Pamätajte, sobota 8. mája a nedeľa 9. mája sú víkendom celoštátnych protestov za porážku covidovej tyranie, fašizmu a genocídy! Viac info tu

Dalajláma, Jack Ma a Jeff Weiner sa v jednom zhodujú: túto schopnosť potrebujete na dosiahnutie úspechu

Print Friendly, PDF & Email

Jack Ma, Dalajláma a Jeff Weiner sa v jednom zhodujú: bez tejto vzácnej schopnosti nemôžete uspieť

Ako je možné, že toľkí ľudia, ktorí majú naplnené základné potreby, sa aj napriek tomu cítia chudobní, osamotení, depresívni a znepokojení?

Existuje niečo, čo by mohlo pomôcť zastaviť túto epidémiu pocitov nešťastia modernej spoločnosti? Áno.

Stop Candida

Výskum renomovaného neurochirurga Jamesa Dotyho a rôzne ďalšie vedecké dôkazy hovoria, že existuje riešenie tohto problému. V skutočnosti ho poznáme už dávno z náboženstva a filozofií východných kultúr.

Je to súcit.

Doty, autor najpredávanejšej knihy New York Times s názvom  Into the Magic Shop, je riaditeľom Centra pre výskum a vzdelávanie v oblasti súcitu a altruizmu (Center for Compassion and Altruism Research and Education) na Stanfordskej univerzite.

Pre Huffington Post napísal:

„Súcit je uvedomenie si utrpenia druhého a túžba zmierniť ho. Dnešná moderná spoločnosť súcit často odmieta a považuje ho za bezvýznamný a nezmyselný náboženský výraz.

Na základe poznatkov a skúseností však môžeme podporiť názor všetkých významných svetových náboženstiev: súcit je dôležitý.

„Naša chudoba nespočíva v nedostatku financií, ale v sociálne slabej prepojenosti.“

Čo môže do nášho života priniesť súcit k druhým?

Súcit a prepojenie s druhými dokáže posilniť naše zdravie a prispieť k pocitu šťastia a spokojnosti. V neposlednom rade dodá nášmu životu cieľ a zmysel.

Súcit je tiež začiatkom toho, ako nájsť v zamestnaní cestu, aby ste sa stali vodcom – služobníkom (Servant Leadership).

Marcel Schwantes opisuje Servant Leadership ako „filozofiu a súbor postupov, ktoré zlepšujú život jednotlivcov, pomáhajú budovať silnejšie organizácie a robia svet spravodlivejším a láskavejším”.

Jack Ma – zakladateľ spoločnosti Alibaba

Jack Ma, zakladateľ spoločnosti Alibaba, ktorý dokázal sám zarobiť miliardy, tvrdí, že dôležitejšie ako EQ (emocionálna inteligencia) a IQ  je LQ (kvocient lásky).

Zbohom vysoký krvný tlak

Schwantes píše, že podľa modelu lásky, ktorý nám predstavil Ma, sa úspech nemeria vašou hodnotou (alebo hodnotou spoločnosti), ale tým,  koľko problémov ste vyriešili vďaka uplatňovaniu súcitu a koľkým ľuďom na svete ste pomohli.

Ma hovorí:

„Na čo je dobré zarábať peniaze ako stroj? Ak nie ste nijako osožní pre ostatných, chýba vám LQ…  princípom vášho života musí byť láska. Na ničom inom nezáleží.”

 

Dalajláma o súcite

„Ak budeme hovoriť, že súcit je niečo posvätné, nikto nás nebude počúvať. Ak však povieme, že láskavé správanie voči druhým zníži náš krvný tlak, nepokoj, stres a zlepší celkové zdravie, ľudia tomu začnú venovať pozornosť.“

Medzi súcitom a empatiou však existuje zásadný rozdiel. Empatia vám pomôže precítiť utrpenie druhého človeka, ale nerozviaže vám ruky, aby ste mu pomohli. So súcitom sa však ocitnete v koži druhého a uvidíte, čo robiť, aby ste zmiernili jeho utrpenie.

Inými slovami, súcit je podľa Schwantesa objektívnejšia forma empatie.

Úspešnosť veľkých vodcov spočíva v schopnosti vidieť veci očami druhého.

S týmto tvrdením súhlasí aj Jeff Weiner, výkonný riaditeľ sociálnej siete LinkedIn: Ak súcitíte s druhými, dokážete im pomôcť čeliť zložitým a neutešeným situáciám bez toho, aby vás to zaťažilo či oslabilo.

Preto je lepšie viesť druhých so súcitom ako s empatiou.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*