Nadúva vás? Tieto štyri prírodné oleje vám to pomôžu vyriešiť


Print Friendly, PDF & Email

4 oleje, ktoré účinne pomáhajú prepláchnuť žalúdok, ak máme problémy s nadúvaním a plynatosťou

Podľa štatistík problémy s nadúvaním pravidelne zažíva každý desiaty Európan, dokonca aj v prípade, keď neskonzumoval žiadne výdatné jedlá (ako tomu býva napr. na Štedrý večer alebo na Veľkú noc).

Nadúvanie môže byť občas až také výrazné, že sa prejaví viditeľným vydutím brucha.

Plynatosť a nadúvanie väčšinou priamo súvisia s našimi stravovacími návykmi, čo znamená, že po vykonaní malých zmien v našej strave tieto problémy zvyčajne rýchlo pominú.

Ak sa však aj po vykonaní týchto zmien náš žalúdok nechce upokojiť, nemusíme hneď utekať k lekárovi či do lekárne (aspoň zatiaľ nie).

V tomto článku bližšie pojednáme o štyroch prirodzených prísadách – presnejšie, o štyroch esenciálnych olejoch, ktoré sa osvedčili ako účinná pomoc práve pri problémoch s plynatosťou a nadúvaním žalúdka.

V závere článku uvádzame ešte zoznam niekoľkých potravín, ktoré nám, ak ich zaradíte do našej stravy, takisto môžu pomôcť pri problémoch s nadúvaním a plynatosťou.

Potraviny, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie

Nadúvanie žalúdka a plynatosť môžu byť spôsobené viacerými potravinami či prísadami, ktoré sa v našej strave vyskytujú celkom bežne. Toto sú niektoré z nich:

Fazuľa a šošovica: Fazuľa a šošovica obsahujú skupinu sacharidov, ktoré nazývame oligosacharidy.

Aby naše telo mohlo oligosacharidy stráviť, musí ich najprv v črevách rozložiť za pomoci črevných baktérií. Pri tomto procese často dochádza k nadúvaniu či plynatosti.

Niektoré druhy ovocia a zeleniny: Niektoré druhy zeleniny ako je napr. ružičkový kel, kapusta, karfiol a mrkva majú pomerne vysoký obsah škrobu, ktorý tiež často spôsobuje nadúvanie.

Medzi ovocie s vysokým obsahom prirodzených cukrov patria najmä marhule a slivky, ktoré tiež môžu vyvolávať plynatosť a nadúvanie.

Mliečne výrobky: Laktóza (mliečny cukor) je ďalšou častou príčinou nadúvania a pocitu nepohodlia v črevách, najmä ak je náš organizmus na laktózu citlivý.

Inými slovami, je viac než isté, že ak máte laktozovú intoleranciu tak už o nej dávno viete.

Sladidlá: Fruktóza je prírodný cukor, ktorý sa pridáva do mnohých priemyselne spracovaných potravín. Veľké percento konzumentov má však problémy ju stráviť.

Okrem fruktózy sa ako sladidlo často používa sorbitol. Sorbitol je však umelé sladidlo a ako taký je nestráviteľný.

Fruktóza a sorbitol môžu byť tiež príčinou vážnych problémov s nadúvaním a preto by sme si mali začať uvedomovať ich prítomnosť a množstvo v jedlách, ktoré konzumujeme.

Rozumným odporúčaním je začať obmedzovať množstvo fruktózy a sorbitolu v našej každodennej strave.

Celozrnné obilniny: Potraviny vyrobené z celozrnných obilnín obsahujú more zdraviu prospešných živín a látok, avšak ich konzumácia môže občas viesť k problémom s nadúvaním a plynatosťou.

Celozrnné obilniny majú okrem iného veľký obsah vlákniny, ktorá je nestráviteľná. Ak vlákninu konzumujeme vo veľkých množstvách, môže sa to prejaviť nadúvaním, plynatosťou a dokonca aj zápchou.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

To je jeden z dôvodov, prečo nám odborníci na výživu neodporúčajú náhle, prudké zvýšenie množstva vlákniny v našej strave.

Z toho vyplýva, že najrozumnejšie je zvyšovať množstvo vlákniny v našej strave postupne, aby sa náš organizmus mohol tejto zmene prispôsobiť.

Dôležité je tiež dbať o dostatočný príjem tekutín – vláknina v našom tráviacom trakte by z neho mohla absorbovať viac vody čomu účinne zabránime práve dostatočným príjmom tekutín.

Oleje, ktoré pomáhajú zmierňovať nadúvanie a plynatosť

V krátkosti sme si povedali o niektorých potravinách, ktoré najčastejšie stoja za nadúvaním a zvýšeným hromadením plynov v našom tráviacom ústrojenstve.

Ďalej si ale povieme o niektorých druhoch olejov, ktoré sú nám účinnou a prirodzenou pomocou pri tráviacich ťažkostiach.

Štyri oleje, ktoré sú účinnou pomocou pri problémoch s plynatosťou a nadúvaním:

1. Harmančekový olej

Je známe, že harmančekový olej pomáha zmierňovať zápaly čriev a prináša úľavu pri bolestiach a kŕčoch v bruchu.

Harmanček tiež pomáha pri problémoch s hnačkou, pri chronickom pálení záhy, pri nechutenstve a nevoľnosti, pri kinetóze (morská nemoc) či pri zvracaní.

Harmančekový olej by si pre svoje účinky určite zaslúžil väčšiu pozornosť zo strany vedcov a lekárov.

Okrem vyššie opísaných účinkov ešte dodajme, že harmančekový olej pomáha nášmu organizmu zbaviť sa toxických látok.

2. Rascový olej

Rascový olej má povesť zázračného lieku, ktorý poskytuje účinnú úľavu pri kŕčoch v črevách a žalúdočných bolestiach.

Potenciálne tiež pomáha zmierňovať príznaky, ktoré zažívame pri syndróme dráždivého čreva (IBS) – zápcha, hnačka a nadúvanie. Rascový olej by však nemali užívať tehotné ženy.

Rascový olej je tiež možné aplikovať priamo na pleť. V tom prípade by sme sa však mali aspoň polhodinu po jeho aplikovaní vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.

3. Zázvorový olej

Podľa medicínskeho žurnálu Medical News Today medzi zdraviu prospešné účinky zázvoru patria: úľava od kinetózy (morskej nemoci) a od nevoľnosti, pomáha pri nechutenstve a tlmí bolesť.

Zázvor je tiež známy svojimi účinkami proti nadúvaniu, zmierňuje príznaky plynatosti a pocity nepohodlia v bruchu.

4. Mätový olej

Spomedzi štyroch olejov, ktoré sme uviedli v tomto článku, je práve mätový olej pri problémoch s plynatosťou a nadúvaním ako liek najúčinnejší.

Či už ho užívame v tekutej podobe, vo forme kapslí alebo ho priamo aplikujeme a natierame na pokožku, mätový olej pôsobí upokojujúco na svaly žalúdka a tiež poskytuje úľavu od žalúdočných bolestí a kŕčov.

Tiež sa osvedčil ako účinný pri zmierňovaní plynatosti.

Prinášame zoznam niektorých potravín, ktoré nám pri zaradení do stravy môžu pomôcť zbaviť sa problémov s nadúvaním a plynatosťou:

 • bobuľové ovocie
 • mandľové orechy
 • špenát
 • drvené ovsené vločky
 • arašidové maslo
 • kurkuma
 • strukoviny
 • kokosový olej
 • banány
 • brokolica
 • cesnak

Na záver spomeňme ešte osviežujúci nápoj pripravený z vody, zeleného čaju a citrónovej šťavy – nielenže pomáha zmierňovať nadúvanie a plynatosť, ale nám aj výdatne pomáha dodržiavať dostatočný pitný režim.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Definitiva

  Ak máte problém s nadúvaním, tak vám črevo dáva vedieť, že máte problém s kvalitou prijatej potravy, črevo ju nedokáže spracovať, reaguje zápalom, rokmi sa stav iba zhoršuje a môže vyústiť do silného zápalu, ktorý končí zjazvením črevného povrchu a črevo už nikdy v živote svoju funkciu neobnoví.
  Vylúčte zo stravy mlieko a mliečne výrobky, bielu múku, tuky a oleje, všetky druhy cukrov, všetky priemyselne spracované OTRAVINY. Mäso obmedziť na minimum, kým trvajú problémy s trávením, tak ho vylúčiť úplne.
  Základ stravy sú CELOZRNNÉ OBILNINY, zelenina listová a koreňová a strukoviny, málo ovocia. Táto strava umožní črevu obnovu buniek epitelu, obnovu funkcie trávenia. Môže to trvať mesiace až rok.

  Základ je dostatok VLÁKNINY, bez vlákniny črevo nikdy nebude fungovať.

  Hláška v článku o vláknine je blud. Aj pri Crohnovi, silnom zápale čreva, je nutné konzumovať vlákninu z obilovín a zeleniny.
  Lekári výživu na univerzite nemajú, oni sú produktom farmaceutických korporácií, sú predpisovači chemických liekov. Čiže od lekára nečakajte odbornú radu vo veci výživy, výnimkou je napr. Dr. Bukovský. Každý výživár zvierat tromfne lekára vo veci výživy.
  Výživa zvierat je podrobne spracovaná a funguje!!! Výživa ľudí je o extrémoch, od buka, do buka, znôška vedeckého redukcionizmu a lobistických záujmov, ktorá funguje na príncípe „myslím si“ a nie na princípe faktov, poznania prírody a človeka.

  Výživa človeka je o výrobe zisku korporácií pri minimálnych nákladoch, človek je len nástroj na výrobu zisku. Zdravý človek nepotrebuje ani gram priemyselne spracovaných potravín a chemických liekov. Ak si to uvedomíte, tak zistíte tú obrovskú mieru podlosti a sprisahania proti ľudstvu. Všetky choroby človeka má na svedomí nezdravá strava, aj genetické, aj infekčné, lebo organizmus prestáva fungovať!!!

  Existuje zdravá výživa, ktorá nikdy nesklame, je vedecky overená, zaručene budete dlho, zdravo a aktívne žiť, človek je programovaný na 90 -100 rokov aktívneho života a nie čakania na smrť s dennou konzumáciou tzv. liekov, bolesťami, slabosťou…
  Campbell, Čínska štúdia
  Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví.

Pridajte komentár

*