5 zložiek potravín, ktoré nenávratne poškodzujú váš mozog


Print Friendly, PDF & Email

latky-niciace-mozog

V dnešnom svete nie je núdza o veci, z ktorých ľudia šalejú. Existuje však zopár látok v našich potravinách, ktoré to dokážu dosiahnuť vo veľmi krátkom čase.

A nielen to. Tieto substancie poškodzujú nielen mozog, ale aj črevá či pečeň. Pritom ten, kto je za ich prítomnosť v potravinách zodpovedný je práve človek a jeho „geniálna“ myseľ.

Zdá sa, že čím viac toho vieme, tým nižšia je naša schopnosť triezvo uvažovať.

Ak chcete, aby vaša myseľ ostala čistá a nedochádzalo k poškodzovaniu vášho mozgu, potom sa vyhýbajte nasledovným zložkám potravín.

1) Lepok

Lepok je bežná bielkovinová súčasť pšenice, jačmeňa, raže a ďalších obilovín. Ide o lepkavú substanciu, ktorá sa lepí na steny tenkého čreva, kde spôsobuje problémy s trávením a imunitou.

Najčastejším ochorením býva celiakia, ktorá súvisí s neznášanlivosťou tela na túto molekulu.

Existujú však aj miernejšie prejavy, ktoré nie sú priamo celiakou, no dokážu tiež výrazne narúšať činnosť organizmu, ako sú napríklad rôzne stupne citlivosti tela na lepok. Dochádza pri nich k zápalovým procesom, vrátane zápalom v mozgu a nervovom systéme.

Štúdie preukázali súvislosť medzi citlivosťou na lepok a ochoreniami v každej časti nervového systému – mozgu, mieche a periférnych nervoch.

Bolo potvrdené, že lepok je veľkým spúšťačom psychiatrických ochorení, mentálnej retardácie, demecie a v podstate každého ďalšieho neurologického ochorenia.

Chlieb a pečivo konzumuje ľudstvo od pradávna. Problémom nie je ani tak pečivo samotné, ako „moderné“ pekárenské techniky, ktoré spôsobujú, že v dnešnom pečive je oveľa viac lepku než tomu bývalo v minulosti.

Viac podrobne sme o tejto téme písali v tomto článku.

2) Umelé sladidlá

Či už ide o aspartám, sukralózu alebo sacharín, umelé sladidlá sú veľmi populárne preto, lebo neobsahujú žiadne kalórie.

Pravda je však taká, že hoci nedodávajú telu žiadne kalórie navyše, za posledné desaťročia pomaly trávia a poškodzujú naše telá.

Aspartám je kombináciou kyseliny asparágovej (aminokyselina so silným stimulujúcim účinkom na mozgové bunky), metanolu (alkohol spôsobujúci slepotu) a fenylalanínu.

Keď dôjde v tele k rozpadu molekuly aspartámu na jej jednotlivé zložky, spúšťajú sa silné procesy s rakovinotvornými účinkami na mozog.

Konzumácia aspartámu spôsobuje celú škálu príznakov, vrátane záchvatov úzkosti, nezrozumiteľnej reči, depresie a migrén.

Hlavným problémom býva, že dnes sa týmto umelým sladidlám dá len ťažko vyhnúť – pridávajú sa do malinoviek, jogurtov, žuvačiek, omáčok na varenie, prichucovaných minerálnych vôd, cereálií a všetkých produktov s označením „bez cukru“.

Stop Candida

3) Glutamát sodný (MSG)

Glutamát sodný je chemická látka, ktorá sa do potravín pridáva na zvýraznenie ich chuti. Dokáže oklamať chuťové poháriky a mozog, že práve konzumované jedlo výborne chutí.

Ide však o excitotoxín stimulujúci mozog v produkcii veľkého množstva dopamínu, ktorý znásobuje pôžitok z jedla. Bohužiaľ, tento dobrý pocit netrvá veľmi dlho, no jeho vedľajšie účinky áno.

Excitotoxíny sa spájajú s poškodeniami mozgu a ďalšími neurologickými chorobami ako Pakrkinsonova či Alzheimerova choroba, demencia, skleróza multiplex, lupus a ďalšie.

Pri kúpe potravín si dávajte pozor, či neobsahujú glutamát sodný.

Platí to hlavne o potravinách ako sú „zdravé“ proteínové tyčinky, dresingy do šalátov, omáčky na mäso, bujóny a sáčkové polievky či zelenina v plechovkách.

4) Rafinovaný cukor

Spracovaný alebo rafinovaný cukor sa stal jednou z neoddeliteľných súčastí našich potravín. Je však aj jednou z ich najnebezpečnejších zložiek.

Jeho neustála konzumácia sa spája s mnohými zdravotnými problémami a mnohé z nich sa týkajú práve mozgu.

Rafinovaný cukor potláča mozgový neurotrofický faktor (BDNF), veľmi dôležitý hormón pre mozog. Táto substancia je zodpovedná za vytváranie nových prepojení medzi neurónmi v mozgu, čo je nesmierne dôležité pre funkciu pamäte.

Štúdie preukázali, že u pacientov s depresiou a schizofréniou sa vyskytujú nízke úrovne BDNF. Nadmerná konzumácia cukru môže tento stav ešte viac zhoršiť a uvedené úrovne ďalej znížiť.

Okrem toho, spracovaný cukor zvyšuje v tele zápaly, narúša tráviaci a poškodzuje imunitný systém. V prípade chronických zápalov sa zvyšuje riziko ťažkých depresií a schizofrénie.

Dr. Ilardi, profesor psychológie na Univerzite v Kansase, odporúča pacientom s depresiou vylúčiť zo stravy rafinovaný cukor. Tí, ktorí jeho odporúčania počúvli, zaznamenali zlepšenie svojho mentálneho stavu a nálady.

5) Fluór

Problém fluóru sa týka hlavne anglicky hovoriacich krajín ako sú Veľká Británia, Írsko, Kanada, USA, Austrália a Nový Zéland, ktoré sa z nepochopiteľného dôvodu (vraj zlepšenie zdravia chrupu obyvateľstva) rozhodli pridávať fluór do pitnej vody.

Do istej miery sa to týka aj Slovenska, lebo u nás sa pridáva fluór do zubných pást a niekedy sa deťom podávajú fluoridové tabletky alebo sa im zuby potierajú fluoridovým krémom.

Ak ste niekedy o týchto procedúrach uvažovali pre svoje deti, tak na ne radšej rýchlo zabudnite.

Štúdie ukázali, že fluór výrazne znižuje IQ (vlády chcú mať zrejme poslušné, neprotestujúce obyvateľstvo a tak fluórom ohlupujú ľudí).

Iniciatíva za odstránenie fluóru z vody (FAN) poukázala na 34 štúdií, ktoré dokazujú súvis medzi fluórom a zníženým IQ u ľudí. Ďalšie štúdie dokazujú vplyv fluóru na znižovanie schopnosti sa učiť, poškodenia mozgu u novorodencov, zmenené správanie či dokonca na vyvolávanie rakoviny kostí.

Záver

Vyhýbať sa týmto 5 látkam je pomerne jednoduché, ak máte správnu motiváciu a dostatočné vedomosti o tom, kde sa môžu nachádzať.

Preto, ak to ide, neriskujte zdravie vás a vašej rodiny. V angličtine je na to pekné príslovie „Better be safe than sorry“, ktoré vo voľnom preklade znamená „ Buďte radšej opatrní, než by ste to mali ľutovať“.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Definitiva

  Nikde som neregistroval informáciu o pozitívnom vplyve fluóru na organizmus. Zato ale sledujem tiché, nezverejnené pridávanie fluóru, nachádzame ho v niektorých balených vodách a zjavil sa nový druh soli z Rakúska. Je v regáloch vedľa jodidovanej soli a očakávam, že jodidovaná soľ potichu zmizne z regálov, tak ako ticho sa zjavila fluórovaná soľ. Deje sa tak bez vedomia štátnych orgánov, obchodné raťazce sú nástrojom svetovlády.

  Pani predavačka ma presviedčala o užitočnosti jódu, lebo jej podávali jódové tabletky počas tehotenstva. Kapitalizmus je svet zázrakov, socializmus bol svet komunistov a okrem toho ešte aj svet zdravého rozumu a štátneho dozoru v prospech občana.

  Kto nečíta, ten osprostie, ruské príslovie. Inak aj: kto sa samo nevzdeláva, ten osprostie, ohlúpne, ochorie a bude celý život okrádaný korporáciami a vlastnými politikmi. Národu ukradnú štát, pôdu a budeme Európania s holým zadkom, odkázaní na blaho korporácií a štátneho terorizmu.

  • Definitiva

   Opravujem: …pani predavačke podávali fluórové tablety…
   Ďakujem!

   • „Národu ukradnú štát, pôdu a budeme Európania s holým zadkom, odkázaní na blaho korporácií a štátneho terorizmu.“ – To je veľká pravda. Pritom sa to deje denne pred očami ľudí, no oni si vôbec neuvedomujú, že sa to deje, alebo neveria ,že sa to deje.

  • Vladimír Kuchárik

   Perfektné,je to fakt holã pravda ,chvála triezvemu
   rozumu pisateľa tohto článku!

 2. Hmm, cituji – zdroj: http://www.badatel.net/5-zloziek-potravin-ktore-nenavratne-poskodzuju-vas-mozog/ tedy článek je zdroj sám sebe? 😀 Tímto moc věrohodnosti nezískáte. Pak si defakto mohu vycucat z prstu cokoli o čem tu píšete. Upozorňuji jen na fakt, že pokud chcete skutečně lidi zodpovědně informovat je samozřejmé dodat odkazy na zdroje vašich tvrzení, abych si mohl přečíst více neb mne to zajímá, ale takto je to „jedna bába povídala“. Mohu tedy požádat o zdroje na studie, které zmiňujete? Ten zájem o to co tu zmiňujete opravdu mám a chci vědět víc. Děkuji!

Pridajte komentár

*