Sú geneticky modifikované (GMO) potraviny bezpečné na konzumáciu?
Ich zástancovia argumentujú tým, že tieto potraviny boli testované oveľa intenzívnejšie než iné bežné potraviny.
Ich odporcovia sú zasa presvedčení, že testovanie nebolo dostatočné na to, aby sa uspokojivo vylúčili možné zdravotné problémy.
Napriek tomu, že GMO potraviny sa v niektorých krajinách konzumujú už niekoľko rokov, doteraz sa nevykonával žiadny monitoring škodlivých účinkov.
Preto akékoľvek vyhlásenia o preukázaní ich neškodnosti sú nepodložené.
Hlavné obavy ohľadne geneticky modifikovaných plodín (GMO)
Prvé konkrétne regulačné predpisy pre testovanie bezpečnosti geneticky modifikovaných potravín boli presadené do legislatívy Európskej Únie v roku 1997 a následne prehodnotené v roku 2003.
Existujú 4 hlavné obavy o bezpečnosti GMO potravín:
- Genetické modifikácie samotné môžu spôsobiť, že rastlina sa stane toxická a tým nevhodná pre konzumáciu.
- Nové génové charakteristiky môžu spôsobovať alergie.
- V prípade použitia génov na odolnosť voči antibiotikám môžu nastať problémy vyvolávané chorobami odolnými voči liekom.
- Proces genetickej manipulácie môže mať nechcené vedľajšie účinky na rastlinu, čo následne ovplyvní bezpečnosť potraviny.
1. Toxicita
Keď je rastlina menená tým spôsobom, aby bola odolná voči škodlivému hmyzu (vlastnou produkciou pesticídu), alebo odolná proti prípravkom na burinu (herbicídom), potom je potrebné, aby v rámci svojho nového fungovania produkovala aj nové chemické látky.
V prípade, ak ľudia takéto látky predtým nekonzumovali, je nutné uskutočniť testy nezávadnosti.
Ako príklad by sa dala uviesť kukurica odolná voči hmyzu, ktorá začne sama produkovať pesticíd zabíjajúci škodlivý hmyz.
Konzumovať takúto kukuricu znamená prijímať do tela zároveň aj daný pesticíd.
Kým pri tradičnej postrekovanej kukurici sa postrek dal zmyť vodou, tak u GMO kukurice to už možné nie je. Je tomu tak preto, lebo daný pesticíd sa stal integrálnou súčasťou každej jej bunky.
Čiastočné testovanie toxicity sa síce vykonáva na zvieratách, to je ale schopné objaviť len akútne škodlivé účinky, no dlhodobé už nie.
Môže to byť podobné ako u pesticídu DDT, u ktorého sa závažné škodlivé účinky dostavili až s odstupom času.
2. Alergie
Nové zložky produkované GM plodinou môžu spôsobovať alergické reakcie.
Výskyt potravinových alergií je na vzostupe. Do značnej miery je to aj tým, že sa čoraz viac konzumujú potraviny obsahujúce rôzne nové zložky.
Ak by genetické zmeny prichádzali zo známych organizmov, ako napríklad z arašidov, pri ktorých vieme predvídať alergické reakcie, potom takéto predvídanie by teoreticky bolo možné.
U nových a doteraz neznámych zdrojov alergénov je predvídanie reakcií oveľa ťažšie.
Pri novom jedle zvyčajne trvá až 5-6 rokov, kým sa dokážu rozpoznať alergie naň. Pri GM potravinách sa jedná o desiatky až stovky nových zložiek, preto predvídanie, odhalenie a identifikovanie zdroja nových alergií sa takto stáva veľmi ťažké.
3. Neželané vedľajšie účinky
Genetické manipulácie nie sú presné techniky. Neexistuje žiadna kontrola nad tým, do ktorého miesta pôvodného génového reťazca rastliny budú vložené nové gény.
Je možné, že budú včlenené viaceré ich kópie alebo ich fragmenty, prípadne že budú vložené v opačnom poradí, čiže obrátene.
Je tu teda veľký potenciál pre nepredvídané dôsledky v prípade narušenia pôvodných génov, respektíve v prípade, ak nové gény nebudú správne fungovať.
To môže ďalej ovplyvniť chemické zloženie konečnej rastliny a následne potraviny z nej vyrobenej.
Až do súčasnosti testovanie GM potravín ignorovalo tento potenciál neželaných účinkov a nové techniky testovania, ktoré by zohľadnili aj uvedenú stránku, sú ešte stále iba vo vývoji.
4. Odolnosť baktérií voči antibiotikám
Gény rezistencie na antibiotiká sú bežne používané ako značkovacie gény v GM plodinách. Účelom indikácie je to, či daná modifikácia prebehla úspešne.
Proces genetickej manipulácie je málo efektívny a nový gén sa úspešne včlení len do malého počtu buniek.
Následne, keď je týmto spôsobom do genómu začlenený aj gén rezistencie na antibiotiká, nová plodina bude vyrastať aj v prostredí obsahujúcom antibiotiká.
Ak sa tieto gény pretransformujú do organizmov spôsobujúcich ochorenia (napríklad infekčných baktérii), potom liečba antibiotikami bude neúčinná.
Niektorí by tuto mohli namietať, že vertikálny (čiže medzidruhový) prenos génov nie je možný. V skutočnosti takýto prenos už bol vedecky dokázaný.
Išlo o prípad, keď sa z GM plodiny produkujúcej vlastný pesticíd preniesol daný gén do vnútročrevných baktérií.
Tie sú za normálnych okolností neškodné, avšak po ich kontaminácií cudzími génmi začali baktérie produkovať v organizme spomenutý toxín.
Podobný prípad môže nastať aj pri prenose génu rezistentnosti na antibiotioká.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Dajte mi 5 minút a vysvetlím vám, prečo sú geneticky modifikované potraviny nebezpečné
- 10 najbežnejších chýb vo výžive – stále robíte niektoré z nich?
- Čo sú geneticky modifikované organizmy? Vysvetlené v 1 minúte
- Americké úrady schválili geneticky modifikovanú sóju, ktorá produkuje bravčové proteíny
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
mohla by som prosím vedieť, odkiaľ sú čerpané informácie v článku „Zdravotné riziká geneticky modifikovaných potravín“?
Zdravím,
aj mňa by zaujímal zdroj, ktorý pri tomto článku nie je uvedený a do dnešného dňa ste ani pani Veve, ktorú zaujíma to isté, vôbec neodpovedali. Ďakujem.
Keď tam nie je uvedený iný zdroj, tak ide zrejme o autorský článok redakcie tejto stránky.
Osobne som za zákaz akejkolvek genovej manipulácie.Ľudstvo ešte nedorástlo na jeho bezpečné a zodpovedné využívanie.
Tak tu to máte:
https://www.youtube.com/watch?v=YWRu119QeEg
To si neviete dať do vyhľadávača už tak často už roky omieľanú tému a napísať do nej GMO potraviny?
Tá jedovatá mašinéria je už rozbehnutá a len ťažko ju teraz možno zastaviť.
Mali by sprísniť kontrolu potravín a liečiv z dovozu aj domácu a ešte lepšie zakázať ju dovážať a nie čakať kým budeme kapať od GMO.
Trolové celé vlády na to pochcípou jako my.Proč proti tomu nic nedělají?Když blb dostane korunu na hlavu, neřekne, že chcípe.Ale dopřeje to i těm co jsou pod ním.Taková je zákeřná civilizace genocidy.
Tento film semená smrti je s titulkami sk.
https://sietdobra.sk/semena-smrti-odhalenie-lzi-o-gmo/
GMO potraviny poškodzujú zdravie ako ich chemoterapia – horčičný plyn-YPERIT – bojová jedovatá látka z 1.svetovej vojny.
Rozdiel je len v tom,že yperit bojovú látku smrti chrlili na ľudí vojaci a na chemoterapiu si najali doktorov.
Ďalší diabolský objav GMO so zhubnými jedmi je ešte väčším zabijakom vymysleným samotným satanom diablom ako predošlý, aby psychopati čo ho vyrábajú ešte viac škodili ľudstvu.
Keď sa dovolí démonskej mašinérií tým zhubným programom pre celé ľudstvo i naďalej pokračovať, zničia tak všetko živé na celej obývanej planéte.
https://sietdobra.sk/semena-smrti-odhalenie-lzi-o-gmo/
Teraz som práve na http://www.mercola.com (pán MUDr. Mercola) prečítala aké jedy sú gmo a aké podvody sa robia pri ich označovaní. Napr. natural – je plné gmo.
80 percent vecí v USA čo sa predáva v supermarketoch obsahuje gmo.
Ak Europa podpíše TTIP s Amerikou tieto jedy aj my budeme papať (a ani nebudeme o tom vedieť).
Podstatou všeho v souvislosti s GMO je hamižnost, lakota. Samotná smlouva TTIP o které se skoro vůbec na základě politické objednávky USA a Bruselu nehovoří, sleduje pouze zisk. A ten, jak je známo skrze smlouvu TTIP bude podstatně vyšší pro aktéry této smlouvy.
Samozřejmě hovořit o důsledcích potravin GMO je skoro by se dalo říct předčasné, protože jedna, dvě generace je velmi málo na to, aby se mohlo zcela zodpovědně konstatovat – je to dobré…
Není tomu tak dávno, co byly zveřejněny fakta z oblasti vládnoucích „elit“, jakými je třeba i pan Sorozs, který je znám jako velký „lidumil“ skrze své sponzorské dary, které si vzápětí odečte při daňových přiznáních.
Tento pán a jemu podobní lidé na druhou stranu vynakládají milionové dotace pro výrobu přípravků, které budou v blízkém budoucnu regulovat „přemnoženou“ lidskou populaci násilnou metodou tj. postřiky, chemii v potravinách, věcech denní potřeby, které by měly být použity v blíže neurčených oblastech…
Tito představitelé „elit“ pravidelně operující pod hlavičkou Bilderbergu se touto regulační úlevou pro Zemi – netají!!!
Domnívám se proto, že naše poslání – tedy každého z nás, je velmi úzce spjato s našim svědomím a vírou. Konat dobro jsme každý zavázán ve svém svědomí a i ten největší lump, který se v našem životě objeví „nám mám něco sdělit“. A je na nás, do jaké míry a hloubky jsme se svým nitrem „kamarádi“, protože bez Jeho vědomí, nám nespadne z hlavy ani vlas.
A potraviny GMO patří též k vlastní úvaze. Projděte si sedm smrtelných hříchů – je tam mimo jiné i lenost…
Kolik z nás si dnes uvědomuje, jak prosté je zbavit se mikrovlnné trouby, udělat džem bez chemikálii, upéct chléb bez chemie, omezit obžerství atd.? To je cesta, která nám byla nabídnuta před mnoha staletími.
Konzum nás však vtahuje do svých chapadel a my jako ovce dobrovolně souhlasíme s „pokrokem“ díky němuž se rodí podstatně více dementních dětí, dětí s logopedickými vadami, protože s dětmi rodiče nemají čas hovořit a PC je nenahradí, nejsou schopny abstraktního myšlení atd.
Nepečeme, nevaříme, spěcháme abychom si koupili věci, které pro život nepotřebujeme a do prostoru zvaném dříve domov se chodíme pouze vyspat…
Stůl v kuchyni, kde po staletí se hovořilo v rodinném kruhu – osiřel…
Přeji všem hezký večer a odvahu zítřejší den prožít s vděčností
Jan
Jan
vertikalny prenos je normalna dedicnost z rodicov na potomstvo, tu ide o horizontalny prenos…
Ahojte,
Myslím si, že GMO skrývajú v sebe riziká, no taktiež že je to naša budúcnosť. väčšina ľudí vníma GMO potraviny ako niečo do čoho sú vstrekované nejaké chemické látky, tak ako je to zobrazené v titulnom obrázku tohto článku, to však nie je pravda.
Mali by sme hlavne odlišovať nekalé praktiky firiem ako Monsanto a spol. od samotného výskumu a potenciálu GMO. Tento vedný odbor je stále v plienkach, no nepochybne sa bude ďalej a rýchlo rozvíjať. Do výskumu genetickej modifikácie by sa mali viac zapojiť aj Európski vedci vrátane tých slovenských a vybudovať kontrolné mechanizmy sledovanie bezpečnosti tohto výskumu.
O GMO som si prečítal veľa materiálu a musím povedať, že väčšina názorov GMO odmieta pretože sa boja niečoho čomu nerozumejú – a to je prirodzené. Myslím že najskôr je potrebné pochopiť čo GMO je a až potom vyjadrovať svoje názory. Najobjektívnejší slovenský článok o GMO ktorý som našiel popisuje riziká GMO no aj ich výhody: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/su-geneticky-modifikovane-potraviny-nasa-buducnost-80
Ľudskou rečou je tam vysvetlený princíp GMO a názory zástancov aj odporcov GMO. Myslím že práve toto je správna cesta – pochopenie princípu a následná diskusia o pre aj proti GMO