Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Ako odstrániť silnú či častú bolesť hlavy: Čo najlepšie pomáha?


Print Friendly, PDF & Email

Bolesti hlavy, podobne ako horúčka alebo studené ruky sú jedným z množstva spôsobov, ako nám telo dáva najavo, že niečo s ním nie je v poriadku.

Na chvíľu si predstavte svoje telo ako dom s detektorom dymu.

V prípade výskytu dymu začne alarm zvoniť a tým nám dáva šancu urobiť niečo ešte predtým, než sa ocitneme obklopení v naplno prepuknutom požiari.

Vybratie bateriek z alarmu, pretože sa často rozozvučí, keď vám niečo na sporáku začne prihárať, je to isté, ako užitie tabletiek proti bolestiam hlavy. Prípadne sa to podobá priloženiu studeného obkladu.

Navyše, väčšina liekov proti bolesti môže mať viaceré nebezpečné vedľajšie účinky. O rizikách paracetamolu sme podrobnejšie písali v tomto článku a o ibuprofene zasa v tomto článku.

Nič z toho okrem toho nerieši pôvodný problém. Časom sa príčiny vyvolávajúce daný problém zhoršia a s nimi aj vaše bolesti hlavy.

Pre zvolenie správnej metódy je teda nutné poznať príčinu bolestí, hlavne ak sú časté alebo silné. Inak sa vaša snaha minie účinku.

Skúste sa preto najprv zamyslieť, ktorá z nasledujúcich vecí platí práve pre vás:

1. Nedostatok tekutín

Najrozšírenejšou príčinou bolestí hláv býva taká jednoduchá vec, akou je nedostatok tekutína dehydratácia.

Preto pred tým, než siahnete po paraléne alebo ibuprofene, skúste vypiť 4 dcl čistej, nebublinkovej vody a počkať 15 minút.

Ak bolesti neprejdú, prípadne sa aspoň nezmenšia, až potom pristúpte k ďalším metódam.

2. Chemikálie a toxíny z vášho okolia

Ďalšou z najčastejších príčin bolestí hláv bývajú tiež zaťažujúce vplyvy rôznychchemikáliipochádzajúcich zo životného prostredia.

Príkladmi môžu byť napríklad:

 • výpary čistiacich prostriedkov
 • výpary pracích práškov
 • cigaretový dym
 • výfukové plyny áut, hlavne z dízlových a dvojtaktných motorov
 • osviežovače vzduchu doma, v aute či na toalete (obsahujú nebezpečné látky ako pyžmá a ftaláty)
 • výpary na pracovisku (vrátane kancelárii – napríklad z nábytku alebo aj kancelárskej techniky, tonerov a podobne)

Ak sa u vás vyskytujú bolesti hlavy pravidelne na rovnakom mieste doma či v zamestnaní, skúste identifikovať či sa tam nenachádza niektorý z vyššie uvedených vplyvov.

3. Stres

Časté bolesti hlavy neraz vyvoláva aj emocionálny stres afyzické vplyvy.

Môže ísť tiež o kombináciu všetkých týchto faktorov. Na odbúranie stresu existuje množstvo prístupov v závislosti od zdroja stresu (práca, vzťahy, financie a podobne).

Jednou univerzálnou, pomerne účinnou a jednoducho vykonateľnou metódou je napríklad aromaterapia.

4. Hormonálna nerovnováha

V prípade napríklad bolestí hláv vyplývajúcich z hormonálnej nerovnováhy je možné príčinu zistiť z testu slín.

Tejto téme sme venovali samostatný článok: 9 tipov pre obnovu hormonálnej rovnováhy prírodnou cestou.

5. Problémy s krčnou chrbticou

Ďalšími dôvodmi môže byť nedostatok kyslíka alebo objem krvi prúdiacej do hlavy ako dôsledok zlej polohy krčných stavcov.

Návšteva chiropraktika, ktorý má skúsenosti z aplikovanej kyneziológie a kranio sakrálnej terapie môžu poskytnúť odpovede na vaše problémy.

6. Cysta alebo nádor v hlave

Iným možným, hoc nie pravdepodobným dôvodom silných bolestí hlavy, ktorý potrebuje byť prešetrený a následne vylúčený ako príčina, je nádor.

Neľakajte sa hneď, nádor sa vyskytuje pomerne zriedkavo. V hlave sa môže nachádzať aj akýkoľvek iný rast tkanív, napríklad neškodné cysty.

7. Unavené oči

Príčinou pre časté bolesti hlavy bývajú tiež unavené oči.

Precvičovanie očných svalov silným prižmúrením viečok a následným držaním zatvorených očí počas niekoľkých sekúnd dokáže dopomôcť k relaxácii týchto svalov.

Rovnaký efekt je možné dosiahnuť občasným rýchlym preklipkávaním, tvrdí doktor Jacob Liberman, autor knihy „Dajte dole okuliare a pozerajte“.

Pravidelná ročná prehliadka zraku je rovnako dôležitá vec. Zistí napríklad, či nemáte v oku vysoký tlak, ktorý môže bolesti hlavy vyvolávať.

8. Cyklické faktory

Na zistenie, či sa náhodou nejedná o cyklické faktory, skúste zodpovedať nasledujúce otázky:

 1. Kedy dochádza k bolestiam hlavy?
 2. Súvisia s pravidelným menštruačným cyklom?
 3. Prichádzajú bolesti hlavy pravidelne v určitú dennú alebo nočnú hodinu?

Ak sa vám podarilo identifikovať túto príčinu, riešenie bude na to nadväzovať.

Keďže však nie je možné sa cyklom vyhnúť, vyskúšajte na zmiernenie príznakov niektoré z ďalších odporúčaní uvedených v tomto článku.

9. Senzitivita na svetlo

Musíte chodiť von na priame slnko vždy s tmavými okuliarmi, inak vám začne v hlave pulzovať? Potom ste zrejme senzitívny na svetlo.

Jednou možnosťou je vyhýbať sa prudkému svetlu.

Vaša senzitivita môže súvisieť aj s nedostatkom nejakého vitamínu. V jednom z našich článkov identifikujeme 135 príznakov nedostatku určitého vitamínu.

Pozrite si ho a skúste zistiť, či sa niečo z toho netýka aj vás.

10. Čeľustné svaly

Je možné, že vaše čeľustné svaly sú príčinou bolestí?

Priťahuje bolesti konzumácia určitých jedál ako napríklad čokoláda, červené víno, citrusové ovocie, alebo glutamát sodný (MSG)?

Presné určenie miesta, z ktorého bolesť vychádza, jej charakter (pichavá, tupá, ťažobná, tlaková a podobne) a trvanie, môže prispieť k určeniu, ktorý orgán alebo emócia je do toho zainteresovaná.

Napríklad pre zistenie, či príčinou nie sú čeľustné svalyskúste do obidvoch uší zasunúť malíčky a následne otvárať a zatvárať ústa.

Potom sledujte a pociťujte, či obe konce sánky v blízkosti ucha zaklapnú pri otváraní a zatváraní súčasne a zároveň, či pri tom nevydávajú klikavé zvuky.

Čeľustné uvoľnenie kombinované s polarizačnou terapiou vám môže dopomôcť k uvoľneniu stuhnutého svalstva.

Ďalšou prospešnou vecou je prehliadka zákusu, respektíve zapadnutie čeľustných a sánkových zubov vaším zubárom.

11. Ortuť zo zubných plômb

Ak už budete sedieť u zubára, dajte si tiež skontrolovať, či náhodou nemáte nejaké staré amalgámové plomby obsahujúce ortuť.

Ak áno, vymeňte ich za biele.

Je tiež možné, že celé roky uvoľnovaná ortuť vás priviedla k otrave. Tejto téme sme na našej stránke venovali niekoľno článkov.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Viac podrobností nájdete napríklad v článku o detoxikácii.

12. Kyslé medzibunkové prostredie, kvasinkové infekcie

Vedeli ste o tom, že bunky vo vašom tele sa môžu nachádzať v kyslom prostredía že to má potenciál pre zohrávanie veľkej úlohy v tom, ako sa cítite?

Pridanie zelených doplnkov (Chlorella, Spirulina, mladý jačmeň) alebo jedál vytvárajúcich zásadité metabolity, vrátane pozitívneho myslenia dokáže prinavrátiť zásadité prostredie do vášho tela.

Okrem toho ďalšou dôležitou vecou je poznať  PH hodnoty vašich slín a močupred a po užití nejakého nevhodného jedla.

Časté kloktanie teplej slanej vody a jemné masírovanie ďasien a jazyka morskou soľou pomocou končekov prstov zvýši cirkuláciu krvi a zároveň zmení kyslosť prostredia ústnej dutiny.

(Ja tento recept trocha ešte poupravujem skombinovaním himalájskej soli, epsom soli, práškom na pečenie a trochou citróna.)

Za kyslé vnútorné prostredie sú často zodpovedné aj premnožené kvasinky vyvolávajúce kvasinkové infekcie. Pomocou uvedeného článku by ste mali byť schopní sa ich zbaviť.

13. Vonné sviečky a tyčinky

Niekedy samotné sviečky používané pri meditáciách a relaxáciách môžu byť spúšťačom bolesti hlavy.

Preto je dôležité, aby ste sa uistili, že vaše sviečky neobsahujú olovo. Najzdravšie sviečky sú vyrobené z včelieho alebo sójového vosku.

14. Mobilné telefónny, wifi siete

Doktor Cox, ktorý pracuje ako firemný (závodný) lekár zdôrazňuje, že veľa ľudí používajúcich mobilné telefónyvykazujú známky závratov, dezorientácie, nevoľnosti, bolesti hláv a dočasnej zmätenosti.

Dôvodom môže byť stimulácia nervových zakončení v mozgu, ktoré majú za úlohu udržiavať rovnováhu a koordináciu.

Najlepšou vecou, ktorú môžete urobiť je limitovať používanie mobilných telefónovna iba núdzové situácie.

Už teraz počujem váš smiech, no tu sa jedná a pomerne vážnu vec.

Ak ste ako ja, kto používa mobilný telefón naozaj len na nevyhnutné veci, potom si aspoň zadovážte slúchadlá(hands free sadu) a samotný mobil držte od hlavy čo najďalej.

Ďalším faktorom stojacím za úvahu, ak budete „odmenení“ za vaše bolesti hlavy práceneschopnosťou alebo vyviaznutím z nejakej povinnosti je, že takto získaný čas vhodným spôsobom využijete.

15. Emócie a podvedomie

Emócie neraz vyvolávajú fyzické prejavy, vrátane bolesti hlavy.

Ako riešenie môžete skúsiť samohypnózualebo hypnoterapiu so svetlami a zvukmi, ktorá vám pomôže vytvoriť vnútornú harmóniu a zároveň uvoľniť samoliečiace schopnosti a silu vášho podvedomia.

Hypnoterapia je zvyčajne veľmi prínosná, pretože zmeny nevynucuje, ale povzbudzuje k nim.

Podľa niektorých metafyzických povier, trpenie bolesťami hlavy môže poukazovať na neschopnosť vyjadrovať alebo prijímať bezpodmienečnú lásku a akceptáciu.

Ale tiež vie predznamenávať ich opak, ktorými sú nenávisť, hnev a odmietnutie.

Daniel R. Condron, autor knihy „Permanentné vyliečenie“ uvádza, že bolesti hlavy a migrény môžu vyplývať z pocitu tlaku faktorov, ktoré človek nemá plne pod kontrolou, prípadne ak u neho existuje dilema medzi „dobrom“ a „zlom“.

Doktor Earl Mindell, autor niekoľkých biblií o zdravej výžive a liečivých bylinách odporúča pre odrazenie prichádzajúcich bolesti hlavy pohár pepermintového čaju.

16. Zlé trávenie

Zlé trávenie je zodpovedné za veľké množstvo zdavotných potiaží.

Začlenenie tráviacich enzýmovdo vašej stravy (ak ich potrebujete) často dokáže byť prekvapivo efektívne v predchádzaní bolestiam hlavy.

Podrobnejšie sa tejto téme venujeme v článku o trávení a žaludočnej kyseline.

17. Zlé prúdenie energií (tradičná čínska medicína)

Medzi ďalšie netradičné spôsoby vyplývajúce z akupresúry a tradičnej čínskej medicíny proti bolestiam hlavy patria:

(a) stláčanie kože medzi palcom a ukazovákom

Tento manéver sa vykonáva pomocou palca a ukazováka druhej ruky.

Ide o starodávny akupresúrny manéver, ktorý vraj niektorým ľuďom prináša okamžitú úľavu od bolesti.

(b) stláčanie bodu pilthrum

Druhým akupresúrnym spôsobom na odvrátenie nadchádzajúcej bolesti hlavy je mierne zatlačenie na philtrum.

Ide o to zúbkované miesto medzi spodkom nosa a hornými perami. Stláčanie sa vykonáva vašim ukazovákom. Pridržte ho až do doby, kedy začnete vnímať pocit tepla, potiť sa, prípadne pociťovať tŕpnutie v ktorejkoľvek časti vášho tela.

To potom znamená, že sa vám v ňom podarilo znovu naštartovať prúdenie energií.

(c) stláčanie nervu nad okom

Tretím bodom pre akupresúrne potlačenie bolestí je nerv nachádzajúci sa na kosti hneď pod obočím.

Jeho zatlačením sa stimuluje hypofýza, ktorá začne produkovať endorfíny tlmiace rôzne bolesti tela, nielen bolesti hlavy. Pri tomto spôsobe buďte ale extra opatrní, aby vám neskĺzol prst a nezatlačili ste si ním do oka.

Sama Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že akupresúra a akupunktúrasa v kontrolovaných štúdiách ukazujú ako účinné a efektívne metódy proti bolestiam hlavy.

18. Prepracovaná myseľ

Ak ťažko duševne pracujete, myseľ vám neraz beží na plné obrátky a nevie sa zastaviť. Prejavuje sa to najčastejšie problémami so spánkom a neraz aj bolesťami hlavy.

S ukľudnením mysle dobre pomáha pomalé a hlboké dýchanie.

To dokáže tiež uvoľňovať emócie, fyzické nevoľnosti a odpor spájaný s niektorými bolesťami vyplývajúcich z psychického napätia.

19. Slabé okysličenie krvi

Na tento problém sú pomerne účinná terapeutické esenciálne oleje, ktoré pomáhajú zvýšiť kapacitu krvi prenášať kyslík a zároveň vstrebávanie kyslíka bunkami.

V homeopatickom svete bolesti hlavy vyplývajúce zo slnečnej preexpozície dokáže zmierňovať Belladonna a od bolestí hlavy doprevádzaných zápchou pomôže Bryonia.

Existujú tiež výpovede a príbehy ľudí, ktorí tvrdia, že práca s energiami podľa Havajských liečebných techníkalebo Reiki sú vynikajúce proti silným a nepríjemným migrénam.

Záver

Nezabúdajte na to, že hlavným cieľom je udržiavanie rovnováhy a znovunastolenie harmónie do vášho tela, mysle a ducha.

K dispozícii máte množstvo šetrných spôsobov a časom overených stratégii.

Každý človek je jedinečné indivíduum. Vaše otlačky prstov patria len vám. Nedáva teda zmysel vyhľadávať pre liečbu takú terapiu, ktorá je špecifická práve pre vás?

Jeden ďalší spôsob proti belestiam hlavy nájdete aj v tomto článku.

Ide o jeden osvečený, spoľahlivý a zároveň veľmi jednoduchý trik.

Liečba osteoporózy

Zdroj: mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Trpím častými bolesťami hlavy, ktoré občas vyustia až do migren.
  Pred nedávnom som este viackrát v týždni užívala Ibalgin,…nič iné mi už nezaberalo, len tie ružove tabletky. Mavala som veľmi silné bolesti hlavy, aj s „vracanim“. Po precítaní si knihy „Omladzujúce prekyslenie“, som si uvedomila, ze denne málo pijem čistú nebublinovanú vodu alebo bylinkove caje … som prekyslená. Teraz po prvých príznakoch najprv skúsim vypiť cistu vodu + sodu bicarbonu. Dávam si na celo alebo na šiju hrejive/ chladive obilninove vankusiky. Tiez si stlacam akupresurne body na tvari…
  Preventivne velmi pomaha, hlavne uprava stravy , cajove bylinkove zmesi, a hlavne disciplina, co sa tyka pitneho rezimu. Ak vas trapia tiez bolesti hlavy, mozno vam pomoze clanok na blogu:
  http://runoshop.blogspot.sk/2012/08/bolest-hlavy-migrena-rady-na.html
  Pekny a pohodovy den.

 2. taktiež dobré rady ako na bolesť hlavy som našla ja na tejto stránke http://www.peknetelo.eu/bolest/bolest-hlavy/

 3. jana badanova

  Pre alenku

 4. dôležité je piť aj dostatok vody.. či už siahnete po liekoch alebo nie, je potrebné zavodniť si organizmus. mali by ste mať doma vždy dostatočné zásoby vody. myslím samozrejme balenú vodu, tá z kohútika vám akurát tak narobí v organizme šarapatu

  • Voda z vodovodu je najlepsia a najlacnejsia…co myslite,ze sa dava do plastovych flias? O skodlivosti plastov ani nehovorim…

 5. maja.majova

Pridajte komentár

*