5 esenciálnych olejov, čo vyriešia vaše problémy s hormónmi a štítnou žľazou


Print Friendly, PDF & Email

5 esenciálnych olejov, čo vyriešia vaše problémy s hormónmi a štítnou žľazou

Hormóny sú veľmi silné látky, ktoré výrazne ovplyvňujú celý organizmus a naše zdravie. Ženský hormón estrogén je veľmi dôležitý pre rozvoj sekundárnych pohlavných znakov počas puberty, podporuje delenie buniek a reguluje menštruačný cyklus.

Súčasný moderný životný štýl zväčša ženám spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Hladinu estrogénu výrazne ovplyvňujú znečisťujúce látky, pesticídy, chronický stres a nezdravá strava.

Hormonálna nerovnováha môže viesť k vzniku 3 ochorení: znížená/zvýšená funkcia štítnej žľazy, znížená funkcia nadobličiek alebo zvýšená hladina estrogénu.

Všetky z nich výrazne ovplyvňujú naše zdravie a životný štýl.

1. Problémy so štítnou žľazou

Základnou funkciou štítnej žľazy je produkcia hormónov štítnej žľazy, ktoré sú následne prenášané krvou do celého tela.

Jej narušená funkcia môže mať vplyv na funkciu jednotlivých orgánov v ľudskom tele.

Problémami so štítnou žľazou v súčasnosti trpí viac ako 20 miliónov ľudí na celom svete. Existujú viaceré druhy ochorenia štítnej žľazy.

Najčastejším typom je hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy) a hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy). Tieto ochorenia sa vyznačujú nasledovnými príznakmi:

Príznaky hypertyreózy:

 • Úzkosť, nepokoj a problémy so spánkom
 • Úbytok hmotnosti, zvýšenie chuti do jedla
 • Neznášanlivosť na teplo a nadmerné potenie

Príznaky hypotyreózy:

 • Slabý, pomalý srdcový tep
 • Neustála únava a svalová slabosť
 • Neznášanlivosť na chlad

Tieto príznaky oboch ochorení sa väčšinou liečia s pomocou liekov na predpis. Avšak ukazuje sa, že sa dajú liečiť aj prirodzenou cestou.

Nižšie vám uvádzame 5 silných esenciálnych olejov.

Vyznačujú sa špecifickou vôňou, vďaka čomu vám prinášajú rad rôznych zdravotných prínosov pri liečbe zdravotných problémov, ako je napríklad hormonálna nerovnováha.

2. Znížená funkcia nadobličiek

K zníženej funkcii nadobličiek zvyčajne dochádza v dôsledku pretrvávajúceho stresu. Ako uvádza Dr. Wilson, tento stav spôsobuje dlhodobý stres, alebo sa objavuje po prekonaní ťažkej infekcie dýchacích ciest.

Môže to viesť k poškodeniu kôry nadobličiek a tá k vzniku Addisonovej choroby (chronickej nedostatočnosti nadobličiek).

Medzi najčastejšie príznaky nedostatočnej funkcie nadobličiek patria:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

 • Nízka hladina cukru v krvi
 • Bolesti kĺbov
 • Nízky krvný tlak
 • Depresie

3. Zvýšená hladina estrogénu

Je to stav, pri ktorom je hladina estrogénu v tele zvýšená. Na druhej strane sa hormón progesterón v tele netvorí alebo sa ho v tele nenachádza v dostatočnom množstve.

Medzi príčiny zvýšenej hladiny estrógenu patria:

 • Depresia
 • Strata libida
 • Zadržiavanie vody v tele
 • Citlivosť prsníkov
 • Predmenštruačný syndróm (PMS)
 • Výkyvy nálad

V mnohých prípadoch sa tento stav u ženy vôbec neprejaví a žena s ním môže žiť celé roky bez toho, aby o tom vedela.

Ak spozorujete niektoré z uvedených príznakov, poraďte sa so svojím lekárom a začnite používať nasledujúce esenciálne oleje.

5 esenciálnych olejov, ktoré vám pomôžu pri hormonálnej nerovnováhe

1. Olej zo sladkého drievka

Tento olej má silné antidepresívne účinky, ktoré sú veľkým prínosom, ak trpíte zvýšenou hladinou estrogénu v tele, zníženou funkciou nadobličiek, či poruchou štítnej žľazy.

V čínskej medicíne sa bežne používa na zvýšenie metabolizmu a v boji s Addisonovou chorobou. Natrite si pár kvapiek tohto oleja na dlane a vdychujte jeho vôňu. Okamžite vám zlepší náladu!

2. Bazalkový olej

Tím vedeckých pracovníkov skúmal účinky tohto oleja u ľudí, ktorí zažívali príznaky stresu po dobu 6 týždňov a zistili, že im tento olej pomohol o 39 % viac ako iné lieky proti stresu.

Bazalkový olej lieči úzkosť a vyčerpanie. Pre reguláciu vašich hormónov si natrite pár kvapiek oleja na bod nadobličiek, ktorý sa nachádza na uchu, alebo na predlaktí.

3. Olej z myrty

Olej z myrty stimuluje funkciu štítnej žľazy, reguluje nerovnováhu, a tým účinne lieči zníženú funkciu štítnej žľazy alebo nerovnováhu pohlavných hormónov.

Natrite si pár kvapiek oleja na hlavné body štítnej žľazy, ktoré sa nachádzajú na chodidlách, na krku a pod veľkým palcom na nohe.

4. Šalviový olej

Tento esenciálny olej sa používa už od stredoveku. Úspešne vyrovnáva hladinu hormónov, čím zmierňuje predmenštruačný syndróm.

Nakvapkajte si pár kvapiek oleja do horúceho kúpeľa, ktorý vás hneď upokojí.

5. Levanduľový olej

Kvalitu spánku výrazne ovplyvňuje váš stres. Ten vás môže držať v posteli aj celý deň, alebo vás udržať hore po celú noc.

Levanduľový olej zlepšuje váš spánok, uvoľní telo a zvýši krvný obeh. Je tiež veľmi užitočný pri liečení príznakov estrogénovej nerovnováhy a zníženej funkcie nadobličiek.

Nakvapkajte si pred spaním pár kvapiek oleja na vankúš. Jeho vôňa vás upokojí, uvoľní vaše telo a zlepší kvalitu vášho spánku.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. ja ze svoji zkusenosti doporucuji Wild Yam, take zvysuje hladinu progesteronu, davkovani je potreba vychytat individualne…

Pridajte komentár

*