Panika v potravinárskom priemysle: Drobný spektrometer vie povedať, čo obsahuje vaše jedlo


Print Friendly, PDF & Email

Panika v potravinárskom priemysle: Drobný spektrometer vie povedať, čo obsahuje vaše jedlo

Nový výrobok na trhu má potenciál priniesť revolúciu v spôsobe, akým nakupujeme potraviny a tiež môže mať nesmierny dopad na potravinársky priemysel.

Zariadenie, vyvinuté jedným izraelským startupom, je miniatúrny ručný skener, ktorý dokáže okamžite stanoviť chemické zloženie látok, ako sú potraviny, nápoje a iné veci.

Spomínaná technológia sa nazýva blízka infračervená spektrometria.

Zariadenie, ktoré dostalo názov SCiO, využíva na posúdenie chemického zloženia látky optický senzor. Zariadenie potom odošle údaje do smartfónu užívateľa.

Spoluzakladateľ spoločnosti, Dror Sharon, hovorí, že zariadenie je „prvý molekulárny senzor, ktorý sa vám vojde do dlane“.

Veľa potenciálnych využití

Pre priemerného človeka či užívateľa má SCiO veľa praktických využití. Zariadenie vie užívateľovi napríklad povedať, či je nejaký kus ovocia alebo zeleniny zrelý alebo nie, a to len na základe stanovenia jeho obsahu cukru.

Zo stránky Phys.Org.com:

SCiO, ktorý je v predaji od minulého mesiaca, nepotrebuje fyzický kontakt s testovanou substanciou, lebo pri takzvanej blízkej infračervenej spektroskopii využíva svetelný lúč.

Každá molekula reaguje so svetlom a vytvára jedinečný optický podpis, ktorý dokáže odhaliť chemické vlastnosti objektu, ako sú vlhkosť, tuk alebo obsah cukru.

Technológia zatiaľ nie je schopná presne posúdiť zložitejšie potraviny či látky – ako príklad sa uvádzajú lasagne, ktoré majú na presné čítanie priveľa ingrediencií – spoločnosť však tvrdí, že podporná databáza, ktorú vyvíja, pomôže potenciál technológie ďalej rozvíjať .

Aj pri svojich súčasných obmedzeniach by SCiO mohlo mať veľa iných využití, než len povedať užívateľovi, či je jablko dosť zrelé, aby sa dalo jesť. Prekvapujúco rozumná je aj cena.

SCiO sa momentálne predáva za 250 dolárov. Cez crowdfundingovú stránku Kickstarter, ktorú startup úspešne využil na vývoj a uvedenie produktu, si už zariadenie objednalo viac ako 13 000 zákazníkov.

Stop Candida

Ďalšie využitia ručného spektrometra

K ďalším potenciálnym využitiam SCiO patrí testovanie liekov, alebo zisťovanie, či „ten kabát je z pravej kože“.

Veľmi praktickým využitím, ktoré človeku príde na um, by bolo testovanie potravinových doplnkov, či naozaj obsahujú látky, uvádzané na obale.

Po nedávnych správach, že prekvapujúce percento doplnkov na trhu obsahuje len veľmi málo – ak vôbec  nejaké – uvedených aktívnych prísad, by to mohla byť naozaj veľmi užitočná technológia.

Využiť by sa dala aj na zistenie, či naozaj kupujete hovädzie a nie konské mäso, alebo či vaša objednávka kuracieho kung-pao obsahuje skutočne kuracinu a nie nejaké nešťastné zblúdilé zviera.

Táto technológia sa pravdepodobne stane veľmi obľúbenou a mohla by výrobcov potravín a ďalších donútiť k úprave svojho konania.

Až doteraz neexistoval takmer žiadny spôsob stanovenia čistoty či kvality mnohých výrobkov predávaných na tržnici. Toto zariadenie by mohlo úplne zmeniť pravidlá hry.

Potenciál na nelegálne využitia, ale aj na presadzovanie zákona

Táto technológia by sa bohužiaľ mohla stať populárnou aj na čiernom trhu dílerov a užívateľov drog.

Ak dokáže overiť kvalitu či čistotu látok, ako sú marihuana či kokaín, bude veľmi príťažlivá pre príležitostných užívateľov a tiež veľkonákupcov drog pre distribúciu.

Keďže však zariadenie výsledky skenov očividne automaticky prenáša do kolektívnej databázy na internete (teda v dosahu polície), budú drogoví díleri a užívatelia musieť zachovávať istú opatrnosť, alebo nájsť spôsob, ako údaje pred inými skryť.

Na druhej strane, technológia by mohla byť pre úrady na presadzovanie zákona doslova požehnaním.

Jej schopnosť okamžite priamo na mieste testovať látky by šetrila čas a peniaze, a tiež zabezpečila, že nikoho neuväznia ani nezadržia za niečo, čo ako zakázaná droga síce vyzerá, ale ňou nie je.

Liečba osteoporózy

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jožinko Náš

  Zverejnite prosím, kde sa taký skener dá kúpiť. Ďakujem.

  • Skúste si obchody vyhľadať napríklad pomocou Google použitím kľúčových slov: „scio scanner buy“

 2. To by bola bomba, ak by to bolo dostupné a za nie veľký peniaz.

 3. Dá sa vôbec ten prístroj kúpiť? Pozrel som si zdrojový link, ten je 4 roky starý. Viem si predstaviť, že akákolvek lobby či už bigpharma, potravinová … urobí čokolvek, aby sa to zariadenie nikdy neobjavilo volne na trhu.

 4. Ondrejovičová Daniela

  Našla som to za 950 dolárov a 99 dolárov poštovné.

  • Kedysi pred pár rokmi to predávali na Amazone za 250 dolárov. Možno medzičasom ten produkt ešte zdokonalili a preto zdvihli cenu. Nevieme presne, prečo je to až toľko. Skúste pohľadať, či to za pôvodnú alebo nižšiu cenu nepredáva aj niekto iný.

   • Kickstarter:
    SCiO: Your Sixth Sense. A Pocket Molecular Sensor For All ! is the subject of an intellectual property dispute and is currently unavailable.

    • No vidíte a už je to tu… Potravinárska lobby zrejme zatlačila, aby ten prístroj zmietla z povrchu zemského.

Pridajte komentár

*