještě malé. Co se týká masáže, pomáhala jsem kolegyním, co na to trpěly. Mohu to naučit toho, kdo bude pomáhat dál.

  • Poprosím vás napíšte mi ako sa Vám prejavovala bolest hlavy teda migrena ? Kde vás bolelo .lebo už riešim sj dutiny či tsm nie je problém alebo sú to migreny lebo bolesti hlavy súvisia s menzesom no neviem. Ozsj a prosim tu masáž ako robiť .dakujem moc za pomoc . [email protected]

 3. Jana Michalcová

  Mám palenie hlavy na lavej strane aj na hrudniku je to od krčnej chrbtici 11.6 som objednana na neurologiu čo potlači je to neznesitelna bolesť.Ďakujem za radu prosím.

 4. Dobry den, pani Mares Kubeskova, potrebujem ten navod nielen pre seba, ale aj pre inych, poprosim napiste mi do mailu a verim, ze pomôže…Dakujem.

 5. ANNA Kubalová

  Dobrý deň, mňa pobolieva na pravej zadnej časti na vrchu hlava. mala som pocit či sú to neni korienky vlasov, ale kožná to nepotvrdila.niekedy to bolí tak, ako také vrtanie…teda nie je to súvislá bolesť.J je to len v jednej časti taký 2 a pol cm kruh. na povrchu nič nevidno

Pridajte komentár

*