(Cassie B., Natural News) Počet prípadov demencie na celom svete dlhodobo rastie. Najnovší výskum naznačuje prekvapujúce zistenie: nutričné nedostatky, najmä vitamínov D a B12, zrejme urýchľujú kognitívny útlm.
Napriek rastúcemu počtu dôkazov, mainstreamová medicína stále len príliš pomaly prijíma prirodzené preventívne stratégie, ako je cielená suplementácia živín.
Štúdie dnes ukazujú, že nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko demencie o 32 až 40%, pričom aj „normálne“ hladiny vitamínu B12 môžu stále zanechávať mozog zraniteľný. Prečo je tomu tak, vysvetľujeme nižšie v článku.
Pre tých, ktorí sa snažia chrániť svoje kognitívne zdravie, riešenie môže byť jednoduchšie ako si väčšina ľudí uvedomuje.
Kríza demencie a nedostatok vitamínov
Demencia postihuje 55 miliónov ľudí na celom svete a predpokladá sa, že do roku 2050 sa ich počet strojnásobí. Konvenčné prístupy sa stále zameriavajú skôr na farmaceutické intervencie než na prevenciu.
Výskum Oxfordskej univerzity, Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) a metaanalýzy publikované v odbornom časopise BMC Neurology a Alzheimer’s & Dementia zdôrazňujú rovnakú tému: nedostatok kľúčových vitamínov potichu podkopáva zdravie mozgu.
Samotný nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko demencie o 32%, pričom závažný nedostatok (hladiny v krvi menšie ako 10 ng/ml) ho zvyšuje takmer o 50%.
Vedci z UCSF medzitým zistili, že aj „normálne“ hladiny vitamínu B12 – podľa aktuálnych definícii – nemusia chrániť pred spomalením kognitívnych funkcií a poškodením bielej mozgovej hmoty, čo sú skoré príznaky demencie.
Prečo je vitamín D dôležitý pre mozog
Úloha vitamínu D siaha ďaleko za hranice zdravia kostí. Reguluje homeostázu (rovnováhu) vápnika, ktorá je kľúčová pre tvorbu pamäte, a pôsobí ako neuroprotektívny antioxidant, ktorý bojuje proti odumieraniu neurónov vyvolaného glutamátom.
Metaanalýza v časopise BMC Neurology v roku 2025 potvrdila, že udržiavanie dostatočných hladín vitamínu D môže znížiť riziko demencie o tretinu.
Napriek tomu 29% dospelých má stále nedostatok vitamínu D. Tento deficit odborníci pripisujú nedostatočnému príjmu vitamínu D z potravy a obmedzenému vystaveniu sa slnečnému žiareniu.
„Vitamín D podporuje funkciu neurotransmiterov v mozgu,“ vysvetľuje Dr. Peter Gliebus, neurológ z Marcus Neuroscience Institute. „Neurotransmitery sú životne dôležité chemikálie, ktoré uľahčujú komunikáciu medzi nervovými bunkami.“
Napriek tomu odporúčania medicíny hlavného prúdu sú neadekvátne.
Zatiaľ čo dospelým sa odporúča 600 až 800 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu D denne, poprední výskumníci odporúčajú až 5 000 IU vo forme vitamínu D3 (cholekalciferol) spolu so zdravými tukmi pre dosiahnutie optimálnych hladín (≥50 ng/ml v krvi).
Vitamín B12: Prečo „normálne“ hladiny nestačia
Konvenčná medicína definuje hraničnú hodnotu pre nedostatok vitamínu B12 na úrovni 148 pmol/l.
Avšak štúdia UCSF s 231 staršími dospelými odhalila kognitívne spomalenie a mozgové lézie aj u tých, ktorí mali priemernú hodnotu 414,8 pmol/l – čo je výrazne nad prahovou hodnotou.
„Prehodnotenie definície nedostatku vitamínu B12 s cieľom zahrnúť funkčné biomarkery by mohlo viesť k skoršej intervencii a prevencii kognitívneho poklesu,“ tvrdí Dr. Ari J. Green z UCSF.
Spoluautorka štúdie, Alexandra Beaudry-Richard, varuje, že „prejavy nízkej hladiny vitamínu B12 môžu postihovať oveľa väčšiu časť populácie, než si uvedomujeme.“
Problémom môže byť aj narušená absorpcia vitamínu B12 v črevách, ktorú spôsobujú lieky ako metformín (na vysoký krvný tlak vyvolaný cukrovkou) a antacidá na potláčanie žalúdočnej kyseliny. Ďalšími príčinami sú črevné ochorenia (Cronova choroba, ulcerózna kolitída, syndróm dráždivého čreva, celiakia), alkohol a vyšší vek.
V uvedených prípadoch je nutné užívať vitamín B12 vo forme doplnkov stravy vo vyšších dávkach.
Prevencia a liečba prostredníctvom výživy
Ponaučenie je jasné: proaktívne nutričné stratégie môžu byť prelomové. Zatiaľ čo skeptici varujú, že korelácia sa nerovná kauzalite, váhu dôkazov je ťažké ignorovať.
V prípade vitamínu D by sa ľudia mali snažiť o hladinu v krvi 50 a viac ng/ml prostredníctvom doplnkov D3 (5 000 IU/deň) a zdravých tukov.
V prípade vitamínu B12 by sa mala zvážiť suplementácia, aj keď sú hladiny „normálne“, najmä po 50. roku života.
Keďže demencia môže ochromiť systémy zdravotnej starostlivosti na celom svete, je naliehavé predefinovať nutričné štandardy. Veda hovorí jasne: vitamíny D a B12 nie sú len možnosťou, ale nevyhnutným pancierom proti kognitívnemu poklesu.
Jednotlivci musia prevziať zodpovednosť za zdravie svojho mozgu a využiť prírodné riešenia, ktoré konvenčná medicína zatiaľ plne nevyužíva. Sila predchádzať demencii nemusí spočívať vo farmaceutických liekoch, ale vo vitamínoch, ktoré sme desaťročia podceňovali.
Autor: Cassie B., Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Ovplyvniteľné faktory, ktoré zvyšujú riziko demencie a čo robiť pri jej prevencii
- 8 najhorších chorôb, ktoré vám hrozia z nedostatku vitamínu B12
- Vedci hlavného prúdu konečne pripúšťajú, že dobrá strava dokáže vyliečiť demenciu
- 9 vecí, ktoré musíte urobiť dnes, aby ste sa vyhli demencii a Alzheimerovej chorobe neskôr
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A alkohol? A kde je 1. maj? Ojebávate!
Už si naliaty?
https://celostnivzdelavani.cz/alkohol-al-kuhl
Čo má alkohol spoločné s prvým májom?
Myslím že kedysi sa v tomto čase chlastalo, hulákalo a stavalo máje. Dnes zatím nejak ticho. Zajtra tam ten máj asi fakt nebude.
Nie, to keď sa čakalo v bočných uličkách na 1. mája, kedy sa pohnete do hlavného sprievodu, tak počas toho čakania sa v blízkych samoobsluhách a bufetoch kúpil chlast a chlastalo sa.