Podľa vedcov sa do desiatich rokov budú deti vyvíjať v umelých materniciach


Print Friendly, PDF & Email

Podľa vedcov sa do desiatich rokov budú deti vyvíjať v umelých materniciach

Hlavnú scénu v politike opäť zaberá diskusia o potratoch. Súčasťou rozhovoru sa začína stávať aj vyhliadka na umelé maternice, keďže táto technológia sa pomaly začína stávať realitou.

Podľa niektorých odborníkov z odboru, od sprístupnenia tejto technológie verejnosti nás delí len jedno desaťročie.

Dr. Carlo Bulletti, docent z katedry pôrodníctva, gynekológie a reprodukčnej vedy na Yaleovej univerzite, predpovedal, že plne funkčná umelá maternica sa v tomto lekárskom odbore bude používať už o desať rokov.

Umelá maternica už funguje na zvieratách

Vedci to nazývajú ektogenéza, čo znamená umelé tehotenstvo mimo tela. Tento proces bol testovaný v početných experimentoch na zvieratách a miera úspešnosti procedúry pomaly stúpa.

V najpozoruhodnejšom z týchto experimentov bolo v umelej maternici celé týždne udržiavané pri živote predčasne narodené jahňa.

Stále existujú obavy z toho, aký vplyv bude mať takéto tehotenstvo na zdravotný a duševný vývin dieťaťa, najmä keď sa vezme do úvahy dôležitosť vytvárania puta medzi matkou a dieťaťom.

Mnohí odborníci však tvrdia, že umelé pôrody predstavujú budúcnosť.

V nedávnom rozhovore pre Metro vysvetlila Dr. Anna Smajdorová, docentka praktickej filozofie z univerzity v Oslo, že k vytvoreniu puta môže dôjsť mentálne. Nevyjadrila sa však, či by to dieťaťu nemohlo spôsobiť vývinové problémy.

„Bolo vyslovených veľa argumentov o nevyhnutnosti tehotenstva a pôrodu pre vytvorenie puta medzi matkou a dieťaťom.

Hoci je možno pravda, že fyzická blízkosť matky a dieťaťa vytvoreniu puta napomáha, rozhodne nie je pravdou, že je preň nevyhnutná.

Keby to tak bolo, žiadny nárok na vytvorenie puta so svojimi deťmi by nemali otcovia. A nielen to, začína byť čoraz jasnejšie, že traumatizujúce pôrody v skutočnosti vytvoreniu materského puta, naopak, skôr bránia,“ povedala Smajdorová.

„S pokrokom technológií rodičia čoraz častejšie opisujú za chvíle vytvárania zvláštnych pút tie, kedy vidia prvé snímky.

Zdá sa teda, že z toho vyplýva, že za dôležité sa považuje skôr vizuálne spojenie, než len fyzické. Ektogenéza by v skutočnosti mohla tento druh vizuálneho vytvárania puta uľahčiť,“ dodala.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Stane sa klasické tehotenstvo prežitkom?

V článku pre Wired spisovateľ Matt Chessen povedal, že ľudia v budúcnosti budú považovať tradičné tehotenstvo za nepríťažlivé.

„Väčšina ľudí budúcnosti bude považovať tehotenstvo – najmä pôrod dieťaťa pôrodným kanálom – za komplikované a riskantné,“ napísal vo Wired technológ a spisovateľ Matt Chessen.

„Vytvorenie dieťaťa vnútri inej ľudskej bytosti je nebezpečné.

Zdravie dieťaťa závisí od fyzickej bezpečnosti matky, pohybujúcej sa svetom, a plod je náchylný na infekcie, trpí zlou stravou a ostatnými hrozbami,“ povedal Chessen.

Niektorí vedci z odboru boli vo svojich predpovediach ešte odvážnejší než Bulletti.

Akademička Elizabeth Chloe Romanisová v časopise BMJ Journal of Medical Ethics vlani napísala, že: „Zdá sa byť pravdepodobné, že od testovania na ľudských subjektoch nás delí iba niekoľko rokov.“

Dr. Alan Flake z Childrens Hospital of Philadelphia, ktorý vykonal najznámejší experiment s ektogenézou, je presvedčený, že od overenia tejto technológie v testoch nás možno delí len jeden – dva roky.

„Sme v procese komunikácie s FDA (americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv), nie je teda nemožné, že by sme o nejaký rok či dva nemohli robiť klinický pokus,“ povedal Flake.

Záver

Táto zvláštna technológia vyzerá ako niečo z dystopického filmu, mohla by však ponúkať riešenie pre ženy so zdravotnými problémami, ktoré napriek nim chcú mať deti.

Tiež by sa vďaka nej mohla v nastávajúcich rokoch stať zaujímavejšou diskusia o potratoch.

Hoci, aj keby existoval umelý spôsob pokračovania tehotenstva mimo tela, nezaručovalo by to dostatok kvalifikovaných rodičov na výchovu detí, ktoré by vzišli zo všetkých takýchto tehotenstiev.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: busy.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Tak toto je na sto pro poplašná zpráva.
  Vzhůru do bezvědomí a dětí produkovat jako věci.

 2. Pritepleni sa uz teraz tesia na svoje deti

 3. Vedci by sa mali zamerať na podporu krajín tretieho sveta. Na to aby ľudia a predovšetkým deti neumierali kvoli hladu. A nie takéto „umelé maternice“ veď to je úplne choré. A nie pokrok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Takéto výplody môžu vyjsť jedine z embria počatého umelým oplodnením, odchované umelou maternicou s predčasným pôrodom a držané niekoľko mesiacov v inkubátore, z ktorého vyšlo s mentálnou retardáciou a nulovou empatiou. Zvyšok dorazilo mozgovým výplachom liberálne náboženstvo.

 5. Tak cčlověk si nedá pokoj a nepoučí se z dosavadních chyb, co se týká zasahování do přírody. Toto vůbec není nic dobrého, absolutně s takovýmto “vývojem” a výdobytkem nesouhlasím. Spíš bychom se měli zaměřit na to, jak odstranit tuny plastů v oceánech a přestat jej vyrábět v takovém masivním množství. Zaměřit se na to, že naše planeta se otepluje a s tím něco dělat.

 6. Niet krajších chvíľ, ak muž a žena túžiaci po dieťatku spolu prežívajú celé tehotenstvo, pôrod a následnú výchovu svojich detí. O tom je život a pre tieto chvíle sa oplatí žiť!

  • Ved aj to, ze je zena tehotna je uz priprava na rodicovstvo. Uz to nie je len o nej, ale uz su zrazu dvaja a aj to sa musi pomaly psychicky spracovat a nastavit sa na to. Takto nebudu prichystane a na starostlivost o deti sa vykaslu:/
   Ach Boze:/ bojim sa buducnosti pre moje deti

   • A aj ten sacek. To je umelina. Uz to bude vstupovat do buniek, hned od zaciatku… ludska maternica je prirodzene nieco, umelina je umelina.

 7. Tak ďalší krok pre vyvolených k ich biologickej nesmrteľnosti – výroba náhradných dielov pre telo na mieru bez obmedzenia – náhradný diel sa odoberie – zvyšok tela výhodne recykluje :(( – však to už nebude ľudská bytosť, ale vec – náhradný diel………..

 8. Už naozaj nevedia, čo so sebou…
  Je len otázkou času, kedy všetka „múdrosť“ tohto sveta vyjde na posmech.

Pridajte komentár

*