Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

U nás najpoužívanejší olej na varenie obsahuje aj najviac karcinogénov


Pri varení s kanolou sa uvoľňuje viac toxických chemických látok vyvolávajúcich rakovinu, než pri ktoromkoľvek inom druhu oleja

Zdrojom olivového oleja sú olivy, arašidového oleja podzemnica olejná, slnečnicového oleja semená slnečnice, kokosového oleja kokosové orechy, no a zdrojom repkového oleja sú semená repky.

Na Slovensku a v Čechách ide o jeden z najrozšírenejších a najčastejšie používaných olejov na varenie. Napriek tomu existuje niekoľko dobrých dôvodov na to, aby ste sa repkovému oleju vyhýbali.

Zbohom vysoký krvný tlak

Nanešťastie, šikovnému marketingu a presvedčivým reklamným kampaniam sa podarilo úspešne presvedčiť milióny ľudí, že keď ide o varenie, repkový olej je vlastne zdravou voľbou.

Používa sa aj v mnohých potravinách a najmä vo veciach, ako sú margaríny či spracované potraviny.

Tu nasledujú dôvody, prečo by ste sa repkovému oleju mali radšej vyhýbať:

1. Insekticídy sú zlé pre vaše zdravie

Dobre, viem, čo si zrejme myslíte: svoje plodiny postrekujú pesticídmi poľnohospodári na celom svete, čo je teda na tom, keď postrekujú aj svoje polia s repkou?

Nuž, v prvom rade vám radím, aby ste sa držali čo najďalej od akýchkoľvek postrekovaných potravín. K tomu však teraz ale nesmerujem.

V skutočnosti hovorím to, že pozoruhodne dobrým pesticídom je aj samotný repkový olej. Je vlastne hlavnou ingredienciou mnohých „nechemických“ pesticídov.

2. Takmer všetok repkový olej sa vyrába z geneticky upravených plodín

Geneticky upravené potraviny sú dnes rovnako kontroverzné, ako vždy boli. Súčasná genetická modifikácia umožnila poľnohospodárom dosahovať podstatne vyššie úrody než kedykoľvek predtým.

Keď vezmeme do úvahy, že svetová populácia z roka na rok rastie, mnohí sú presvedčení, že modifikované plodiny nám pomôžu vyhnúť sa možnému nedostatku potravy v v budúcnosti. To je však opäť sporné.

Tak či onak, tým všetkým sa teraz zaoberať nebudem, no poviem toľko, že robím všetko, čo je v mojich silách, aby som sa vyhol konzumácii geneticky upravených potravín.

Pre mňa je to jeden z dôvodov na vyhýbanie sa repkovému oleju. Napokon, viac ako 90 % všetkého repkového oleja sa vyrába z geneticky vytvorených plodín.

Používal by som teda repkový olej vyrobený z tých 10 % plodín, ktoré modifikované neboli? Určite nie, to však vysvetlím trochu neskôr, keď sa prizrieme tretiemu dôvodu, prečo je najlepšie sa tomuto oleju vyhnúť.

3. Predávaný repkový olej je hydrogenovaný olej

Všetky oleje na varenie, ktoré nie sú „lisované za studena“ alebo „extra panenské“, sú rafinované. K tomuto procesu typicky patrí odglejovanie, bielenie a dezodorizácia.

Patria k nemu aj vysoké teploty a použitie niektorých dosť nepríjemných chemických látok, viaceré z nich možné karcinogény.

Aj keď sa rozhodneme chemické látky ignorovať, nemôžeme uniknúť faktu, že proces rafinácie spôsobuje, že sa z oleja stáva hydrogenovaný olej, ktorý obsahuje transmastné kyseliny, ničiace zdravie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zhodou okolností sú transmastné kyseliny nesmierne škodlivé pre kardiovaskulárne zdravie, spôsobujú v tele zápaly a tie zasa podporujú rakovinotvorné procesy.

Dobre, keď sme sa teraz prizreli trom dôvodom, prečo sa vyhnúť repkovému oleju, poďme sa tomuto oleju prizrieť bližšie celkovo:

Čo je repkový olej?

Olej, ktorý získavame zo semien hrozna, je očividne hroznový olej. Olej, ktorý získavame z kukurice, je kukuricový olej, takže repkový olej určite pochádza zo semien repky a je preto zdravý?

Nuž, nie celkom. Kedysi dávno sa repkový olej v potravinárskom priemysle nepoužíval. Namiesto toho sa používal hlavne ako lubrikant v priemyselnom sektore.

Postupom času si však začal nachádzať cestu aj do potravinového reťazca ľudí.

Avšak, keďže je taký toxický, zasiahol americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a v roku 1956 ho oficiálne zakázal. Vyhlásil totiž, že kvôli svojim vysokým hladinám kyseliny erukovej nie je bezpečný na konzumáciu ľuďmi.

Genetická modifikácia repky olejnej

V 70. rokoch minulého storočia objavili pestovatelia spôsob, ako geneticky modifikovať repku, čo im zasa umožnilo vyrábať olej s menším množstvom kyseliny erukovej.

Pri zmenšenom podiele kyseline erukovej sa olej pokladal za bezpečný na ľudskú konzumáciu a pôvodne sa predával ako „LEAR olej“ (Low Erucic Acid Rape; teda repkový s nízkym obsahom kyseliny erukovej).

Z marketingových dôvodov bol však názov neskôr zmenený na už len „repkový olej“.

Zatiaľ čo sa genetickou modifikáciou podarilo znížiť obsah kyseliny erukovej, zvýšilo sa ňou tiež množstvo kyseliny olejovej. Toto bol ale ďalší dôvod pre vážne obavy, lebo kyselina olejová sa dávala do súvisu s viacerými zdravotnými problémami, ako sú napríklad:

  • spomalený rast (zakázaná v detskej výžive)
  • abnormality krvných doštičiek
  • poškodzovanie voľnými radikálmi
  • zvýšené riziko vzniku niektorých druhov rakoviny

Krátky pohľad na geneticky modifikované potraviny

V prehľade z roku 2011, zostavenom z 19 rôznych štúdií týkajúcich sa cicavcov, ktoré boli kŕmené geneticky modifikovanou sójou a kukuricou po dobu 90 dní, sa zistilo, že geneticky upravené potraviny môžu narúšať činnosť obličiek a pečene.

Prehľad bol uverejnený v publikácii „Environmental Studies Europe“ a uvádza sa v ňom, že v vzpomínaných testoch sa funkčnosť obličiek znížila až o 43,5 % a činnosť pečene o 30,8 %.

Naozaj chcete vystavovať svoje zdravie tomuto druhu rizika?

Jednoducho povedané, zdravý životný štýl a repkový olej jednoducho nejdú celkom dokopy. Sú dostupné oveľa lepšie možnosti, medzi ktoré patrí organický extra panenský olivový olej; organický, za studena lisovaný kokosový olej; maslo alebo prepúšťané maslo ghee pochádzajúce od voľne paseného dobytka, atď.

Záver

Potrebujete ešte nejaké ďalšie dôvody na to, aby ste sa vyhýbali repkovému oleju?

Keby ste ich chceli nájsť, celkom vážne by som vám odporučil vyhľadať si ich cez Google. Ručím vám, že sa repkovému oleju budete čoskoro vyhýbať ako čert krížu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: healthnutnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Obsah kyseliny erukové v řepce byl snížen šlechtěním a ne genovou modifikací. Pěstování genově modifikované řepky je v zemích EU zakázáno a proto se u nás nevyskytuje. Ta GM neslouží ke snížení obsahu KE, ale k odolnosti vůči pesticidům.

    • Nech je to ako chce vzdy budem odporca GMO. Preco? Lebo priroda by sama nikdy nedokazala manipulovat s genmi a je to uplne cosi „umele“. Su dobri aj zli vedci (ako su zli a dobri ludia) a geneticke manipulacie podla mna robia ti zli a chybu robia aj zli politici a uradnici, ze to povolia .. kym budu peniaze „hybat“ svetom, tak sa vela nezmeni a preto by celosvetovo mal system byt zmeneny ale aj myslenie ludi. GMO sa moze kedykolvek vymknut spod kontroly, ak sa to uz nestalo a zmeny v neprospech ludstva uz mozno pomaly prichadzaju a ani o tom momentalne nemusime tusit.

      • Este doplnim, co ak je jednym z problemov narastu rakovin dokonca uz u malych deti prave GMO? To snad nikto nemoze popriet, ze narast rakoviny u deti je enormny. Boli casy, kedy rakovina sa vyskytovala najma u starsich ludi. Ved v dnesnej dobe si myslim, ze na pultoch je tolko produktov z GMO kukurice (glukozove sirupy, modifikovane skorby v jogurtoch, tiez sojove tycinky a produkty zo soje..), co davaju vacsinou ludia detom bezne a sami ich konzumuju. Nakoniec aj jeden taliansky vedec dokazal, ze gmo sposobuje rakovinu mysi, tak urcite moze sposobit aj u ludi rakovinu.

    • Pomalý Šíp

      Nepoužívám výraz“šlechtění“, ale „šarlatánství“.

  2. Marcela Lénártová

    Ja použivam ryžovy olej ten je najlepši zo všetkych

  3. Miroslav Pihrt

    Řekne mi někdo odpovědně stručně a jasně, na čem tedy péct a smažit, když se říká (a píše), že olivový olej (obecně) je dobrý jen do studené kuchyně a slunečnicový má bod zahoření asi 110°C (a smaží a peče se na více °), zatímco tady kritizovaný řepkový olej má bod zahoření asi 170°C, a tudíž se doporučoval na smažení a pečení jako z těch běžně dostupných nejlepší? Tak co teď? Jasnou odpověď, prosím!

  4. Pomalý Šíp

    Sháněl jsem majonézu, ale nesehnal jsem žádnou, neboť ve všech byl řepkový olej. Dokonce i v Globusu v abtajlungu „Zdravý svět“ v regále vegan ji měli se řepkovým olejem.

  5. mandarinka

    A aky olej teda pouzivat? 🙁 Sadlo mi, prosim, neodporucajte, dcera je vegetarianka a jedlo jej na tom robit nebudem.

  6. Za problém považujem:
    a) zverejňovanie informácií pochádzajúcich z USA a pod., kde platia iné normy a právne predpisy. V EÚ a najmä v SR a ČR sa GMO potraviny nepredávajú. Také články slúžia hlavne na strašenie laikov. Odborníci žasnú, akými hlúposťami sú naivní ľudia zavalení. To platí všeobecne, no hlavne pre bulvár.

    b) preberanie článkov od „odborníkov“ a z médií, ktoré majú ďaleko od odbornosti a serióznosti. Kto v nich hľadá nepochybné fakty a dôkazy, odkazy na uskutočnené kontrolované porovnávacie štúdie a pod., nenájde ich. V dnešnom svete veriť znamená prijať veľké riziko, že naletíme. Kto má kritické myslenie a je skúsený, radšej dôveruje (a ako vieme, dôveru si treba získať, resp. zaslúžiť si ju).

Pridajte komentár

*