Štúdia odhalila, aký vplyv má chodenie do kostola na choroby srdca a rakovinu


Print Friendly, PDF & Email

vplyv viery na zdravie človeka

Výskumníci medzi rokmi 1992 až 2012 skúmali a analyzovali dáta pomocou dotazníkov od desaťtisícov respondentov, ktoré tvorili muži aj ženy.

Využili taktiež údaje zo štúdie zdravotných sestier, ktorá bola publikovaná v Americkom žurnále internej medicíny Lekárskej asociácie.

Čo zistili vedci o ľuďoch, ktorí chodia do kostola

Vedci napokon došli k záveru, že tí, ktorí navštevujú náboženské obrady, majú až o jednu tretinu nižšiu šancu predčasného úmrtia v porovnaní s tými, ktorí nenavštevujú žiadne náboženské obrady.

Uvedené závery platia všeobecne pre mužov aj ženy, no pre ženy je uvedený vplyv výraznejší.

Štúdia to ďalej konkrétnejšie rozvádza a tvrdí, že ľudia, ktorí chodia do kostola, majú znížené riziko ochorenia na rakovinu a pridávajú si roky k svojmu životu.

Spoločný článok Rachel Bishopovej a Jima Leffmana pre denník Mirror, publikovaný 16. mája hovorí o tom, že náboženské ceremónie až o tretinu znižujú riziko predčasného úmrtia, zvlášť u žien.

Dr. Tyler Vander Weele, profesor epidemiológie na Fakulte verejného zdravia v Bostone preskúmal uvedené zistenia a pridáva k nim toto vysvetlenie:

Výsledky poukazujú na to, že existuje niečo dôležité ohľadne náboženských ceremónii, čo ide za hranicu duchovna.

Jedným z možných faktorov je to, že náboženské ceremónie posilňujú spolupatričnosť, odrádzajú od fajčenia, znižujú depresiu a pomáhajú ľuďom rozvinúť si optimistickejší výhľad do života.

Závery štúdie poukazujú na to, že ženy, ktoré sa zúčastnia náboženského obradu viac ako jedenkrát za týždeň majú o 21% nižšie riziko úmrtia na rakovinu v porovnaní so ženami, ktoré do kostola nechodia nikdy.

Stop Candida

Okrem toho mali počas 16 ročného skúmaného obdobia aj o 33% nižšiu šancu úmrtia.

Tí, ktorí navštívia kostol len raz týždenne, majú 26% nižšie riziko a tí, ktorí chodia do kostola menej než raz týždenne 13% nižšie riziko úmrtia.

Zo skúmanej vzorky 74534 žien v roku 1996, ktoré chodili kostola, 14158 ho navštevovali viac než raz za týždeň, 30401 raz týždenne, 12103 menej než raz za týždeň a 17872 ho nenavštevovalo nikdy.

Z celkového počtu 74534 žien počas skúmaného obdobia zomrelo 18%, respektíve 13537 žien. Z toho 2721 na choroby srdca a kardiovaskulárneho systému a 4479 na rakovinu.

Záver

Vo svojom článku publikovanom v Toronto Sun dňa 16. mája výskumníci pripustili, že sa im nepodarilo identifikovať presné dôvody stojace za ich zisteniami.

Domnievajú sa však, že sa jedná o psychické prínosy, ako sú zvýšený optimizmus a zmysel pre komunitu, ktoré ľudia návštevou kostola získavajú. To im potom pomáha lepšie sa vysporiadať s efektmi stresu a depresie.

Výskumníci tiež poznamenali, že ich štúdia bola pomerne úzko zameraná, pretože sa sústredili len na protestantskú a katolícku vieru.

Tie zastupovali prevažne ženy belošky, povolaním zdravotné sestry s podobným sociálnoekonomickým statusom, ktoré si na svojom zdraví dávali záležať. Preto majú výsledky štúdie určité obmedzenia pre generalizáciu.

Autori ďalej podotýkajú, že vykonanie randomizovanej klinickej štúdie o návšteve náboženských obradov by bolo neetické a zrejme ani nie celkom možné.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Gildeinová

  Bolo vedecky dokázane že modlitba a meditácia má obrovský vplyv na celkové zdravie človeka a nie len náboženské obrady. Preto to navštevovanie kostola, kde sa vlastne modlia a svojim spôsobom meditujú lebo rozjímajú o bohu. O bohu ktorá je najvyššia inteligencia a ochranujúca a pomáhajúca ludom jej oddaným.

  • Suhlasim.AK by som nemala vieru v Boha neviem ako by som niektore situacie zvladla.Boh je laska a laska je BOH.

 2. Jistě zajímavý článek, ale spíše pro nevěřící nebo pro „hledající“. Já osobně jsem konvertita od roku 1977 a mohu jednoznačně potvrdit, že to, co „objevili“ vědci“ má ve své podstatě jednu velkou věroučnou mezeru. Ptáte se jakou:
  Slova Pána Ježíše – Ne každý, kdo mi říká Pane, vejde do…
  Z toho plyne, že je to především milost víry a skutku v účasti na bohoslužbě, která přináší ono uzdravující ovoce.
  Ve skutečnosti se často můžeme stát svědky pravidelných účastí řady bratrů a sester, kteří přichází „mrtví a odchází mrtví“, neboť jejich účast má často zjevné skvrny pramenící z osobního svědectví vlastního života formalismu, atd…
  Nemám právo je posuzovat, ale to co vědci tak zoufale hledají, je ve skutečnosti velice jednoduché. Víra bez skutků je mrtvá …

 3. liečiteľ

  Už len pri vstupe do kostola sa ľudia cítia kľudnejší povznesení no proste ako v chráme v duchovnom prostredí.
  Pocit blaženosti v kostole im ponúkajú okrem zhromaždených ľudí spoločné piesne maľby,dobrá akustika orgánu,ozdoby,kázeň, všetky obrady,ktorým veria a tiež aj tiahnuca sa silno pozitívna geopatogénna zóna pozdĺž celého kostola sv. Juraj tiahnuca sa z východu na západ a zo severu na juh.
  Už v staroveku stavitelia vedeli o pozitívnej zóne sv. Juraj, preto pri stavbách pohanských chrámov uprednostnili svoje stavby práve v tejto zóne emitujúcej pozitívnu energiu zo zemského žiarenia elektromagnetickými vlnami.

  V dnešnej dobe sa s úspechom zóna sv. Juraj využíva na niektorých diaľniciach postavením antalkov na dobitie energie unavených šoférov.

  Ľudí do kostolov priťahuje len viera jedno či veľká,alebo malá,neveriaci tam nechodia okrem tých čo hľadajú vieru v Najvyššieho v tom to zlom a nespravodlivom satanovom svete,kde tiež prevládajú drvivou väčšinou zlí ľudia.

  Všetkých veriacich ľudí spája jediné to v čo sami vlastne veria. niektorí veria.
  tomu, že ľudia musia pomáhať svojím blížnym ako len najlepšie vedia a iní zas si veria svoje ako ovládať a vládnuť a škodiť ľuďom ako sa len najviac dá (psychopati, česť výnimkám.)

  Viera nám pomáha prežiť z dňa na deň, že budúci bude lepší, potešujúci a vydarený hoci len maličkosťami pri ktorých sa môžme radovať sa a smiať.

  Viera je najlepším liečiteľom.
  Vierou sa môžeme sami vyliečiť i z ťažkej choroby iba len samotnou myšlienkou, sugerovaním a priložením rúk na svoj chorý organ, ale tak isto môžeme uzdraviť aj iných s prekvapujúcim výsledkom.

  Viera pomáha uzdraviť i na diaľku až na odvrátenú stranu našej planéty myšlienkami, modlitbou či meditáciou za chorého.

  Viera nám pomáha získať veľa pozitívnej energie na všetko aby sa tak stalo.
  Preto najväčší človek na zemi Ježiš pri mnohých uzdraveniach vyslovil:
  ,,Choď, tvoja VIERA ťa uzdravila,“ Ámen

  • píšeš o zázrakoch na diaľku, a o všeličom veľmi krásnom, ale zažil si niečo z toho , o čom píšeš tak presvedčivo?
   otázka je odkiaľ veríš tomu všetkému, lebo ja môžem teraz povedať úplný opak a niekto tomu môže uveriť
   a ešte k Ježišovi sa staviame ako by bol niečo viac ako my, ale odkiaľ pramení to presvedčenie u teba, nemusíš tu odpisovať, to je iba na zamyslenie pre teba, ak máš otvorenú myseľ

 4. Súhlasím, pán Jan. Krásne ste to napísali. Duch oživuje, telo nič nepôsobí.

  • prečo by telo nič nepôsobilo, veď to telo vykonáva, čo mu duch alebo rozum rozkáže, aj telo je podstatné pre človeka, keby nebolo podstatné, tak by sme ho nemali

 5. Úplne suhlaim

 6. Výstižné, absolútny súhlas. Škoda len vyhodených prostriedkov na takýto výskum, čo je veriacim už dávno jasné. Ak tomu niekto neverí (asi ho ani ten výskum nepresvedčil), ale stále je tu tá možnosť presvedčiť sa sám na vlastnej koži.

  • alica hamorova

   ano presne ,viera v boha

  • neviem či je veriacim všetko dávno jasné, hľadať odpovede je správne ale mám jemné pochybnosti, prečo by výsledok daného výskumu mal byť taký jednoznačný, keď samotní autori pripúšťajú, že to nemusí byť pravda
   poviem príklad, ak v strednej Európe sa zvyšuje množstvo čerešní pozberaných zo stromov tak v Afrike narastá počet slonov, je tam veľmi pekná korelácia, úplne to platí, ale otázka je aká je tam spojitosť, v danom prípade žiadna
   preto si to povedzme pri danom výskume, ak človek chodí do kostola, tak má menšiu pravdepodobnosť, že bude mať závažné ochorenie, otázka je aká je tam spojitosť a či je jasná a zjavná

 7. Skvelé, že sa do toho vedci pustili. Pretože existuje skupina ľudí, ktorý na to, aby uverili potrebujú informácie tohto typu. Osobne mám skúsenosť ako viera uzdravuje stres. Viac ako 10 rokov som skúmala, hľadala, navštevovala rôzne terapie a nič nevedelo uzdraviť hlboký smútok duše. Som vďačná za milosť viery a tiež za to, že ako rozvedená môžem prijímať živého Ježiša Krista, ktorý v nás všetko obnovuje. Je to ten najlepší liek aký poznám. Napísala som o tom video, veď posúďte: http://akademiastastie.sk/ako-sa-zbavit-stresu-na-vianoce/

 8. Ružena Őlvecká

  Pred nedávnom sa mi stala neuveriteľná vec. Bola som v kostole na stretnutí za uzdravenie tela a duše. Sedela som na stoličke a vedľa mňa v lavici sedela babka. Ako som sa modlila, babka sa stále pozerala na moju knižku, lebo mám v nej veľa nábožných obrázkov. Odrazu mi knižka spadla a obrázky sa roztrúsili po zemi. Pozbierala som ich a všimla som si, že jeden obrázok mám 2x. Viem určite presne, že obrázky mám len po jednom kuse. Babka tak vrúcne pozerala na obrázok, že v tom momente som jej jeden dala. Babka bola šťastná, obrázok stále bozkávala. Stále však neviem pochopiť, ako sa tam dostal 2x. Na obrázku bola panna Mária a na rukách držala Ježiška. Obrázky mám zaliate v priesvitnom obale, aby sa nepoškodili. Opakujem, viem určite presne, že obrázky v knižke mám po jednom kuse.

  • zázraky sa dejú, mňa ale zaujalo to, že kresťan verí v Boha a má sa klaňať iba jemu, prečo sa potom vyzdvihuje Mária a nebodaj sa jej niekto klania, to je akby sa niekto klaňal trebárs Vám a otázka je bolo by to správne?

 9. Štatistika policajného zboru je taká že úmrtnosť človeka čo chodí do kostola je väčšia ako ten čo sedí doma.verim v Ježiša no nie v svätú cirkev katolicku.preco koly reformám čo cirkev roby.radsej sa pomodlim doma a úprimne ako v kostole a tie odpustky pozrite si Martina luthera.preco sa cirkev mieša do politiky.cloveka nepokrstia lebo otec alebo matka nebola na spovedi.vari si Ján krstiteľ vyberal.je to jedna politika.a za moje slová ma bude súdiť boh.tak ma nesudte.

  • Dobre vystihnuté.
   Ale: Podľa biblie „Boh je láska“. Skutočne? Láska predsa nesúdi, láska odpúšťa. Tak, ako to robil Ježiš – odpustil (na kríži) ešte aj vrahom. No boh sa aj ďalej neustále vyhráža posledným súdom… Niečo mi tu nehrá. Niečo s tým „bohom“ v poriadku nebude…

   • Emily, Boh sa nevyhráža. Boh tak miloval svet, že poslal svojho jednorodeného Syna, aby každý kto v neho uverí, mal život večný. Emily vieš si predstaviť väčšiu lásku? Kto by bol toho schopný? A pritom stačí tak málo – uveriť, že Ježiš Kristus vykonal jedinú a dokonalú obetu za hriechy nás všetkých, prijať s vďakou túto obeť, úprimne oľutovať svoje hriechy a konať pokánie. Ak to bude úprimné, zo srdca, Boh nám prostredníctvom svojho Syna zošle Svätého Ducha, ktorý nám prinesie porozumenie, vďaka nemu sa náš život zmení z telesného na duchovný a toto nás povedie „úzkou cestou“ do života večného. Ježiš Kristus je jediný prostredník k Bohu! Nikto iný! Všetky ostatné cesty cez svätých a Máriu pannu sú modloslužobníctvom! Ježiš Kristus hovorí, že ak budeme milovať Boha a konať jeho vôľu, tak Boh s Ježišom Kristom príde k nám a urobia si u nás svoj príbytok. A takto sa stanete deťmi Božími, súčasťou Kristovej pravej Cirkvi, ktorú brány pekelné nepremôžu. Čiže Všemohúci Boh ponúka iniciatívu – on príde k vám, keď bude počuť vaše volanie a uvidí vaše pokánie. Lebo Boh hovorí, že nebýva v kamenných chrámoch vystavaných rukami ľudí, ani sa mu neslúži rukami ľudí. Ale tam, kde sa zhromaždia dvaja alebo traja v Jeho Mene, je On medzi nimi (doma, v rodine, medzi priateľmi, atď). Čítajte Bibliu moji milí, konajte pokánie a keď sa budete modliť k Bohu a prosiť, cez Svätého Ducha dostanete porozumenie. Najprv čítajte Nový Zákon, až potom Starý. Čítajte a proste o zoslanie porozumenia cez Ducha Svätého, ktorý je prejavom Boha. Nenechajte sa zviesť falošnými prorokmi, ktorí hlásajú iné Evanjelium ako hlása Biblia. Prajem vám Božie požehnanie, milí bratia a sestry.

Pridajte komentár

*