Neuveríte, čo je najväčším znečisťovateľom vzduchu v domácnosti


Print Friendly, PDF & Email

toxiny-v-domacnosti

Pod zdrojmi znečistenia ovzdušia si väčšina z nás predstavuje vonkajšie faktory, ako sú fabriky, automobily či teplárne. A pritom aj v našich domovoch mávame často zdroje nebezpečných látok.

Na našej stránke sme už písali napríklad o osviežovačoch vzduchu či vonných sviečkach. Hoci ide o nebezpečné veci, nie sú hlavným zdrojom toxínov. Tým je niečo úplne iné, o čom zrejme ani len netušíte.

Najväčším znečisťovateľom vzduchu v našich domácnostiach sú totiž aviváže, respektíve zmäkčovače prádla.

V čom tkvie problém aviváži na prádlo?

Aviváže sú často v reklamách zobrazované ako niečo veľmi príjemné, čerstvé a čisté.

Pritom väčšina z nich obsahuje ponurý zoznam známych toxínov, ktoré sa do vášho tela môžu dostať buď cez pokožku nosením „zjemneného“ prádla, alebo inhalovaním počas jeho sušenia či uskladnenia v skrini.

Následne vám potom začnú spôsobovať celú paletu zdravotných problémov a vy ani len netušíte, čo môže byť príčinou. Zvlášť veľkému nebezpečenstvu sú vystavené vaše deti.

Tuto nasleduje zoznam škodlivých látok, ktoré sú často súčasťou tekutých aviváži.

Chloroform

Táto látka sa používala na anestéziu v 19. storočí až do začiatku 20. storočia, kedy sa zistil jej potenciál spôsobovať srdcovú arytmiu.

Dokonca, ako karcinogénny neurotoxín, je uvedená aj na zozname nebezpečných látok vydaného americkou federálnou EPA (Agentúra na ochranu životného prostredia).

Vdychovanie chloroformu môže viesť k strate vedomia, nevoľnostiam, bolestiam hlavy, závratom a ospalosti. Má potenciál tiež zhoršovať existujúce zdravotné ťažkosti so srdcom, obličkami či pečeňou.

Účinky chloroformu sa zosilňujú pri vystavení teplu.

A-Terpineol

Táto substancia vyvoláva poruchy centrálneho nervového systému, čo znamená problémy spojené s mozgom a miechou ako sú Alzheimerová choroba, ADHD, demencia, skleróza multiplex, Parkinsonová choroba, epileptické záchvaty, mozgová mŕtvica a Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.

Skoré príznaky porúch centrálneho nervového systému zahŕňajú aspáziu (problémy s vyjadrovaním), zahmlené videnie, dezorientáciu, závraty, bolesti hlavy, hlad, stratu pamäte, stuhnutosť tváre a bolesti v krku a chrbte.

A-Terpineol tiež dráždi sliznice nosa, hrdla a priedušiek. Po vdýchnutí môže vyvolať respiračný útlm, zápal pľúc či dokonca smrteľný edém pľúc.

Benzyl alkohol

Ide o známy dráždič horných dýchacích ciest.

Môže tiež spôsobovať poruchy centrálneho nervového systému ako sú bolesti hlavy, nevoľnosti, točenie hlavy a dramatický pokles krvného tlaku.

Benzyl acetát

Táto látka je podozrievaná z vyvolávania rakoviny pankreasu. Jej výpary dráždia oči a dýchacie cesty.

Do tela sa dokáže dostať nielen inhaláciou, ale aj absorpciou cez pokožku.

Pentán

Je ďalšou zložkou aviváži na prádlo, ktorá je na zozname nebezpečných chemikálií americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia EPA.

Podobne, ako predošlé látky, je pre telo škodlivá po vdýchnutí.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Etyl acetát

Ide o substanciu, ktorá irituje oči a dýchacie cesty.

Môže tiež vyvolať prudké bolesti hlavy a stratu vedomia. Ďalej poškodzuje pečeň a obličky.

Gáfor

Rovnako ako u predošlých chemikálií, aj gáfor je zahrnutý do zoznamu nebezpečných látok agentúry EPA.

Ľahko sa absorbuje cez pokožku, dráždi oči, nos a hrdlo. Môže tiež vyvolávať nevoľnosti, zmätenie, závraty, šklbanie svalov a kŕče.

Linalool

Ide síce o prírodne sa vyskytujúcu látku, napríklad v kvetoch, ktorá pekne vonia, avšak vo vyšších koncentráciách môže spôsobovať problémy centrálneho nervového systému.

Pri testoch na zvieratách, ktoré jej boli vystavené, vyvolávala u nich smrť.

Ftaláty

Používajú sa na to, aby predĺžili trvanie vôní.

U ľudí však vyvolávajú hormonálne poruchy, rakovinu prsníkov a problémy s reprodukčnými orgánmi.

Limonene

Ide o chemikáliu s vôňou pomarančov a citrusových plodov.

Je však tiež známym karcinogénom a okrem toho spôsobuje podráždenie očí a kože.

Čo na to výrobcovia aviváži?

Výrobcovia týchto produktov sú si plne vedomí uvedených rizík, preto na obaloch mnohých aviváží nájdete varovania, že by sa nemali používať na oblečení pre spanie u malých detí.

Zarážajúce a ironické na tom je, že mnohí z týchto výrobcov na obaloch popri varovaniach s malými písmenkami znázorňujú veľké obrázky detí s hračkami.

Riešením uvedeného problému je buď nepoužívať aviváže vôbec, alebo si vyrobiť aviváž vlastnú. Našťastie, je to jednoduchšie, ako si možno myslíte.

Ako si vyrobiť vlastnú aviváž

Základom podomácky vyrobenej aviváže je ocot. Ide o veľmi lacnú a netoxickú látku.

Prirodzeným spôsobom odstraňuje mydlové usadeniny a tiež pomáha so znižovaním statickej tvorby elektriny v textíliách.

Ocot obsahuje malé množstvá sodíka a draslíka, ktoré zjemňujú tvrdú vodu.

Ingrediencie

Na výrobu domácej aviváže potrebujete:

 • 0,5 dcl octu
 • 1,5 dcl vody
 • pár kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu

Výroba

Zmiešajte vodu s octom v uvedenom pomere (1 diel octu na 3 diely vody).

Potom do toho nakvapkajte pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja, znova zamiešajte a vaša domáca aviváž je hotová!

Túto aviváž potom nalejte do práčky počas posledného cyklu preplachovania prádla.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Niektoré z uvedených látok som našla na Silane. Spolu s varovaním,že sa nesmie dostať deťom na pokožku…Fakt ho prestanem používať…

 2. Mňa by zaujímalo, aký esenciálny olej sa má použiť, kde sa dá vziať – kúpiť alebo vyrobiť? A ten olej neobsahuje žiadne nevhodné chemické látky?

  • Esencialne oleje su lahko dostupne uz skoro na vsetkych bio/eko strankach, ja osobne pouzivam znacku saloos a som nadmieru spokojna 🙂

 3. Tak toto som nečakal !

 4. Opravár práčky mi zásadne neodporúčal používať ocot, nakoľko môže zničiť gumenné tesnenia v práčke. Tak a teraz „babo raď“ 🙂

 5. Ja používam čistý biely ocot už rok a pračka je ako nová,,,

 6. Gáfor je súčasťou krémov proti bolesti, sprchových gelov a telových mliek odporúčaných pre fitness, je aj v produktoch predávaných v termálnych kúpeľoch…

  Akým spôsobom by mohol zdravotne uškodiť? Ďakujem za odpoveď

 7. jednoznačne ocot, používam ho už pár rokov…a pračka je ako nová..

 8. Opravár práčky mne povedal, že žiaden Calgon, ale naliať lier octu do práčky plus kryštálovú sódu kilovú, dostať v drogérii, zapnúť na 90 st. a nechať prejť celý cyklus.Robiť á tri mesiace, aj to vydezinfikuje práčku a nedá šancu plesniam.

Pridajte komentár

*