Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Ako chrániť svoje deti pred internetovými pedofilmi a predátormi


Print Friendly, PDF & Email

Ako chrániť svoje deti pred internetovými pedofilmi a predátormi

Čím viac sa rozširuje používanie internetu tínedžermi a malými deťmi, tým väčšmi rastie hrozba a nebezpečenstvá, že sa dostanú do kontaktu s internetovými predátormi a pedofilmi.

Deti začínajú používať počítače a mať prístup na internet v mladšom veku, čo z nich robí skvelé ciele. Predtým, ako sa stali bežnými internet v mobiloch a bezplatné Wi-Fi pre verejnosť, mohli rodičia ľahko monitorovať internetovú aktivitu svojich detí od počítača v obývačke.

Pri pokrokoch súčasnej technológie a jednoduchom prístupe je zaistenie internetovej bezpečnosti detí a tínedžerov náročné.

Do úvahy prichádza možnosť nastavenia rodičovskej kontroly a filtrov obsahu v osobných počítačoch a mobiloch; tieto opatrenia samé osebe však na zachovanie bezpečia detí nestačia.

Stanovte pravidlá internetovej bezpečnosti

Je nevyhnutné zaviesť deťom a tínedžrom pravidlá internetovej bezpečnosti. Tieto pravidlá sa môžu pokúšať porušovať alebo ich obchádza, a tak nie je žiadna záruka, že sa nimi budú riadiť vždy, keď sú mimo domova.

Včasné stanovenie pravidiel však pomôže zabezpečiť, že budú chápať vaše dôvody a riadiť sa nimi aspoň čiastočne, čo výrazne zníži riziko ich vystavenia nebezpečným ľudom na internete.

Základné pravidlá internetovej bezpečnosti pre deti a mladistvých sú:

1 – Cez internet nikdy neposkytujte osobné identifikačné informácie. To znamená celé meno, adresu, telefónne číslo, miesto školy, fotografie, rozvrhy, informácie o rodičoch a ďalšie identifikačné informácie.

2 – Nikdy nežiadajte ani nesúhlaste so zoznámením sa s niekým online; a to ani na verejnom mieste.

3 – Chaty a online konverzácie obmedzte len na priateľov z reálneho života a rodinu, alebo na priateľov z rodičmi schváleného zoznamu.

4 – Internet používajte v priestore kontrolovanom rodičmi, aby mohli online aktivitu monitorovať.

5 – Hláste rodičom akúkoľvek a každú nevhodnú online aktivitu či nepríjemné konverzácie.

6 – Používanie internetu je obmedzené na stanovenú dobu, miesta a webové stránky schválené rodičmi.

7 – Usilujte sa budovať v rodine dôveru. Je tak nádej, že keď sa deti budú niekedy cítiť na internete ohrozené, prídu najprv za rodičmi.

Na základe rodinnej situácie alebo preferencií, veku dieťaťa, miery dospelosti a predošlej aktivity môžu byť pridané ďalšie pravidlá.

Pravidlá pre používanie internetu si s deťmi pravidelne preberajte a uisťujte sa, že ich poznajú. Dajte im tie pravidlá zopakovať.

Ak si na pravidlá spomenúť nevedia, alebo zistíte, že niektoré porušujú, môžete dieťaťu ako trest obmedziť alebo zrušiť prístup na internet.

Monitorujte u detí používanie internetu

Deti nariekajú, že potrebujú súkromie a často sa budú sťažovať, že rodičia ich súkromie nerešpektujú a stále im pozerajú ponad plece. Súkromie deti naozaj potrebujú, no nie vo všetkých aspektoch života.

Je povinnosťou rodiča vedieť, čo ich deti robia a s kým sa rozprávajú. Nejde o vniknutie do súkromia a nie je to ani problém dôvery, má len zaistiť ich bezpečnosť.

  • Pre využívanie internetu stanovte presný čas.
  • Schvaľujte všetky webové stránky, priestory na chatovanie, fóra a vývesky.
  • Monitorujte dieťaťu alebo tínedžrovi Messenger, Facebook a zoznamy priateľov na sociálnych sieťach.
  • S dieťaťom alebo tínedžrom sa o ich internetových priateľoch pravidelne rozprávajte, aby ste vedeli, kto sú.
  • Ak ste presvedčení, že vaše dieťa je v nebezpečenstve, čítajte jeho správy, emaily a ďalšiu online komunikáciu, vrátane textových správ alebo kontrolujte históriu jeho vyhľadávaní na internete. Ide o zásah do súkromia, ale môže mu zachrániť život.

Dôležité je, aby dieťa vedelo, že vy, rodič, budete monitorovať jeho aktivity a aj prečo. Udržujte otvorenú líniu komunikácie a dôvery a s monitorovaním používania internetu nerobte tajnosti.

Stop Candida

Monitorovanie stanovte ako súčasť internetových pravidiel, musíte si však uvedomiť, že nemôžete monitorovať všetko.

Deti si nájdu nemonitorovací prístup na internet mimo domu a tiež si zaslúžia príležitosť na vybudovanie dôvery s vami.

Porozprávajte sa o skutočných rizikách internetu

Pomôžte svojmu dieťaťu pochopiť skutočné problémy bezpečnosti a nebezpečenstvá, ktoré im hrozia od internetových predátorov a pedofilov.

Pre rodičov je často ťažké zhovárať sa o týchto záležitostiach so svojimi deťmi, lebo rodičovský inštinkt im velí svoje deti chrániť a tieto nebezpečenstvá pred nimi tajiť.

Nevyhýbajte sa tomu len preto, aby ste predišli nepríjemným diskusiám. Koľko toho svojim deťom poviete, záleží na ich veku a miere dospelosti. Nepodceňujte však ich schopnosť spracovávať informácie.

Nestačí deťom povedať „poskytovať osobné informácie nie je bezpečné“, ani „zlí ľudia niekedy robia deťom zle“.

Vysvetlite dieťaťu, čo sú internetoví predátori, ako lákajú deti pedofili a ako internetového predátora či pedofila rozpoznať. Pozhovárajte sa s nimi o všeobecných rysoch pedofilov a predátorov.

Na to, aby deti tieto problémy skutočne pochopili a spracovali, jeden rozhovor nestačí. Diskusia musí pokračovať dlhší čas, musí byť poučná a musíte byť pripravení odpovedať na otázky svojho dieťaťa čestne a otvorene.

Ako predátori lákajú deti

Internetoví predátori a pedofili sa v prvom rade usilujú získať dôveru, súcit a pochopenie detí a mladistvých. Konverzácie začínajú náhodne a zbieraním informácií.

Po čase, keď sa dieťa začne cítiť bezpečne a pociťovať dôveru, začnú byť konverzácie osobnejšie. Predátor alebo pedofil sa rýchlo dožaduje súcitu a získa si dôveru prezrádzaním vecí zo svojej minulosti a príbehmi zo svojho detstva alebo o súčasnej životnej situácii.

Internetoví predátori a pedofili spočiatku občas klamú o svojom veku, v istom bode však kvôli pocitu viny často vyjdú s pravdou von. Inak sú vo vysvetľovaní toho, ako sa cítia, problémov, ktorými prechádzajú a svojich citov k dieťaťu obvykle úprimní a presvedčiví.

Okrem získania si dôvery a súcitu sa internetoví predátori a pedofili od dieťaťa často dožadujú pomoci. Potrebujú niečo, s čím im môže pomôcť len dieťa.

Vedú rozhovory, ktoré odhaľujú, aký druh vzťahov majú deti so svojimi rovesníkmi a rodičmi. Usilujú sa dieťa presvedčiť, že sú osobou, ktorú dieťa potrebuje a snažia sa vytvoriť si s ním blízke puto.

Keď toto puto medzi predátorom a dieťaťom vznikne, deti často súhlasia s osobným stretnutím. Veľakrát je tým, kto osobné stretnutie iniciuje, práve dieťa alebo mladistvý, často sa nazdávajúc, že tá osoba je niekto iný.

Väčšina online predátorov pôsobí presvedčivo nielen na deti, ale aj na rodičov. Sú odborníkmi na manipuláciu a identifikovať internetového predátora alebo pedofila na základe online konverzácií môže byť nemožné.

Pomoc a zdroje pre obete a rodičov

Ak máte podozrenie, že je vaše dieťa alebo tínedžer v kontakte s online predátorom alebo pedofilom, okamžite kontaktujte miestnu políciu.

Zrušte dieťaťu prístup k internetu a zastavte všetku komunikáciu s danou osobou. Komunikáciu medzi dieťaťom a predpokladaným predátorom nerušte, ani nemažte.

Celú korešpondenciu odložte pre políciu, aby ju mohla preskúmať a odfotografovať.

Pre rodičov a mladistvých, ktorí chcú zistiť viac informácií a nahlásiť domnelých online predátorov a pedofilov je na internete k dispozícii veľké množstvo zdrojov.

Môžete sa tiež porozhliadnuť po miestnych podporných skupinách a poradenských službách, ponúkaných vo vašej oblasti.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A prečo by sme ich mali pred nimi chrániť? Veď podľa liberálov a iných zvrátených individuí aj oni majú svoje práva a potreby, ktoré by sme im mali tolerovať!

  2. Pari Špekulantka

    Kto je na Facebooku, zverejňuje svoje meno, školu, atď. To je v rozpore s prvým hore spomenutým princípom. Takže neuvádzat tam pravdu?

    • Deti môžu byť na Facebooku podľa ich vlastných pravidiel až od veku 13 rokov. A meno školy by sme tam my určite neuvádzali.

      A taktiež je treba nastaviť si profil tak, že fotky a všetky príspevky môžu vidieť len priatelia a nikto iný (ani priatelia priateľov nie).

    • Nemusí udávat svoje pravé jméno, můžou si vymyslet přezdívku a uvést falešné údaje, pokud už chtějí na takových stránkách být.

Pridajte komentár

*