Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

15 aplikácií, na ktoré by mali rodičia dať pozor v telefónoch svojich detí


Print Friendly, PDF & Email

15 aplikácií, na ktoré by mali rodičia dať pozor v telefónoch svojich detí

26. júla oznámil verejnosti Úrad šerifa okresu Sarasota, že pri štvordňovej razii, zameranej na online predátorov a obchodníkov s ľuďmi, zadržali 25 osôb.

Podľa šerifa, Toma Knighta, využívali všetci zadržaní muži na lákanie detí internet a mobilné aplikácie. U 25 zadržaných bolo predtým vznesených už 38 obvinení a 15 boli odsúdení.

Po zadržaní týchto osôb šerifov úrad v spolupráci s policajným oddelením mesta Madill v Oklahome vydal zoznam 15 aplikácií, na ktoré by si mali rodičia a poručníci dať pozor.

Bolo zistené, že tieto aplikácie patria u predátorov k najbežnejším spôsobom komunikácie.

Podobný zoznam bol uverejnený v roku 2018, no táto aktualizovaná verzia obsahuje dnes najaktuálnejšie a najrelevantnejšie informácie pre deti a rodičov.

15 aplikácií, o ktorých potrebujú vedieť rodičia a poručníci

MeetMe: Zoznamovacia aplikácia spájajúca ľudí na základe blízkosti ich bydlísk.

WhatsApp: Aplikácia na posielanie správ umožňujúca zdieľanie textov, videohovorov, fotografií a hlasovej pošty s užívateľmi na celom svete.

Bumble: Zoznamovacia aplikácia, u ktorej sa vyžaduje, aby prvý kontakt nadviazali ženy. Podľa policajných zložiek si na nej deti a mladiství vedia vytvárať falošné účty a uvádzať vymyslený vek.

Live.Me: Aplikácia živého streamovania využívajúca na zdieľanie videí geolokáciu. Podľa úradu šerifa si užívatelia môžu zarobiť „prachy“ platením za fotky „neplnoletým“.

Ask.FM: Podľa úradu šerifa umožňuje užívateľom táto aplikácia klásť anonymné otázky a je známa cyberšikanou.

Grindr: Zoznamovacia aplikácia spájajúca užívateľov na základe polohy.

TikTok: Užívatelia vytvárajú a zdieľajú krátke videá. Podľa policajných zložiek má aplikácia „veľmi obmedzenú kontrolu súkromia“ a užívatelia môžu byť vystavení cyberšikane a nevhodnému obsahu.

Snapchat: Užívatelia vyberajú a zdieľajú fotografie, texty a videá. Aplikácia zdieľa polohu užívateľa.

Holla: Video chatovacia aplikácia, ktorá užívateľom umožňuje zoznámenie v priebehu pár sekúnd. Podľa policajných zložiek vidia užívatelia rasové urážky a nevhodný obsah.

Calculator+: Podľa polície ide o jednu z niekoľkých aplikácií používaných na ukrývanie fotografií, videí, súborov a histórie prehliadania.

Skout: Zoznamovacia aplikácia založená na polohe. Hoci účelom tejto aplikácie je chrániť neplnoletých pred zdieľaním súkromných fotografií, podľa polície môžu deti k vytvoreniu účtu ľahko využiť vymyslený vek.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Badoo: Aplikácia zoznamovacích a sociálnych sietí, kde môžu užívatelia chatovať a zdieľať fotografie a videá na základe polohy. Aplikácia podľa polície umožňuje ľahké vytváranie účtov mladistvým.

Kik: „Kik Kik poskytuje užívateľom neobmedzený [posielanie textových správ] prístup komukoľvek, kamkoľvek a kedykoľvek,“ povedal úrad šerifa.

Whisper: Anonymná sociálna sieť, ktorá umožňuje užívateľom zdieľať tajomstvá s neznámymi. Podľa polície tiež zobrazuje polohu užívateľov, aby sa ľudia mohli stretnúť.

Hot or Not: Aplikácia umožňuje užívateľom známkovať profily, preverovať ľudí v ich oblasti a chatovať s neznámymi.

Požiadavky na ochranu súkromia detí v rámci online režimov

Existujú isté požiadavky na operátorov webstránok alebo internetových služieb adresovaných deťom vo veku do 13 rokov a na operátorov iných webstránok alebo internetových služieb, ktorí majú skutočnú vedomosť, že zbierajú online osobné informácie od dieťaťa mladšieho ako 13 rokov.

Aplikácia alebo webová stránka by vo všeobecnosti mala:

 • priznať, aké informácie od detí zbiera a ako tie informácie využíva,
 • pred zberom, použitím či odtajnením informácií od detí získať preukázateľný súhlas rodičov,
 • poskytnúť rodičom spôsob, ako si pozrieť informácie získané od ich dieťaťa a ako odmietnuť budúce použitie,
 • nevyžadovať od dieťaťa osobné informácie, aby sa mohlo zúčastniť hry alebo získať cenu,
 • zaviesť systém na ochranu dôvernosti a bezpečia akýchkoľvek osobných informácií získaných od detí.

Tipy na internetovú bezpečnosť

Rodičia a poručníci by mali so svojimi deťmi pravidelne viesť veku primerané rozhovory o internete a bezpečnosti na telefóne.

Naučte svoje deti nezdieľať na internete fotografie ani žiadne osobné informácie (ako sú ich meno, vek, miesto bydliska, záujmy).

Vytvorte očakávania, že pre svoju vlastnú bezpečnosť musia s vami zdieľať všetky heslá k webstránkam a mobilným zariadeniam.

Naučte sa rozpoznať príznaky toho, že sa na vaše dieťa zameral online predátor:

 • vaše dieťa trávi na internete dlhé hodiny (najmä v noci),
 • telefonáty od neznámych,
 • neočakávané dary zasielané poštou,
 • keď vojdete do izby, vaše dieťa náhle vypína počítač (alebo sklápa monitor na laptope),
 • vaše dieťa sa stráni rodinných aktivít,
 • vaše dieťa sa vyhýba diskusii o svojich aktivitách na internete.

Rodičia by tiež mali vedieť o týchto príznakoch cyberšikany:

 • viditeľne rozrušené po použití internetu alebo telefónu,
 • neochotné hovoriť o svojich aktivitách na internete či v telefóne,
 • odťahovanie sa od rodiny, priateľov a záujmov,
 • vynechávanie školy či vyhýbanie sa skupinovým aktivitám,
 • nevysvetliteľne zlé správanie,
 • pokles výkonnosti v škole,
 • výkyvy nálady,
 • zmeny v spánku a apetíte,
 • viditeľne nervózne, keď sa v telefóne alebo počítači objaví notifikácia,
 • nevysvetliteľná túžba vyhýbať sa používaniu počítača alebo telefónu,
 • nervozita alebo podráždenosť po prijatí rýchlej správy, SMS alebo e-mailu.

Keď zistíte akékoľvek sťahovanie, prehliadanie alebo zasielanie nevhodných materiálov týkajúcich sa detí, kontaktujte miestnu políciu.

Extra Tip

Existujú rôzne aplikácie na kontrolu smartfónov detí. Mnohé sú platené, niektoré sú aj úplne zdarma. Tí, ktorí majú telefón s Androidom, si môžu nainštalovať bezplatnú aplikáciu vyvinutú priamo Googlom s názvom Family Link.

Uvedená aplikácia sa nainštaluje na smartfóne rodiča i dieťaťa a rodič potom pomocou nej dokáže rodič kontrolovať napríklad čas, ktorý dieťa trávi online či aplikácie ktoré používa (a blokovať tie nevhodné).

Okrem toho vie rodič stanoviť časové rozpätie, kedy dieťa môže smartfón používať (napríklad vylúčiť nočné hodiny), prípadne nastaviť denný časový limit.

Aplikácia je zároveň navrhnutá aj s dôrazom na súkromie dieťaťa a neumožňuje priamo čítanie jeho emailov alebo sms správ.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*