Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

12 nebezpečných večerných zlozvykov, ktorým by ste sa mali vždy vyhýbať


Print Friendly, PDF & Email

spankove-zlozvyky

Pravdepodobne ste už niekedy počuli o tom, ako dôležitý je dostatok a kvalita nočného spánku. Ten je totiž jedným z kľúčových faktorov regenerácie tela a silného imunitného systému.

Môžete dodržiavať všetky zásady zdravého stravovania, mať všetky vitamíny a minerály či pravidelne športovať.  Ak vám však chýba spánok, zdravie a vitalitu nedosiahnete.

Navyše vám z dlhodobého hľadiska budú hroziť viaceré vážne chronické ochorenia.

Preto, aby ste sa v noci dobre vyspali, počas dňa a večera sa vyhýbajte nasledujúcim 12 nebezpečným zlozvykom.

1. Tesne pred spaním už nepite vodu ani iné tekutiny. V opačnom prípade sa v noci budete budiť aj 2 či 3 krát, aby ste šli na toaletu. Prerušovaný spánok môže spôsobiť, že už potom nedokážete znova zaspať.

2. Občas si môžete na chvíľu počas dňa zdriemnuť, no nerobte to každý deň. Uistite sa, že máte dobrú spánkovú rutinu a snažte sa chodiť spať každú noc v rovnaký čas. Týmto spôsobom bude váš mozog dobre pripravený na chvíľu, kedy sa má vypnúť. Bude sa vám takto dariť oveľa rýchlejšie zaspať.

3. Aspoň 1 hodinu pred spaním už nepoužívajte žiadne elektronické zariadenia. Týka sa to hlavne počítačov, laptopov a smartfónov. Svetlo z nich, ktoré tvoria prevažne frekvencie modrého svetla obmedzuje tvorbu melatonínu (spánkového hormónu). Bez neho nebudete schopní zaspať.

4. Ak máte pred spaním zvyk čítať knihy, potom vám dôrazne odporúčame, aby ste s tým prestali. Podobne ako pri počítačoch, aj svetlo nočnej lampy dokáže narušiť produkciu melatonínu a vy potom môžete mať problém so zaspávaním.

5. To isté platí o nočnom budíku – ak máte digitálny budík s výrazne svietiacimi číslicami, nastavte ho na čo najslabšiu silu svetla. Prípadne si kúpte taký, ktorý osvetlí displej len ak stlačíte tlačidlo.

Zbohom vysoký krvný tlak

6. Nekupujte lacné a nízko kvalitné matrace. Vždy radšej zaplaťte o trocha viac a kúpte si kvalitný matrac, na ktorom sa vám bude príjemne spať. Lepšie sú tvrdšie ako príliš mäkké. Ráno tak vstanete čerství a v dobrej kondícii.

7. Večeru jedzte minimálne 2 až 3 hodiny pred spaním. Ak totiž zjete niečo tesne pred spaním a idete spať s plným žalúdkom, telo vás môže držať bdelých kvôli prebiehajúcemu tráveniu.

8. Každý deň by ste mali aspoň trocha cvičiť alebo mať nejakú fyzickú aktivitu, ktorá vás udrží sviežich a plných energie. Necvičte však neskôr ako 3 hodiny pred spaním. Mohlo by vám to robiť problém so zaspávaním.

9. Keď máte studené nohy, ťažko hneď zaspíte. V takom prípade si najprv nohy zohrejte, napríklad ponožkami alebo termálnou fľašou.

10. Mozog je dobré na spánok pripraviť pomocou nejakej rutiny. Môžete začať napríklad s osobnou hygienou, umývaním zubov, umytím tváre a podobne. Mozog tak postupne natrénujete, že sa má začať pripravovať na spánok už nejaký čas vopred. Rýchlejšie potom zaspíte.

11. Nepite kávu minimálne 4 hodiny pred spaním. Kofeín totiž zrýchľuje váš metabolizmus a vy sa po ňom cítite sviežejší a bdelejší.

12. Vyberte si najlepšiu spánkovú pozíciu, pri ktorej sa vám bude dobre spať a nebude vás ráno bolieť chrbát alebo krk. Lepšie je spať na boku než na bruchu či chrbte. Dokonca existuje teória, ktorá hovorí, že by to mal byť ľavý, nie pravý bok.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. my sme si naklonili posteľ o 15cm pod hlavou a kvalita spanku išla hore, po 2týždňoch odišlo zo mňa 8kg telesnej hmotnosti a z manželky 5kg, nič iné sme nemenili..po roku by mali zmiznúť kŕčové žily, budem informovať, zatiaľ je odvtedy 2 mesiace a vyzerá, že ustupujú..

  2. Nebol by som si taký istý Vašimi 12 radami čo nerobiť pred spánkom…Osobne poznám ľudí a aj z vlastnej skúsenosti viem,že sú ľudia ktorí zaspávajú len pri čítaní knihy,pozeraní TV,či hraní sa na tablete alebo mobile. Jednoducho v istej chvíli sa oči samé zatvoria a človek spí. Piť pred spaním zas iní odborníci odporúčajú,lebo telo stráca vlhkosť aj v spánku dýchaním a potením sa,a ráno sa ľahšie vyprázdni a detoxikuje. Jesť pred spaním nie je zdravé,asi vieme všetci,ale iste poznáte ten pocit že keď sa nenajem,tak nezaspím…poznám z vlastnej skúsenosti.Otázkou je skôr čo sa môže zjesť a čo vôbec nie. Som kávičkár,pijem kávy asi viac ako vody,a nemám žiadny problém dať si aj večer kávu a ísť spať. Pravda moje kávy,keďže je ich veľa,sú veľmi slabé. Cvičiť pred spaním,ak nemôžete zaspať,odporúčal už Lenin,ktorému sa to osvedčilo keď bol vo väzení.Spať na ľavom boku zas iní neodporúčajú,lebo si tlačíte na srdce.Ja osobné najlepšie zaspávam na bruchu s pokrčenou pravou nohou. Takže tieto Vaše rady v článku sú trochu mimo reality.

  3. a tých 15 cm s posteľou smerom hore, alebo dole? díky za odpoveď

Pridajte komentár

*