Čo značí bolesť hlavy podľa miesta a typu: pichanie, tupá či tlak?


Print Friendly, PDF & Email

ako rozoznať bolesti hlavy

Bolesť hlavy sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek jej časti. Tiež sa líši typom – bolesť býva pichľavá, pulzujúca či tupá.

Môže sa zjaviť postupne i náhle. Niekedy trvá hodinu, inokedy aj pár dní. Postihuje len jednu stanu hlavy, ale aj obe súčasne, prípadne je lokalizovaná na určité miesto.

Je veľmi dôležité vedieť rozpoznať, ktorá bolesť hlavy je neškodná a ktorá naopak nebezpečná, keď je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Nasledujúce typy bolesti môžu byť potenciálne závažné a vyžadujú si preto vašu zvýšenú pozornosť:

Hromová bolesť hlavy (pichanie)

Ide o náhlu a silnú pichavú bolesť hlavy. Trvá zvyčajne len pár minút, kým dosiahne svoj vrchol, potom ustupuje.

Môže byť dôsledkom viacerých zdravotných komplikácii, vrátane vnútorného krvácania do mozgu, ktoré vie byť aj život ohrozujúce. Ak po chvíli neprestáva, vyhľadajte pomoc lekára.

Bolesť hlavy po úraze (tlak, tupá)

Nazýva sa tiež post-traumatická bolesť hlavy.

Môže byť sprevádzaná výpadkami pamäte. V takom prípade sa vyžaduje okamžitá lekárska pomoc.

Pamätajte na to, že aj malý úraz hlavy dokáže spôsobiť poškodenie mozgu či vyvolať tlak vo vnútri lebky.

Zbohom vysoký krvný tlak

Bolesť hlavy, ktorá je viac nepríjemná ráno po zobudení (nevoľnosti, pulzujúca)

Niekedy sa nazýva aj ako ranná migréna. Vyskytuje sa zvyčajne na jednej strane hlavy, je pulzujúca a môže sa ďalej šíriť – typicky zhora smerom dole.

Ak sa u vás vyskytuje, mali by ste byť opatrní a dať sa radšej vyšetriť, lebo sa môže jednať aj o nádor v hlave.

Nemusíte však hneď panikáriť. Podľa Dr. Casildy Balmacedy, New Yorkskej chirurgičky a asistujúcej profesorky neurológie na Lekárskej fakulte Kolumbijskej univerzity, len 8% ľudí s nádorom mozgu trpí rannými migrénami.

Najhoršia bolesť hlavy, akú ste v živote mali (silná migréna)

Silná migréna je neraz sprevádzaná problémami s videním, nevoľnosťou, zvracaním a závratmi.

Môže sa prejavovať tiež mukami v hornej časti krku a hlavy pri ležaní, stuhnutým krkom alebo neschopnosťou znášať svetlo, prípadne zmätkom.

Ak tieto prejavy nepominú v priebehu dňa, vyhľadajte pomoc lekára.

Náhla bolesť v hlave (sprevádzaná problémami s videním)

Aneuryzma je hrča alebo navretie steny artérie. Keď k nej dôjde v mozgu, výsledkom býva často jej prasknutie a následné krvácanie do mozgu.

V prípade úniku krvi do oblasti obkolesujúcej mozog, môže sa prejavovať náhlymi príznakmi, vrátanie miestnej bolesti, rozšírenými zreničkami, rozmazaným alebo zdvojeným videním, bolesťou nad a za okom, slabosťou, znecitlivením či rečovými ťažkosťami.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Nezvyčajné migrény

Tu je zopár ďalších charakteristík nezvyčajných bolestí hlavy:

 • tie, ktoré sa objavia až po 50. roku života
 • ak sa ich frekvencia, miesto a intenzita často mení
 • zhoršujú sa každým ďalším dňom
 • ovplyvňujú zrak a reč
 • objavujú sa po aktivitách ako posilňovanie, sex alebo jogging (rýchla chôdza)
 • ide o najsilnejšiu bolesť hlavy, akú ste kedy mali
 • spolu s bolesťou hlavy sa dostavia aj: strata pamäte, problémy so stolicou, strata rovnováhy alebo zmätok
 • súčasne sa prejavia aj horúčka, nevoľnosť alebo zvracanie, ktoré však nesúvisia so žiadnym iným existujúcim ochorením
 • sprevádzaná dýchavičnosťou alebo záchvatmi
 • ak bolesť hlavy znemožňuje pracovať alebo vykonávať iné denné aktivity

V prípade výskytu uvedených príznakov sprevádzajúcich bolesť hlavy, odporúčame neodkladne sa poradiť so svojim lekárom.

Zdroj: How to Recognize Which Headache Is Dangerous

Súvisiace články
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jozef Fedor

  Príčin bolesti hlavy je mnoho. Podľa mojich vlastných 20 ročných skúsenosti so strašnými bolesťmi makovice čo nemáte znázornené ani na jednom z obrázkov. Dnešná školská medicína si vôbec nevie poradiť v tejto oblasti.lebo im zabudli napísať do kníh príčiny bolesti hlavy.

  Mučivé bolesti začínali s pravidelným budením už o 2-3 rannej hodine.
  Dlhé roky ma posielali po všetkých vyšetreniach od šaula do pavla a lieky mi skôr bolesti zväčšovali než pomáhali a od niektorých mi bolo príšerne zlé,tak som nimi ďalej už nepokračoval a liečil som si bolestivú hlavu pitím čajov a všemožnými obkladmi listami lopúcha, kapusty,kelu,citrónmi,mrkvovou šťavou,kyslím mliekom,frankovkou,gafrom,ľadom a tmou a tuho som začal pátrať po príčinách.

  Tým,že bolesti začínali už po pol noci,kedy sú geopatogénné zóny najintenzívnejšie hlavne vodný podzemný tok som nato prišiel po preskúmaní možno všetkých príčin až z článkov z netu pomaly z celého sveta vďaka googlovskému prekladaču.

  Po premeraní a následnom zistení vodného podzemného toku a umiestnení rušičky do spálne bolesti už po krátkej dobe odznievali až nakoniec úplne prestali a teraz mam bolesti makovice keď to preženiem alkoholom.

  • zdravim,

   mam zopar otazok…byvate v byte alebo dome? vodny tok isiel priamo pod vasou spalnou? aku rusicku ste pouzili?
   vopred vdaka za odpovede

 2. Už ako dieta ma bolievala hlava a citila som zvlastny tlak a stačilo sa sklonit a spustila sa mi krv.Ked som mala pocit,že mi je lepsie,začali sme prikladat studene obklady.Ked som mala 15,lekar usudil,že to nie je normálne a ,,zleptali žilky v nose“. Potom sa začali bolesti,ktoré sa stupnovali,trvaly niekolko dni a nic nepomáhalo.Analgetiká len bolest stlmili,ale neodstránili.Neuorolog chcel stale po mne akusi auru a kedže som ju nemala,mam vraj atypicku migrenu.len jeden lekar bol ochotný vypočut ako sa prejavuje moja bolest.Nosná dutina ma začne tak zvlaštne boliet,ani čoby som si čuchla ku gafru-silná,velmi silna chladivá mentolova vona,trvá par minút a potom nastúpi bolest tupa za okom,po chvili zachváti licnu kost,hornu celust a cast k uchu.Štvrtina tváre.Kedysi trvala bolest 7-8 dní.Zmenila som pracu a v nej iné osvetlenie a počítač.Bolest sa vždy aspoň raz do mesiaca objaví,trvá asi tri dni,je riadne intenzívna,netuším čo je spúštačom.Nevieme to dat dokopy ani s hormonmi,ani s potravinami.Kedysi som túžila po šatníku,v ktorom by boli náhradné hlavy,teda ako zo srandy.Po tolkých rokoch som sa s mojou migrénou naučila žit,je pravda,že život bez nej by bol krajší,ale liek na ňu neexistuje.

 3. Dobry den.Chcela by som sa spytat,tiez na bolest hlavy.Jedna sa konkretne o celo,ale na pravej strane.Nikde som sa nikdy nebuchla,ale na dotyk ma to boli,nemam ani ziadny opuch,nic podobne,len ked sa toho dotknem,vtedy ma to boli,inak nie.Dakujem.

 4. Daniela Richterova

  Prosím poraďte. Už druhý deň mam trhave bolesti vpravo hore na hlave. Trhave silné v určitých intervaloch. Cítim ako výstrel uje a pobolieva ma celá práva strana vrátane ucha. Cítim nie na dotyk ucho, no vo vnútri. No hore na hlave silné trhave impulzy až si musím silno zatlačiť. Nedá mi to späť. Vlastne trpím nespavosťou. Dosť to boli to trhanie. Dakujem

 5. Dobrý deň prosím vás viete mi poradiť mávam časté pichanie v hlave koluje to po celej hlave ale po miestach raz na pravej strane druhy raz na ľavej strane inokedy v strede trvá to tak minútu potom to prejde a potom zas ďakujem za odpoveď

 6. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jsem aktivní sportovec a mám silné bolesti hlavy při fyzické zátěži, začalo mi to ve fitku při shybách. Normálně přes den nic, ale jak začnu vyvíjet nějakou větší zátěž tak ta nesnesitelna bolest se vrací.. případně dekuju předem za rady co stim

 7. Dobrý deň chcem sa opýtať mňa už boli za uchom cca 2 týždeňe.Niekedy sa mi zdať že mám zdurene uzliny aj popod bradu bol som u doktora ten povedal že to je od krčnej chrbtice .Chodím na rehabky no nič nepomáha práva strana stále boli.Bol som aj na krčnom že uzliny poriadku no mne sa to moc nezdá ďakujem za ochotu a radu

 8. Dobrý deň mám taký problém už asi 3 deň som v zahranici tak je to ťažšie sa spojiť s lekárom už asi 3 deň mi na jednom mieste pulzuje na hlave nad pravým okom v čele není to pravidelne ako kedy tak ak môžem poprosiť o radu čo robiť alebo napríklad liek ďakujem za odpoveď

 9. Mam bolesti také tupé, akokeby som bola po opici. Nepijem, nefajčím. Trvá to už asi dva roky v záhlaví do spankov.
  Keď si ľahnem prejde. Ak má to chytí že neviem ľahnúť tak to trvá.
  Pred tým som mávala závrate točenie.
  Prešla som od mri po hospitalizáciu.
  Všetko ok.

Pridajte komentár

*