Alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny rovnako ako cukor


Print Friendly, PDF & Email

Alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny rovnako ako cukor

Takmer tretina Američanov je obéznych a ročné výdaje na liečbu predstavujú $147 miliárd.

Podľa CDC (americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) počas celého roka 2014 na celom území USA obezita neklesla pod 20%.

Tieto čísla sa výrazne líšia od hodnôt, ktoré CDC uviedlo za rok 1990. Vtedy v žiadnom štáte USA obezita nepresahovala hranicu 15%.

Nárast obezity sa pripisuje rôznym faktorom – od zvýšeného príjmu energie, ktorý vaše telo nepotrebuje, nedostatku pohybu až po konzumovanie nesprávnych druhov potravín.

Ľudské telo nespaľuje sacharidy účinne a často sa stáva, že už po pár hodinách sa cítime ešte hladnejší. Alkohol je tiež sacharid. Štúdie prinášajú rozporuplné výsledky – odporúča sa pohár vína k večeri, ale aj úplná abstinencia.

Niektoré nezrovnalosti môžu súvisieť s množstvom alkoholu, ktoré účastníci požili počas priebehu jednotlivých štúdií. Výsledky najnovšej štúdie hovoria, že alkohol súvisí s rozvojom až siedmich druhov rakoviny.

Riziko vzniku rakoviny stúpa s konzumáciou alkoholu

Časopis Addiction publikoval výskum, ktorý poskytol významné dôkazy o tom, že alkohol sa bežne spája s rakovinou konečníka, pečene, hrubého čreva, pažeráka, orofaryngu (časti hltana v ústach), hrtana a u žien aj prsníka.

Epidemiologická štúdia naznačuje, že alkohol prispieva k 5,8% úmrtí na rakovinu na celom svete. Výskum nezistil biologickú príčinnú súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a vznikom rakoviny pri týchto 7 orgánoch, výskumníci to však cítili nasledovne:

„Vydedukovať, že príčinou je alkohol, sa dá bez toho, aby sa potvrdili špecifické biologické mechanizmy, ktorými alkohol zvyšuje výskyt každého typu rakoviny.“

Percento celkových úmrtí súvisiacich s alkoholom a rakovinou sa za posledných 12 rokov zvýšilo o 62%, z 3,6 % v roku 2003 na 5,8% v roku 2015.

Takýto nárast môže byť aj výsledkom rôznych ďalších faktorov ovplyvňujúcich životy ľudí, u ktorých vznik rakoviny zapríčinilo požívanie alkoholu. Takýmto faktorom môže byť nevhodná strava, nedostatok cvičenia či zlá kvalita spánku.

Aby sa zistila príčinná súvislosť medzi pitím alkoholu a vznikom rakoviny, museli by byť účastníci výskumu randomizovane rozdelení do dvoch skupín.

Počas celého života účastníkov štúdie by jedna skupina pila alkohol a druhá skupina by abstinovala. Namiesto takéhoto rozdelenia výskumníci skúmali obrovské množstvo epidemiologických údajov, ktoré úzko súvisia s požívaním alkoholu a vznikom rakoviny.

Ďalšia štúdia dokonca našla spojitosť aj medzi miernym požívaním alkoholu a vznikom spomínaných druhov rakoviny. Výskumníci sledovali takmer 136 000 prípadov mužov a žien po dobu viac ako 30 rokov.

Zistili, že u fajčiarov (aj tých, ktorí fajčiť prestali) bol výskyt rakoviny súvisiacej s pitím alkoholu vyšší ako u ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

Táto štúdia potvrdila, že fajčenie výrazne prispieva k rozvoju typov rakoviny, ktoré súvisia s konzumáciou alkoholu.

Opakovaný výskyt rakoviny prsníka spájaný s konzumáciou alkoholu

Americká onkologická spoločnosť upozorňuje, že aj zopár alkoholických nápojov týždenne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Riziko je vyššie u žien, ktoré majú nízku hladinu folátu.

Iný výskum spája opakovaný výskyt rakoviny prsníka s požívaním alkoholu.

Obe tieto súvislosti vyplývajú zo schopnosti alkoholu zvyšovať hladinu estrogénu. Alkohol má vplyv aj na mužské hormóny.

Chronické požívanie alkoholu sa u mužov spája so zlyhaním funkcie semenníkov a neplodnosťou. Ženské príznaky u mužov naznačujú, že v alkohole môžu byť obsiahnuté aj biologicky aktívne fytoestrogény.

Fytoestrogény sa vyskytujú v niektorých rastlinách ako sója, ľanové semienka, pšenica, šošovica a sezamové semienka.

Svojím zložením tieto fytoestrogény pripomínajú estrogén, ktorý produkuje ľudské telo, a voľne sa viažu na estrogénové receptory.

Hoci štúdie z oblasti Ázie spájajú konzumáciu sójových produktov so zníženým výskytom rakoviny prsníka, v USA sa tieto výsledky nepotvrdili. Rozdiel môže spočívať v odlišných druhoch a množstve konzumovaných rastlinných produktov s obsahom fytoestrogénu.

Zvýšená hladina estrogénu v tele sa spája aj so zvýšenou rýchlosťou rastu buniek, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri vzniku a progrese rakoviny prostaty a niektorých druhoch rakoviny prsníka.

Každý z týchto účinkov bol pozorovaný u ľudí, ktorí pijú alkohol v malej miere. To znamená, že ani pitie alkoholu v malom množstve nevylučuje vznik rakoviny prsníka u žien a rakoviny prostaty u mužov.

Predbežné zistenia z týchto štúdií naznačujú, že ak vám diagnostikovali rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty (a najmä ak máte nadváhu alebo ste po menopauze), bolo by vhodné zredukovať alebo eliminovať príjem alkoholu.

Rakovina hrubého čreva postihuje čoraz viac ľudí do 50 rokov

Aj rakovina hrubého čreva sa spája s požívaním alkoholu. Štúdia publikovaná v časopise Cancer zistila, že každý siedmy človek, ktorému diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, mal menej ako 50 rokov.

Stop Candida

Podľa súčasných odporúčaní by sa mal začať robiť skríning rakoviny hrubého čreva u ľudí, ktorí dovŕšili 50 rokov.

Lekári u mladších ľudí rakovinu hrubého čreva zvyčajne odhalia až po tom, čo sa u nich prejavia symptómy ochorenia ako nepriechodnosť čriev, krv v stolici a anémia.

Výskum jasne potvrdil súvislosť medzi rakovinou hrubého čreva a konzumáciou alkoholu. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v roku 1988 označila alkohol za karcinogén skupiny 1.

Karcinogény skupiny 1 sú podľa IARC najrizikovejšou kategóriou, pretože ide o dokázanú karcinogenitu.

To je jasný dôkaz, že alkohol naozaj spôsobuje rakovinu. Štúdia z roku 2011 zistila, že 4% prípadov rakoviny v Spojenom kráľovstve môžu byť pripísané konzumácii alkoholu.

V prípadoch, ktoré sa spájali s požívaním alkoholu, bola najpočetnejšie zastúpená rakovina kolorekta.

Štúdia publikovaná v roku 2004 v časopise Nutrition and Cancer zistila, že riziko vzniku rakoviny hrubého čreva sa u účastníkov, ktorí pili 1 a viac alkoholických nápojov denne, zvýšilo o 70%.

Druh alkoholu nezohrával úlohu. Inými slovami, nezáležalo na tom, či účastníci konzumovali pivo, víno alebo tvrdý alkohol – zvýšené riziko bolo rovnaké.

Ďalšia štúdia sledovala pacientov, u ktorých sa v minulosti vyskytol špecifický druh kolorektálneho polypu s názvom adenóm.

Výskumníci zistili, že príjem alkoholu výrazne zvyšuje riziko vzniku ďalšieho kolorektálneho adenómu, čím sa zvyšuje aj riziko vzniku kolorektálneho karcinómu.

Riziko vzniká v ústach

K vývinu rakoviny spojenej s užívaním alkoholu výrazne prispieva vplyv acetaldehydu na našu DNA.

Acetaldehyd je metabolitom oxidácie alkoholu, ktorý poškodzuje DNA a bráni telu, aby dalo toto poškodenie do poriadku. Najčastejšie úzko súvisí  s rakovinou v hltane, hrtane, pažeráku, ústach a pečeni.

Alkohol sa štiepi v pečeni, pričom vzniká acetaldehyd. Táto látka spôsobuje rýchlejší rast pečeňových buniek a niekedy vedie k ich genetickej mutácii.

Tento proces môže viesť k vzniku rakoviny pečene. Alkohol môžu štiepiť aj baktérie, ktoré žijú v ústach a črevách.

To zvyšuje množstvo acetaldehydu, ktorému sú vystavené vaše ústa, hltan, hrtan a pažerák, zvyšuje sa poškodenie bunkovej DNA a riziko vzniku rakoviny úst.

Ďalšími zdrojmi acetaldehydu sú tabak a dochucovadlá. Zistilo sa, že jeho významným priamym zdrojom je alkohol.

Výskumníci v snahe znížiť riziko vzniku rakoviny vyzývajú, aby sa urobili opatrenia v oblasti verejného zdravia a znížil sa obsah acetaldehydu v alkohole.

Cukor prispieva k vzniku ochorení v najvyššej miere

Alkohol je sacharid a vaše telo ho premieňa na cukor. Zvyšuje tak riziko vysokej hladiny cukru v krvi a inzulínovej rezistencie.

Keďže nemá žiadnu nutričnú hodnotu, môžeme ho chápať ako prázdne kalórie. Prázdne kalórie sú problémom, ktorý prispieva k rozmachu obezity po celom svete.

Alkohol je jedna z potravín bohatých na sacharidy, ktorá zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny tým, že vás vystavuje acetaldehydu a zároveň zvyšuje riziko vzniku obezity.

Štúdia z výskumného ústavu Credit Suisse z roku 2013  s názvom Sugar: Consumption at a Crossroads zistila, že 40% celkových výdajov amerického zdravotníctva ide na liečbu ochorení, ktoré vznikajú z dôvodu nadmernej konzumácie cukru.

Nedávny výskum potvrdil spojitosť medzi rakovinou u dospelých nad 30 rokov a vysokým BMI (nadváhou až obezitou).

25% prípadov ochorení na rakovinu z roku 2012 je priamo zapríčinených zvyšovaniu/zvýšeniu BMI od roku 1992.

Metabolizmus cukrov aj rakovinové bunky potrebujú anaeróbne prostredie. Veľa druhov rakoviny nedokáže bez cukru produkovať dostatok energie na to, aby prežili. Keď znížite príjem sacharidov (okrem vlákniny), rakovinové bunky doslova vyhladujete na smrť.

1 plechovka piva obsahuje až 13 g sacharidov, 1 pohár vína (150 ml) má 4 g a 1 koktejl (150 ml) má 10 g sacharidov.

Ako vidno v uvedených príkladoch, už jeden pohár alkoholu denne dokáže výrazne zvýšiť príjem cukrov a nedodať telu žiadne živiny. Týmto spôsobom prispieva k vzniku obezity, inzulínovej rezistencie a rakoviny.

Nutričná ketóza pri liečbe rakoviny

Aj napriek tomu, že sa bežne uvádza opak, nukleárne genetické defekty nespôsobujú rakovinu. Najskôr dochádza k poškodeniu mitochondrií, čo má neskôr za následok spustenie nukleárnych genetických mutácií.

Nutričná ketóza, ktorá si vyžaduje stravu s vysokým obsahom vysoko kvalitných zdravých tukov a výrazne obmedzuje prísun čistých sacharidov, podporuje správnu funkciu mitochondrií.

Zdravé mitochondrie účinne spaľujú tuk, pretože je oveľa vhodnejším palivom ako cukor. Pomocou nutričnej ketózy dokážete predchádzať väčšine druhov rakoviny, prípadne ich aj liečiť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Už aj tú maličkú radosť zo štamprlíčka nám chcú zobrať.

Pridajte komentár

*