Vyhubte rakovinu vysadením jedu z vašej stravy


Print Friendly, PDF & Email

Vyhubte rakovinu vysadením jedu z vašej stravy

Ešte pred sto rokmi nebývalo u ľudí zvykom konzumovať rafinované cukry denne. Bola to sladkosť, ktorú si mohli dovoliť len bohatí, pretože cukrová trstina bola náročná na pestovanie.

Za posledných sto rokov však čísla hovoriace o náraste obezity, srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a nespočetnom množstve ďalších chronických ochorení vyleteli do výšky.

Prírodná liečba osteoartritídy

Keď počas osídľovania Ameriky predstavili domorodí Američania prichádzajúcim Európanom cukor a tabak, priemerná dĺžka života bola pomerne krátka. Zdravotné dôsledky tabaku a cukru boli teda ľahko pochované v nespočetných životných výzvach, na ktoré skorí osadníci narážali.

Už v 20. rokoch 20. storočia výskum dokumentoval škody, ktoré cukor pácha v ľudskom tele. Do dnešného dňa je tabak považovaný za hlavnú príčinu predčasnej smrti.

Nanešťastie, zatiaľ čo Centrá kontroly a prevencie chorôb (CDC) tvrdia, že tabak je v USA hlavnou príčinou smrti, ktorej sa dá predchádzať, rovnako to platí aj o cukre.

Napriek tomu ľudia, ktorým by možno nikdy ani nenapadlo fajčiť, netušia, ako veľmi ohrozuje ich život množstvo cukru a škrobu, ktoré denne skonzumujú.

Z výživového hľadiska vaše telo rafinovaný cukor nepotrebuje. Potrebuje síce glukózu, ale tú si dokáže vyrobiť samo v pečeni procesom, ktorý nazývame glukoneogenéza.

Takže, ak by ste sa rozhodli už nikdy nezjesť žiadny cukrík, ani trochu cukru alebo škrobu, bez problémov by ste žili ďalej a pravdepodobne by ste boli oveľa zdravší.

Cukor podporuje rast rakovinových buniek

Nedávny výskum preukázal, že množstvo cukru, ktoré denne zjete, by ste si mali vo svojom jedálničku naozaj strážiť a kontrolovať. V roku 1926 nemecký biochemik Otto Warburg pozoroval, že rakovinové bunky fermentujú glukózu na kyselinu mliečnu, dokonca aj za neprítomnosti kyslíka (poznáme ako Warburgov efekt) a skonštatoval, že by to mohlo byť hlavnou príčinou vzniku rakoviny.

To bolo základom myšlienky, že rast nádorov môže byť pozastavený znížením príjmu energie, najmä cukru.

Vedci a výskumní pracovníci túto myšlienku po desaťročia odmietali a cukrovarnícky priemysel ich v tom podporoval. Warburg získal v roku 1931 Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za svoju prácu z oblasti bunkového dýchania a tvorby energie.

Jeho životnou misiou bolo nájsť liek proti rakovine. Konvenčná lekárska komunita však jeho objavy zaznávala, nakoľko ich považovala za zjednodušujúce a nezodpovedajúce genetickému modelu choroby, ktorý bol široko akceptovaný.

Nedávny výskum z Belgicka dokazuje, že medzi nadmernou stimuláciou glukózy a mutovanými proteínmi, ktoré sa často nachádzajú vo vnútri ľudských nádorových buniek, je úzke prepojenie – príliš veľa glukózy spôsobuje ich rýchlejší rast.

Výskum začal v roku 2008 za účelom lepšie pochopiť Warburgov efekt.

Rýchly rozklad glukózy v nádorových bunkách sa u normálnych, zdravých buniek nevyskytuje. Glukóza sa stáva hlavným zdrojom energie pre rakovinu. Výskumník Johan Thevelein, PhD., molekulárny biológ z Leuvenskej univerzity v Belgicku, komentoval v tlačových správach výsledky výskumu takto:

Náš výskum preukázal, ako nadmerná konzumácia cukru rakovinovými bunkami vedie k začarovanému kruhu neutíchajúcej stimulácie vývoja a rastu rakoviny. To dokazuje spojitosť medzi silou Warburgovho efektu a agresívnosťou nádoru.

Prepojenie medzi cukrom a rakovinou má rozsiahle dôsledky. Naše výsledky sú základom pre budúci výskum v tejto oblasti, ktorý sa už bude môcť vykonávať s oveľa presnejším a relevantnejším zameraním.

Bunková mutácia nezávisí len od spotreby cukru

Hneď však dodávajú, že síce je pravda, že prítomnosť pridaného cukru v strave môže urýchliť agresívny nárast rakovinových buniek, ich výskum nedokazuje, že vysoký podiel cukru je aj spúšťačom pôvodnej mutácie.

To znamená, že spomínaný výskum dokázal, že genetické mutácie zistené v rakovinových bunkách sú vlastne vedľajším účinkom spôsobeným mitochondriálnou dysfunkciou, nie však pôvodnou príčinou a nadmerná konzumácia cukru je jeden zo spúšťačov mitochondriálnej dysfunkcie.

Trošku viac si o tom povieme nižšie.

Je takmer isté, že v každej domácnosti, aute či na pracovisku sa nachádza množstvo chemikálií, ktoré môže spôsobiť bunkovú mutáciu alebo k nej prispieť.

Znečistený vzduch, výrobky osobnej hygieny, plasty a lieky mnohokrát obsahujú chemikálie s karcinogénnymi vlastnosťami, čo tiež zohráva nemalú rolu.

Mutácia bunky, ktorá denne dostáva cukor, môže vyústiť do rakoviny. Mutácia buniek zapríčinená konzumáciou cukru sa vyskytuje pri poškodení mitochondrií. Cukor však poskytuje výživu aj bunkám, ktoré zmutovali vystavovaním sa kontaminantom a je nevyhnutný pre ich rast a reprodukciu.

Takže váš príjem cukru sa stáva dôležitým faktorom, ktorý však môžete mať úplne pod kontrolou.

Za bežných okolností prijímame energiu z glukózy za pomoci oxidácie, ktorá si vyžaduje prítomnosť kyslíka.  Rakovinové bunky však na tvorbu energie využívajú proces fermentácie, a to aj za prítomnosti kyslíka.

To sa nazýva glykolýza a tento proces uvoľňuje menej energie, ale zároveň potrebuje menej energie a menej krokov na získanie energie z glukózy.

To znamená, že nádorové bunky dokážu získať energiu z molekúl glukózy aj za absencie kyslíka. Rýchle delenie rakovinových buniek si vyžaduje prítomnosť veľkého množstva cukru.

Prírodná liečba osteoartritídy

Warburg veril, že defekt v mitochondriách rakovinových buniek umožňuje bunkám využívať glykolýzu na urýchlenie ich rastu, čo by mohlo znamenať, že rakovina je metabolické ochorenie ovplyvniteľné vašou stravou.

Výskum podporuje názor, že rakovina je metabolické ochorenie

Tento rok v USA umrie na rakovinu zhruba 600 000 ľudí, pričom náklady na zdravotnú starostlivosť vyjdú na viac ako 125 miliárd dolárov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) udáva, že rakovina je druhá hlavná príčina smrti na celom svete, zodpovedná za takmer 8,8 mil. úmrtí v roku 2015.

Skúste si predstaviť, že by ročne umieralo také množstvo ľudí na chrípku alebo detskú obrnu. To by boli každodenné hlavné správy. Naozaj sme si tak zvykli na prítomnosť rakoviny, že sa nám zdá byť 1,6 mil. nových prípadov rakoviny ročne zanedbateľné číslo?

Bežná liečba rakoviny sa zameriava hlavne na chirurgiu, chemoterapiu a ožarovanie. Bohužiaľ, takáto liečba je často úspešná len v predĺžení života o pár mesiacov, nie však vo vyliečení choroby.

Vychádza z toho, že rakovina je genetický problém, nie ochorenie spúšťané a živené mitochondriálnou dysfunkciou. Z toho dôvodu sa výživové prepojenie zvyčajne prehliada.

Uvedená štúdia poukazuje na to, že len farmaceutická, chirurgická a radiačná liečba nádorov a ďalších rakovinových ochorení je nedostačujúca. Warburg predpokladal, že keď rakovinové bunky pripraví o zásoby jedla, ktoré nevyhnutne potrebujú na svoje prežitie, doslova ich vyhladuje na smrť.

Výskum tiež ukázal, že genetické mutácie nie sú spúšťačom rastu rakoviny, ale skôr vedľajším účinkom vyplývajúcim z defektného energetického metabolizmu v bunkových mitochondriách.

Takýto metabolizmus mení spôsob fungovania vašich buniek a podporuje rast buniek rakoviny.

Inými slovami – pokiaľ sú vaše mitochondrie zdravé, riziko rozvoja rakoviny je nízke. Thomas Seyfried, PhD., autor „Rakovina ako metabolické ochorenie: O vzniku, zvládaní a liečbe rakoviny“, získal počas svojej dlhej a slávnej kariéry množstvo ocenení a vyznamenaní za prácu na poznatkoch o tom, ako metabolizmus ovplyvňuje rakovinu.

Ako jeden z prvých aplikoval pri liečbe rakoviny nutričnú ketózu. Keď je vaše telo v ketóze, spaľuje tuk namiesto škrobov a uhľohydrátov.

Ak vaša strava obsahuje vysoký podiel tuku, nízky podiel uhľohydrátov a príjem proteínov je nízky alebo mierny, vaše telo na výrobu energie využíva primárne tuk.

Výskum univerzity v Ohio State poukazuje na skutočnosť, že atléti, ktorí prijímajú ketogenickú stravu, sa tešia výraznému zlepšeniu zdravia i výkonu.

Nutričná ketóza sa ukazuje byť sľubná aj pri liečbe neurologických ochorení ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba, cukrovka 2. typu a záchvaty, ktoré nereagujú na medikamentóznu liečbu.

Nedávny výskum v Belgicku potvrdil výsledky prác Warburga, Seyfrieda i ďalších a podporil hypotézu, že rakovina je metabolické ochorenie, a nie genetický problém.

Chemoterapia nemusí byť riešením

Tradičná liečba chemoterapiou môže zvýšiť riziko vzniku metastáz (šírenia rakovinových buniek v tele) a spustiť rast nádoru.

Chemoterapia sa niekedy odporúča pred chirurgickým zákrokom, aby pomohla nádor zmenšiť, a tým zvýšiť šancu, že napríklad žene nebudú musieť odstrániť celý prsník, ale bude stačiť odobrať jeho časť.

Nedávny výskum dokázal, že podávanie chemoterapie pred samotnou operáciou rakoviny prsníka môže podporiť metastázovanie ochorenia a rozšíriť sa tak do ďalších častí vášho tela.

To výrazne zvyšuje riziko úmrtia. Výskum zistil, že myšiam sa počet rakovinových buniek v krvi a pľúcach po liečbe chemoterapiou zdvojnásobil.

Výskumníci si všimli podobné výsledky u 20-tich pacientov, ktorých nádorové mikroprostredie sa po chemoterapii stalo priaznivejším pre metastázovanie.

Ďalšie výskumy u mužov s rakovinou prostaty preukázali, že chemoterapia poškodzuje DNA zdravých buniek, čo podporuje rast nádorov a pomáha rakovinovým bunkám odolávať liečbe.

Výskum sa naďalej zaoberá odhaľovaním účinkov chemoterapie na ľudské telo a jej ničivým dopadom na zdravé bunky. Už v roku 2004 vedci konštatovali, že „chemoterapia k prežitiu rakoviny v tele nepatrne prispieva”.

Vyhnite sa cukru

Cukor je primárny faktor rozvoja veľkého počtu rôznych zdravotných problémov a chronických ochorení. Prispieva k viacerým hlavným príčinám úmrtí v USA, ako sú:

  • srdcové ochorenia
  • vysoký krvný tlak
  • ateroskleróza
  • rakovina
  • mŕtvica
  • cukrovka
  • chronické ochorenia pečene
  • Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Pokiaľ ich konzumujete vo veľkom množstve, škodlivé sú všetky formy cukru. Ale zo všetkých foriem sa ako najškodlivejšia javí spracovaná fruktóza, najbežnejší cukor v spracovaných potravinách. Výrobcovia využívajú návykové vlastnosti cukru na riadenie predaja a kukuričný sirup s vysokým podielom fruktózy (HFCS) im pomáha dosiahnuť svoj cieľ za nízku cenu.

Hoci chutí ako cukor, HFCS dodá vášmu telu väčšiu dávku cukru. Doktorka Yulia Johnson, rodinná lekárka na Iowskej klinike, sa vyjadrila k používaniu HFCS nasledovne:

Vaše telo spracováva kukuričný sirup s vysokým podielom fruktózy inak ako obyčajný cukor. Zaťaží najmä pečeň, ktorá nie je schopná pracovať tak rýchlo, ako rýchlo sa kukuričný sirup rozkladá.

Preto hladina cukru v krvi vystúpi oveľa rýchlejšie. Ten sa potom ukladá ako tuk a tak dochádza oveľa rýchlejšie k obezite a rozvoju ďalších ochorení, ako je napríklad cukrovka.

Pokiaľ chcete žiť zdravo a znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť aj riziko vzniku rakoviny, vyhnite sa rafinovaným cukrom, prípadne ich zo svojho jedálnička úplne vypustite.

Aby ste zlepšili svoje zdravie a znížili riziko vzniku chronických ochorení, jedzte zdravé (ideálne organické) potraviny, dodržiavajte vysoko-tukovú, nízko-sacharidovú diétu, primerane bohatú na bielkoviny, ako je to opísané v knihe „Tuk ako palivo“ a nezabudnite jesť s mierou a občas sa postiť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. terezkaterka

    Väčšina vedcov sú hlupáci. Celé desaťročia skúmajú rakovinu a sú stále na začiatku. Škoda peňazí. Mali by ich dať chudobným na svete, ktorý hladujú.

  2. Mozno mate pravdu,ale cukor v malom mnozstve a cigarety ,tak 15 denne ,moj otecko cely zivot pouzivali a dozili sa v zdravy 81rokov. Pekne nie ? Nech im Boh da vecne odpocinutie.

Pridajte komentár

*