7 spôsobov, ako geneticky modifikované plodiny ničia planétu a ľudstvo


Print Friendly, PDF & Email

7 spôsobov, ako geneticky modifikované plodiny ničia planétu a ľudstvo

Bez ohľadu na váš osobný názor na geneticky modifikované plodiny (GMO), existujú vedecké fakty preukazujúce ich vplyv na nás i prírodu.

Ide o relatívne nové biologické výtvory, ktoré spôsobujú zmätok v životnom prostredí, ekosystémoch a navyše aj priamo negatívne ovplyvňujú ľudské zdravie.

7 spôsobov, ako GMO plodiny ničia život na Zemi

1. GMO plodiny vedú k nadmernému výskytu burine a hmyzu

V súčasnosti dochádza v dôsledku pestovania GMO plodín k masívnym ekologickým zmenám v ekosystémoch.

Poľnohospodári po celej Severnej Amerike dnes čelia stále zvyšujúcemu sa náporu „superburiny“ a „superhmyzu“, ktoré sa stali priamym dôsledkom biotechnológií.

Spomedzi 13 hlavných škodcov, ktoré sa skúmali v rámci štúdie z roku 2011, publikovanej v časopise Európske environmentálne vedy, bolo 5 z nich úplne imúnnych voči jedom geneticky vložených do GMO kukurice a bavlny.

Nedávno brazílski poľnohospodári navyše oznámili, že Bt-kukurica už nie je odolná voči škodcom, teda neplní ten účel, na ktorý bola vyvíjaná.

2. GMO zabíjajú včely a iný opeľovací hmyz

Zástancovia GMO plodín často tvrdia, že bez biotechnológie by svet hladoval.

Avšak prípravky na burinu a iné chemikálie používané na GMO, zabíjajú včely, motýle a iné opeľovače, ktoré sú životne dôležité pri výrobe jednej tretiny svetových poľnohospodárskych plodín.

Podľa najnovších údajov, včely, ktoré sú zodpovedné za zhruba 80% opelených plodín, zomierajú v pomere 30% existujúcich včelstiev za rok.

Neonikotinoidy a iné pesticídy zanechávajú svoje zvyšky na plodinách, na ktoré sadá opeľovací hmyz. Tieto látky im následne ničia vnútornosti, v dôsledku čoho nakoniec zomierajú.

Nemecký profesor Hans-Hinrich Kaatz pre SPIEGEL ONLINE povedal, že chemikálie na GMO plodiny menia črevá včiel, vďaka čomu sú veľmi náchylné na parazity a infekcie.

3. GMO umožňujú firmám doslova ovládať životy farmárov

S prirodzenými semienkami sú poľnohospodári slobodní. Z tohtoročnej úrody si odložia časť semien bokom, ktoré potom na ďalší rok vysadia.

Ale GMO plodiny si vyžadujú semienka, ktoré sú kupované rok čo rok. Dôvodom je ich úprava takým spôsobom, aby semená vyprodukované úrodou už nevyklíčili.

Výsledkom je, že kontrola života farmárov je plne v rukách niekoľkých vybraných nadnárodných spoločností.

Odkedy si tieto firmy udržiavajú oligopol, môžu si účtovať vysoké ceny, využívať poľnohospodárov ako otrokov a doslova ich vydierať či vnucovať im svoje podmienky.

Liečba osteoporózy

4. GMO kontaminujú prirodzené plodiny

Ak by GMO plodiny mohli existovať vo svojich vlastných, agrárnych bublinách, ich hrozba pre ľudstvo by sa dala ako tak zvládnuť.

Avśak tým, že rastú na otvorenom priestranstve spolu s inými prírodnými a ekologickými plodinami, ktoré si vyžadujú opelenie, hrozba krížovej kontaminácie je takmer istá.

To znamená, že celosvetové zásoby potravín sa nakoniec kontaminujú a nebudú už existovať pôvodné čisté plodiny.

5. Náhodne rastúce GMO plodiny sú zločin

Verte tomu alebo nie, biotechnologické spoločnosti, ako je Monsanto, naozaj zažalovali poľnohospodárov, ktorých plodiny boli poškodené v dôsledku kontaminácie.

Ak dôjde k takejto krížovej kontaminácii, biotechnologické firmy potom zvyknú súdiť farmárov za „neoprávnené využívanie ich patentovaných génov“ a vyžadujú od nich pokuty a penále.

Je to preto, že GMO sú patentovaným duševným vlastníctvom, čo znamená, že sa nemôžu vysádzať bez povolenia a poplatku (licencie).

Ku kontaminácií však nedošlo tak, že farmár ukradol a nelegálne vysial GMO osivo, ako to zvyknú tvrdiť tieto firmy, ale tým, že prirodzené plodiny daného farmára boli kontaminované GMO plodinami zo susedových polí.

6. Poľnohospodárom za GMO ukladajú nezvládnuteľné bremeno zadlženia

Poľnohospodárov zvyčajne nalákajú na pestovanie GMO prázdnymi sľubmi, že sa im zvýšia zisky a utrpia menšie straty na plodinách. Na ich kúpu sú im potom poskytované „výhodné“ pôžičky.

Ale keď im to nevyjde, prepadnú sa do systéme dlhu, ktorý najmä v chudobnejších krajinách často vedie k úplnému bankrotu.

Je to jeden z dôvodov, prečo dnes 1000 indických farmárov každý mesiac spácha samovraždu. Nedokážu nájsť spôsob, ako zaplatiť peniaze za semená, ktoré im nepriniesli sľubovanú úrodu.

7. GMO ničia biodiverzitu, životnú silu našej planéty

Životaschopnosť našej planéty závisí od bohatého množstva rastlinných druhov, ktorým sa darí v rámci biologicky rozmanitého ekosystému.

GMO plodiny sú však protikladom toho všetkého.

Ich pestovaním sa vytvára a podporuje systém neudržateľných monokultúr, ktoré spôsobujú eróziu pôdy, stratu minerálnych látok a nakoniec i smrť spoločenstvám, farmárom aj konzumentom uvedených plodín.

Je preto morálnou povinnosťou každého rozumne zmýšľajúceho človeka na Zemi tieto geneticky modifikované organizmy odmietnuť.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: naturalnews.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. …amerika na čele, niči všetko dookola, celý svet:Amerika zbrojí, predáva zbrane do všetkých kontinentov, niči prírodu, ničí morálku, globalizuje, ničí jednotlivé kultury sveta…atd

 2. Bod 5 je mytus. Firma Monsanto sa sudi s farmarmi len za neopravneny predaj svojich osiv, nikdy nie za nahodnu kontaminaciu. Vid ich web.
  Rovnako 6. / Indicke samovrazdy su ich historicko- kulturnou normou, spolocensky prijmanym riesenim socialnych i rodinnych tazkosti. Casto zlyhava zavlaha poli. GMO je takmer zarucenym zdrojom hojnosti ( znacne redukuje potrebu pesticidov/) a jest „treba“, aj obliekat sa / gmo technicke plodiny -bavlna /. Populacna explozia sa riesi az na poslenom mieste, ak vobec…

  Vyvoz zbrani vo svete : usa 33,2 %, Rusko 23,3 % Cina 6,2 %, Francuzsko 6 %, Nemecko 5,6 %, Britania 4,6 %. Zdroj: sipri/2016/

  • Aha, takže podľa vašej logiky, keď zlodej prichytený pri čine začne na lavici obžalovaných tvrdiť, že je nevinný, tak to je zrejme pravda, veď to tak tvrdí…

   Samozrejme, že Monsanto to na svojej webovej stránke neprizná. Inak by sa priznali k trestnému činu (krivé obvinenie).

   Tak si skúste pozrieť príbeh tohto farmára, proti ktorému Monsanto bojovalo: https://www.badatel.net/percy-schmeiser-muz-ktory-porazil-monsanto/

 3. Velmi zaujimavy dokument, vola sa semena smrti:

  https://m.youtube.com/watch?v=YWRu119QeEg

Pridajte komentár

*